Pravidla klidného rozchodu: vina je oboustranná, děti nejsou munice

  5:33aktualizováno  5:33
Někdy už po pár týdnech, jindy po letech dojdete k závěru, že dál už spolu být nemůžete. Přijde čas rozchodu a také zjitřených emocí, kdy zapomínáme na důstojnost a často i na děti. "Vina není jen na jedné straně, zapomeňte na podpásovky," radí mimo jiné autor bestselleru 100 zlatých pravidel pro lásku a přátelství.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. Neřešené problémy budou jen narůstat

"Naslouchejte proto svému vnitřnímu hlasu," nabádá anglický spisovatel Richard Templar. Už když partner kdysi poprvé prošvihl vaše páté výročí svatby, měla jste nepříjemné mrazení v zádech? Nebylo to totiž poprvé, co na vás s něčím zapomněl. A pak vzal tu novou práci, i když jste ho pomalu na kolenou prosila, aby to nedělal.

"Varovné hlasy slýcháme o dost dřív, než se rozhoupeme situaci řešit. Slabý hlásek někde uvnitř nás křičí, že tohle přece nemůže fungovat," píše Templar.

Jasně, že nebudete balit kufry při prvních pochybnostech, ale když budete svému vnitřnímu hlasu naslouchat pozorně, řekne vám, kdy už jste ve fázi, v níž je jakýkoliv pokus o resuscitaci vztahu zbytečný.

Možná je pro vás ale snesitelnější potácet se v mizerném vztahu a mít střechu nad hlavou, než být sám a na štíru s penězi. To si samozřejmě musíte rozhodnout sama. Jen váš vnitřní hlas vám řekne, co je pro vás lepší a kdy je na čase skončit.

2. Uvědomte si, že pokaždé se na rozchodu podílejí dva

Jste naštvaná, protože vás opustil kvůli milence. Na první pohled máte jasno: je to padouch a rozpad vztahu má na svědomí. Jenomže když ve vztahu všechno klape jako hodinky, nikdo z partnerů by toho druhého nepodrazil.

Někdy tím důvodem nesouladu může být už samotná volba partnera. Třeba jste ve vztahu dělala všechno, co bylo ve vašich silách, ale neprozřetelně jste se dala dohromady s nenapravitelným sukničkářem nebo někým, kdo staví kariéru výš než rodinu. Nebo prostě s někým, kdo se k vám vůbec nehodil a vy zase k němu.

Není na místě, abyste se cítila ublíženě. Chyba bude i na vaší straně, pokud jste si partnera třeba dostatečně nevážila, komandovala ho, poučovala, netrávila s ním dost času, až příliš jste se soustředila na děti na úkor vztahu s partnerem, nebo ho dusila, bránila jeho realizaci a zrazovala od jeho snů. Připusťte si oba svůj díl zodpovědnosti na tom, co se stalo a vztah se vám bude ukončovat mnohem snáze a třeba i v přátelštějším duchu.

Ilustrační foto

3. Zachovejte si svou morální úroveň

Zakažte si mstu, slibte si, že se neuchýlíte k podpásovkám, nebudete se rozčilovat k nepříčetnosti, nebudete nikomu ubližovat, nebudete nejdřív jednat a až potom přemýšlet, nebudete jednat unáhleně a nebudete agresivní.

Zdá se vám to zhola nemožné? Těžké to opravdu je, ale pokud tyhle zásady nikdy nepřekročíte, a to bez ohledu na sebehnusnější reakci protějšku, jste vítěz. Takže zapomeňte na neodolatelnou chuť expartnera od plic seřvat, a to i když se k vám někdo chová jako ke kusu hadru a je úplně normální, že máte sto chutí mu to vrátit. Nedělejte to.

Jakmile skončí tohle náročné období, budete na sebe právem pyšná, že jste si zachovala úroveň. Zvítězíte v rovině morální. Když si zachováte svou morální úroveň, je to pocit tisíckrát sladší než jakákoliv pomsta, která je jenom pro zoufalce.

4. Přestaňte se užírat

Ať se stalo cokoliv, musíte to překonat. Kvůli sobě, ale i kvůli všem ve vašem okolí. A v neposlední řadě i kvůli vašim přátelům, kteří vám sice budou pár měsíců rádi naslouchat, ale rozhodně netouží po tom, abyste jim jednu a tu samou písničku omílala dokola několik let.

Všechna vaše zahořklost souvisí s tím, že pořád řešíte minulost a nedokázala jste se od ní oprostit. Žijete ale jenom jednou, tak už na nic nečekejte. Z minulých chyb si vezměte ponaučení, zapište si to za uši a pak se přes to přeneste.

Nikoho nezajímá, co všechno vám partner provedl, ani že všechno byla jeho vina a vy jste na tom úplně nevinně. Je to minulost. Dívejte se dopředu, tam vás čeká štěstí.


5. Nezatahujte do toho děti

Za žádných okolností nemáte právo zatahovat do rozchodu s partnerem děti. Děti jsou v tom nevinně a nezaslouží si ani ždibec zbytečného stresu navíc.

O svém ex nikdy před nimi nemluvte ve zlém, což samozřejmě zahrnuje i "nenápadné" náznaky a nespokojené brblání pod vousy. Žádné věty typu "nepočítej s tátou, na ten tvůj zápas stejně nepřijde. Vykašle se na to, tak jako vždycky."

Své děti za žádnou cenu nesmíte používat jako munici při přestřelkách s partnerem.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Naučte naše děti žít offline, žádají američtí rodiče speciální kouče

Ilustrační snímek

Rodiče po celém světě začínají panikařit, co se to děje s jejich dětmi. Celé dny tráví přilepené k telefonu nebo...

Ze zvláštní školy k titulu inženýrky. Dívka z dětského domova si plní sen

Bakalářská promoce se zástupci Nadace Terezy Maxové dětem

Když se jako holčička ocitla se svými sestrami v dětském domově, vypadalo to, že Evu Ptáčkovou příliš slibná budoucnost...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. července

Horoskop (ilustrační fotografie)

Přečtěte si, co si pro vás připravily hvězdy na tento týden. Nezadané ženy narozené ve Lvu možná najdou lásku, Ryby se...

Najdete na iDNES.cz