Deniel je pohodář, Martínek nemusí cizí lidi, říká maminka paterčat

  4:34aktualizováno  4:34
Je to půl roku, co se Alexandře Kiňové narodila císařským řezem v 31. týdnu těhotenství paterčata. I díky neonatologické péči, která je v Česku špičková, prošli čtyři chlapci a jedno děvče všemi úskalími bez problémů a mají se k světu.

Chvilka klidu se povede málokdy. Jen když leží všechny děti v klidu v postýlkách. To pak má Alexandra Kiňová vzácný čas jen pro sebe. | foto: Archiv Alexandry Kiňové

17. 11. Světový den předčasně narozených dětí

PATERČATA: První na svět přišel Deniel. Jeho porodní váha byla 1 214 gramů, další byl Michael s 1 318 gramy, Alex s 1 340 gramy, Tereza s 1 250 gramy a poslední na svět přišel nejmenší ze všech - Martin 1 050 gramů.

TRANSPARENTNÍ ÚČET na pomoc paterčatům maminky Alexandry Kiňové: 211620293/0600

European Foundation for the Care of Newborn Infants vyhlásila společně s dalšími světovými iniciativami 17. listopad Světovým dnem předčasně narozených dětí.

V porodnici strávily děti od svého narození 2. června dva měsíce a už při odchodu domů na nich až na nižší váhu nebylo znát, že se narodily předčasně. Od začátku je maminka plně kojila a vydržela až do konce 4. měsíce, kdy v souvislosti se zánětem prsu musela kojení výrazně omezit. Čtyři děti měly pupeční kýlu, některé i vodní, ale to se již zlepšilo.

"Teď jim začínají růst zoubky, takže dny i noci jsou dost náročné," svěřila se magazínu OnaDnes.cz Alexandra Kiňová. Otáčejí se z bříška na záda a naopak, smějí se, snaží se přitahovat za ruce do sedu.

"Umí to, co děti v pátém měsíci," popsala situaci Klára Vítková Rulíková z Českomoravské asociace Klubů dvojčat, která je s rodinou v kontaktu.

"Nejvíc nám dává zabrat Martínek, protože nemá rád cizí lidi. Snese jen mě, tatínka, babičku a dědečka, a když jsou kolem něj cizí, hodně pláče. Nejhodnější je Deniel. Ten se nají a spí. I Terezka dává  zabrat: mají občas s Martínkem záchvaty pláče. Jsou situace, kdy nám ostatně dávají zabrat všechny děti, někdy se to dost střídá..," uvedla mladá maminka.

Nedonošené děti

V Čechách se každoročně narodí přibližně 115 000 dětí. Počty těch, které se narodí předčasně, však u nás neustále stoupají. Před deseti lety se jednalo asi o 6 % z celkového počtu nově narozených dětí, nyní je to okolo 8,5 %. V nejzranitelnější skupině dětí pod 1 000 gramů porodní hmotnosti je jich téměř 500 ročně. Drtivá většina z nich je bez těžkého postižení.

Nedonošenec

Nejrozmazlenější je podle ní Martínek právě tím, jak je na rodinu fixovaný. Deniel je citlivý. "Když pláče, hned se chová a je rád litovaný," popsala děti paní Kiňová. Mezi největšími jedlíky jmenovala Alexe, Míšu a Deniela. "Ale i Terezka dobře jí," dodala. A komu jsou děti podobné? "Příbuzní říkají, že Míša a Alex jsou po mně, Deny je po tatínkovi, Martínek že je celý děda Kiňa a Terezka je mix," dodala, ale vyfotografovat se s nimi si nepřála. 

Rodině od začátku pomohla celá řada sponzorů, ale ani tak jejich život není zrovna lehký. "Teď máme zrovna finanční krizi, protože na jeden měsíc vypadl sponzoring umělým mlékem, což dělá měsíčně téměř 28 tisíc korun. Děti za den vypijí zhruba 1000 gramů kojeneckého mléka a pět litrů kojenecké vody. Nyní děti již začínají jíst příkrmy a kašičky a to vše je finančně velmi náročné," posteskla si Alexandra Kiňová, která je rozčarovaná také z pečovatelské služby, která jim pomáhá.

"Zatím se nepodařilo sestavit stálý tým šesti osob, které by u paní Kiňové pomáhaly. Střídá se u ní mnohem více lidí, což už nyní děti nevnímají zrovna s nadšením," vysvětlila Klára Vítková Rulíková.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz