Obezita dětí rodiče nezajímá. Zlom přichází v pubertě

  9:14aktualizováno  9:14
Jen málokdy si rodiče připustí, že jejich dítě je tak obézní, že by se mělo léčit. Mnohem častěji si myslí, že potomek je jen roztomile baculatý a že z toho přece vyroste.
Obézní děti mají problémy s tloušťkou i v dospělosti

Obézní děti mají problémy s tloušťkou i v dospělosti | foto: Profimedia.cz

"Nevyroste. Obezita z dětství často přetrvává do dospělosti," shodují se Hana Zamrazilová a Petr Hlavatý z Endokrinologického ústavu v Praze. Z jejich čerstvého výzkumu mezi dětskými lékaři plyne, že celá třetina rodičů nemá zájem s obézním dítětem cokoliv dělat. A to ani přesto, že by si leckdy i samy děti přály zhubnout.

Dospělí Češi jsou co do obezity na třetím až čtvrtém místě v Evropě. České děti jsou sice na průměru Evropy (obézních je u nás pětina dětí), ale už za pár let může být mnohem hůře.

"Zlomem, kdy se rozhoduje o tom, jak bude člověk vypadat a zda zemře na kardiovaskulární nemoci, je přitom puberta," říká obezitoložka Marie Kunešová z Endokrinologického ústavu.

Puberta je zlomová

A právě na dospívající a jejich lékaře je zaměřen speciální projekt COPAT. Čeští lékaři totiž získali peníze z norského grantu na boj proti dětské obezitě. A nejprve začali školit dětské lékaře, jak obezitu dětí poznat. Dítě může být totiž na první pohled normální, teprve měření podkožního a útrobního tuku ukáže, že má problém.

"Navíc, jak se ukázalo z dotazníkového šetření mezi více než 40 procenty dětskými lékaři u nás, pouze něco přes třetinu lékařů se cíleně věnuje léčbě dětí s nadváhou a obezitou," říká Hana Zamrazilová.

Jedním z cílů projektu COPAT je proto vytvoření sítě speciálních pracovišť pro boj s dětskou obezitou. "Kromě toho budeme na vzorku zhruba šesti set dětí porovnávat, jak úspěšná je léčba obezity, když se děti léčí pobytem v lázních, když docházejí do poradny či když lékař zvolí jiné způsoby léčby. Chceme najít nejvhodnější a nejefektivnější model léčby obezity u dětí a dospívajících," říká šéf endokrinologického ústavu Vojtěch Hainer.

Na otázky odpovídali společně Hana Zamrazilová a Petr Hlavatý z ­Endokrinologického ústavu.

Kolik obézních dětí dětští lékaři v­ průměru mají?

Téměř 71 procent lékařů, kteří se zapojili do dotazníkového šetření, odhaduje, že děti a dospívající s nadváhou a obezitou tvoří pět až dvacet procent jejich pacientů. Každý druhý lékař říká, že reálně jde asi o 50 až 100 dětí z jejich ambulance.

Jak se lékařům spolupracuje s rodiči, když jim řeknou, že jejich dítě je obézní a musí se léčit?

Z dotazníků vyplývá, že léčbu iniciuje většinou dětský lékař (ze 70 procent). Pouze v necelých 18 procentech případů vychází zájem o řešení ze strany rodičů a z 12 procent chtějí hubnout samy děti. Tady se ukazuje, jak důležitá je úloha dětských lékařů v boji proti obezitě.

A kolik je rodičů, které toto téma vůbec nezajímá?

Bohužel asi ve třetině případů nejeví o nabízenou pomoc zájem ani rodiče, ani děti. Ještě smutnější je, že téměř ve 12 procentech případů takto postižené dítě zájem projeví, ale nemá dostatečnou podporu v rodině. A protože děti samy příliš neovlivní druhy nakupovaných potravin či frekvenci jídla, je jejich snaha o zhubnutí velmi svízelná.

Říká se, že když je dítě baculaté, tak to nevadí, je přece ve vývinu, však ono z toho vyroste...

Je třeba důrazně říct, že tento názor je zcela mylný. Řada studií už prokázala, že obezita z dětství často přetrvává až do dospělosti. Čím dříve nastane a čím těžšího je stupně, tím závažnější komplikace člověka provázejí v dospělosti. Prokázal se silný vztah mezi věkem, stupněm obezity a délkou života. Jsou jasné souvislosti mezi časnou obezitou a srdečně-cévními riziky, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a vysokou hladinou tuků v krvi. Důležitou roli hraje už výživa matky během těhotenství. Ochranný vliv správné výživy se projevuje už od nejnižšího věku. Málo se třeba ví, že významnou prevencí je kojení. Podvýživa dítěte v obou těchto obdobích může vést k rozvoji obezity v době dospívání.

Proč tolik zdůrazňujete právě pubertu?

V tomto období mimo jiné dochází k ukončování tělesného růstu a k dokončování vývoje tělesných orgánů a tkání. A redukce hmotnosti je obtížná. Obecně však platí, že pokud nezmění obézní dítě životosprávu, zůstává obézní i v době dospívání a poté v dospělosti – a to až v 70 procentech případů.

Vraťme se k lékařům. Jaký výsledek jejich péče má? Kolik dětí po zahájení léčby skutečně zhubne?

Dvacet procent lékařů uvádí, že se jim podaří u dětí zredukovat hmotnost. Téměř třicet procent uvádí, že dosáhnou alespoň udržení váhy a zabrání jejímu dalšímu vzestupu. Varující je, že více než polovina dětských lékařů přiznává, že jejich snaha o zlepšení tělesné hmotnosti dětí s nadváhou a obezitou nemá žádný efekt.

Co lékařům nejvíc chybí?

Hlavně čas. Mají na jedno obézní dítě při vyšetření 10 až 15 minut a optimální by bylo půl hodiny a více.


Nejčtenější

Zemřela královna sushi Bára Rektorová, podlehla rakovině

Bára Rektorová

Zakladatelka firmy na sushi a maminka dvou synů Bára Rektorová zemřela 11. srpna v kruhu svých nejbližších, jak na...

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Trend bio škodí, říká první dáma českého zemědělství Monika Nebeská

Monika Nebeská

Kdysi jako nezkušená městská holka, která se sama starala o malé dítě, vstoupila mezi ostřílené zemědělce, aby udělala...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Příběh Evy: Můj život je jeden průšvih za druhým, už nevím jak dál

Ilustrační snímek

Jsem odložené dítě, vychovali mě prarodiče. O babičku jsem se starala až do její smrti, ale z dědictví mě vyšoupla...

Další z rubriky

On se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká žena basketbalové hvězdy

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Krizové roky ve vztahu: hned po svatbě a po sedmi letech

Ilustrační snímek

Zatímco dříve se lidé brali na celý život, dnes se podle statistik rozvede každé druhé manželství v České republice....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz