Vypoťte to. Blahodárná sauna má vliv na klouby i na náladu

  • 0
Že pravidelné saunování podporuje imunitu, vědí i školáci. Sauny mají ale mnoho benefitů včetně krásné pleti a pohodové psychiky. Správný rituál spolu s pravidelnými návštěvami sauny se záhy projeví. Proč se vyplatí nosit do sauny klobouk? Proč saunování nespojovat s bazénem? A jakou kosmetiku si přibalit, aby byl efekt dokonalý?
Sauna je jistou formou životabudiče! Stačí jen poznat její krásy, všechny...

„Proč nezačneš chodit aspoň jedou týdně do sauny?“ zněla pobídka od mé kamarádky, když jsem se jí na konci listopadu svěřila, že dojíždím na nedostatek dobré nálady a počátek zimy mě neodvratně žene do chmurných stavů. Nehledě na to, že mám šedou a suchou pleť.

Vypotit se k dobré náladě? Žila jsem v představě, že sauna je dobrá na posílení imunity, jenže jak se záhy ukázalo, blahodárné saunování má těch benefitů mnohem víc. Pravidelné saunování dokáže zbavit stresu, pomáhá proti bolestem zad i kloubů a zabojuje dokonce i s migrénou.

Horký zázrak

Léčba teplem je dlouhodobě známá fyzioterapeutická metoda, která se používá při svalových obtížích, rehabilitacích i jako prevence. Vždyť suchý teplý obklad bývá nejlepší první pomocí při akutních bolestech ztuhlých svalů.

„Pravidelné saunování má pozitivní vliv na snížení svalového napětí, čímž působí kladně na bolesti pohybového aparátu a migrenózní stavy. Mezi další pozitiva patří zvýšená produkce endorfinů, a tedy zlepšení psychické pohody nebo také posílení imunitního systému, který podporuje tvorbu bílých krvinek,“ vyjmenovala hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková.

Z pohledu fyzioterapie má saunování blahodárný vliv na regeneraci svalů nejen u sportovců, ale i u lidí, kteří mají sedavou práci a málo pohybu. „Sauna pomůže každému, kdo trpí zvýšeným svalovým napětím nebo namoženými svaly. Vysoké teploty spouští v těle termoregulační čidla, která se nacházejí v oblasti hypotalamu. Mozek začne tělo vědomě ochlazovat – rozšíří se póry na pokožce a tělo se začne potit. Dochází tak k rychlému odvedení škodlivých zplodin. Rozšíří se cévy a krevní objem je zvětšen náhlým přísunem plazmy. Díky prohřátí tělesného jádra se rozvolňují tkáňové struktury jako vazy a svaly, kyselé metabolity vzniklé v oblasti přetížení se snáze odplavují a zvyšuje se efekt regenerace. Sauna pomáhá také pacientům s chronickými záněty dýchacích cest, při revmatoidních chronických stavech nebo při léčbě neurovegetativních dysfunkčních svalů,“ dodala Iva Bílková.

Pro krásnou pleť, na chřipku a splín. Objevte kouzlo saunování

Bonus pro dámy? Sauna má na naše tělo podobné účinky jako mírná fyzická zátěž, třeba chůze. A pomáhá s udržováním fyzické hmotnosti. S tím rozdílem, že u této zátěže pohodlně sedíte nebo ležíte. Během třiceti minut v sauně spálíte až 600 kalorií a díky zvýšenému pocení z těla vylučujete nahromaděné těžké kovy a spoustu dalších toxinů, bez kterých se lépe odbourává a spaluje tuk, protože právě tyto látky jej často drží v podkoží.

Jak na správný rituál

Horké kameny finské sauně v Helsinkách. (18. prosince 2020)

Jak často do sauny? Ideálně jednou až dvakrát týdně. A stejně jako u cvičení, i tady je nutná pravidelnost. První účinky sauny na tělo a imunitu začnete vnímat zhruba po měsíci, pokožka a duše vám však poděkuje mnohem dřív.

Jedná se o relaxační a regenerační proces, proto si najděte místo, kde vám bude dobře, kde je ticho a klid, kde je na vás tak akorát lidí, případně kde vám hraje do uší příjemná hudba. To všechno je pro dokonalý zážitek a uvolňující relax důležité.

Důležitý je také čas. Abyste se dokázali skutečně uvolnit a nemuseli jste koukat neustále na hodinky, nechte si na každé saunování minimálně hodinu a půl.

Celý saunový rituál se absolvuje bez plavek či spodního prádla, pouze v prostěradle či kiltu. Čas strávený v sauně si můžete měřit na přesýpacích hodinách uvnitř a říká se, že v sauně se má vydržet, dokud je to pro člověka únosné. Obecně se pak radí patnáct minut.

„Délka pobytu v sauně je příjemná každému jinak, ale k pocení dochází obvykle po deseti minutách ve vysokých teplotách. Ochlazovací fáze je pak nedílnou součástí saunového procesu a není možné ji vynechat. Nejmírnější způsob ochlazování je pobyt na čerstvém vzduchu, následuje sprchování a celková koupel, která klade nejvyšší nároky na srdeční zatížení,“ dodala Bílková.

Ochlazovací fáze by podle odborníků měla trvat do pocitu prvního chladu. „Cévy se při ní stahují, krevní oběh se stabilizuje a po stavu lehké malátnosti přichází pocit osvěžení,“ vysvětlila fyzioterapeutka. Pak už stačí se jen zabalit a odpočinout si v klidu s knihou, nebo třeba jen se zavřenýma očima, na lehátku.

Tento saunovací proces je dobré za jednu návštěvu zopakovat třikrát. „Já už poznám, jestli mám správně odsaunováno. Když jdu do sauny dvakrát, bolí mne pak strašně hlava. Stejně jako když se saunuju dlouho a zopakuju si to třeba čtyřikrát. Třikrát je akorát,“ potvrzuje svou letitou zkušenost kamarádka.

Děti můžou taky, nemocní ne

Ilustrační snímek

Co si budeme povídat, v sauně si nejvíc odpočinete bez dětí. Pokud ale rádi relaxujete s celou rodinou a chcete otužit a zocelit i své potomky, saunovat se s nimi dá už od třech měsíců. To je ovšem výsada spíše Finů, Češi nejčastěji zapojují děti do saunování od předškolního věku. Saunováním jim podporují jejich imunitu, zlepšují kvalitu spánku i chuť k jídlu.

Pamatujte však na to, že dětské tělo se rychleji zahřeje a též rychleji ochladí, proto je nutné dětem rituál zkrátit. Pro děti a kojence stačí v sauně tři minuty, starším dětem se pak doporučuje pět až osm minut. Ve finské sauně posaďte děti na nižší lavici, kde není tak horko. Nebo zvolte bio saunu či bylinnou saunu, kde je nižší teplota kolem 70 stupňů a vyšší vlhkost vzduchu kolem dvaceti procent.

Podobá pravidla platí při ochlazování: dětem stačí mnohem méně. Zvolte spíš postupné ochlazování vlažnou vodou, hodí se i sníh. Do skákání a ochlazování v bazénu s ledovou vodou je nenuťte.

Děti můžete saunovat již od tří měsíců, podpoříte jim imunitu i spánek

A pro koho se sauna nehodí? Logicky pro nemocné a nachlazené lidi. Než po nemoci vyrazíte za horkem, počkejte raději čtrnáct dní. Opatrnost je na místě i u pacientů, kteří mají chronické kožní choroby, jež se mohou při vysokých teplotách zhoršovat. Jde hlavně o růžovku a také o řadu kožních ekzémů. Dále je nutná opatrnost po estetických zákrocích, jako je například aplikace botulotoxinu nebo kyseliny hyaluronové.

„Lidé nad šedesát let by se měli před začátkem saunování poradit s lékařem. Saunu také nelze doporučit pacientům, kteří trpí těžkou formou srdeční nedostatečnosti, vysokým krevním tlakem, arytmiemi nebo nedostatečností krevního oběhu. Sauna není vhodná ani v případě hlubší poruchy kožního krytu, jako například bércový vřed, nebo při probíhajícím zánětlivém onemocnění, například při křečových žilách. Při intenzivním prokrvení těla by se zánětlivé cytokininy mohly rozšířit a způsobit zhoršení celkového stavu. Sauna se nedoporučuje ani epileptikům a těhotným ženám. Důvodem je zvýšení srdečního výdeje a teploty tělesného jádra až o dva až tři stupně, což je pro miminko velký teplotní šok. U epileptiků je riziková náhlá změna prostředí, potažmo v organismu, která může spustit záchvat,“ vyjmenovala rizikové návštěvníky Iva Bílková.

Sauna pro krásnou pleť

Ilustrační snímek

Kromě výše zmíněných účinků vás může sauna vrátit o pěkných pár let nazpět. Pro pleť je saunování dobré. Obzvlášť pokud je doplníte o masáž či vitamínový doping. Do sauny si můžete přibalit březovou metličku či sisalovou rukavici, kterými můžete masírovat pokožku. Póry se pak snadněji otevřou a vyčistí a kůže se snadněji prokrví. Skvělou práci udělají také peelingy, nebo peelingová sůl. Spousta saunových světů ji má k dispozici přímo na baru či recepci.

Metličkování

  • Metličkování je saunová procedura s dlouholetou tradicí.
  • Původně pochází z Ruska, první záznamy o ní pochází z 10. až 11. století, kdy se používaly v saunách (tzv. banya), jež sloužily místo lékařských ordinací.
  • Člověk, který v saunách tuto proceduru prováděl, se nazývá Banchik (bánčik) a platil za přírodního lékaře.
  • Dnes je metličkování charakteristické pro řadu zemí, ovšem klasickou proceduru banya najdete především v Rusku, Bělorusku a v Pobaltí.

Vláčná pokožka pak v sauně snadněji přijímá výživu a vitamíny, využijte toho: na trhu je řada saunových krémů na pleť, nebo po peelingu či očištění můžete použít vzácné oleje, třeba ten arganový. Po saunování pak vitamínová séra. Saunovou kosmetiku seženete v kterékoli síti drogerií, nebo na webových stránkách věnovaných saunování.

Naopak vlasům se vaše nová horká kratochvíle pravděpodobně líbit nebude. Horký vzduch je vysušuje a jsou pak lámavější. Chránit je můžete buď vlasovým zábalem, například v podobě kokosového oleje, nebo lépe speciální vlněnou saunovací čepičkou či kloboukem, která je pro pravidelné a zdravé saunování potřebným pomocníkem. Materiál je důležitý: vlna má totiž skvělé termoizolační schopnosti a také schopnost samočištění. Po saunování stačí takovou čepici na nějakou dobu pověsit na čerstvý vzduch,

Možná si v ní rudí a zpocení budete v sauně připadat trochu legračně, ale věřte, že má svůj smysl. Kromě ochrany vlasů totiž zabraňuje i přehřátí organismu a pomůže termoregulačnímu centru v hypotalamu. Ještě lépe tuto funkci plní namočené větvičky jehličnanů či eukalyptu.

Na prosecco zapomeňte

Na plovoucí sauně vás těžko překvapí nečekaná návštěva.

Po saunování vždy vyhládne, jak se tedy na horkou proceduru ideálně najíst? Platí zde pravidlo vyváženosti, tedy ani sytí, ani hladoví. Velké jídlo si dejte aspoň hodinu před návštěvou sauny, menší svačinku aspoň čtvrt hodiny před vstupem. Pokud vyrazíte na proceduru s plným žaludkem, sníží se vám tlak v těle a hrozí nevolnosti či závratě.

Podobný efekt bude mít saunování s hladem. I když tu jen sedíte nebo poleháváte, saunování je energeticky velmi náročné. Experti během saunování radí pojídat menší jídla – například ovoce, které je bohaté na vitamín C a minerály, jež je třeba do vypoceného těla opět doplnit. Poté, co skončíte v sauně, nespěchejte hned ke stolu. Ideální je najíst se třeba až půl hodiny po, až si tělo trochu odpočine.

Během samotného saunového cyklu není dobré pít, protože to snižuje schopnost krve vstřebávat nadbytečnou vodu, která se vyskytuje mezi tkáněmi. Ovšem během saunování po cyklu naopak tekutiny doplňujte. Ideálně pak ty obohacené o minerály a vitamíny. Během jednoho cyklu v sauně totiž člověk vypotí až půl litru vody – stejné množství by pak měl doplnit. Ideální tekutinou jsou ovocné šťávy, minerálky, šípkový či bylinkový čaj, ale také zeleninový nebo kuřecí vývar.

A co alkohol? Všem se nám vybaví fotka ze sauny s drinkem v ruce. „Privátní sauna a láhev prosecca k tomu,“ lákají penziony na romantický pobyt. Pít, či nepít?

Ani láhev prosecca, ani žádná jiná láhev na dřevěné lavice saun nepatří. Saunování je sice zdravý, ale pro tělo velmi náročný proces, při kterém ztrácíme velké množství vody. A zamotat do tohoto procesu alkohol je velmi nebezpečné.

„Realita se má tak, že v mateřské zemi klasického finského saunování, tedy ve Finsku, zemře ročně 20 až 25 lidí právě na konzumaci alkoholu během saunování. Pamatujte, že teplota v sauně často dosahuje 90 až 110 °C. Při takových teplotách musí naše tělo roztáhnout cévy, aby se čerstvá a okysličená krev dostala do všech orgánů a současně se zvýší i srdeční tepová frekvence. Stejný vliv má ale i větší množství alkoholu. Tyto jinak pozitivní účinky sauny se v kombinaci s alkoholem násobí a váš organismus se dostane pod velkou zátěž,“ píše se na webu saunamagazin.cz

Bazén a sauna, sauna a bazén?

Norská sauna

Častá kombinace ve wellness centrech, ale pozor na ni. Spojit vstup do saunu ještě s bazénem nebo fitness může být velká chyba. „Bazén může fungovat jako rychlé ochlazení po saunování, ale jít si zaplavat dvacet délek bezprostředně po saunování nedoporučuji. Tělo by mělo po očistné proceduře odpočívat,“ varuje fyzioterapeutka Iva Bílková.

„Stejně tak není dobré jít do sauny hned po sportovním výkonu, kdy je tělo vysílené. I profesionálové nechávají tělo alespoň hodinu po ukončení sportovních aktivit v absolutním klidu a saunu navštíví obvykle až následující regenerační den po zátěži,“ dodává.

Naopak kombinace plaveckého bazénu a sauny ve větších centrech je fajn zpestření pro návštěvníky. „Je v pořádku, když se během pobytu v bazénu třeba rodiny s dětmi prohřejí také v sauně,“ uzavřela odbornice.

Pokud chcete do sauny po návštěvě fitness centra, dejte tělu po cvičení alespoň třicet minut. Svaly se během cvičení dlouho prokrvují a zahřívají a je potřeba je nechat odpočinout například ve vířivce nebo na lehátku. A až poté vyrazit na lavici do sauny.

Nejoblíbenější sauny

  • Finská sauna: nejznámější a nejrozšířenější typ sauny charakteristický dřevěným obložením, dřevěnými lavicemi a kamny s lávovými kameny. Teplota se zde pohybuje mezi 75 až 95 °C, vlhkost mezi 10 a 20 procenty (může být i vyšší, když se budou lávové kameny polévat vodou častěji).
    Prokrvuje a detoxikuje kůži a orgány, posiluje imunitu, napomáhá při nadměrném stresu.
  • Parní sauna: známá pro kompletní obložení dlaždičkami, včetně lavic. Teplotu zajišťuje parní generátor, díky němuž je vlhkost vzduchu téměř stoprocentní, teplota dosahuje maximálně 60 °C.
    Napomáhá s prokrvením celého těla.
  • Infra sauna: vnitřek sauny připomíná finský typ, vyhřívání prostor je pomocí infrazářičů zabudovaných ve stěnách. Teplota je mezi 40 a 60 °C. Oproti finské sauně nepociťujete pocení, nýbrž hloubkové prohřátí právě díky infrazářičům.
    Zahřívá svaly, je tak ideální před či po náročné sportovní aktivitě, zlepšuje fyzickou kondici, čistí pokožku, spaluje kalorie.
  • Herbal sauna: propojuje saunování při nižších teplotách společně s aromaterapií. Interiér je obložen keramickými dlaždicemi, stejně jako lavice. Teplota je mezi 40 a 50 °C, vlhkost nízká, jako u finské sauny, tedy jen mezi 10 a 20 procenty.
    Vhodná pro hloubkové uvolnění mysli a zklidnění.
  • Solná sauna: je vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti s (chronickými) dýchacími problémy. Zlepšuje také pokožku těla. Uvnitř naleznete tradiční dřevěné lavice, solné kameny. Teplota je nižší, mezi 40 a 55 °C, vlhkost oproti jiným maličko vyšší, od 15 do 30 procent.
    Zklidňuje kožní potíže a zánětlivé reakce, rychleji odstraňuje zahlenění, prokrvuje pokožku a zjemňuje ji.
Herba či bio sauny mají přidanou hodnotu v podobě aromatických účinků v podobě...