Poradna Ivy Málkové ze Stop obezitě

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Iva Málková

Máte problémy s nadváhou? Nedaří se vám zhubnout? Zeptejte se PhDr. Ivy Málkové, specialistky na redukci váhy a zakladatelky společnosti Stop obezitě. Dr. Málková odpovídá spolu s nutriční terapeutkou Bc. Nikolou Hanyšovou.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Zdravotní problémy
Dobrý den, zajímala by mě jedna věc. Celý život bojuji s nadváhou, od dětství možná i s obezitou. V této chvíli jsem přibližně 10 kg nad doporučenou váhou. Jak jsem zmínila, je to věčný boj, tudíž nemám stabilní váhu. Ačkoliv miluji pohyb a dělám různé druhy sportu 3-5 týdně, moje stravování není vždycky správné. Poslední dva roky jsem si všimla, že kdykoliv náhle přiberu (Vánoce, zkouškové období, změna zaměstnání na sedavé) a vytvoří se mi abnormální zásoba tuku na nějakém místě - tedy speciálně vnější strana stehen a malé tukové polštářky, nebo třeba na břiše, začnou mě při pohybu ta místa bolet. Jedná se většinou o běh venku. A není to bolest z namožení svalů. Opravdu mě bolí vyloženě místa, kde mám nové tukové zásoby a bolí jako "modřina". Prosím o jakýkoliv názor na tuto věc. Po konzultaci s okolím mi nikdo neřekl, že by to byla normální věc. Měla bych vyhledat odbornou pomoc? Předem děkuji. - otázka upravena poradcem
Věra
Iva Málková

Dobrý den,

zdravotní problémy je velmi problematické řešit takto na dálku.

Je těžké rozlišit typ bolesti, zda se jedná o bolest kloubů, svalů, tuk jako takový nebolí. Mohlo by možná docházet ke zhoršenému průtoku krve v určitých partiích a poté například větší bolest.

Někdy například v pohybu v chladu, běh v zimě, plavání ve studeném bazénu může způsobit to, že partie, kde je nahromaděné větší množství tuku se neprokrvují, zůstávají chladné a mohou skutečně až bolet.

Těch příčin může být mnoho, určitě využijte porady s lékařem.

 

Mnoho zdraví a vyřešení problému přeji.

Jídelníček
je mi 14 měřím 158cm a vážím 48kg, ale obvod břicha je 78 cm, je to normální?
jansima
Iva Málková

Dobrý den,

váha je v pořádku, obvod pasu se u dospělé ženy považuje do 80 cm. Tedy i sem se vejdeš.

Zatím si ve věku, kdy by se Ti ještě postava mohla měnit a poměry mezi obvodem pasu a boků se mohou změnit.

Zkus se podívat, jaký pas má Tvá maminka. Zda se jí ukládá tuk spíše v oblasti pasu nebo zadečku.

Můžeš mít větší tendence k typu postavy "jablíčko", které mají obvykle spíše větší obvod pasu, štíhlé nohy...

Jídelníček
je mi 14 merim 158 cm a vazim 48 kg ale mam strasne velke bricho.
simek jan
Iva Málková

Dobrý den/ahoj,

bohužel takto na dálku nedokážeme posoudit Tvůj problém. Pokus se Ti cokoli nezdá, poraď se se svým lékařem. Zkus prozkoumat jídelníček a dostatek pohybu. Více se dočteš na www.hravezijzdrave.cz

Hezký den.

Dětská obezita
Dobrý den,Můj 7letý syn měří 146 cm a váží 51 kg. Dětský lékař mi tvrdí ,že je ještě mladý a nemá z toho rozum ,že v tuto chvíli to není třeba řešit. Poraďte prosím jak to je?
Pavel
Iva Málková

Dobrý den,

čím dříve začnete stravovací a pohybové návyky syna řešit tím lépe. Bohužel s tímto názorem určitě nesouhlasím. Nemělo by to vypadat tak, že budete chlapce stresovat zařazením diety, ale spíše je vhodné naučit jej a celou rodinu vhodným stravovacím a pohybovým návykům.

 

Doporučila bych Vám navštívit rodinný kurz snižování nadváhy, kde děti si spíše hrajou, cvičí a zaškolení jsou především rodiče, jak mohou cíleně a nenápadně pomoci svým dětem.

http://www.hravezijzdrave.cz/

 

Hezký den.

Zdravotní problémy
Dobrý den, jsem od 7.ledna po operaci astrocytomu, bohužel musím užívat kortikoidy a po nich neuvěřitelně otékám a tloustnu :-( Před operací jsem měla při 168 cm 69-70 kg, po návratu z nemocnice 68, nyní mám 77 :-( Mám pořád hlad (spíš na něco chuť), nevím, jestli mám trochu držet dietu nebo počkat až přestanu užívat léky a skončí ozařování a chemoterapie, která bude po ozařování následovat.
Ivana
Iva Málková

Dobrý den,

určitě Vámi zmíněné léky mohou mít vliv na zvýšenou potřebu chutí, hladu. Spolu s tím je však potřeba sledovat i další faktory mající vliv na zvyšování váhy. Je to především stres, při dlouhodobém stresu tělo také vyhledává větší množství energie na překonání náročného období. Proto se zaměřte i na dostatek relaxace, odpočinku, především pak je-li to možné i aktivního odpočinku.

Právě nemoc s sebou nese i snížení pohybové aktivity a celkového výdeje energie, je proto potřeba upravit i jídelníček.

Zkuste použít program stobklub.cz/sebekoučink, možná Vám mnohé o jídelníčku prozradí...

Přeji Vám brzké uzdravení a hlavně mnoho sil!

 

Jak zhubnout
Dobrý den, jsem je mi 35 let,vážím 75kg a měřím 170cm, 15kg mi zůstalo po narození dcery, jsem typ věčné dietářky, vždy od pondělí, všechno o správné výživě vím, snad bych to mohla i vyučovat,vydržím 3, 4 dny a pak se takzvaně zprasím... začne to jedním kolečkem sušenky a pak sním úplně všechno co doma najdu a pořád dokola, nemám vůbec vůli a nevím co s tím? psychicky jsem na dně, jelikož pořád pomaličku přibírám... prosím Vás moc a moc o radu, děkuji - otázka upravena poradcem
Michaela
Iva Málková

Dobrý den,

právě pro Vás by mohly být vhodné kurzy snižování nadváhy, které jsou zaměřeny právě nejen na teorii zdravého hubnutí, ale především převedení do praxe.

Jsou založeny na kognitivně-behaviorální psychoterapii. To znamená, že na kurzech se naučíte pracovat s nevhodnými návyky, s vnitřními a vnějšími podněty, které úspěch zpomalují nebo zastavují.

Podívejte se na aktuální nabídku, věříme, že Vás zaujmou. Lze je absolvovat v Praze i mimo Prahu.

Kurz probíhá po dobu 12 týdnů, avšak v nabídce je kurz i pro uspěchané.

Přeji pevné zdraví.

Jak zhubnout
Prosím o radu pro svoji dceru. Je jí 34 let a ani po narození dvojčat se jí nedaří zhubnout naopak ještě přibírá. Její obezita je vysoká (přes 100 kg), bohužel přestože zná všechno co se výživy týče, díky stresu nezvládá hubnout, spíš naopak. Můžete mi doporučit nějakou poradnu v blízkosti Mostu. Díky Lenka
Lenka
Iva Málková

Dobrý den, při takové hmotnosti již mohou být přidružené závažné zdravotní problémy a bylo by vhodné konzultovat s odborníky. Jednou z možností je navštívení kurzů snižování nadváhy, které právě od října startují! Podívejte se na nabídku zde:

Kurzy v Praze:

http://www.stob.cz/kurzy-v-praze/blog

Kurzy mimopražské:

http://www.stob.cz/kurzy-mimoprazske-uvodni-slovo/kurzy-mimoprazske-uvodni-slovo

 

Zdravotní problémy
Dobrý den.Měřím 156 cm a vážím 40 kg.Chtěla bych se zeptat jestli je moje váha v pořádku nebo jestli není třeba pár kil přibrat.Děkuji.
Adéla
Iva Málková

Dobrý den,

Tvá váha je velmi nízká, BMI 16,4 spodní hranice normální váhy je na hodnotě 18,5. Neuškodilo by váhu zvýšit, stačilo by i v množství svalové hmoty, tím bude tělo vypadat zdravěji a lépe.

 

Váhu můžete hodnotit, otestovat zde:

http://www.stob.cz/tabulky-a-cisla-co-se-jinam-neveslo/zhodnotte-si-svoji-vahu

Jak zhubnout
Dobry den chtela bych se zeptat jak bych mela zhubnot 5 kg za 2mesice jsem vysoka 155 a vazim 53kg
Agata14
Iva Málková

Dobrý den Agáto,

obecných rad tu zaznělo již opravdu mnoho a bohužel žádné konkrétnější Ti dát nemohu, protože neznám způsob stravování, pohybové aktivity, ani Tvůj režim dne.

 

Zkus se inspirovat na stránkách www.stob.cz, nebo využij zdarma program stobklub.cz, kde jsou i lekce hubnutí.

Pusť se do toho třeba hned teď! :-)

Dětská obezita
Dobrý den, je mi 11 let, vážím 82kg při výšce 170cm poraďte mi prosím jak zhubnout snažím se o to 3 měsíce a nejde mi to :( S pozdravem, Míča - otázka upravena poradcem
Míša
Iva Málková

Dobrý den Míšo,

při Tvém věku bych určitě doporučila zařadit do celé změny snižování váhy určitě alespoň maminku, která Ti bude velkou oporou. Sama by sis mohla více ublížit a nebylo by to pro tebe snadné.

Zkuste se podívat na kurzy snižování nadváhy rodinné, kde se celá rodina naučíte lépe stravovat, více hýbat a to Ti velmi pomůže.

Můžeš se zatím podívat na stránky www.hravezijzdrave.cz.

Držím Ti palečky, hlavně se netrap, měj dobrou náladu, zkus co nejvíce cvičit, přihlaš se na kroužek tancování, volejbalu, cokoli co Tě bude bavit a věnuj se tomu klidně každý den. Volný si nech jen víkend, kdy třeba zajděte do bazénu, na procházku apod.

 

Nezapomeň snídat, jíst pomalu, hodně pít hlavně neslazené vody, čaje bez cukru apod.

Měj se hezky.

Pohyb
Zdravím, prosím je nějaký rozdíl denně jezdit na rotopedu 30min. svižně, nebo svižná chůze 30min. venku. Nechce se mi samotné chodit venku tak to řeším rotopedem. Dále, nenarostou mi svaly z rotopedu? To bych nerada. Děkuji za odpověď.
Bára
Iva Málková

Dobrý den,

jak svižná chůze, tak jízda na rotopedu je vhodnou aerobní aktivitou. Důležité je sledovat optimální rozmezí tepové frekvence pro efektivní spalování tuků. To je hlavním měřítkem.

 

Výrazného nárůstu svalové hmoty na nohou se nemusíte bát, pakliže nebudete vybírat velkou zátěž.

Jak zhubnout
moje normalni vaha byla 70-71 kg pri 175 cm,2 měs jsem byla na prac. nesch. a pribrala jsem 4 kg. Jsem zoufala nejde to dolů,nevím jak a co mam jíst odpoledne abych nebyla nafoukla. ráno jím snidani potom oběd menší,žadne knedlíky, piju 2.5 litru tekutin \zeleny čaj,vodu\.Je mi 44 let. dekuji
jenka
Iva Málková

Dobrý den,

ve Vašem případě je potřeba snížit energetický příjem v závislosti na sníženém energetickém výdeji.

Zaměřte se na pravidelnou stravu, 5 -6 jídel za den. V současném jídelníčku zcela chybí svačina a zbytek dne jste bohužel neuvedla. Využijte www.stobklub.cz.

 

Dětská obezita
Dobrý den. je mi 7let měřim 135cm vážim 47kg je to normální. nebo je to obezita? - otázka upravena poradcem
Fanda
Iva Málková

Ahoj Fando,

doporučuji Ti obrátit se na poradenské centrum výživa dětí, kde zhodnotí jak Tvou váhu, tak i Tvé stravování. Jsi šikulka, že se zajímáš ve svém věku o své zdraví:-).

Určitě se Ti budou líbit stránky hravezijzdrave.cz.

Měj se hezky.

Jídelníček
Dobrý den, je mi 14 let a vážím 66 kg, měřím 158. Nejsem vyloženě tlustá, spíše oplácaná, ale pevná protože cvičím, ale chtěla bych se přebytečných kil a tuků zbavit. Hlavně tedy vnitřní stehna, břicho a zadek. Mohla by jste mi prosím poradit jak na to? Děkuji! :)
Tereza
Iva Málková

Dobrý den,

bohužel neznám způsob stravování, je proto těžké dát konkrétnější rady.

Základem je pravidelná strava, pokud se Vám podaří nastavit pravidelný režim, dostatek ovoce a zeleniny, jistě se dostaví úspěch.

Zkontrolujte proto ve stávajícím jídelníčku zda nevynecháváte snídaně, zda máte dostatečný pitný režim hrazený neslazenými nápoji. Máte-li aspoň 500 g zeleniny na den, ovoce stačí do 200 g v dopoledních hodinách. Nevynechávejte přílohy, dodržujte zdravý talíř. 1/4 talíře příloha, 1/4 talíře bílkovina (maso, vejce, sýry, ryby) a 1/2 talíře zelenina.

Ve cvičení by se měla objevit i aerobní aktivita.

Hezký den.

Jídelníček
Dobrý den.Jsem zdravotní sestra a pracuji na smenný provoz 12 hod,po porodu syna jsem nabrala 15 kg ,které jsem celkem shodila, po návratu do práce jsem ale přibrala ještě víc .nyní mám160cm a86 kg.Při ranních směnnách se téměř nezastavím a jím až po šesté ale bývá to většinou salát se zeleninou a cottage.Při nočních nevydržím celou noc nejíst a také něco sezobnu.Poradíte mi co s tím,Děkuji LeonaM - otázka upravena poradcem
Leona
Iva Málková

Dobrý den,

při směnném provozu je nejčastější chyba právě vynechávání jídel během noci.

Pokud jste celou noc vzhůru, bylo by vhodné jíst pravidelně každé 3 hodiny, s tím rozdílem oproti dni, že volíte především lehce stravitelná jídla, například kombinace zeleniny s rybou, rostlinnými bílkovinami, netučným sýrem apod. Na tyto bílkoviny nezapomínejte.

 

Pozor si dejte na ovoce, zde bych volila jedině ty, které mají vysoké množství vody, například meloun apod.

Nezapomínejte na pitný režim, hlavní pravidlo je nejíst předtím, než jdete spát. Poslední jídlo by mělo být 3-4 hodiny před spaním. Případně před spaním můžete zvolit např. neslazený jogurt, 2 plátky šunky, 1/2 balení cottage sýra.

Mnoho úspěchů přeji.

Pohyb
Dobry den, nasla jsem dva zakladni vzorce pro vypocet tepove frekvence pro spalovani tuku. Prvni 220-vek*0,65=vysledek (nekde se uvadi 220, nekde 226, nekde dokonce 214)...druhy je udajne presnejsi 220-vek-klidovka *0,65+klidovka...ovsem rozdil je klidne i 30t/min. Ktery je tedy spravny? dekuji M.
Magda
Iva Málková

Dobrý den, zcela postačí 220-věk. Poté vynásobit koeficientem * 0,65-0,7, mluvíme-li o pásmu aerobní aktivity. 0,7 bych doporučila u osob, které jsou zdatnější.

Pro ještě přesnější určení pak můžete používat sporttestery.

Archiv
Dobrý den je mi 15 jsem sice docela štíhlá ale na bokách mám strie,a na zadečku se mi začíná dělat celulityda poradíte mi prosím jak mám oba dva problémi odstranit?předem děkuji za odpověd
Veronička
Iva Málková

Dobrý den,

bohužel striím lze lépe předcházet, než řešit již vzniklé. U již vzniklých strií můžeme lehce zmírnit jejich viditelnost díky častému promazávání speciálními krémy. Ale efekt není bohužel příliš výrazný.:-(.

Jediné co mohu doporučit při boji s celulitidou je následující...A hlavně to chce trpělivost!

1) Dodržovat vhodný jídelníček, který bude obsahovat hodně vlákniny, rozpustné, ale i nerozpustné, Tedy celozrnné výrobky, otruby, ovesné vločky zeleniny, vhodné je mít vyšší příjem vitaminu C

2) Dostatečný pitný režim! Snažte se pít především neperlivé tekutiny. Omezte pití kávy, alkoholu, NEkouření je myslím samozřejmostí.

3) Vyhýbejte se příliš slaným potravinám, které podporují zadržování vody těle, naopak zvyšte konzumaci potravin  s obsahem draslíku jako jsou fazole, hrách, květák, brokolice, špenát, maso, drůbež, mléko, banán, pomeranče. 

4) Obecně si určitě dejte pozor na jednoduché cukry.

5) Podpořte Váš lymfatický systém cvičením, mnohdy se doporučuje i kompresní prádlo, ale to spíše u horšího stavu celulitidy u přidružených problémů jako jsou křečové žíly apod.

5) Je vhodné použít PRAVIDELNÉ automasáže podporující lymfatický systém, případně chodit na ruční lymfatické masáže, kdy je vhodné je zkombinovat s krémy proti celulitidě, je jich celá řada, ale vhodné jsou např. skořicové, stejně tak jako skořicové zábaly, břečťan. Pomáhá když si sama promasírujete postiženou oblast, či budete-li mít chuť celé tělo, použijete pro roztírání různé masážní válečky, či jiné masážní pomůcky, lufu, apod. Poté zabalíte např. nohy do potravinové folie, výsledek je prý úžasný. Já se tedy přiznám, že jsem toto zatím nezkoušela, ale už jsem tuto radu slyšela i četla vícekrát, tak na tom možná něco bude. Pokud jste přemýšlela nad metodou vacupress, pak je určitě vhodné zkombinovat ruční lymfatickou masáž, která bude předcházet samotné vacupress masáži, ruční masáž Vám uvolní postižená místa a pomocí vacupress poté zrychlíte odvod nahromaděných látek. Jakmile tento proces neučiníte a půjdete jen na samotný vacupress, výsledek tak dobrý nebude a pokud ano, tak jen velmi krátkodobý. Což je, ale bohužel téměř u každé metody. 

Vhodné je i střídání teplé a studené vody, což opět aktivuje lymfatický systém.

Pohyb
Dobrý den, už jsem se zde jednou radila a děkuji za odpověď. Trpím mírnou obezitou a je mi 37 let. Potřebovala bych poradit. Jsem astmatik a před měsícem jsem měla celonoční astmatický záchvat, kterýjsem dokázala zvládnout sprejem, kterému předcházely odpolední nepříjemný tlak na hrudníku. Pak to bylo docela dobré, ale po třech dnech se to opakovalo. Doslova přes tyto dve ataky jsem pres noc zhubla, ale nevím kolik. Poznala jsem to podle padajících kalhot, boky stehna, ale bříško jen trochu, to se stále drží. Nejsem ráda, že se to podařilo tímto způsobem, nicméně držím se a ráda bych bublá dál, stále je co. Bohužel na mé astma má vliv kromě alergií i změna počasí. Nyní to mám už,pod kontrolou, beru léky navíc, ale dlouho jsem měla blok chodit ven že strachu, že se to bude opakovat a mnohem silněji. Stále mám trochu obavu z cvičení, můžete poradit jak začít cvičit, jestli je rozumné teď hubnout, jakou mít tepovou frekvenci, a jak cvičit v mém případě na břicho. Máne rotoped. Děkuji
Andrea
Iva Málková
Dobrý den, vzhledem ke zdravotním problémům, které máte mohu jen těžko doporučit pohybovou aktivitu bez vyjádření lékaře. Někomu pohyb pomůže, jiný nezvládne ani procházku. Zkuste se poradit s lékařem, co byste mohla zkusit a zvládnout a já Vám poté mohu poradit, jaká pohyb.aktivita by byla ideální s ohledem na hubnutí. Myslím si, že prozatím byste mohla vyzkoušet balanční cvičení s důrazem na správné dýchání, posílíte tím hluboký stabilizační systém, který je důležitý pro každou další pohybovou aktivitu a nemělo by Vám dělat potíže s dýcháním. S pozdravem Nikola Hanyšová
Jak zhubnout
Vážená paní doktorko, je mi 59 let a obracím se na Vás jako absolventka kurzu z roku 2006, kdy se mi podařilo zhubnout 10 kg na BMI 25. Nějakou dobu jsem se držela, ale postupně jsem ztracená kila zase nabrala. Dost mě to trápí, že jsem "selhala", myslím, že svou ulohu hraje i zvýšená úzkost a tím nutkavá touha po sladkém. Mám teď od psychiatra Aurorix, cítím se lépe, ale váha nejde dolů. Mám se znovu přihlásit jako repetent do základního kurzu nebo byste spíš doporučila individuální terapii? Děkuji za brzkou odpověď.
Pavla
Iva Málková
Dobrý den individuální terapie je jednou z možností, dále jsme otevřeli také nově kurzy - Intenzivní pokračovací kurz pro všechny, kteří si chtějí udržet váhové úbytky, případně pokračovat v hubnutí http://www.stob.cz/kurzy-v-praze-specifikace-kurzu/intenzivni-pokracovaci-kurz-pro-vsechny-kteri-si-chteji-udrzet-vahove-ubytky-pripadne-pokracovat-v-hubnuti Přes léto by Vám velmi prospěly redukční pobyty a aktivní dovolená. http://www.stob.cz/redukcni-pobyty-zahranicni-kdy-a-kde/blog
Jídelníček
Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se zeptat na dietní nápoj Redita. Mám při své výšce 156cm 75kg (když se nehlídám i více). Vážně se celý život snažím dodržovat zdravou stravu a pohyb apod. přesto jsem podle BMI měla nadváhu již v 15 letech - mám silná stehna, velké boky a zadek. Snažím se pravidelně hýbat - plavání squash, chození... Upřímně nemám moc času a trávit hodiny v posilovně mě ani nebaví, mám však fyzicky náročnou práci, při které se denně docela nachodím a nadřu. Jím střídmě a pravidelně, stále však nic. Četla jsem, že po 4 týdnech užívání Redity místo jídla je velký úbytek váhy, respektive tuků. Je možné tedy na 2-4 týdny nahradit jídlo Reditou a považovat to za jakousi "očistu" těla od tuků. Popřípadě jaké jídlo jí mám nejlépe nahradit apod. Děkuji za odpověď.
Lenka
Iva Málková
Dobrý den, z mého pohledu by pro Vás bylo vhodnější držet zdravý jídelníček, který je možné dlouhodobě udržovat a nápoje využít jen jako pomoc pro chvíle, kdy si nestihnete připravit a dát klasické zdravé jídlo...
Pohyb
dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké cvičení nebo sport je nejvhodnější, pokud mám postavu typu hrušky-tedy velký zadek a stehna, a chci zhubnout hlavně v těchto partiích. je mi 27 let, 169cm, 80kg...děkuji
kamila
Iva Málková
Dobrý den, u někoho je nesouměrnost postavy výrazná, u jiného méně, bohužel ne vždy s tímto faktem můžeme něco udělat, proto se také určitě zamyslete nad tím, zda -li je ve Vašich silách změnit tělesné partie, se kterými nejste spokojená. Předejdete tak zklamání. Pokud hodně sportujete zkuste zvolit takový sport, který není silově náročný na spodní část těla. Např. u tenisu se často využívá rychlých sprintů, které nohy tvarují spíše silovějším způsobem, proto mají tensitky nohy spíše svalnatější, než-li velmi štíhlé. Cvičením můžete tělo zpevnit, určitě můžete částečně tvarovat, ale určitě to nepůjde snadno a často lze nedostatky redukovat, nikoli však úplně odstranit. Ne nadarmo se říká, "nikdo není dokonalý". Doporučila bych Vám využít cvičení dvojího typu. Jednak posilovací cvičení, díky kterému můžete tělesné partie tvarovat a doplňte i aerobní aktivitou, která Vám pomůže spalovat zbytky tuku, které máte. Nezapomeňte však také na to, že jsme ženy a ty určitý podíl tuku mít musí, je to jeden z předpokladů pro možnost otěhotnění, proto u Vás není prioritou aerobní aktivita, ale spíše to posilování. Obecně se doporučuje posilovat všechny svalové partie, nejen ty, se kterými nejsme spokojené. Pokud se cvičením nemáte žádné zkušenosti, nebála bych se investovat alespoň do jedné hodiny posilování s trenérem, kterým Vám pomůže sestavit právě komplexní tréninkový plán. Aerobní aktivitu už pak zvládnete sama, to jest jízda na kole (rotopedu), rychlá chůze, in-line brusle, tanec, svižné plavání, tato aktivita nejlépe pomáhá spalovat tuky. Můžete samozřejmě cvičit i doma, ale přesto je vhodné zvolit určitý systém cvičení. Břišní svaly můžete posilovat minimálně 3x týdně, ideálně obden. Názory se zde různí, musíte proto vyzkoušet, zda-li Vám bude vyhovovat je posilovat každý den, či jen obden. Ruce, prsa, záda, ramena, budou stačit 1x týdně, nohy, hýždě, boky 2 x týdně, lýtka 1 - 2 x týdně. Na začátku posilování i jakéhokoli cvičení by mělo být vždy krátké zahřátí a protažení.
Jídelníček
Dobrý den, je mi 19, vážím 51 kilogramů a věnuji se cyklistice (amatérské závody). Jezdím cca 4x týdně a 1x chodím do posilovny. Přesto mám celulitidu a ,,špekaté" břicho. Pohyb mi rozhodně nechybí, stravu mám vyváženou a vcelku zdravou. V čem je tedy problém, proč mám v oblasti břicha stále několik centimetrů navíc? Děkuji.
Eva
Iva Málková
Dobrý den, na Vaši otázku bohužel nemám příliš dobrou odpověd...:-(. Za celulitidu i naši tělesnou konstituci může mnoho z naší genetické dispozice, velkou roli hraje kvalita a elasticita kůže, ale celá řada dalších aspektů, které nejsme příliš mnoho schopné ovlivnit. Jediné co mohu doporučit v boji s celulitidou je následující..A hlavně trpělivost! 1) Dodržovat vhodný jídelníček, který bude obsahovat hodně vlákniny, rozpustné, ale i nerozpustné, tedy celozrnné výrobky, otruby, ovesné vločky a dostatek zeleniny, vhodné je mít vyšší příjem vitaminu C, díky antioxidantům obsaženým v ovoci a zelenině pomůžete tělu s detoxikací. K tomu je potřebný další krok. 2) Dostatečný pitný režim! Snažte se skutečně vypít minimálně 2 litry tekutin na den. Omezte pití kávy, alkoholu, NEkouření je myslím samozřejmostí. 3) Vyhýbejte se příliš slaným potravinám, které podporují zadržování vody v těle, naopak zvyšte konzumaci potravin s obsahem draslíku jako jsou fazole, hrách, květák, brokolice, špenát, maso, drůbež, mléko, banán, pomeranče. Pozor si však u ovoce a sacharidových potravin jako jsou brambory dejte na konzumované množství. Pokud by jich bylo mnoho, mohly by zvýšit vaši váhu. 4) Obecně si určitě dejte pozor na jednoduché cukry. 5) Podpořte Váš lymfatický systém cvičením, mnohdy se doporučuje i kompresní prádlo, ale to spíše u horšího stavu celulitidy. 5) Je vhodné použít PRAVIDELNÉ automasáže podporující lymfatický systém, případně chodit na ruční lymfatické masáže a vhodné je zkombinovat jak krém proti celulitidě, je jich celá řada, ale vhodné jsou např. skořicové, stejně tak jako skořicové zábaly, břečťan. Údajně, pomáhá když si sama promasírujete postiženou oblast, či budete-li mít chuť celé tělo krémem a použijete k jeho roztírání různé masážní válečky, či jiné masážní pomůcky, lufu, apod. a poté zabalíte např. nohy do potravinové folie, výsledek je prý úžasný. Já se tedy přiznám, že jsem toto zatím nezkoušela, ale už jsem tuto radu slyšela i četla vícekrát, tak na tom možná něco bude. Pokud jste přemýšlela nad metodou vacupress, pak je určitě vhodné zkombinovat ruční lymfatickou masáž, která bude předcházet samotné vacupress masáži, ruční masáž Vám uvolní postižená místa a pomocí vacupress poté zrychlí odvod nahromaděných látek. Jakmile tento proces neučiníte a půjdete jen na samotný vacupress, výsledek tak dobrý nebude a bude velmi krátkodobý. Což je, ale bohužel téměř u každé metody. V poslední době např. vacushape, vacutherm. Ale vše jen malinko přispěje s troškou do mlýna...
Jídelníček
Dobrý den,myslela jsem si, že se mě tato poradne nikdy nebude týkat, ale jak je vidět, nikdy neříkej nikdy. Je mi 46 let, mám cca 10 kg nadváhu (měřím 170cm a vážím 80kg) a největší problém mám s oblastí pasu a břicha. Snažím se zbavit tuku na břiše běháním, cvičením břišního svalstva, ale k ničemu. Nejspíš tedy bude problém ve špatném jídelníčku?Prosím, poraďte mi, které potraviny jsou nejhorší z hlediska ukládání tuku na břiše? Mě by nevadilo, kdyby se více ukládaly do zadku, ten mám poměrně malý, ale nejvíc to mám vše v břiše a v prsou, už mi dělá problém se ohnout. Děkuji předem za Vaši radu a přeji vše dobré. Radka
Radka
Iva Málková
Dobrý den Radko, bohužel nejde rozlišit potraviny na ty, které podporují ukládání tuku konkrétně právě na břiše, spíše obecně takové, které podporují ukládání tuku obecně. Takovými potravinami jsou potraviny bohaté na jednoduché cukry, mající vysoký glykemický index bez současného doplnění o bílkoviny. Dále potraviny bohaté na "nezdravé" tuky, tedy nasycené tuky , transnenasycené(označené na výrobcích jako tzv. SAFA, TFA). Využijte databázi potravin STOB, která popisuje každou potravinu zvláště a hodnotí zda je či není vhodná pro hubnutí a nabízí i případnou náhradu.
Dětská obezita
Ahoj je mi 13 let važím 83kg a měřím asi 169cm a zajímalo by mě jak tu vahu mužu snížit a hlavně mam na kluka celkem velká prsa prosím pomoc potřebuju zhubnout...
Pavel
Iva Málková
Ahoj, zkus se inspirovatna www.hravezijzdrave.cz. Případně pořádáme kurzy snižování nadváhy.
Pohyb
dobrý den, když se do kurzu přihlásím, kolik takový kurz stojí a jak dlouho trvá? MOnika
Monika Valová
Iva Málková
Dobrý den cena kurzu je různá, podívejte se zde: http://www.stob.cz/kurzy-v-praze-kdy-a-kde-se-kurzy-konaji/termin-a-misto-konani-kurzu-od-dubna-2011 Na úhradu kursovného mohou získat příspěvek až 1500,- Kč za rok klienti VZP v rámci Klubu pevného zdraví (www.vzp.cz/klienti/vyhody-a-prispevky/financni-prispevky/zdravy-zivot ) a klienti České průmyslové zdravotní pojišťovny v rámci exkluzivní smlouvy uzavřené se STOBem na podporu prevence obezity a podpory zdravého životního stylu ( http://www.cpzp.cz/clanek/3504-0-Preventivni-programy-CPZP-v-roce-2013.html ). Nyní už jsou všechny kurzy v běhu, ale nechte se inspirovat např, redukčními pobyty...
Jídelníček
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je Váš názor na tento článek: http://ona.idnes.cz/omezte-prilohy-lusteniny-i-ovoce-zacnete-hubnout-rychleji-pou-/dieta.aspx?c=A110922_101633_dieta_pet Překvapilo mě, že radí zcela vysadit přílohy i ovoce, dokonce i luštěniny a některou zeleninu. Nejedná se pak spíše jen o dočasnou dietu, kdy při opětovném zařazení těchto potravin do jídelníčku tělo odpoví jojo efektem? Já se při snažím při hubnutí jíst i tyto potraviny, ale hlídám si to (příloha = 100g (vařených), ovoce jen dopoledne, 100-150 g), 1x týdně nezahušťované luštěniny, zeleninu jím všechnu (i řepu, mrkev nebo červenou papriku). Zatím hubnu 8. týden a mám dole 7 kg. Děkuji za odpověď.
Majda D.
Iva Málková
Dobrý den, zcela podporuji Váš názor. Úplné vynechání příloh, ovoce, luštěnin i ovoce přinese nedostatek energie a je to způsob hubnutí, který nejde trvale udržovat. A každý způsob hubnutí, který nelze dodržovat dlouhodobě nemůže přinést ani dlouhodobé výsledky a skutečně dojde opět k jojo efektu... Váš způsob hubnutí je přesně dle našeho gusta!Děkujeme, že se nenecháte zmást mnoha nesmysly, které na internetu kolují.
Jídelníček
Dobrý den, dietu držím od 1.1. a shodila jsem už 7 kg (na počátku 162/81, 36 let). Počítám si kalorie (5200 KJ denně) i skladbu BxTxS. 3x týdně 1 hod cvičení (Bosu, bruslení). Chci se zeptat, jestli je vhodné, když jako dopolední svačinu mám 200 ml zelenino-ovocné šťavy (116 KJ, B=0,6, S=5,3, T=0,2) + 200 ml Kefíru (1,5 % T) + 5g mandlí a k odpolední svačině 200 ml rajčatové šťávy (69 KJ, B=0,8, S=2,9, T=0) + 200 ml kefíru. Četla jsem, že bych při redukci váhy měla zcela vynechat zcela právě i zeleninové a ovocno zeleniné šťávy. Děkuji za odpověď.
Majda D.
Iva Málková
Dobrý den, zeleninové a ovocno zeleninové štávy určitě vynechávat nemusíte, jako rychlé občerstvení např. při nedostatku času mohou být přínosem. Ovocné štávy by měly být v jídelníčku méně a spíše v dopoledních hodinách. Dejte pozor, abyste vybírala 100% štávy. Chválím také doplnění o bílkoviny v podobě kefíru...
Pohyb
Dobrý den, jsem štíhlé postavy - při výšce 173 cm vážím 55 kg, ovšem v pase mám 80 cm .... Jak nejefektivněji zhubnout pas ? Děkuji.
Lenka
Iva Málková
Dobrý den, vzhledem k Vaší nízké váze lze předpokládát, že šíře pasu je především důsledkem tělesné konstituce a těžko takto na dálku hodnotit jak Vám pomoci. Na zeštíhlení pasu pomáhají cviky založené na rotaci v pase. Tedy např. stará známá "rotana", můžete zafixovat i naopak dolní polovinu těla a rotovat horní polovinou, za záda si dát násadu od koštěte apod. Ale technika je zde důležitá, tedy si cvik nejprve dobře nastudujte...
Jídelníček
Dobrý den, jsem maminkou dvojčat s ADHD a hyperaktivním bráškou. Takže neustále v poklusu. Dětem jsou 5 a 2.5, takže často nosím jak ty větší tak to menší. Měřím 170 cm a vážím momentálně 54 kg. V podstatě mám méně než před dvojčaty. Snažím se jíst pravidelně a relativně zdravě. Manžel má zase opačný problém měří 180 cm a váží 95 kg. Má sedavé zaměstnání a pohyb prakticky jen doma s dětmi a přes léto o víkendech kdy chodíme na výlety. Zajímalo by mě tedy jak sladit jídelníček rodiny kde jsou 3 hyperaktivní děti, máma co potřebuje přibrat a otec který naopak potřebuji nějaké to kilo dát dolů. Děkuji za odpověď.
Michaela
Iva Málková
Dobrý den, základ zdravého stravování bude vyhovovat celé rodině, tedy můžete se nechat inspirovat recepty např. v kinhách Hubneme s rozumem v praxi, v databázi receptů STOBu, kdy jen každému členu rodiny bude připadat jiný energetický příjem, u každého z Vás by bylo potřeba probrat jídelníček individuálně, tedy pro konkrétní rady bych potřebovala více prostoru a času pro zhodnocení...Nezapomínejte jíst všichni pravidelně, zařazujte hodně zeleniny, u sebe si můžete dopřát energii v podobě zdravých oříšků, lněných semínek. Manželovi naopak vynechat kalorické a nezdravé potraviny.
Jídelníček
Dobrý večer. Chtěla bych Prosím vás poradit se skladbou jídelníčku pro zhubnutí. Mám 157- 70kg. Jsem nyní 1rok po složité Hysterektomii, ale vaječníky Mi zůstaly. Ale kila jdou nahoru. Pohybu bohužel moc nemám, protože jsem ještě po výměně prav. kollen. kloubu 1/2 roku. Ale snažím se cvičit, ale po cvičení mám zvýšenou chut na sladké a na jídlo též! Jsem, ale brzy unavená a tak se snažím, aspon chodit s pejskem na procházky. Nevím jak kombinovat jídla a její hmotnost? Také nemůžu bohužel moc experimentovat, protože mám 1ledvinu a vyšší cholesterol a cukr. Snažila jsem se už držet různé diety, ale nikdy tam nebyl žádoucí výsledek? Budu Vám vděčná za každou radu, jak tento, začarovaný kruh zlomit. Děkuji pěkně. Přeji pěkný večer a hlavně hodně zdraví, které je potřebné a bohužel se nedá koupit. Naschledanou Lenka. B
Lenka.B.
Iva Málková
Dobrý den Lenko, prosím o zaslání aktuálního jídelníčku a více informací, bylo by vhodnější Váš jídelníček řešit individuálně s ohledem na vaše zdravotní problémy. Ve STOBu nabízíme i skypové konzultace, věřím, že byste díky nim našla spokojený jídelníček...
Jídelníček
Dobrý den. Je mi 42, měřím 163 a vážím 66. Chtěla bych zhubnout,upravila jsem jídelníček. Začala jsem cvičit, 3x týdně 45 minut orbitreck. Vzhledem k pracovnímu vytížení se ke cvičení dostanu až večer, kolem 20 hodiny. Jak dlouho a co před cvičením jíst? A mám jíst ještě něco po cvičení? Spát chodím cca ve 23 hodin. Velmi děkuji.
Kamila
Iva Málková
Dobrý den, velké jídlo byste měla mít naposledy 3-4 hodiny před spaním. Menší jídlo stačí 60 minut před cvičením. Toto jídlo už by nemělo mít příliš mnoho energie, tuku, ani bílkovin. Před cvičením by jste neměli jíst žádná tučná nebo příliš sladká jídla. Pozor si dejte i na vyšší obsah vlákniny, která zpomaluje přestup sacharidů do krve, což je výhodné při delším tréninku, nikoli pro redukční cvičení. Dejte přednost lehce stravitelným potravinám, jako je celozrnné pečivo, nízkotučné potraviny s vyšším obsahem sacharidů, např. ovoce, müsli tyčinky bez polevy, lehce stravitelný koktejl. Prodávají se i přímo proteinové tyčinky vhodné před cvičebním výkonem, které obsahují přiměřené množství jednotlivých živin a jsou obohacené např. karnitinem či guaranou, které nepatrně podpoří Váš výkon. Optimální volbou je zvolit si jídlo obsahující cca 20 g sacharidů, bílkovin do 10 g a tuku kolem 5 g přibližně 1,5 hodiny před cvičením.
Jídelníček
Dobrý den, je mi 17 a mám problémy s váhou. Jsem obezitní a vím to. Dneska jsem různě projížděla články na internetu a zjišťovala jestli je vůbec možné být závislá na jídle. Podle toho co jsem si četla asi je. Myslím si, že mám problém a nevím komu bych to řekla. Kdybych to řekla matce, řekla by mi, že je to nesmysl, že jen stačí abych začala sportovat nebo tak něco. Ale já si čím dál tím víc myslím, že je to spíše psychické. Kolikrát se nedokážu ani ovládnout a musím si dát něco k jídlu. Kolikrát jím čokoládu jen tak z nudy a vím, že bych neměla ale nedokážu přestat. Pak ze sebe mám vždy strašný pocit. Pořád jen myslím na to jak bych potřebovala zhubnout a představuju si to. Mám z toho deprese a nevím co dělat. Nemám na to, nemám prostě vůli přestat jíst a zhubnout. A nesnáším se za to. Stydím se za to. A nevím co dělat.
Kateřina
Iva Málková
Dobrý den, doporučuji Vám kontaktovat Mgr. Kříhovou, která se na tyto prblémy specializuje a má velké zkušenosti. Bohužel pokud budete bojovat sama, bude to trvat mnohem delší dobu a mnoho úsilí a trápení. Existuje také linka poruch příjmu potravy Anabell, která je zdarma, i tam můžete své trápení svěřit. Kontakt najdete i na www.stob.cz.
Jídelníček
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Třetí rok se snažím hubnout, cca rok jsem hubla 20 kg, následně přibrala zpět asi 7 kg - přestala jsem zapisovat a kontrolovat + problémy. Dodržuji rozvržení stravy 5x denně, kj a živiny si zapisuju každý den na stobklubu, nesmím mléčné výrobky - laktoza, doplňuji jídelníček alternativami, jinými nemocemi krom alergie netrpím. Téměř půl roku se snažím zhubnout těch 7 kg, ale výsledek je +/- 1,5 kg. Jím 6800 Kj/denně, pohyb 4xtýdně (celkem výdej cca 8000 kj/týden, tepovka napočítaná na 125-135 - snažím se dodžovat) - 3 cvičení aerobní a 1x joga. Hřeším vínem, občas si dám večer - když mám cvičící den 2 dcl suchého bílého vína. Porádíte jak zase zhubnout. Děkuji.
Kristýna
Iva Málková
Dobrý den, těžko takto mohu celý Váš "problém" zhodnotit, když nemohu nahlédnout do jídelníčku. Více než samotné kJ je důležité složení živin v jídelníčku a celá řada faktorů. Budete-li chtít, můžete mne na sebekoučinku přidat jako lektora a zkusím Vám nahlédnout do jídelníčku... Jméno lektora Nikola (Nikola Hanyšová)
Jak přibrat
Dobrý den, mám takový problém v jednom období sem vážil 71 kilo na 182 cm, ale minulý rok jsem prošel stresem a zhubl jsem na 57 a ted mi vubec nejde pribrat rano snim 2 nebo 3 rohlík, potom se cpu sušenkami potom velkej oběd potom zase naky to ovoce sušenky večeře a po večeři zase neco jako třeba brambůrky a piju jenom džusy už nevim co mám dělat :( děkuji.
John
Iva Málková
Dobrý den, doporučila bych začít přibírat nutričně plnějšími a hodnotnějším způsobem, než je navyšování příjmu tzv. "prázdnými kaloriemi. Můžete si dovolit jíst různé ořechy a semínka, protože jsou výhodným zdrojem nenasycených mastných kyselin a některé druhy navíc obsahují velké množství vápníku (mandle nebo lískové oříšky). Můžete používat rostlinné oleje (olivový, dýňový či olej z pšeničných klíčků, řepkový olej) ve větším množství, sušené ovoce, které obsahuje velké množství vlákniny a některých vitaminů. Sýry a jogurty, včetně těch, které mají vyšší obsah tuku, jsou výborným zdrojem vápníku a vitaminů, rozpustných v tucích. Mussli směsi s oříšky a ovocem jsou cenným zdrojem kvalitních sacharidů. Vy můžete jíst bez obav je i takové pochoutky, jako je velmi kvalitní čokoláda nebo například balkánská specialita chalva. Nebudete-li schopen přijímat dostatek živin běžnou stravou, pak je možné zvolit tekuté formy jídla- Doporučila bych určitě raději koupi těchto doplňků stravy přímo v lékárně nebo v obchodech zdravé výživy a výživy pro sportovce. Dokonce i v některých posilovnách. Po internetu nemusíte vždy narazit na kvalitní preparát. K tomu ideálně zapojit i silový trénink zaměřený na podporu svalové hmoty.
Jídelníček
Dobrý den potřebovala bych poradit je mi 11 let měřim 156 a vářím 56 kg potřebovala bych poradit kolik kg musím zhubnout abych měla normální váhu.
Viktorie
Iva Málková
Ahoj, doporučila bych Ti využít poradnu linky výživa dětí, kde Ti zdarma poradí i zhodnotí Tvou váhu...
Jídelníček
Dobrý den, mám rada cottage sýr a popravdě nevydržím, když ho načnu nesníst ho celý. Nepotřebuji v něm, ale smetanu ve které je uložen. Když smetanu vyleju nevím kolik jsem ušetřila kj. Zda je průměrná hodnota sýra i smetany v kelímku stejná. Nebo je sýr méně kalorický a smetana více. Je možné toto nějak odhadnout? Děkuji Kateřina
Kateřina
Iva Málková
Dobrý den Kateřino, doporučila bych Vám odlehčenou verzi Cottage sýra, který nebude ve smetaně, tím bude Váš problém vyřešen :-).
Literatura
Dobrý den, můžete popsat jednotlivé způsoby úpravy potravin (vařené, smažené, zavařované, v páře, na grillu, dehydrované apod.) z hlediska zdraví (př. při smažení se děje toto, při vaření se ztrácí vitamín XY apod.). Jaká forma úpravy potravy je optimální?
tomelfir
Iva Málková
Dobrý den, na Vaše dotazy bych potřebovala více prostoru, než -li umožní tato poradna, ale ráda Vám mohu doporučit knihu Nakupujeme s rozumem, vaříme s chutí, kde se dozvíte velkou část odpovědí na Vaše dotazy...Hezký den.
Jídelníček
Dobrý den, prosím můžete mi vysvětlit, jak je možné, že hubnutí jde dolů po dkg ale přibírání na váze mívám z jednoho dne na druhý i o 500g více aniž bych se více najedla nebo napila !? Solím málo, takže si myslím, že zadržováním tekutin to také nemůže být. Menstruační záležitost se mě také již netýká. Děkuji za odpověď, hezký den.
Natálie
Iva Málková
Dobrý den, kolísání váhy plus minus 2 kg je zcela přirozené a těžko takto soudit. Doporučila bych Vám vážit se jen 1 x týdně a na váhové přírůstky či úbytky je potřeba se dívat a soudit z delšího časového období...
Jídelníček
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na psyllium a jeho účinky. Hlavně pokud si dám psyllium místo snídaně jen s trochou jogurtu, zda to má pro tělo stejný efekt jako bych s eplnohodnotně najedla a tudíž nemá potřebu vytvářet si energetické zásoby a současně tím poránu nastartuji metabolismus nebo ne? Děkuji za odpověď
PavlinaS
Iva Málková
Dobrý den, samotný jogurt s psylliem bych Vám nedoporučovala, protože to nebude dostatečně plnohodnotná snídaně a pro nastartování do nového dne takový typ snídaně nestačí. Zkuste využít pomůcek STOBu jako je Talířky jídelníček na celý den, kde snadno pochopíte jednotlivé snložení jídel během dne. Psyllium, Lepicol a jiné druhy vlákniny vyzkoušejte a uvidíte, při které se bdudete cítit lépe. Ke svačině bych jogurt s psylliem doporučila, to bude rozumnější volba než-li ke snídani.
Jídelníček
Dobrý den,je mi 53let,před 3 lety,jsem přestala kouřit,užívám hodně jéků i hormony.Během té doby jsem přibrala 20kg.Před asi 15 let jsem díky kurzu snižování zhubla 10kg,ale ted mně to nejde.Celý den jím dobře,ale večer nemohu usnot než se najím a nebo mně to vzbudí a jím.Chtěla bych radu co s tím. Děkuji
Bohunka
Iva Málková
Dobrý den, moc gratulujeme k prvnímu úspěšnému hubnutí, určitě máte šanci pokračovat v úspěchu i nadále. Jako podporu po ukončení kurzu je vhodné využívat a pravidelně navštěvovat program sebekoučink na www.stobklub.cz, kde máte mnoho pomůcek jak jídelníček zvládat svépomocí. Naleznete i tipy na recepty, nácvik vůle a jiné užitečné lekce. Vaše večerní a noční jedení poukazuje na pravděpodobně příliš nízký příjem energie během dne, může to být striktní rozdělování potravin na povolené a zakázané, jste ve velkém stresu z toho co si můžete dopřát a co nikoli a večer či v noci to již nevydržíte, tento problém už může spadat do poruch příjmu potravy. Raději doporučuji vyhledat odbornou pomoc...
Jak zhubnout
Dobrý den, mám dotaz ohledně hubnutí na centimetry (váhu doma nemám a ani ji neplánuji zakoupit). Je mi 24 let, 177 cm a vážím kolem 66 kilogramů. Ráda bych výrazně zhubla pŕes boky (jsem typ postavy hruška) ale nevim, jaké jsou parametry pro hubnutí, jinými slovy, kolik centimetrů mohu zhubnout? Jde mi o to, jaký si mám vytyčit cíl - 5cm? 10cm? Nejsem nijak obézní, mám štíhlou postavu, ale ráda bych shodila jednu konfekční velikost a zvýšila fyzičku. Děkuji za odpověď
Kristýna
Iva Málková
Dobrý den Týnko, co ubytý cm v pase, to by měl znamenat ubytý kg. Tedy za měsíc bych Vám doporučila zhubnout max. 4 cm v pase, týdně pak 0,5-1 cm. Sledujte všechny rozměry, pokud by Vám pas neubýval a ubývaly především ostatní partie těla, mohlo by to být i známkou úbytku svalové hmoty, nikoli tuku. Zaměřte se také na to, abyste se cítila dobře a někdy během hubnutí zavítejte i do lékárny, kde se můžete zvážit a proměřit i tuk.
Jak zhubnout
Dobrý den, mám dotaz ohledně hubnutí na centimetry (váhu doma nemám a ani ji neplánuji zakoupit). Je mi 24 let, 177 cm a vážím kolem 66 kilogramů. Ráda bych výrazně zhubla pŕes boky (jsem typ postavy hruška) ale nevim, jaké jsou parametry pro hubnutí, jinými slovy, kolik centimetrů mohu zhubnout? Jde mi o to, jaký si mám vytyčit cíl - 5cm? 10cm? Nejsem nijak obézní, mám štíhlou postavu, ale ráda bych shodila jednu konfekční velikost a zvýšila fyzičku. Děkuji za odpověď
Kristýna
Iva Málková
Dobrý den Týnko, co ubytý cm v pase, to by měl znamenat ubytý kg. Tedy za měsíc bych Vám doporučila zhubnout max. 4 cm v pase, týdně pak 0,5-1 cm. Sledujte všechny rozměry, pokud by Vám pas neubýval a ubývaly především ostatní partie těla, mohlo by to být i známkou úbytku svalové hmoty, nikoli tuku. Zaměřte se také na to, abyste se cítila dobře a někdy během hubnutí zavítejte i do lékárny, kde se můžete zvážit a proměřit i tuk.
Jak zhubnout
Dobrý den,je mi 33 let meřím 165 cm a vážím 75 kg.Leřim se s štítnou žlazou.Prosím o radu nebo o sestavení jidelního lístku.děkuji
Jana
Iva Málková
Dobrý den Jani, z Vašeho dotazu předpokládám, že máte problémy se sníženou funkcí štítné žlázy. Jedním z příznaků tohoto onemocnění je zpomalení metabolismu a proto pacienti mohou přibírat na váze. Při nasazení léků (hormonů) by se tyto problémy měly srovnat, ale vždy záleží na mnoha faktorech. Obecně platí, že každému z nás jinak pracuje metabolismus, někdo ho má „rychlejší“ a spálí vše, co přijme, někdo má větší tendence si přijatou energii ukládat. Množství energie, které tělo potřebuje ke svému spalování je částečně ovlivněno jak genetickou výbavou, věkem, pohlavím, nějakým onemocněním a poměru tukové a svalové tkáně. Čím více máte svalové hmoty, tím lépe Váš metabolismus spaluje. Na metabolismus mají zároveň vliv i dlouhodobé diety, které vedou k jeho zpomalení. Tělo si zvyká na nižší energetický příjem a přirozeně začíná s energií šetřit. Rady pro sestavení jídelníčku budou platit úplně stejně jako u zdravého či obézního člověka, který chce hubnout. Takových rad již zaznělo mnoho a nejvíce Vám pomohou stránky ZDARMA na www.stobklub.cz, případně i www.stob.cz
Jak zhubnout
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bych měla denně přijmout kilojoulů, abych si udržela svou hmotnost, když měřím 176 cm vážím 55 kg. Vím že je to o něco méně než bych měla vážit,ale když jsem byla na měření tuků, atd. měla jsem poměry v těle zastoupeny takto: 9 kg tuků, 12 kg svalů a kostí a 34 kg vody, což se mi zdá optimální. Mám za sebou několik bílkovinových diet ( např. 10 dnů pouze čisté bílkoviny - vajíčka) .Jinak řekla bych že mám i docela dost pohybu, nachodím denně asi 2-3 hodiny a asi 5x týdně 45 min cvičím, bohužel neustále bojuji s tím že bud mám nezvladatelnou chut k jídlu a přejím se a pak následně držím dietu abych si svou váhu udržela. Prosím poradte mi kolik kilojoulů mám denně sníst, abych si váhu udržela a neměla chutě. Děkuji moc.
Eunika
Iva Málková
Dobrý den, určitě Vám bude velkou pomůckou www.stobklub.cz, kde je zdarma program sebekoučink a po zadání vstupních údajů Vám program doporučí nejen množství kJ, ale i jednotlivých živin. Přejeme brzké nalezení spokojeného jídelníčku...
Jídelníček
Dobrý den, mám na Vás dotaz. Pracuji jako obchodní zástupce tutíž celý den jsem v autě. Jím pravidelně, beru si sebou na cestu krabičky ale oběd si dám doma až kolem 15 hodiny. Není to chyba? Nemám si spíš dát oběd v poledne někde v restauraci a pak doma svačinku a večeři? Děkuji Sylvie
Sylvie
Iva Málková
Dobrý den Sylvie, určitě by bylo dobré mít pauzu mezi jídly kolem 3 hodin, hlavní jídlo si dát v poledne, tak, aby jste měla dostatek energie na celý den. Záleží také v kolik hodin ráno vstáváte...
Jídelníček
Dobrý den paní doktorko,mám problém měřím 178cm a važím 100 kg a skoro vubec nejim sladke uz me ta obezita taky stve,byla jsem i na kriolipize (bezbolestna liposukce) a nepomohla prosim poratte mi
Klára
Iva Málková
Dobrý den Klári, hubnutí a udržení váhy je někdy dlouhodobý boj a cesta na dlouhou dobu, někdy celý život. Je potřeba k ní přistupovat s trpělivostí a rozumným jídelníčkem, v takovém případě procedury jako je kryolipolýza příliš nepomohou, pokud není zvládnutý samotný základ, což je strava a pohyb. Nechte se inspirovat na www.stob.cz nebo www.stobklub.cz
Jak zhubnout
Dobrý den..Je mi 13 let měřím 187 cm a vážím kolem 100 kilo..Postavu mám hodně statnou a mám i docela těžké kosti...Trápí mě ale má tloušťka a to už docela dlouho..Hlavně v bocích a na břiše..Už se to trochu zlepšilo, ale přesto potřebuji ještě hodně zhubnout..Závodně tancuji už 6 let a mám tréninky 2x týdně 1,5 hodiny...Do toho chodím se psem a snažím se posilovat a hýbat se...Jídlo jsem taky hodně změnil a snažím se jíst ryby,maso,mléčné výrobky,zeleninu,ovoce,(Tu se snažím jíst jen dopoledne, odpoledne spíš zeleninu),hodně bílkovin...Do fastfoodu se snažím chodit opravdu minimálně..Jím pravidelně aby si tělo nezačlo ukládat tuky a v menších porcích..Pít se taky snažím..Na vyšetřeních jsem byl a nic se mnou není.Prosím poraďte mi!..Předem díky!..:))
Petr
Iva Málková
Dobrý den, zkus nahlédnout do našich stránek www.hravezijzdrave.cz, kde je spousta zajímavých rad a tipů. Mohla by Ti pomoci i linka výživa dětí, kde můžeš podrobně poznat svůj jídelníček i váhu. Pořádáme kurzy snižování nadváhy i pro mladistvé, což by Ti přineslo mnoho rad a každý týden spoustu nových informací... www.stob.cz www.hravezijzdrave.cz www.vyzivadeti.cz Máme také výbornou poradkyni Janu Divokou, kontakt na ni najdeš na stob stránkách.
Jak zhubnout
Dobrý den,jsem půl roku po porodu a kojím.Mám 10kilo navíc,tak vás prosím o radu,když bych chtěla zhubnout,tak kolik si můžu počítat KJ na den?děkuji za odpověď
Renata H.
Iva Málková
Dobrý den, pro kojící ženy častý a pravidelný příjem stravy, nejlépe v pěti až sedmi malých porcích denně. Hladovění snáší špatně nejen matka, ale hlavně plod, který je odkázán na rovnoměrný přívod cukru mateřskou krví. Aby nedocházelo k velkým výkyvům cukru v krvi, měla by strava matky obsahovat vysoký podíl škrobu, obsaženého především v bramborách, obilovinách, ( luštěninách a zelenině – zde však pozor na nadýmání). Důležitý je i pitný režim, jehož součástí by mělo být mléko jako důležitý zdroj vápníku, fosforu, dalších minerálních látek a vitaminů skupiny B, hlavně riboflavinu. Vhodné jsou i minerální vody s vysokým obsahem vápníku a hořčíku, ale s nízkým obsahem sodíku a dále kvalitní pramenité stolní vody. Jelikož chcete zhubnout je potřeba se vyhýbat sladkostem a určitě se nepřejídat. Chce to opravdu jíst menší porce, ale častěji za den, nejlépe po 2-3 hodinách. Určitě byste měla zařazovat dostatek bílkovin, tj. libové maso (kuřecí, krůtí, vepřová kýta), sýry do 30% tuku v sušině a samozřejmě velice důležité jsou i mléčné výrobky do 3 g tuku (jogurty, mléko, zakysané mléčné výrobky). Nekupujte zcela odtučněné mléko a odtučněné jogurty, zároveň však nekupujte smetanové a tučné mléčné výrobky. Vyvážený příjem sacharidů – pokud máte problémy s váhou, doporučují se 3 porce přílohy na den, tedy 1 ke snídani, k obědu a večeři, tzn. pečivo, brambory, rýže, těstoviny, bramborová kaše, luštěniny(pozor však na nadýmání) měla byste ji zredukovat na polovinu porce, jakou jste normálně zvyklá jíst. Pro vaší orientaci – 1 porce je 60g pečiva, 80g vařené rýže, 80g vařených těstovin, 150g brambor, 150g bramborové kaše, případně 100g luštěnin. Pokud by šla Vaše váha rychleji dolů, můžete porce o trošku zvýšit, naopak budete-li přibírat, uberte. Pokud budete mít vysoký příjem sacharidů, tak se Vám budou ukládat ve formě tuku. Určitě byste také měla zařazovat dostatečné množství ovoce a především zeleniny, jelikož jsou dobrým zdrojem vitaminů a minerálních látek. Zařazovat je můžete buď jako svačiny spolu s malou porcí bílkovin, zeleninu můžete klidně doplňovat ke každému jídlu. Ovoce si raději dávejte v porci maximálně 200g na den, zbytek nahraďte zeleninou. Nekonzumujte ovoce v pozdějších večerních hodinách. Vždy však zachovejte 3 hlavní jídla za den, která se budou skládat z přiměřené přílohy, porce bílkovin( masa, ryby, sýru, libové uzeniny) a dostatku zeleniny.
Jak zhubnout
Dobrý den, je mi 22 let měřím 169 cm a momentálně vážím 65 kilo. Není to bůhví jaká váha, oproti mé výšce. Ovšem před 5 měsíci jsem vysadila HA. Pravidelně se stravuji, pravidelně chodím cvičit, ovšem váha každým měsícem nabývá. Nenapadá mne jak bych upravila jídelníček ani životní styl. Začaly mi vypadávat vlasy a dokonce mám pravidelně zpoždění cca týden. Bojím se že pokud to tak půjde dál, tak naberu o dost více. Nevím už jak si poradit. Na internetu jsem se dočetla, že mohu zadržovat vodu v těle. Také jsem si vědoma, toho že mám rozhozené hormony, je nějaká možnost, klidně léků, jak zvyšování váhy předejít. Během těchto 5 měsíců jsem nabrala 10 kg a už bych to opravdu ráda zastavila. Je nějaká možnost? Děkuji za odpověď.
Sára
Iva Málková
Dobrý den, zcela určitě bych doporučila konzultaci s gynekologem, který by mohl ve Vašem případě pomoci. Pro vyrovnání hladiny estrogenu se dají použít přírodní fytoestrogeny, které byste našla např. v pupalkovém oleji, dají se koupit i v lékárně tabletky, ale i tak bych v prvé řadě konzultovala důsledek vysazení HA s lékařem. Je potřeba rozlišit zda Vaše problémy skutečně spadají do souvislosti s vysazením HA či zda není ještě jiný důvod...
Jak zhubnout
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak zhubnout? Je mi 55 let. Během půl roku jsem po zlomenině nohy přibrala 6kg a nedaří se je zhubnout. Jím malé porce každé 3-4 hodiny, snažím se hodně chodit a doma 2x týdně cvičím. V současné době užívám anastrozol, vitamin D a kaltrát. Před 4 měsíci jsem přestala kouřit. Mám šanci se vráti na původní váhu ? 53kg při výšce158cm. Moc děkuji
Eliška
Iva Málková
Dobrý den, bylo by vhodné sladit energetický výdej spolu s energetickým příjmem, doporučuji Vám proto shlédnout a vyzkoušet stránky www.stobklub.cz, kde Vám program doporučí optimální příjem energie a Vy si jej můžete každý den sledovat. Přihlaste se také do našeho projektu 7S, věřím, že s ním spojené články a aktivity Vám zpříjemní Vaši cestu hubnutím.