Paterčata bude chránit fólie v oknech, rodině přišly výhrůžky

  10:58aktualizováno  10:58
Rodina českých paterčat čelí už několik týdnů nenávistným reakcím a výhrůžkám. Okna bytu proto chrání speciální fólie a na příjezd paterčat domů se připravuje i policie.

Paterčata přišla na svět císařským řezem 2. června. Na snímku je jedno z dětí krátce po narození. | foto: Ústav pro péči o matku a dítě/Vojtěch Resler

O svém těhotenství zpočátku Alexandra Kiňová vyprávěla otevřeně a s radostí. Po porodu se to změnilo. Matka paterčat děti úzkostlivě střeží před objektivy kamer a fotoaparátů, tají místo odjezdu z porodnice a nejraději by vymazala i to, že se ví, kde bude rodina bydlet.

"Poté, kdy televize natáčela před domem a bylo vidět číslo popisné, začaly chodit výhružné dopisy a vzkazy na Facebook rodičů," řekla iDNES.cz Romana Fišerová, která zprostředkovává kontakt rodiny s médii.

Kolik dopisů bylo a co obsahovaly, Fišerová už nechtěla upřesnit. "Řeší to kriminálka a my se k tomu dál vyjadřovat nebudeme," řekla. Nymburská policie ale tvrdí, že řeší pouze jeden anonym, který ostouzí Romy obecně.

Deník Právo uvedl, že dopisy obsahovaly hrozby smrtí. Podle serveru Lidovky.cz rodina dostala také anonymní výhrůžky žhářským útokem.

Podívejte se na video natočené jen několik dnů před porodem:

Rodina, která má dohromady osm členů, proto využila nabídku jedné firmy a do oken si nechala nainstalovat speciální fólie, které zabraňují vhození třeba zápalné lahve. "Fólie do oken se dávaly zhruba před třemi nedělemi z toho důvodu, že se rodina paterčat bojí," dodala Fišerová.

Děti přišly náhodou do romské rodiny, která se kvůli nenadálému přírůstku přestěhovala do většího podnájmu a část vybavení i potřeb pro děti dostala darem. Právě tato kombinace některým lidem vadí.

Své o nenávisti lidí ví blogerka Markéta Demlová. Její příspěvek, který se dětí zastal, si přečetlo za šest dnů více než 200 tisíc čtenářů, Demlová však kvůli svému textu čelila urážkám. Neznámý útočník také překonal heslo jejího e-mailu, přístup na její blog, a dokonce i její PayPal, bezpečnostní filtr pro placení na internetu. Na blog pak hacker vystavil rasistický text (více čtěte zde).

Jeden z lidí, kteří se rozhodli paterčatům pomoci, iDNES.cz pod podmínkou anonymity popsal, že je z reakcí svého okolí znechucený. Nikdo mu sice to, že pomáhá, nevytkl, ale nechápe, proč lidé včetně jeho přátel řeší, že jde o romskou rodinu. "Je zázrak, že se paterčata narodila, a stejně jako jejich maminka jsou zdravá. Někteří lidé na to reagují děsně, ale ty děti ani rodiče za to nemůžou, protože početí paterčat se prostě nedá naplánovat," pozastavuje se nad rasistickou notou diskutérů.

Pod policejní ochranou

Obava, že lidé od slov přejdou k činům, je velká. Kolem domu, kde je byt rodiny, proto budou častěji k vidění policejní hlídky. Podle mluvčí rodiny je to i kvůli novinářům.

"Jsme domluveni s panem starostou Milovic, že v momentě, kdy se objeví před domem média či kdokoliv jiný, okamžitě voláme městskou či státní policii. Policie je s tím srozuměna a ví o tom, že to může nastat," tvrdí Fišerová.

Policie na Nymbursku takových dohledů má několik ročně. Podle mluvčí nymburské policie Petry Potočné je taková ochrana spjata většinou s tím, že je chráněným lidem vyhrožováno. Tento případ je podle mluvčí specifický tím, že je vyhrožováno rodině kvůli narození dětí.

Lidé, kteří dětem pomáhají, už dříve připustili, že není vyloučeno, že se časem rodina ze středočeských Milovic úplně odstěhuje.

Video z tiskové konference v den porodu:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Ukradená strana? Šlechtic Czernin je favorit v boji o křeslo šéfa TOP 09

Tomáš Czernin (vlevo) se stal senátorem za obvod Jičín. Na snímku s čestným...

Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek si s trochou nadsázky chtějí vzít zpět svou stranu, kterou jim „sebral“...

Raper a boxer Beránek podle obžaloby napadl několik lidí, včetně invalidy

Leo Beránek v reality show Hotel Paradise

Městský soud v Praze začal projednávat případ Lea Beránka. Muž je obžalován z napadení několika lidí včetně invalidy...

Odmítl jsem práci pro BIS a život se mi zhoršil, tvrdí liberecký muslim

Policie a hasiči zasahovali před budovou Bezpečnostní informační služby kvůli...

Už řadu let zažívá těžkosti liberecký muslim a vystudovaný inženýr s českým občanstvím Aziz Traibi. Myslí si, že za...

Najdete na iDNES.cz