Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

TIPY NA DÁRKY: Knihu na Vánoce? Je tu nový Rushdie, Ferrante i Pawlowská

  11:58
Neexistuje věrnějšího přítele než knihy, říkával spisovatel Ernest Hemingway. A tak již tradičně před svátky přinášíme několik tipů na spolehlivé literární parťáky, které můžete darovat pod stromeček svým blízkým. Nebo klidně sami sobě. Jde o tituly nedávno vydané, o nichž jsme dosud nepsali.
Halina Pawlowská

Halina Pawlowská | foto: Jan ZátorskýMAFRA

Čím jiným začít než knihami nejkrásnějšími, tedy knihami pro děti? Právě ty totiž nejčastěji přináší spojení zábavy, potěchy pro oko i nových poznatků. Třeba jako Všechny svátky světa, které shrnují nejzajímvajší světové oslavy: mexickou Památku zesnulých, izraelský Svátek stánků nebo českou Jízdu králů. Léty prověřený zážitek pro dětské čtenáře pak nabídne i novinka Pozval Tatar tatarku Jiřího Dědečka, Nejhorší rodiče na světě Davida Walliamse nebo další díl Deníku malého poseroutky s názvem Wíbuch Plýny.

S humorem a lehkostí ke svému psaní dlouhodobě přistupuje i Halina Pawlowská a jinak tomu není ani v případě jejího nového souboru rad a historek, tentokrát pod heslem: „Užívej života na plný pecky, dřív než ti zubatá podrazí kecky!“.

Kus ze sebe ve své novince odkrývá stále tajemná hvězda italské literatury Elena Ferrante. V knize Na okraji vypráví ve čtyřech esejích o svých inspiracích, vzorech i principech tvorby. Do nitra hledí i scenárista Marek Epstein, který vydal svou druhou knihu Země a obdobně činí také irská autorka Sally Rooneyová v novince Kdepak jsi, krásný světě. Za hlas své generace byla dříve prohlášena i Annie Ernauxová, letošní držitelka Nobelovy ceny za literatury, jíž v češtině před pár měsíci vyšly autobiografické Roky. Z Francie se do tuzemska vydal i další román Michela Houellebecqa Zničit, ve kterém vykresluje nedalekou budoucnost rodné země, již ochromí kybernetické a teroristické útoky.

Reflexi současné společnosti, konkrétně jejího pobláznění světem televize letos nabídl v obsáhlém románu Quijote i Salman Rushdie. Pro mnohé kontroverzní autor, kterého v létě pobodal při veřejném vystoupení čtyřiadvactiletý muž.

Zelenskyj i Havel

Vskutku dojemný až sváteční příběh pak nabízí japonský bestseller Kocour, který zachraňoval knihy o přátelském dobrodružství ochočené šelmy a mladého knihkupce.

O záchraně své i druhých mnohé ví psychoterapeut Honza Vojtko, který své zkušenosti a rady sepsal do knihy s všeříkajícím názvem Vztahy a pasti. O pomoci a hodnotách, které se vyplatí chránit, je v mnoha ohledech i kniha Martina Vopěnky o Václavu Havlovi nebo biografie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

A kdyby snad měl někdo v těchto hodnotách zmatek, může mu skvěle posloužit Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech, která svým grafickým zpracováním aspiruje na jednu z nejzajímavějších publikací letošního roku.

(Pokud snad někdo v uvedeném výběru nenašel svého favorita, lze najít inspiraci i v literární rubrice na iDNES.cz. Zajímavé knihy totiž vychází celý rok. Ne jen před Vánoci.)

Tipy Aleny Slezákové

Zuří druhá světová válka a její výsledek mohou ovlivnit i vědci a špioni. Jak, to popisuje Sam Kean v knize Atomoví parchanti, která, ač je založena výhradně na faktech, se čte jako napínavý thriller. Adolf Hitler chce získat jadernou pumu a Američany znepokojí informace, že se na ní v Německu usilovně pracuje. Vyšlou tedy do Evropy skupinu špionů, kteří mají jejich práci sabotovat – mimochodem je v ní i mladší bratr pozdějšího prezidenta Kennedyho Joe. V knize se setkáme i se jmény slavných fyziků od Alberta Einsteina přes Wernera Heisenberga po Irene Joliot-Curie.

Ve stejné době se odehrává i román Jenny Lecoatové Hedina válka. Mladá Židovka Hedy uprchne po anšlusu z Vídně a dostane se na ostrůvek Jersey u francouzského pobřeží. Jenže i ten posléze obsadí němečtí okupanti. Už není kam utéct. Dívce se podaří zatajit svůj původ a získá místo překladatelky u Němců. Tam se setká s jistým německým důstojníkem a zrodí se láska. Zakázaná, samozřejmě. Hedy podniká drobná odbojová gesta, i když ví, že tím riskuje život. Ale vzdát se nehodlá – ani odboje, ani lásky. A naštěstí má přátele, kteří jí pomáhají.

Zakázaná láska je i tématem knihy české autorky Veroniky Opatřilové Počkej na moře, která nás rovněž zavede na ostrov – tentokrát na anglický Wight, kam přijíždí studovat mladý Švéd. Zamiluje se do svého profesora a on do něj. Je konec šedesátých let a homosexualita už sice přestala být v Británii trestným činem, ale to neznamená, že není riskantní – milenci jsou od společnosti odděleni „nekonečnou vzdáleností lidských předsudků a strachu“. Počkej na moře je nádherný román, citlivý, jímavý a psaný vytříbenou řečí včetně velice decentně podaných erotických scén.

Vraťme se od citů k faktům. Britský investor Bill Browder odhalil v Rusku obrovský daňový podvod a rázem se stal jedním z velkých nepřátel putinovského režimu. Jeho právníka Sergeje Magnitského zabili v ruském vězení, Browdera Rusové začali pronásledovat po Evropě a snažili se přes soudy dosáhnout jeho vydání do Ruska. V autobiografické knize Zmrazeno autor líčí svůj souboj s Rusy, tamní finanční podvody a především svou snahu o prosazení takzvaného Magnitského zákona, který uvaluje finanční a vizové sankce na činitele odpovědné za porušování lidských práv (v různé podobě dnes platí v řadě zemí). Strhující a drastické čtení.

Ta drzá, moc sprostá, zrzavá i mladá. Škatulky už naštěstí mizí, říká Lukášková

  • Nejčtenější

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

17. června 2024  11:50

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart....

Zemřel herec Donald Sutherland, hvězda filmů Obyčejní lidé či MASH

20. června 2024  19:30,  aktualizováno 

Ve věku 88 let zemřel kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmu Obyčejní lidé, Tucet špinavců...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Knížák, Svěrák a spol. podepsali petici plnou dezinformací, tvrdí AVU i galerie

18. června 2024  16:27

K petici, která minulý týden ostře napadla současný stav Akademie výtvarného umění i Národní...

Zemřel hudebník Dario G. Autor tanečních hitů i hymny mistrovství světa

18. června 2024  8:05

Zemřel hudebník a producent Paul Spencer, známý jako Dario G. Bylo mu 53 let. Autor tanečních hitů...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Drogy a aktivismus. Umělci ostře vystoupili proti směru AVU i Národní galerie

14. června 2024  17:31

Údajně neúnosné poměry na Akademii výtvarných umění a v Národní galerii kritizuje petice, kterou...

Zemřel herec Donald Sutherland, hvězda filmů Obyčejní lidé či MASH

20. června 2024  19:30,  aktualizováno 

Ve věku 88 let zemřel kanadský herec Donald Sutherland, hvězda filmu Obyčejní lidé, Tucet špinavců...

RECENZE: Vítr ve vlasech, a pak krev. Kroniku generace píší Motorkáři

20. června 2024  14:30

Austin Butler, Jodie Comerová, Tom Hardy či Michael Shannon. Tak vypadá silná herecká sestava...

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

20. června 2024

Rozstřel Smysl pro tumor a štědrovečerní pohádka. Stačilo pár měsíců a Filip Březina se stal díky těmto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...