RECENZE: Na geniálního Sherlocka zatím gentlemanský zloděj Lupin nemá
Omar Sy v seriálu Lupin (2021) | foto: Netflix
Omar Sy, jedna z nejvýraznějších hereckých tváří francouzské kinematografie, si roli v seriálu Lupin doslova vysnil. Není se čemu divit, hrát geniálního a šarmantního zločince, jenž bojuje s arogancí bohatých a mocných, je příjemná výzva. Navíc se takové postavy celkem prověřeně těší divácké přízni.
Dokonce natolik, že jsou lidé schopni vědomě odpustit tvůrcům mnohé přešlapy a vady na kráse. A že jich seriál Lupin, který s kolegy napsal pro Netflix George Kay, pár má. Ono totiž přenést příběhy psané autorem Mauricem Leblancem mezi lety 1905 až 1939 do dnešní doby skýtá mnohá úskalí. I když jste známý a úspěšný britský tvůrce, jenž má za sebou práci na populárních seriálech Na mušce nebo Criminal: Velká Británie.
Úlohu Lupina přebírá v Kayově scénáři nadaný potomek senegalských přistěhovalců Assan Diop v podání Omara Sye. Inspiraci pro zločiny hledá v románech Leblanca, oproti původnímu Lupinovi má však jednu velkou výhodu – moderní technologie. Pomáhá si drony i domácími virtuálními pomocníky typu Alexa, což je sice z diváckého hlediska efektní, příběhu to však ubírá na uvěřitelnosti. Když je dokáže užívat on, proč je proti němu lépe nevyužije i policie?
A to je moment, kdy se počítá s onou zmíněnou diváckou shovívavostí, která by dost pravděpodobně jinému soudobému detektivnímu dílu odpouštěla jen stěží.
Příběh se točí okolo krádeže náhrdelníku královny Marie Antoinetty, jenž v průběhu staletí putoval od Napoleona přes sejfy třetí říše až do elitní rodiny Pellegriniových. Do rodiny, ve které kdysi sloužil otec Assana a která o šperk s pohnutým osudem za podivných okolností přišla.
Obviněn z krádeže byl otec hlavního hrdiny, jenž nakonec pod tíhou okolností spáchal ve vězení i přes nedostatek důkazů sebevraždu a učinil tak z Assana sirotka. A ten se teď, už jako dospělý muž, chce pomstít.
Laskavost a pokora
Netflixové zpracování Lupina rozhodně není prvním ani posledním pokusem o adaptaci Lupinových dobrodružství. Kontinuálně se objevují už od roku 1908. Na Leblancovu práci navíc navázalo hned několik spisovatelů včetně Carolyn Wellsové nebo Daniela Solmona. V Japonsku navíc v šedesátých letech vznikla také komiksová manga série o Lupinově vnukovi.
LupinFrancie, USA, 2021 Režie: Ludovic Bernard, Louis Leterrier, Marcela Said Scénář: George Kay, François Uzan, Florent Meyer, Marie Roussin Hrají: Omar Sy, Vincent Londez, Antoine Gouy, Soufiane Guerrab Hodnocení: 60 % |
Zatímco některé adaptace tíhly spíše k akčnímu či humoristickému pojetí dobrodružství, Lupin od Netflixu stojí na tomto spektru někde uprostřed. Tvůrci dokázali přistoupit k Leblancovým příběhům s lehkostí, laskavostí a pokorou, což se obzvlášť v dnešní době cení dvojitě.
Bohužel se však křečovitě drží předem načrtnutých šablon jednotlivých epizod, které seriálu zbytečně ubírají na napětí. Navíc se přehnaně koncepčně staví i k vedlejším hrdinům, což z Lupina činí v porovnání s moderním Sherlockem od BBC, minimálně o úroveň horší seriál.
A kdo by snad namítal, že srovnání není na místě, uchýlil se k němu už sám Leblanc, když v roce 1908 napsal novelu s jasně parodizujícím nádechem Arsene Lupin versus Herlock Sholmes. Tak, že by výzva pro další série? Omar Sy versus Benedict Cumberbatch? To by byla určitě zajímavá podívaná.
Tipy z televizního programu
Recenze: Sherlock Holmes 60 %, Sexy Pistols 50 %, Hlídač č. 47 70 %, Láska pod kapotou 65 %, Deník Bridget Jonesové 70 %, Na život a na smrt 65 %, Fotograf 65 %, Baader Meinhof Komplex 70 %, Mamma Mia! 60 %, Dánská dívka 70 %, Příchozí 75 %
Klíčová slova: Případy 1. oddělení, Utajený šéf, ZOO, Chlap, Pražské jaro
Eurovizi vyhráli Ukrajinci s písní pro matky, čeští We Are Domi nezaujali
Na šedesátém šestém ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovize, který se letos konal v italském Turíně, zvítězil...
Proč naše hlasy v Eurovizi anulovali a přidělili Ukrajině? ptají se Rumuni
Rumunská televize se ohradila proti rozhodnutí organizátora mezinárodní písňové soutěže Eurovize, který anuloval hlasy...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Skupina We Are Domi postoupila do finále písňové soutěže Eurovize
V druhém semifinálové kole Eurovize uspěla česko-norská kapela We Are Domi a společně s dalšími devíti interprety...
RECENZE: Vyznavači ohně. Rammstein živě jen těžko hledají konkurenci
Marschieren Marsch! chtělo se občas zvolat během pražského koncertu metalové úderky Rammstein. Německá preciznost a...
Válka na Altaji, Čína na Sibiři. Co všechno předpověděl Vladimir Sorokin
Jako bychom vraždili vlastní matku, líčí ruský spisovatel Vladimir Sorokin válku na Ukrajině. Postmodernímu autorovi...
RECENZE: Bezmála Sophiina volba, jak ji zažívá vězení pro 107 matek
Peter Kerekes dostal za 107 matek v Chicagu cenu za režii, v Benátkách v sekci Horizonty ocenění za scénář, který s ním...
RECENZE: Mára jde do nebe, ale do sebe hned tak někoho nepustí
Marek Holeček jako první Čech získal v roce 2018 se spolulezcem Zdeňkem Hákem mezinárodní ocenění horolezců Zlatý...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
VIDEO: Slavík plete pomlázku. Pohled do soukromí Karla Gotta
Předplatitelé Voyo mohou jako vůbec první zhlédnout dosud nezveřejněné záběry ze soukromí zpěváka Karla Gotta....
Ewan McGregor se vrací do světa Star Wars v seriálu Obi-Wan Kenobi
Mistr řádu jedi Obi-Wan Kenobi a jeho učedník Anakin Skywalker, později známý jako Darth Vader, patří k nejoblíbenějším...

Akční letáky
Všechny akční letáky na jednom místě!