Akné v dospělosti se dá porazit. Chce to čas a pomoc odborníků

  0:30aktualizováno  0:30
Možná i vy patříte k těm, kdo i v dospělém věku lamentují před zrcadlem nad zdánlivě neporazitelnými pupínky: To se jich nikdy nezbavím? Budu mít navždycky tvář jako puberťačka? Zapátrali jsme po příčinách "dospěláckého" akné i po způsobech léčby. Dobrá zpráva - nevypadá to ani trochu beznadějně.

Aknózní pleť není jen problém teenagerů. | foto: Profimedia.cz

"Za vznik akné v dospělosti může nejčastěji hormonální aktivita," vysvětluje estetická dermatoložka Yvonne Bergerová z pražské BcD Clinic. "Nemusí to ale vždy znamenat, že hladina hormonů je zvýšená. Receptory v pleti je jen aktivněji navazují, což vede ke zvýšené aktivitě mazových žláz." Ty se pak snáze ucpou a zanítí.

Pomůže odborník

Využijte výrazné slevy na kosmetiku i profesionální služby na Raketa.cz a dopřejte si komplexní kosmetické ošetření pleti.

"V pozdějším věku vzniká akné více v dolní části obličeje. Zánětlivé změny jsou uloženy hlouběji, pokožka nad nimi je zarudlá a nemají sklon se vstřebat ani odhojit," dodává dermatoložka. Na rozdíl od pupínků, které nás trápily na střední škole, má akné v dospělém věku pomalejší průběh. I po zahojení navíc často zůstávají jizvičky nebo zánětlivé pigmentace.

Příčin může být spousta - genetická dispozice, stres, oslabená imunita, často se stav naší pleti zhoršuje v období před menstruací. "To se pak akné objevuje nejčastěji na spáncích a na bradě," říká Edita Jatšová, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl.

Vše začíná u prevence

U žen v produktivním věku se podle ní často setkáváme i s "kosmetickým" akné, za které si můžeme samy: "Vzniká u žen s mastnější pokožkou, které dlouhodobě používají nevhodné kosmetické produkty. Často to bývají příliš hutné krémy. Látky, které obsahují, dráždí mazové žlázy, a vznikají tak hluboké uzavřené komedony, časem i zanícené uzly."

lékárnice

Zapišme si tedy za uši: krémy vybírat vždy podle typu pleti, ideálně se při výběru poradit s lékárnicí nebo s kosmetičkou. Co ještě můžeme udělat, abychom vzniku akné předešly?

Omezit sladké, napadne vás možná. Pravdou ale je, že souvislost problematické pleti a toho, kolik cukru spořádáme, ještě nikdo neprokázal. Vliv stravy se liší případ od případu, shodují se lékaři.

"Někteří pacienti pozorují změny v souvislosti s pojídáním sladkého nebo kyselého jídla - samozřejmě ve větším množství," říká Yvonne Bergerová. "Výrobky s vysokým obsahem cukru nebo vyšším glykemickým indexem zvyšují hladinu inzulinu v krvi. Tím se může spustit mechanismus, který vede ke zvýšení hladiny mužských hormonů a nadměrné produkci mazu."

Pozor si podle ní máme dávat nejen na čokoládové tyčinky, ale také na bílé rohlíky, hamburgery, pizzu, chipsy, hranolky či vařené loupané brambory. "Stav pleti někdy ovlivňují také potraviny s obsahem jódu a bromu, sedativa a nadměrná konzumace multivitaminových šťáv," přidává svou zkušenost Edita Jatšová.

Co pomáhá?

Kosmetika? Ano, ale s mírou, radí odbornice. "Ne všechny přípravky vhodné pro mladistvé se hodí i ve vyšším věku," upozorňuje dermatoložka Yvonne Bergerová. "Pleť se již promašťuje méně a například pleťové vody s vyšším obsahem alkoholu ji přesušují a dráždí." Pozorně si tedy pročtěte etiketu a vybírejte vždy v závislosti na věku i typu pokožky.

"Ve dvaceti letech vám pomůžou jiné produkty než ve čtyřiceti," souhlasí Edita Jatšová. "Obecně bývají velmi efektivní krémy, gely s obsahem ovocných kyselin nebo retinu. Nejdůležitější je soustředit se na výběr správného nočního ošetření, protože během spánku se zrychluje metabolismus kožních buněk a efekt je tak výraznější."

Fotogalerie

Nestyďte se vyrazit za dermatoložkou nebo kosmetičkou. Pomůžou vám vybrat vhodné přípravky, ale i léčebnou metodu. Velmi oblíbený je chemický peeling, který odstraňuje mrtvé buňky a uvolňuje mazové žlázy.

"V případě starší pleti se mi nejvíc osvědčilo laserové ošetření, které působí hloubkově," tvrdí Yvonne Bergerová. Díky laserovému paprsku se postupně zmenší mazové žlázy a s nimi produkce mazu. "Teplem se naruší i aktivita bakterií," dodává dermatoložka.

Edita Jatšová přidává ještě upozornění: "Razantnější procedury bych doporučila začít mimo letní období. Buďte trpělivá, v případě léčby pomocí laseru a dalších světelných metod rozhodně nečekejte změnu po měsíci péče." Počítejte s tím, že léčba akné je běh na dlouhou trať. Výsledky za to ovšem stojí.


Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Další z rubriky

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

Jak končí čluny migrantů? Firma z nich šije unikátní kabelky

Berlínská firma Mimycri šije tašky z člunů, na kterých připluli do Řecka...

Husajn sedí za šicím strojem a prošívá kus šedého plastu. Lem ze žluté nitě dodává tvar silnému materiálu, který...

Teď vám už za jinou neodejde. Spodní prádlo, které ho nadchne

Ilustrační snímek

Krásné a svůdné prádlo potěší každého muže. A pokud nechcete, aby vám partner odešel za jinou, je dobré do něj čas od...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz