Nemám ráda povrchní kontakty, říká šéfka Colours of Ostrava Holušová

  4:14aktualizováno  4:14
Zlata Holušová stojí za největším hudebním festivalem v Česku. Její Colours of Ostrava za jedenáct let existence získaly takové renomé, že na něj přijíždějí hvězdy zvučných jmen. Letos například Alanis Morissette či Bobby McFerrin. Paradoxem je, že šéfka festivalu si s většinou umělců nepodá ani ruku.

Zlata Holušová | foto: Ondřej Košík

Vizitka

Zlata Holušová (54) se narodila v Praze, ale žije od dětství v Ostravě.

Vystudovala český jazyk a dějepis na univerzitě v Brně. Po škole učila na gymnáziu v Bílovci, pracovala v Českém rozhlasu Ostrava, spoluvlastnila hudební klub Boomerang ve Stodolní ulici.

Její první festival se v roce 1985 jmenoval Spirála, ale režim ho zakázal. Spolupracovala také na festivalu Folkový Kolotoč. Od roku 2002 pořádá Colours of Ostrava, letos se uskuteční od 12. do 15. 7.

Za Colours of Ostrava má dvě hudební ceny Anděl, ocenění Evropská cena Trebbia, je členkou Akademie populární hudby a členkou Evropského fóra světových festivalů.

Je vdaná, má dceru Terezu.

"Nemám ráda povrchní kontakty, přijde mi hrozně hloupé někam přijít a říct: Jsem Zlata Holušová, ředitelka festivalu, já se s vámi vyfotím a jděte si po svých. Je to umělé, hloupé. Než tohle, raději nic. Pokud si s někým nemohu povídat dvě tři hodiny, zajít s ním na večeři, zažít něco intenzivního, tak mě těch pět minut nezajímá," přiznává.

Původně avizovaná Björk letos účast na festivalu, který se v Ostravě uskuteční od 12. do 15. července, nakonec šedesát dnů před začátkem odřekla. Zlata Holušová to však vzala sportovně jako výzvu.

"Na takové situace musím být připravená, to se prostě stává. Někdy je to dokonce výzva, že ještě můžu hledat někoho jiného. Je to smůla, ale festival je jedna velká krize, pořád řešíte nějaké změny. A kdyby mě sejmulo, že nám Björk odřekla, tak tuhle práci nemůžu dělat," říká Zlata Holušová.

Svůj vůbec první festival uspořádala Zlata Holušová v roce 1985, ale komunisté ho dva dny před vypuknutím zakázali. Později se do pořádání hudebních produkcí zapojila i její rodina, nejdříve manžel, pak i dcera. Teď už pomoc odmítají, festival si chtějí užívat jako diváci.

"Když jsme začínali, manžel pracoval se mnou, pomáhal mi. Jeden čas všechny kapely spávaly u nás doma a člověk nevěděl, na koho tam narazí. To byly krásné začátky," vzpomíná Zlata Holušová.

Jak moc náročné je dostat do Ostravy hvězdy zvučných jmen? "To je pokaždé úplně jiné, jeden rok je to strašně těžké a nemůžete sehnat slavná jména, jiný rok si můžete vybírat. Nikdy se nic nechová stejným způsobem. U kapel vždycky záleží na tom, kdo zrovna jede turné, protože ačkoliv se zdá, že výběr je obrovský, tak pokud jde o hvězdy, je vlastně jen takových padesát jmen, o která se v tom roce pere dvě stě festivalů," říká.

Přesvědčit je, aby si vybraly právě Colours of Ostrava, Zlata Holušová přirovnává k šachové taktice. "Dáváte agentům nabídky, ale nemůže jich být zase moc, protože když už vám kývnou, není možné přijít a říct: My už o vás nestojíme, sehnali jsme někoho jiného."

Takže jde o směs šachů, diplomacie, rozvažování, riskování. "A nikdy dopředu nevíte, kolik kdo stojí. Něco nabídnete a čekáte, zda jsou hvězdy ochotné za tu částku vystoupit, nebo ne," vysvětluje Zlata Holušová.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Příběh Oliny: Vyspala jsem se s kamarádem, nevím co dál

Udělala jsem velkou hloupost, vyspala jsem se se svým nejlepším kamarádem. Bylo to krásné, ale i tak bych byla radši...

Lidé, jezte, neblázněte, nabádá psycholožka a dietoložka Iva Málková

Drželi jste někdy dietu? Stravovali jste se podle nějakého módního trendu? Občas? Často? Na Ivu Málkovou nemáte. Ta...

Gender v pohádkách, divné diety i brčka z papíru. Kde je zdravý rozum?

Nejen v módě existují prapodivné trendy jako ponožky v sandálech. Některé odezní rychle, jiné mají dopad na naše...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Peněženku si před synem raději schovej, varoval manžel náhradní ženu

Rodiče z panelákového dvoupokojového bytu v Novém Sedle jsou v podmínce. Jejich patnáctiletý syn chodí za školu. Kromě...

OBRAZEM: Jak šel čas s Hanou Hegerovou

Přezdívalo se jí česká Edith Piaf. Zpívala šansony, ale i lidové písně, slovenské nebo židovské. Patřila divadlu, filmu...

Kim Basinger, Brad Pitt, Marilyn Monroe: sexsymboly napříč desetiletími

Dodnes se o nich hovoří. Dodnes jejich portréty visí v mnoha domácnostech. Víc než talentem dokázali někteří umělci...

Čas, mindráky i mužská logika. Znáte deset největších nepřátel ženy?

Jsou takové, které vyděsí pavouk na půdě, jiné zase straší šouravé kroky ve ztichlém nočním parku. Husí kůži by ale nám...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz