Sex, sledování fotbalu i nákupy. Vědci vysvětlují, co nás dělá šťastnými

Štěstí! Co je štěstí? Muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá... Úvod básně Adolfa Heyduka proslavila legendární komedie Škola základ života z roku 1938. Odpověď na to, co u lidí vyvolává pocit štěstí a slasti, hledají i vědci. Zaměřili se na každodenní aktivity, přičemž jimi vytvořený žebříček je v některých případech překvapivý.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Povinnostmi přeplněné dny dávají lidem jen málo prostoru vůbec přemýšlet, co jim přináší pravé potěšení, pocit štěstí a slasti, natož si tu či onu konkrétní radost dopřát. Přitom to není jen sex a jídlo, co člověka činí šťastným, byť vědci a psychologové tyto dvě vášně často řadí na přední místa.

Nedávná studie University of Canterbury na Novém Zélandu definovala 10 každodenních činností, které lidem navozují to největší potěšení a pocit štěstí. Jak bylo již uvedeno, první místo zaujímá sex, vzájemné dotýkání a mazlení. Tomu holdují i primáti, kteří touží a profitují ze vzájemných dotyků.

Lidé vášeň a sex milují, a pokud u toho ještě dokážou dosáhnout orgasmu, často tento pocit hodnotí jako nejpříjemnější ze všech. Kolik sexu ovšem vede k dlouhodobé spokojenosti? Možná vás to překvapí, ale ideální četnost sexuálních interakcí je jednou týdně. Ani méně, ani více.

Osmička přinese hojnost a štěstí. Velký numerologický výklad na rok 2024

Studie z roku 2015 publikovaná v časopise Social Psychological and Personality Science, která pracovala s informacemi od 30 tisíc lidí, to doložila následovně: „Vědci v rámci této práce zkoumali vztah mezi tím, jak často se páry podle svých slov věnovaly sexu, a uváděnou úrovní pocitu štěstí. Došli při tom k závěru, že nejšťastnější byly ty páry, které měly sex jednou týdně.Ty dvojice, jež se mu oddávaly dvakrát, třikrát nebo vícekrát týdně, nebyly o nic šťastnější. A lidé, kteřísi užívali sex méně než jednou týdně, pak vykazovali výrazně nižší úroveň štěstí,“ shrnul deník MF DNES.

Na gól někdy mozek reaguje jako na sex

Zatímco mnoho průzkumů řadí na druhé místo žebříčku „slastí“ jídlo, novozélandští vědci zde mají pití alkoholu a s ním spojené pocity euforie, snížení úzkosti či uvolnění sociálních interakcí. Na třetí příčce se pak umístilo dobrovolnictví.

Člověk je tvor sociální a právě služba a pomoc ostatním ho přirozeně naplňuje dobrým pocitem. Dobrovolnictví snižuje stres a uvolňuje dopamin, hormon motivující dělat člověka to, co vyvolává dobré pocity. Služba druhým přináší také pocit smyslu a uznání, což ve finále vede též ke snížení stresu. Aby to ovšem dobře fungovalo, je třeba dobrovolnictví nebrat jako povinnost.

Čtvrté místo patří meditaci. Duchovní uvolnění aktivuje hladiny hormonů dopaminu (neuropřenašeč potěšení), serotoninu (neuropřenašeč štěstí) a GABA(neuropřenašeč klidu). Jiné studie ovšem na „bramborovou“ pozici staví sledování sportovního zápasu.

OBRAZEM: Extrémní proměny jako cesta za štěstím

Skotští neurologové z glasgowské Jižní všeobecné nemocnice publikovali studii zveřejněnou v odborném časopise Psychiatry Research Neuroimaging, kde vysvětlují, proč část mužů dává přednost fotbalu před čímkoliv, včetně sexu. Mužský mozek zažívá během sledování tohoto sportu stejné potěšení jako při orgasmu.

„Výsledky ukázaly, že oblast mozku spojená s intenzivní slastí, související například i se sexuálním vzrušením, je nejaktivnější ve chvíli, kdy padne gól,“ řekl neurolog John McLean s tím, že se však nedařilo prokázat, zda je vstřelený gól stejně silný stimul jako sex jako takový.

Podle vědců mozek fanouška fotbalu či hokeje reaguje na gól podobně jako na sexuální podnět. Sledování sportu se svou partnerkou či manželkou tak skýtá takřka jistotu pocitu štěstí. Tedy pokud váš tým zrovna neprohraje.

Páté místo v oblasti potěšení je objímání dítěte. Pro mnoho lidí je tento smyslový a duchovní zážitek nepřekonatelný a spojený s mírou štěstí vznikající při péči o děti obecně.

Další – šestou – aktivitou v žebříčku je poslech hudby. Ve chvíli, kdy naše uši vnímají libé zvuky, „navnadí“ to náš limbický systém, tedy část mozku dříve známou jako čichový mozek, kde je centrum reakcí na emoce, čichu nebo třeba dlouhodobé paměti. Mrazení u zvlášť emotivní hudby může být opět důsledkem dopaminu, neurotransmiteru, který spouští pocity potěšení a pohody.

TEST: Co potřebujete ke štěstí?

Příčku sedmou obsadily večírky a party s přáteli. Vědci to dokládají tím, že do původní rodiny je člověk vržen náhodně, ale své přátele si vybíráme. Proto s nimi rádi trávíme čas, klidně i dlouhé hodiny a dny, jejich společnost přináší potěšení i kvůli socializaci.

Sociální sítě lidi už otravují skoro jako praní

Osobní záliby jsou zařazeny na osmou pozici, přičemž řada Čechů by je možná v žebříčku posunula ještě výš, neboť zvlášť některé koníčky patří ke specificky velkým českým národním záležitostem. Stačí zmínit turismus spojený s nejhustější sítí turistických tras na světě, na celé planetě ojedinělou láskou k houbaření, ale i tisíce spolků, ať už jde o včelaře nebo třeba chovatele akvarijních ryb.

Devátá příčka patří dle badatelů od „protinožců“ nakupování. Vizuální přitažlivost různých produktů, atraktivní vůně a zvuky rušných nákupních center a tržišť jsou zdrojem zážitku a vzrušení, ale také pocitu úspěchu a po nákupu ještě vítězství – to vše vede k lepší náladě.

Další studie zde zmiňují ještě sledování filmu, příjemnou procházku, jízdu autem, návštěvu lázní či masáž nebo čtení knihy. Na posledním desátém místě jsou podle vědců z Nového Zélandu hry jakožto sebemotivující činnosti spojené s potěšením, ať se jedná o jakýkoli způsob hraní.

Vědci ale zmapovali i nejhůře hodnocené aktivity a vytvořili z nich protikladnou desítku, tedy pořadí běžných aktivit, které lidé fakt nesnášejí. Na prvním místě vědci uvádějí marodění a stav těsně po nemoci, následuje Facebook a jeho neustálé sledování, třetí je práce v domácnosti, čtvrté studium a páté nekonečné psaní a čtení textových zpráv. Šestou příčku obsadila příprava či chození na přednášky, následuje placená monotónní práce, pak dojíždění, práce na počítači a desáté je praní.

Štěstí v datech a číslech

Češi jsou 18. nejšťastnějším národem na světě. Vyplývá to z posledního výzkumu OSN s názvem World Happiness Report, jehož výsledky vyšly loni na jaře. Žebříček už šest let vedou Finové, kteří jsou jedničkami v mnoha faktorech, jež report hodnotí – například průměrná délka života, míra korupce ve veřejném prostoru, výše HDP, sociální podpora menšin, chudých a dalších skupin či míra svobody při důležitých životních rozhodnutích. Na druhém místě těsně následuje Dánsko a Island. Na opačné straně žebříčku jsou nejméně šťastné země, mezi nimiž „vede“ Afghánistán, následuje Libanon, Sierra Leone, Zimbabwe, Demokratická republika Kongo, Botswana či Malawi. Podle autorů studie s žebříčkem příliš nezahýbala ani pandemie nemoci covid-19. Mezi Čechy se ale lehce proměnil vztah k práci, který je po covidu pragmatičtější – vzrostl například význam výplaty a vlastností šéfa. Jinak je v zaměstnání šťastných 79 % Čechů ve věku 18 až 59 let. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Pocit štěstí nejvíce ovlivňuje materiální zajištění. Platilo to zvlášť v době pandemie nemoci covid-19, jak vyplývá z dat průzkumu agenty STEM pro Nadační fond Šťastné Česko. Zatímco 76 % těch, kteří jsou velmi nebo solidně zajištěni, jsou velmi nebo spíše šťastní; v případě lidí, kteří jsou špatně zajištění a chudí, to je jen necelá čtvrtina (24 %). A ještě jedno zajímavé srovnání nálad Čechů v období před a po pandemii: Zatímco v roce 2019, tedy před jejím vypuknutím, bylo velmi či spíše šťastných 62 % české populace, v roce 2021 už to bylo jen 47%.

Fenoménu štěstí se podrobně věnují britští vědci David Blanchflower a Andrew Oswald, kteří při přípravě jedné ze svých studií zkoumali odpovědi na nejrůznější otázky od 1,3 milionu lidí ve věku od 20 do 90 let z 51 zemí světa. V otázce míry pocitu štěstí podle věku dotázaných byla u obyvatel západoevropských zemí jednoznačná: Nejšťastnější jsou mladí lidé, s přibývajícím věkem pocit štěstí klesá. Obrat však nastává kolem 55 let, od té doby se opět pocit štěstí začne mírně zvyšovat. Souvisí to jednak s nárůstem moudrosti, kdy si starší lidé umí problémy lépe analyzovat a díky tomu se s nimi efektivněji vypořádat, dále je opouští touha po úspěchu, takže nejsou frustrovaní z toho, čeho nedosáhli.

Patrný nárůst je ve skandinávských zemích, kde si starší lidé zakládají u pocitu štěstí na dobré fyzické kondici. Například na běžkách, což je velmi populární severský sport, je možné potkat desítky starších „vlků“ – seveřanů se skvělou fyzičkou. Je nutné upozornit, že křivka pro střední a východní Evropu je trochu jiná, návrat štěstí a jeho zvyšování v pozdějším věku není tolik významný a spíše pak stagnuje.

Když v roce 2009 brněnská Masarykova univerzita a společnost SC&C vypracovaly rozsáhlou studii nálad a postojů Čechů, došly mimo jiného k jednomu překvapivému zjištění: Lidé jsou šťastnější tam, kde se pěstuje víno. V moravských vinařských oblastech se za „velmi šťastné“ označilo 27 % lidí. V těch částech Moravy, kde se víno nepěstuje, je „velmi šťastných“ jen 16 %. Také v Čechách je rozdíl nápadný – v místech s vinicemi se za velmi šťastné považuje 14 % lidí, jinde osm procent. Lidé z okolí vinohradů se také považují za spokojenější a mají pocit, že jsou zdravější.

Vědci pro to tehdy našli vysvětlení v tom, že pocit štěstí patrně souvisí se sociálními kořeny lidí, kteří žijí a pracují na majetcích svých předků. „Se štěstím by mohlo souviset i více slunečných dnů, a tedy i mnohem příznivější klima, v němž se daří právě vínu,“ citoval deník MF DNES děkana Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity Ladislava Rabušice

Zdroje dat: průzkumy STEM/MARK, STEM pro Nadační fond Šťastné Česko, World Happiness Report, Analysis of Eurobarometr survey data (Blanchflower and Oswald, 2017), SC&C a Masarykovy univerzity v Brně / Ilustrační fota: archiv MAFRA a Shutterstock

Autor:
  • Nejčtenější

Plastika prsou v Turecku se pro ženu změnila v horor

Devětadvacetiletá Stacey Batesová si vysnila plastiku prsou, našetřila si na ni a vyrazila si pro nová dokonalá ňadra do Turecka. Dnes rozhodnutí lituje. Lékař s ní zákrok téměř nekonzultoval a po...

Móda z novoročního oběda. Na cestě nejmenšího odporu zářila pouze Pavlová

Při letošním novoročním obědě byla Eva Pavlová mezi převažující černí jediným světlým bodem. Zatímco prezident Petr Pavel a manželé Fialovi neurazili ani nenadchli, manželka hlavy státu vsadila na...

Partnerský vztah jako výměnný obchod. Femosféra vrací do hry zlatokopky

Manosféra, termín, který zpopularizoval mysoginní ultrapravicový influencer Andrew Tate, má svůj ženský protipól. Femosféra se šíří po internetu jako lavina a vyzývá ženy a dívky, aby se vzdaly...

Příběh Josefa: Žena je na mateřské. Domů se už vůbec netěším, je tam peklo

Myslel jsem si, že svou ženu znám jako své boty. Nedávno jsme oslavili deset let od seznámení. Potkali jsme se na letním táboře, kde jsem byl jako vedoucí a ona zdravotnice. Je to skvělá holka, je s...

Žena živořila bez elektřiny, dnes je milionářkou

Star Khechara z Los Angeles roky žila ve speciálně upraveném stanu, kde neměla elektřinu ani další vymoženosti moderní doby a měla husí kůži z wi-fi. Po letech se ovšem rozhodla pro změnu a stala se...

Jídla se nikdy nezřeknu, říká Martina. Za rok zhubla 16 kilogramů

Martina se vrátila z exotické dovolené o šest kilo lehčí a v hubnutí se rozhodla pokračovat. Za rok se jí podařilo shodit šestnáct kilogramů i bez pomoci odborníků.

14. ledna 2025

Císařovna posedlá krásou. Vyzkoušejte tajné triky půvabné Sissi

Jaká byla? Jistě urozená, vznešená, vzdělaná, inteligentní, laskavá, scestovalá, přátelská a kdovíco ještě... Ale také žena posedlá krásou. Můžete se od ní pár triků naučit.

14. ledna 2025

Do nového roku v novém. Módě budou vévodit barvy a udržitelnost

Šlápněte do nového roku rázně pravou nohou a dejte si módní předsevzetí. Co třeba udržitelnost a více barev do života?

14. ledna 2025

Předsevzetí, že si najdu chlapa, byl nesmysl. Nechám to osudu, říká Marika

Dali jste si o silvestru předsevzetí? Většinou to začíná dobře, těmi nejlepšími úmysly, ale obvykle to už tak slavně nekončí. Své o tom ví Marika, která se cítí v životě sama, nebo Pavlína, jejíž...

14. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Miluna ze Slunce, seno nestárne. Schmalzová oslavila 30 let po boku milionáře

Petra Schmalzová (57), za svobodna Pyšová, se proslavila jako nezapomenutelná hostinská Miluna v trilogii Zdeňka Trošky...

Jako znásilnění, říká Shieldsová o intimní operaci, kterou si nepřála

Herečka, spisovatelka a modelka Brooke Shieldsová (59) se ve svém právě vycházejícím životopise svěřila mimo jiné se...

Sporťák Jan Smetana už má po odchodu z České televize novou práci

Na konci prosince oznámil, že po 23 letech končí v České televizi. Moderátor Jan Smetana (42) se stane novou posilou...

Po operaci jsem přibrala sedm kilo, ale cítím se nejvíc sexy, říká Pořízková

Modelka českého původu Pavlína Pořízková (59) po loňské výměně kyčelních kloubů přibrala. Všimla si toho, až když jí to...