Jak má vypadat správná svačina? Někdy postačí ovoce a hrst oříšků

aktualizováno 
Svačit, či nesvačit? Odborníci říkají určitě ano. Správná svačina nám totiž pomůže nabrat energii a doplnit živiny v průběhu dne mezi hlavními jídly a navíc nám může pomoci vyhnout se přejídání a mlsání. Jak by měla taková ideální dopolední a odpolední porce jídla vypadat, vám poradíme v dalším dílu seriálu Vím, co jím.

Svačiny by měly být ve srovnání s hlavními jídly výrazně menší. Celkem by měly tvořit asi 20 procent z celkového denního příjmu energie. Velikost svačiny bychom měli přizpůsobit našemu režimu dne a aktivitám.

Všechny díly seriálu Vím, co jím najdete zde

„Rozmezí mezi jednotlivými jídly je ideální 3 až 4 hodiny,“ říká Petr Havlíček, výživový specialista a odborný garant Vím, co jím.

Pokud však dopoledne mezi snídaní a obědem nemáme dlouhou pauzu, postačí nám svačina menší, lehká (cca 5 procent z denního příjmu energie). Větší prodlevu mívá většina lidí mezi obědem a večeří, odpoledne či podvečer jsou také časem sportování a pohybových aktivit, a tak bývá svačina odpolední naopak o něco větší a vydatnější, nebo může být rozdělena do dvou menších svačinek (celkově pak odpolední svačina představuje cca 15 % z denního příjmu energie).

Pryč s vlčím hladem i mlsáním

Děti školkou a školou povinné i dospívající bychom my dospělí rozhodně měli naučit svačiny nevynechávat, i nám dospělým svačiny prospívají. Kromě doplnění energie nám pomáhají dodat v průběhu dne také všechny potřebné živiny, abychom se mohli věnovat všem našim aktivitám naplno.

Vím, co jím

Program vychází z celosvětové iniciativy The Choices Programme, která definuje složení potravin odpovídající zdravé výživě na základě kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). 

Značka "Vím, co jím" je určena především spotřebitelům pro jejich snadnější orientaci v nabídce potravin. Posláním značky je umožnit snadnější výběr výživově hodnotných potravin.

Více o zdravých potravinách čtěte zde.

Navíc díky jejich konzumaci můžeme předcházet přejídání - zabránit takzvanému „vlčímu hladu“, při kterém můžeme mít tendenci hltat a sníst i více, než by bylo vhodné. 

Koho navíc trápí pravidelně v průběhu dne chuť na sladké, i zde může správná svačina pomoci, zmírní totiž výkyvy hladiny cukru v krvi.

Slané i sladké svačiny

Pestré stravování je základem zdravého životního stylu a i v případě svačin máme na výběr z mnoha variant jak slané, tak sladké chuti. Ideální svačinkou je kombinace ovoce nebo zeleniny s bílkovinou, pomůže nám se lépe zasytit, než kdybychom si dali samotné ovoce či zeleninu.

„Můžete si zkusit připravit například koktejl z mléka či jogurtu a ovoce, dát si sklenku kefíru se zeleninou nebo kousek sýra či šunky se zeleninou. U vydatnějších svačin můžeme přidat i pár lžic ovesných vloček, pár kousků celozrnných sušenek nebo pečiva,“ radí Jitka Laštovičková, odborná garantka Vím, co jím.

Další variantou může být celozrnný toast se sýrem a šunkou nebo tortilla se sýrem a zakysanou smetanou, doplněné o čerstvou nakrájenou zeleninu. Dobře poslouží i pomazánky připravené z tvarohu a zeleniny či koření, můžete je využít jako dip na zeleninu nebo je namazat na knäckebrot.

Menší svačinka může sestávat i z jednoho kousku ovoce a malé hrsti nepražených nesolených ořechů. Ty jsou dobrým zdrojem vlákniny, zdravých tuků a také bílkovin.

Další rady a recepty na zdravé svačiny najdete ve videu.

Autor:

Nejčtenější

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Někdo se zbláznil, říkal si u scénáře Kameňáku herec Václav Vydra

Václav Vydra

Tvrdil, že touží být hasičem či ošetřovatelem v zoo. Jen ne hercem. Podvědomě chtěl uniknout srovnávání s členy své...

Žena říká, že je mořská panna a tvrdí to i o svých dětech

Heidrun Barthová

Jednačtyřicetiletá Heidrun Barthová z Německa je přesvědčená o tom, že se narodila ve špatném těle. Tvrdí, že je ve...

Týdenní horoskop pro ženy všech znamení od 22. do 28. dubna

horoskop

Týden začíná a hvězdy vašemu znamení mohou pomoct k tomu, abyste následující dny nejen zvládla, ale také si je užila....

OBRAZEM: Krásky, které nosí na večírek pouze metalické pásky

Metalické pásky frčí ve světě

Ve světě letí nový trend v oblékání. Na večírek už nemusíte řešit outfity. Stačí nastříhat metalickou lepicí pásku tak,...

Další z rubriky

Nemůžete zhubnout? Pět zaručených způsobů, jak zrychlit metabolismus

pití, voda, ilustrace

Zpomalený metabolismus znamená, že tělo ke svému fungování potřebuje menší množství energie. Pokud jí z jídla přijímáme...

Jak v zimě sportovat a shodit kila, když nechcete cvičit pod střechou

žena běh cvičení zima

Možná i vy patříte k těm, kdo na přelomu loňského a letošního roku přísahali, že se konečně začnou více hýbat a shodí...

Špatné jídlo nepřetrénujete, jen pohybem nezhubnete, tvrdí odbornice

Ilustrační snímek

Předsevzetí shodit pár kilogramů jste si dali už na začátku roku. Do léta to byl docela pohodový plán, jenže svých...

Najdete na iDNES.cz