Funguje na stres i nespavost. 7 důvodů proč odložit mobil a otevřít knihu

  • 0
Dříve se říkalo, že knížka je nejlepší přítel. Dneska už voňavé výtisky dávno nahradil mobilní telefon, který je menší, výkonnější a nabízí pestrou zábavu online. Přesto stále spousta lidí nedá na knížky dopustit. Čím je čtení v životě nenahraditelné?
Ilustrační snímek

Budete mít zážitky

Podle statistik se každou sekundu na světě prodá 57 knih. Nejvíce jde na odbyt samozřejmě Bible, pak jsou to citáty Mao Ce-tunga a „hitovka“ Harry Potter.

Podle lékařů je čtení skutečně blahodárná věc. U knížky se odreagujete a zbavíte přebytečného stresu. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů dokáže čtení určitých dějových pasáží ovlivnit i fungování některých center v mozku.

Například čtete-li o vůni smyslné vanilky, okamžitě se aktivuje vaše čichové centrum a vy dokážete vůni autenticky prožít. Totéž platí i o pasážích, kde se v knihách píše o sexu, bojích nebo sportu.

Inspirace na jarní čtení

Třeba pokud si přečtete, že někdo běží, obratem se vám aktivuje motorický systém v mozku. Proto není tak úplně jedno, jakou knížku si vyberete. Každé téma má svůj vliv na to, jak bude vaše tělo reagovat.

Ilustrační snímek

Zlepšíte si paměť

Stává se vám občas, že chcete něco vyprávět, ale najednou „máte okno“ a nedokážete se pořádně vyjádřit? Důvody takového výpadku mohou být různé: stres, únava, přetažení, ale také stáří. Proto na nic nečekejte, ale dopřejte si denně pár stránek knížky.

Sedm mýtů o zdravém životním stylu, kterými si možná škodíte i vy

Pravidelné „louskání slovíček“ trénuje vaši paměť, protože si musíte zapamatovat ucelený děj, postavy, detaily, místa, dialogy či vztahové linie hrdinů. Podle odborníků tak mají aktivní knihomolové až o 50 procent lepší paměť než ti, kteří léta nevzali knížku do ruky.

Ilustrační snímek

Odeženete chmury

Jste v poslední době nějak „nenaložení“ a trápí vás deprese? Důvodů může být spousta, ale každopádně je dobré vědět, že elektronická média jako televize, internet, tablet či mobil stavy úzkosti ještě prohloubí, proto se je snažte co nejvíce omezit a zbývající čas využijte na čtení.

Podle některých studí knihy se silným dějem, například detektivky, dokážou dokonale strhnout pozornost a odvrátit ji od zbytečného smutku a nutkavých myšlenek. Pokud vám je těžko, vezměte si tedy nějakou „klasiku“ od Agathy Christie nebo můžete zkusit něco od současných autorů. Doporučujeme třeba knížky české královny detektivek Michaely Klevisové, jež mají chytrou zápletku a málo krve.

Radost se dá natrénovat. Šest možných důvodů, proč už ji nezažíváte

Milujete-li naopak drsnější detektivky, zkuste styl „skandinávský noir“ psaný z pohledu policie či vyšetřovatele. Mezi nejoblíbenější autory tohoto žánru patří Jo Nesbø, Lars Kepler nebo Stieg Larsson.

Ilustrační snímek

Rozpustíte stres

Stres je součástí dnešní uspěchané doby. Nervuje vás práce, stoupající ceny potravin, nutnost šetřit energie a tisíce dalších věcí. Jako by člověk nikdy nemohl mít kousek klidu. Podle lékařů nepřetržité stresování vede k nemocem, proto se snažte vymezit si denně čas na alespoň krátký odpočinek, kdy „vypnete“.

Nedejte stresu šanci držet vás v šachu. Sedm způsobů, jak mu vzdorovat

Nemáte-li náladu na relaxační koupel, vezměte si knížku. Zajímavý příběh vás přenese do jiného světa, a vy tak na chvíli zapomenete na starosti a tíhu svých povinností. Podle studie z roku 2009, kterou vydal vědecký tým z anglického Sussexu, už během prvních šesti minut nad knihou dochází ke snížení stresu o celých 68 procent.

Čtení zároveň zpomalí vaši srdeční frekvenci a zmírní svalové napětí, takže se uvolní celé tělo. Říká se, že četba je jednou z nejúčinnějších relaxačních technik. Dokonce rozpouští stres lépe než poslech hudby, procházka nebo pití čaje.

Ilustrační snímek

Překonáte nespavost

Zhruba dvě třetiny Čechů mají problém s nespavostí. Patříte mezi ně? Pak místo oveček nebo horkého mléka s medem zkuste usínat s knížkou. Nejenže vás příjemně uvolní, ale i unaví. Pravdou ale je, že je důležité obezřetně volit žánr.

Ničitelé spánku. Tyto potraviny si před ulehnutím raději odpusťte

Před spaním si určitě nečtěte žádné krváky nebo válečnou literaturu, která vás jedině rozesmutní. Naopak, dejte přednost příjemné beletrii či kratším povídkám. Příběhový žánr je nejlepší, protože může fungovat samostatně a vy nemusíte (pokud u knihy usnete) složitě hledat dějovou linku.

Ilustrační fotografie

Rozvinete fantazii

Vcítění do druhého člověka je důležité pro dobré fungování ve vztazích. Knihy vám s touto dovedností pomohou. Stačí, když se naladíte na příběhy hrdinů a společně s nimi prožijete různé životní etapy, pocity štěstí, triumfů, zamilovanosti, ale i strachu a bídy.

Život není nikdy jednorozměrný a tahle jízda na „emocionální horské dráze“ vám nabídne možnost vidět různé situace také z jiné perspektivy.

Často vám cizí příběhy poskytnou příležitost zamyslet se i nad vlastním životem, pošramocenými vztahy a možná vám přinesou spoustu nových témat k úvahám. A to není málo.

ilustrační snímek

Budete žít déle

Je to příslib jako z pohádky, ale podle vědců funguje. Lidé, kteří čtou alespoň 3,5 hodiny týdně, žijí podle studií o celé dva roky déle než většinový průměr. Proč? Protože čtení je neustálou tělocvičnou mozku.

Pacientů s Alzheimerem přibude. Pomáhá čtení i sociální kontakty, říká neurolog

Zlepšuje kognitivní funkce (koncentraci, pozornost, tvorbu řeči, rychlost myšlení a schopnost pochopit a zapamatovat si nové informace). Zajímavé ale je, že to platí jen pro čtenáře „skutečných knih“, do téhle kategorie se tedy nepočítají ti, kdo louskají stránky časopisů, novin nebo ti, kteří surfují po článcích na internetu.