Seznamky pomáhají najít kamarády. Trend vítají hlavně osamělí mileniálové

  • 22
Hledání partnera na síti je dnes naprosto běžná věc. Nyní se navíc rozvíjí trend, kdy si mileniálové a příslušníci generace Z hledají pomocí nejrůznějších aplikací přátele. Experti se snaží zjistit, zda se tyto služby stanou lukrativním doplňkem internetových seznamek nebo jestli jsou přátelství vzniklá na základě algoritmu předem odsouzena k záhubě.
Ilustrační snímek

Samota mladých se neustále prohlubuje

Podle zakladatelky aplikace zaměřené na hledání přátel Bumble BFF Beth Bergerové je v dnešní postpandemické době obvyklé, že se lidé různého věku napříč odlišnými životními fázemi změnili. Mnozí z nich začali pracovat pouze z domova, jiní se zase s přáteli během dlouhých lockdownů odcizili. Pociťují proto potřebu změnit a přestavět svou sociální komunitu, s čímž mohou pomoci právě aplikace zaměřené na vytváření nových přátel.

„Myslím, že potřeba spojení a komunity nebyla nikdy v historii naléhavější než teď. Způsob, jakým se lidé potkávají a vytvářejí si přátele, se v posledních deseti letech neuvěřitelně změnil,“ popisuje Bergerová.

Podle amerického výzkumu z roku 2021 nemělo v témže roce 15 procent mužů a 10 procent žen člověka, kterého by označilo za blízkého přítele. V roce 1990 přitom zmiňovala absenci blízkého přítele pouze tři procenta mužů.

Dnes každý druhý člověk narozený mezi lety 1981 a 1997 přiznává , že se pravidelně cítí osamělý. Neustálá online komunikace, kterou jsou tito lidé propojeni, zjevně nenapomáhá skutečnému přátelství.

Dobré vztahy prodlužují život. Studie říká, kolik potřebujeme kamarádek

Lidé mají stále více pocit, že je pro jejich spokojenost důležitý především partnerský vztah. Podle výzkumů jsou to však hlavně přátelské vztahy, které nás chrání před samotou a psychickými poruchami pramenícími z ní. Bylo prokázáno, že sociální izolace zvyšuje risk demence o 50 procent.

Podle statistik přitom mají zejména mladí muži problémy hledat si a udržovat přátelství. Jeden ze čtyř mužů pod třiceti let uvedl, že nemá žádné blízké přátele. Jen 48 procent mužů uvedlo, že jsou spokojeni s množstvím svých přátel. Mezi ženami deklaruje spokojenost v přátelských vztazích 54 procent dotázaných.

Ilustrační snímek

Ahoj, jsem tu nový

Přestože sociální média a nejrůznější aplikace v první řadě schytávají obvinění za to, že způsobují sociální izolaci, podle odborníků přichází čas změny. I když někteří lidé se mohou stydět za to, že hledají přátele pomocí placených aplikací, stále rostoucí zájem o ně ukazuje, že touha po přátelství je silnější.

„Podle mě je trochu zvláštní používat aplikaci na vyhledávání přátel. Je to totiž velice podobné jako hledat romantické vztahy online. Nakonec jsem ale odhodil předsudky a po tom, co jsme si pár dní jen psali zprávy, jsme si nakonec vyměnili čísla a setkali se osobně,“ vysvětluje jeden z uživatelů, který díky aplikaci poznal po přestěhování do nového města přátele. Na otázku, zda se styděl za to, že k vyhledávání přátel využil internet, odpověděl, že ano, ale jen na malou chvíli.

„Řekl jsem si, že si najdu jednoho kamaráda na vycházky se psem, jednoho parťáka na sport a jednoho na klábosení v baru. Od chvíle, co jsem se přestěhoval do nového města, bylo neuvěřitelně těžké potkat někoho nového osobně,“ uzavírá.

Největším hráčem na poli seznamovacích aplikací je Bumble BFF. Odnož aplikace Bumble funguje téměř identicky jako klasické seznamovací aplikace. Vytvoříte si profil a pokud máte s jiným uživatelem „match“ v zálibách a osobnostních charakteristikách, budete spojeni. V roce 2021 ji používalo 15 procent uživatelů aplikace Bumble. Finančně přitom Bumble BFF nezaznamenal velký úspěch.

Když jsme nemocní láskou. Neopouštějte staré přátele, mohlo by vás to mrzet

Další aplikace, které se zaměřují na vyhledávání přátel, Clockout a Meetup se se od klasických seznamovacích aplikací odlišují tím, že se specializují na zájmy svých uživatelů.

Je libo přidat se do skupiny milující výšlapy po horách nebo mezi milovníky dobrého jídla? V nabídce existují i kroužky pletení nebo kurzy pečení. Zatímco například v Anglii je aplikace Meetup hojně využívaná například pro vycházky pejskařů nebo hospodské kvízy, v Česku jsou podobné aplikace pro tvoření skupin přátel stále relativně málo využívané.

Ilustrační snímek

Aplikace cílí i na matky, sportovce a seniory

Nedávný výzkum Oxfordské university zjistil, že po dosažení pětadvaceti let se náš společenský kruh rapidně zužuje. Studie analyzovala tři miliony uživatelů mobilních telefonů a sledovala koho a kdy kontaktovali. Zjistila, že do věku 25 let si nacházíme stále více přátel. Poté je však rychle ztrácíme, přičemž ženy o ně přicházejí rychleji než muži.

To by mohlo částečně vysvětlit, proč se tolik aplikací zaměřuje právě na ženy. Profesor Robin Dunbar, který je spoluautorem studie, tvrdí, že ženy si představují nejlepší kamarádku, která je podobná romantickému partnerovi, ale bez sexuální složky. Pro muže je to koncept naprosto neznámý.

Osamělost je nebezpečná a riziková emoce. Pro celou společnost, říká psycholožka

Mezi největší aplikace zacílené na ženy patří Vina a Peanut, přičemž druhá zmiňovaná se zaměřuje na nastávající nebo novopečené matky. MomCon nebo Hello Mamas byly založené mladými matkami, které samy zažívaly úskalí izolace během mateřské dovolené.

Aplikace Yubo se zase zaměřuje na mladé lidi a nabízí hraní her online nebo živé vysílání. Atleto je aplikace pro sportovce sloužící k nalezení nových tréninkových kamarádů a Amintro je zase síť spojující lidi ve věku 50+ na základě jejich zájmů a koníčků. Příjemným bonusem je navíc to, že všechny aplikace jsou v základní verzi zdarma.

Ať už zkusíte nový způsob, jak si najít přátele, nebo jen díky seznamovacím aplikacím poznáte komunitu v okolí, je třeba mít na paměti, že bez úsilí, nasazení a odhodlání investovat čas nemůže ani přátelství nalezené na síti nikdy plně fungovat.

Chtěl/a byste poznat nové přátele přes aplikaci?

celkem hlasů: 572