Biologické hodiny ovlivňují sexuální život. „Sovy“ ho mají divočejší

  14:41aktualizováno  14:41
Odborníci se už dávno shodují, že lidé se dělí na sovy a skřivany. Existují rovněž desítky průzkumů, které odhalují, jak tento chronotyp souvisí s povahovými rysy. Nové výzkumy ovšem odhalily, že mezi sovami a skřivany existují nápadné rozdíly také v sexuálním životě.

Ženy-sovy jsou v sexu divočejší a také promiskuitnější. | foto: Profimedia.cz

Patříte k těm, komu se v noci dlouho nechce spát, pracuje, nebo se baví dlouho do noci a ráno se mu moc nechce z peřin? Pak jste zřejmě v sexuální oblasti odvážnější a kreativnější.

Z nejnovějšího výzkumu vědců z Pennsylvania State University vyplývá, že lidé večerního typu, tedy sovy, mají uvolněnější a dobrodružnější sexuální život než ranní typy čili skřivani, kteří naopak bývají v této oblasti nápadně konzervativnější.

Tyto závěry potvrzuje i další studie, kterou uskutečnili na University of Chicago, podle které mívají sovy více náhodného sexu a sexuálních partnerů, zato skřivani jsou úspěšnější v dlouhodobých vztazích.

„Vzhledem k tomu, že tradičním časem pro navozování známostí, randění a flirtování je večer, nejsou tyto výsledky příliš překvapující,“ komentuje výsledky výzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Podle něj je tendence sov k promiskuitnějšímu chování a volnější sexualitě v souladu s jejich obecnými sklony k dobrodružnějšímu životu. Pokud se však partneři ve svém chronotypu neshodují, neznamená to nutně nespokojenost v sexu.

„Vzhledem k tomu, že jde o vrozené biologické nastavení, které se nezmění, je důležitá vzájemná komunikace a pochopení představ a přání toho druhého,“ upozorňuje Durčák. „Klíčem ke spokojenému intimnímu životu může být také dobré načasování a plánování sexu.“

Záleží na tom, jestli jste sova-muž nebo sova-žena? Zdá se, že ano. Potvrzuje to alespoň studie zveřejněná v odborném časopise Evolutionary Psychology. Sovy ženského pohlaví jsou podle ní ve svém sexuálním chování odvážnější a divočejší.

U žen s večerním chronotypem byly  odhaleny hladiny hormonu kortizolu ve výši, která je obvyklá u mužů. „Kortizol je spojován s vysokou energií, stresem, kognitivními funkcemi, ale i vzrušivostí. Ženy-sovy tak zřejmě častěji žijí single, více riskují a jsou promiskuitnější,“ dodává Adam Durčák.

Zajímavé ovšem je, že vyloženě čistých sov a skřivanů je v populaci pouze kolem dvaceti procent. Ostatní lidé patří k méně vyhraněnému chronotypu a mají od každého z nich zhruba polovinu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Místo kytky vibrátor. Muži stále častěji chodí pro Valentýna do sexshopu

Jaké jsou nejčastější dárky na Valentýna?

Svátek zamilovaných se dá slavit různě. V kině, restauraci nebo cukrárně. Romantická atmosféra však zpravidla směřuje k...

Pil sám, chlastal se sousedem, byl na šrot, četla náhradní manželka

Pavla se cítí nedoceněná a navíc jí vadí, že Jaroslav nemá zájem o rodinu a...

Pavlu z Ostravy domácnost moc nebaví. Péči o malého Daniela přesouvá na jeho devítiletou sestru Nikol. Na druhou stranu...

Příběh Báry: Dceřina kamarádka byla jako moje vlastní, teď o ní nevíme

Ilustrační snímek

Už ve školce začalo velké přátelství mé dcery Terezy a její kamarádky Markéty. Holky bez sebe nedaly ani ránu, jeden...

Najdete na iDNES.cz