Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Chci královskou svatbu

Svatby na zámcích jsou stále oblíbenější, a to nejen u celebrit. Můžete si ji dovolit taky a nemusíte být přímo Leoš Mareš. Záleží jen na vás, jak si svůj velký den představujete...

Zámek Jemniště | foto: MF DNES

Zařiďte to!

Svatby na zámcích jsou stále oblíbenější, a to nejen u celebrit. Můžete si ji dovolit taky a nemusíte být přímo Leoš Mareš. Záleží jen na vás, jak si svůj velký den představujete. Na zámcích jsou připraveni splnit vám cokoliv.

Když se nedávno ženil Leoš Mareš na zámku Jemniště, psaly se o jeho svatbě neuvěřitelné věci. Cosi o dvaceti bílých a černých limuzínách, stovkách svatebních hostů, milionovém rozpočtu nebo rogalu, co na svatebčany shazovalo okvětní lístky růží. - O svatbě Leoše Mareše čtěte zde

Zdá se vám to příliš přehnané, luxusní a nedostupné? Takové svatby na zámcích bývají. Jenže pozor, záleží na tom, co všechno si objednáte a za co jste ochotni zaplatit. Pokud máte hluboko do kapsy a stačí vám jen rychlý obřad, vystačíte si s několika tisícovkami. Pokud vaše královská svatba na zámku či hradu musí být výjimečná, s poloprázdnou peněženkou tam nechoďte.

Leoš Mareš svatba

Leoš Mareš s manželkou

„Organizujeme svatby pro klienty, kteří si zvou vždy kolem jedné stovky osob, a taková svatba by vyšla asi na 450 tisíc korun,“ říká majitelka svatební agentury na zámku Jemniště Petra Sternbergová. Právě tam si před několika týdny vzal moderátor Leoš Mareš za manželku svou přítelkyni Monikou Poslušnou. Kdo vlastně tak nákladné svatby organizuje? Některé svatby na zámcích zajišťují přímo majitelé či manažeři, u jiných se zase spoléhají na služby svatebních agentur, které připraví svatbu na klíč. Většina organizátorů se shoduje na jednom – nechtějí, aby zámecké svatby, přestože jsou luxusní a drahé, působily snobsky. Hosté se tam především musí cítit příjemně. Komfort a rozsah jejich služeb ale může být pro někoho, kdo měl obřad na obecním úřadě a hostinu v hospodě, neuvěřitelný. Čím láká zmiňované Jemniště?

„Svatební tiskoviny malujeme s akvarelisty, zasedací pořádky vystavujeme na květinové tapety. Pěstujeme si plantáž růží na květinové kornouty, prostíráme v lehoučkém a lesklém hedvábí na velké oválné stoly, které jsme si sami vytvořili,“ vyjmenovává Petra Sternbergová a její výčet ještě nekončí: „Patnáctikilové dorty servírujeme v zahradě, kde hřeje zapadající slunce, a když jíme, pozorujeme červánky. Večer osvětlujeme zahrady svícemi a ráno nosíme snídani do postele s nebesy.“ Také máte skoro chuť se rozvést jen proto, abyste se mohli znovu oženit nebo vdát právě na zámku?

Zámek Loučeň

Zámek Loučeň

Cizinci si rádi berou Češky

Svatby na zámcích na první pohled nutně vyvolávají dojem, že jsou jen pro vyvolené. Zájem o ně je však takový, že vhodné termíny bývají plné dlouho dopředu. „Doporučuju rezervaci šest až osm měsíců předem, zájem je opravdu veliký, už registrujeme přes třicet poptávek na rok 2009,“ říká Lída Bulířová, která má na starosti svatby na zámku Loučeň. Tam si navíc můžete vybrat nejen civilní či katolický obřad, ale i uzavření registrovaného partnerství, případně oslavu jubilejní svatby.

Na hradech vám většinou zajistí jen obřad, ale i tam se vyplatí včasná rezervace. Třeba na oblíbeném pohádkovém Bouzově, kde se nedávno vdávala zpěvačka Bára Basiková, loni zvládli přes sto šedesát obřadů. Účtují si za ně od šesti do patnácti tisíc korun.

Jinde jsou limitováni otevírací dobou a podmínkami na hradě. Třeba na Kokoříně jich i přes vysokou poptávku nezvládnou víc než padesát do roka, zato vás tam oddají už za pět tisíc.

Možná vás překvapí, že velká část snoubenců, kteří se rozhodli uzavřít sňatek v luxusním zámku, nejsou čistě české páry. Většinou jde o smíšený pár Češka – cizinec. Na Loučeni je to pětadvacet procent klientů, na Jemništi téměř sto procent. „Zahraniční hosté jsou zvyklí na určitý standard, požadují kvalitu,“ vysvětluje důvody zájmu cizinců o české zámky a hrady Vlastimil Plch, manažer zámku Mcely.

Nevěstou ze smíšeného páru byla i paní Silvie, která si svého britského manžela vzala na zámku Mcely loni. Proč právě tam? „Všechna pěkná místa v Praze byla zamluvená dlouho dopředu, a navíc působila dojmem, že stojíte někde ve frontě na maso. Vidíte svatbu před vámi a za vámi už postávají další svatebčané,“ říká Silvie. Původně přitom o svatbě na zámku neuvažovala. „Nakonec jsem zjistila, že tuhle událost nechci mít jednoduchou. Nechci říct, že jsem se chtěla cítit jako princezna, ale rozhodně jsem se chtěla cítit výjimečně.“

Svatbu na zámku domlouvali asi čtvrt roku a jednou vyrazili i na inspekční cestu. Vytvořili si i vlastní menu a přijeli ho ochutnat. „Můj muž perfekcionista měl nějaké poznámky ke křupavosti zeleniny v omáčce,“ směje se Silvie, „ale oni si to hned zapsali a slíbili, že se to do svatby zlepší.“ Na úroveň obsluhy si nemůže stěžovat. Číšníci se podle ní neustále usmívají a zapamatují si jména všech hostů. Všichni se snaží vytvořit domáckou atmosféru a neustále se ptají, jestli je všechno v pořádku.

Zámek Mcely

Zámek Mcely

Sežeňte pro nevěstu dvacet bíglů

„To je přesně to, o co nám jde. Nechceme, aby zámek působil nafoukaně. Hosté se musí cítit příjemně, ať nosí kravatu, nebo třičko,“ říká Vlastimil Plch.

Na zámku Mcely je čtyřiadvacet pokojů, každý má své jméno a svůj vlastní styl. Jeden se například jmenuje Mark Twain, protože spisovatel na zámku kdysi pobýval. Na organizaci svateb se ve Mcelích podílí asi dvacet lidí, desítky dalších, jako například fotografové nebo pokojské, jsou najímány jednorázově vždy pro konkrétní svatbu.

Přání svatebních hostů jsou téměř svatá. „U nás neexistuje říct ne,“ říká manažer a dokládá to na jednom velmi netradičním přání: „Snoubenci měli doma bígla a ženich si přál, aby v neděli, až se nevěsta probudí, našla pod balkonem svého apartmá dvacet bíglů,“ vzpomíná s úsměvem na chvíle, kdy si nebyli jistí, zda tolik psů jedné rasy vůbec seženou. „Ale dostali jsme požadavek na dvacet bíglů a v neděli tam dvacet bíglů bylo. Host byl spokojený,“ uzavírá Plch.

Svatební manažeři a koordinátoři se shodují, že jejich práce je také často velkou zkouškou nervů. Všechno musí fungovat, nikde nesmí být zádrhel. Pro většinu z nich je tahle práce zároveň koníčkem. „Svatby jsou má vášeň,“ přiznává Petra Sternbergová z Jemniště.

Organizátoři svateb jsou pro vás ochotni udělat skutečně cokoliv. Až si budete svou královskou svatbu na zámku či hradu zařizovat také, nezapomínejte na to. Jinak byste mohli být překvapeni, až budete v ruce držet královský svatební účet.

Když se u nás ženil Leoš Mareš
... očima Petry Sternbergové, majitelky svatební agentury na zámku Jemniště

Svatba Leoše Mareše byla naprosto výjimečná. Sám svatbu moderoval, vítal své hosty, byl všímavý, vybral vkusnou hudbu a celou dobu nahlas vyprávěl o svém citu k paní Monice. U svatebních dortů vysvětloval, ve kterém jsou maliny, kde čokoláda, kde ořechy. Robert Kodym přijal jeho pozvání a vyzpíval překrásnou atmosféru. Do rána nebyl jediný opilý host, nenastal jediný problém a v půl páté ženich poděkoval i jednotlivě všem číšníkům.

A svatební obřad na začátku? Pohádka. Překrásná skladba Nebeští kavalérové v podání zpěvačky Národního divadla na příchod ženicha. Na konci obřadu zazpíval mladý pan Ruml se sborem skladbu z filmu Láska nebeská.

Svatební slib nebylo jen strohé civilní ano, ano, ale snoubenci během obřadu opakovali část svátostního slibu, kde se mluví o tom, jak se lidé neopouštějí ani v nesnázích a milovat se budou navěky. Pracuji jen s velmi jemnými lidmi.

A Marešovy na Jemništi ráda znovu přivítám.

Zámek Mcely – svatební balíček Cesta kolem světa, maximálně pro 16 lidí
Mimo jiné obsahuje:
• pronájem celého zámeckého patra
• nocleh se snídaní v osmi individuálně zařízených apartmánech
• protestantský nebo civilní obřad v prostorách zámku nebo na zahradě
• hudbu k obřadu a svatební dekoraci v zámeckém stylu
• služby svatební koordinátorky, která zajistí kompletní přípravy a bude k dispozici po celou dobu plánování svatby
• vytvoření detailního harmonogramu, vyřízení formalit na matrice, výběr vhodných dodavatelů (doprava, květiny, foto, stylista, hudební doprovod)
• návrh a distribuci svatebních oznámení, vytvoření svatebních webových stránek
Cena: 148 000 Kč (v ceně není svatební hostina a služby dodavatelů – například fotografa)
Zdroj: chateaumcely.cz

Zámek Loučeň - Svatební menu IV.
• přípitek dle výběru snoubenců
• variace salátových lístků s nakládanými rajčaty, medovým balsamikovým dresingem a kozím sýrem
• tomatová krémová polévka s pestem a ledovým salátem
• jednohubky z vepřové panenky s italskou šunkou a šalvějí v pikantní omáčce a praženým chlebem
• dokřupava pečená kachnička s jablky a variací knedlíků a zelí
• salátek z čerstvého ovoce s likérem Maraschino
Cena: 910 Kč na osobu
Zdroj:
zamekloucen.cz

Autoři:
  • Nejčtenější

Michal po mně skočil, popsala start intimního života zrzka z experimentu

Z šesti dvojic televizní Svatby na první pohled čeká rozhodnutí už jen tři páry. Jarda s Romanou spolu zůstali, vztah...

Tichý zloděj kostí. Na osteoporózu platí jednoduché triky, radí lékař Jan Štěpán

Premium Nemoc stáří nebo také zloděj kostí. Osteoporóza neboli řídnutí kostí má mnoho jmen. Ale protože nebolí, zajímáme se oni...

Vaření je oheň, a to jsem i já, říká Besky, vítězka Masterchefa Česko 2021

Rozstřel Vítězství v soutěži Masterchef Česko dokáže od základu změnit život, své o tom ví Kristína Nemčková i Roman Staša....

Titul Masterchefa získala za menu v duchu nejoblíbenější pohádky z dětství

Nejenže vařily v rondonech, vařily také před zraky loňských finalistů, rodin a přátel. Z balkonu je podporovali i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Správnou technikou až k extázi. Prožijte všechny podoby dokonalého orgasmu

Svět erotiky nemá hranice, ty si určuje každý z nás sám. Obecně je ovšem pravdou, že ženy jsou v tomto ohledu...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Máme tu i slušné vrahy, říká šéfka otevřené věznice. Učí je zaplnit volný čas

Premium Vedoucí otevřené věznice Hana Prokopová připravuje své „klienty“ na návrat na svobodu. Vězni proto nenosí uniformy ani...

Nevěra je psychicky dost náročná, ale umí být i vzrušující

Premium Partnerské zálety dokážou se vztahem obrovsky zamávat. Pro někoho značí jeho konec, pro jiné jsou příležitostí ke...

Neskočte mu na špek! Takto poznáte, jestli se mu líbíte

Každé první rande s potenciálním novým partnerem se nese ve znamení značné nervozity. Během samotné romantické schůzky...

Jak bude za vlády Střelce: Váhy a Ryby najdou lásku, Lvi zazáří energií

Premium Střelci bývají optimističtí a veselí. Obvykle se ničeho nebojí a rádi se pouštějí do nejrůznějších krkolomných...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...