Příběh Šárky: Máma na mě přepsala byt, švagrová je vzteky bez sebe

  0:15aktualizováno  0:15
S bráchou jsme vyrůstali jen s mámou. Otec nás opustil asi rok po bratrově narození, mně bylo sedm. Máma byla nakonec ráda, prý nebylo o co stát, práce se štítil a rád se napil. Horší geny předal bratrovi. Už od malička byl samý průšvih. Máma nakonec přepsala svůj byt na mě. Brácha „trest“ pochopil, ovšem jeho žena ne.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jmenuji se Šárka, je mi 38 let, jsem vdaná a s manželem vychováváme dva puberťáky. S rodinou bydlíme v malém domku se zahrádkou, který jsme s manželem po svatbě koupili a postupně zrekonstruovali.

Kromě mámy, bráchy a jeho ženy už žádné příbuzné nemáme. Manžel své rodiče ani nepoznal, vychovala ho babička, která už zemřela. I to je důvod, proč mi hodně záleží na dobrých rodinných vztazích. Jsme malá rodina a pokud v ní budou rozbroje, odnesou to všichni.

Brácha se potatil

Napište i vy svůj příběh

Příběhy jsou upraveny redakcí. Vycházejí z vašich skutečných problémů, s nimiž se svěřujete v partnerské poradně, v diskusích, nebo z mailů, které posíláte na ona@idnes.cz. Respektují vaši anonymitu.

My s bratrem poznali, jaké to je vyrůstat bez táty. Ale všechna čest naší mámě. Zvládala to, jak mohla, ale neměla to vůbec jednoduché. Manželství s člověkem, kterému práce nevoněla, víc než doma byl v hospodě, s ničím jí nepomohl a jen dělal ostudu, jí vzalo hodně sil. Nakonec podala žádost o rozvod a vyhodila ho, hodně jí tenkrát pomohl její bratr, bohužel dnes už není mezi námi.

Máma zůstala už celý život sama a všechnu energii soustředila na to, aby nás dobře vychovala. Troufám si říct, že u mě se jí to podařilo. Mám hodně z její povahy, jsem spíš poslušná, snažím se příliš nevyčnívat, nerada se hádám. Ve škole mi to docela šlo, máma se mnou neměla žádné starosti. Nakonec jsem si udělala maturitu a dnes jsem vedoucí u nás na poště.

To s bráchou to bylo mnohem horší. Je o šest let mladší než já a dodnes si pamatuji, jaký byl odmalička vzteklé a neposlušné dítě. Ve škole šel z průšvihu do průšvihu. Neučil se, chodil za školu. Máma byla věčně v ředitelně na koberečku. Šel do učení, ale ani to nedokončil. Věčně někde pařil s kamarády, doma mámě kradl peníze, až ho v osmnácti vyhodila. Nějakou dobu jsme o něm s mámou nic nevěděly, ale vždycky se objevil a potřeboval pomoc, především peníze. Mámu dnes, když mám sama děti, chápu, že mu je dala.

Brácha šel do sebe

Zhruba před deseti lety máma onemocněla, bylo to vážné. Tenkrát se rozhodla, že svůj byt přepíše na mě. Měla strach, že kdyby se s ní něco stalo, dědil by po ní i bratr a bylo jasné, že ten by to hned rozfofroval. Mámu jsem chápala, i když mi to nebylo moc po chuti, nedokázala jsem si představit, že by tady už brzy nemusela být. Naštěstí se z nejhoršího dostala a i když už musí být pořád pod lékařským dohledem, má šanci být s námi ještě hodně dlouho.

Nevím, jestli to bylo blízkostí máminy smrti, ale brácha mi zavolal a že by se mnou chtěl mluvit. Řekl mi, že byl vůl, že ty ztracený roky už nevrátí, ale že chce všechno dát do pořádku a začít žít normální slušný život. Přiznám se, že jsem mu moc nevěřila. Měl problémy s alkoholem i drogami, ale našel v sobě sílu se léčit a i když s menšími zádrhely, nakonec se z toho dostal. Časem si našel práci, pomáhal na stavbě jako pomocný dělník, to mu sehnala máma přes manžela své kamarádky. Udělal si i řidičák na náklaďák a dnes se živí jako řidič na stavbách ve firmě muže máminy kamarádky.

Máma mu nakonec řekla, jak to udělala se svým bytem. Bála jsem se toho, ale on všechno pochopil, prý je to trest za to, jak se choval. Vypadá to jako pohádka, ale já svým způsobem věřím, že zázraky se dějí, nebo v bráchovi ty špatné geny, co má po tátovi, konečně převálcovaly ty dobré, co získal od mámy.

Švagrová se nepovedla

Brácha si našel i přítelkyni, rozvedenou s malou dcerou. Po roce známosti se vzali. Bydlí nedaleko od nás. Pracuji celý život s lidmi a troufám si říct, že mám tak trochu čich na lidi a na ní mi od začátku něco nesedělo, ale říkala jsem si, já s ní nežiji a když je s ní brácha šťastný, budu s ní spokojená i já. Jenže bohužel se moje tušení potvrdilo.

Je to pár týdnů, kdy jsme seděli všichni na oslavě u mámy a už nevím jak, ale nějak se zmínilo, že mámin byt je vlastně můj, že ho před lety na mě přepsala. Z reakce švagrové jsem pochopila, že jí brácha nic neřekl, začala koktat, jak to jako mohla máma udělat, vždyť má dvě děti a jak je to nespravedlivé. 

Máma ji odbyla, že k tomu měla své důvody, bratr jí také řekl, ať se do toho neplete, ale ona od té doby neustále víří vodu. Obávám se, že pokoj nedá, hučí do bráchy a párkrát to zkusila i na mámu. I mně řekla, že jsem pěkná vyžírka. Nic jí není svaté.
Šárka

Názor odbornice: Švagrovou nezměníte

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu,...

PhDr. Magdalena Dostálová, psycholožka a psychoterapeutka Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Praha 12

Vážená Šárko! Z toho, co popisujete, je zjevné, že bratr i maminka švagrové už odpověděli. Skutečně nejde o její záležitost. Jedná se o výsostné rozhodnutí vaší mámy, co udělat se svým majetkem. I když byste s bratrem jejímu rozhodnutí nerozuměli nebo s ním nesouhlasili, zůstává to stále na ní, co se svým majetkem podnikne.

Bratr navíc, zdá se, pochopil mámin záměr, proč se zachovala tak, jak učinila. Pokud to půjde, do hovorů na téma „rodinný majetek“ se švagrovou vůbec nezabředávejte, případně použijte neutrální odkázání na to, že je matčinou věcí, jak se svým majetkem naloží. 

Samozřejmě je dobré udržovat s bratrem a jeho rodinou přátelské kontakty. Jestli to bude možné, pokračujte v nich. V opačném případě, byla-li by švagrová komunikačně náročná, načas frekvenci kontaktů s ní utlumte. Konec konců se můžete nějakou dobu vídat pouze s bratrem.

Nemyslím si, že by bylo ve vaší moci jakkoliv švagrovou měnit. Jen čas ukáže, zda se atmosféra okolo bytu uklidní, či nikoliv.
PhDr. Magdalena Dostálová

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 4717

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

1. Mám nechat švagrovou, ať si dělá, co chce, jednou je byt můj a ona do toho nemá co mluvit? 3092
3. Mám švagrové velmi důrazně říct, že se do našich věcí prostě plést nebude a pokud není ochotná to akceptovat, odmítáme se s ní stýkat? 1110
4. Mám zvážit, zda by nebylo dobré mámino rozhodnutí s bytem změnit, aby se i bratr stal spoluvlastníkem? 357
2. Mám bratrovi říct, že dokud si doma neudělá pořádek, nepřeju si, aby jeho žena chodila k nám i k mámě a otravovala nám život? 158


Autoři:

Nejčtenější

Nestihl kompletní přeměnu pohlaví, protože otěhotněl a porodil syna

Wyley Simpson

Wyley Simpson (28) před lety býval ženou. Podstupoval hormonální léčbu, nechal si odstranit ňadra a čekalo ho i...

Od floutka si poroučet nenechám! Ve Výměně manželek se křičelo i plakalo

Gábina žije s manželem Robertem už dvacet let.

Ve Výměně manželek se tentokrát na obou stranách plakalo i křičelo. Gábina z domku se spoustou zvířat se v ostravském...

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

Ženě kvůli hustému obočí lidé hrozí smrtí, vytrhat si ho nenechá

Sophia Hadjipanteli

Modelka Sophia Hadjipanteli (22) má obočí jako umělkyně Frida Kahlo. Každý den si ho pečlivě upravuje a češe a nikdy se...

Váš šatník za vás práci neudělá, říká módní guru Anna Wintourová

Nejobávanější osobnost módního světa Anna Wintourová výjimečně bez svých...

Přísná, ale spravedlivá. To se často ozývá na adresu šéfky amerického magazínu Vogue, jedné z nejvlivnějších osobností...

Další z rubriky

Od floutka si poroučet nenechám! Ve Výměně manželek se křičelo i plakalo

Gábina žije s manželem Robertem už dvacet let.

Ve Výměně manželek se tentokrát na obou stranách plakalo i křičelo. Gábina z domku se spoustou zvířat se v ostravském...

KVÍZ: K svátku žen darujte květinu. Víte, co kterou sdělujete?

Praha - Kytky od Pepy

Nejen 8. března, kdy slavíme Mezinárodní den žen, ale každá příležitost obdarovat ženu květinou se cení. Znáte řeč...

Přichází doba autosexuálů. Jaké to je randit sama se sebou?

Autosexualita odráží láskyplný vztah k sobě samé a vzrušivost z vlastního těla.

Sexualita je proměnlivá a v průběhu života nabývá mnoha podob. Pro někoho je atraktivní druhé pohlaví, pro jiného...

Najdete na iDNES.cz