Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Botu jménem Melichar mám ráda, ale hromnic už ubývá, říká Regina Řandová

  0:49
Jejím hlasem mluví Angelina Jolie či Demi Moore, ovšem tvář herečky a dabérky Reginy Řandové je známá především z komedie Bota jménem Melichar. „Pořád se mi ještě stává, že za mnou někdo přijde a řekne, že jeho osmileté dítě se na Botu rádo dívá. To je přeci fajn,“ říká herečka pro týdeník 5plus2.
Regina Řandová

Regina Řandová | foto: Lenka Hatašová, Lenka Hatašová,  iDNES.cz

Mezi nejčastěji obsazované české dabérky patří Regina Řandová už dlouhé roky, přesto ji ta nejnáročnější práce potkala teprve před pár lety při dabování Angeliny Jolie ve snímku Zloba – Královna černé magie. „Americká produkce vyslala supervizorku, která na český dabing dohlížela. Každý vzdech, každá věta, každý výkřik se musel dělat třikrát čtyřikrát,“ líčí peripetie. Vedle filmů a seriálů však hlas Reginy Řandové zní také z některých reklam.

Stává se vám, že se občas zaslechnete v televizi a překvapí vás to, protože si už ani nevybavujete, že jste danou věc natáčela?
Dokonce se mi stává, že sama sebe slyším a vůbec si neuvědomuju, že jsem to já. Hlas je totiž mnohdy zkreslený, takže vám to dojde až po nějaké chvíli. Filmy se v televizích totiž neustále opakují a často se také předabovávají, takže snadno ztratíte přehled. Například film s Angelinou Jolie Lara Croft – Tomb Raider jsem dabovala třikrát v průběhu pěti let.

Může se herec díky dabingu zdokonalit v cizím jazyce? Ulpí některé fráze v paměti nebo se zlepší slovní zásoba?
Naštěstí jsem jako dítě chodila na jazykovou základní školu, takže jsem se  učila anglicky a německy, a musím říct, že mi to hodně pomáhá. Navíc si díky práci cizí jazyky neustále oživuju. Nikdy jsem z toho nevypadla, což je hlavní důvod, proč lidé zapomínají, co se naučili ve škole. Díky dabingu jsem pořád schopná se dobře domluvit, což jsem si znovu uvědomila, když jsem byla letos na poměrně dlouhé cestě po jižní polokouli.

Například seriál Spravedlnost v krvi, který běží každý všední den na Primě, dabujete už desátou sezonu. Jako laik bych hádala, že se svou postavou už jste musela za tu dobu strávit ohromné množství času. Jak je to ale reálně časově náročná záležitost?
Většinou to bývá tak, že v jednom roce se dabuje jedna řada. Pokud se k nám tedy s nějakým zpožděním nedostane víc řad najednou. Reálně je to práce na nějakých pár měsíců, protože díly k nám do Česka chodí postupně podle toho, jak se v zahraničí natáčejí. Konkrétně tenhle seriál točím dva tři měsíce jednou za čtrnáct dní, a to třeba pět dílů dohromady. 

Dnes už dabingoví herci netočí společně se svými kolegy, jako tomu bylo dříve, ale jste ve studiu osamocení. Není vám při práci trochu smutno?
Ano, dříve jsme to dělali tak, že se celý díl nebo film točil postupně podle  reálného času v ději, a podle toho jste přišel na řadu. Teď už je to spočítané tak, že si ve studiu berou čas jenom na vás a vaši postavu. Smutnější to určitě je, protože s kolegy se potkáváme jenom, když se míjíme ve dveřích. Dřív to byla větší zábava a taková větší společenská událost. Ale tak to je, člověk si na změny musí zvykat. Už v tomhle režimu jedeme řadu let.

Za svůj výkon ve snímku Zloba - Královna černé magie jste dostala Cenu Františka Filipovského. Nechala jste se slyšet, že šlo o nejnáročnější práci ve vaší dabingové kariéře. Čím bylo tohle natáčení jiné?
U amerických filmů, které sem jdou z velkých produkcí, jako je Disney a tak dále, se tady z jejich strany na dabing dohlíží. V tomhle případě sem produkce vyslala svou supervizorku, která má na starosti zdejší region, a ta seděla u celého natáčení, vše kontrolovala a popřípadě nám dávala své připomínky. První díl jsme točili natřikrát. Nebrala jsem žádnou jinou práci, protože víc už jsem nemohla. Každý vzdech, každá věta, každý výkřik se musel dělat třikrát čtyřikrát. Určitě to byl jeden z nejtěžších dabingů, které jsem dělala. Letos jsme už natočili pokračování, takže jsem opět hlasem Angeliny Jolie. I tentokrát ale předem můj hlas museli poslat produkci ke schválení.

V posledních letech máte opět na hereckém kontě řadu televizních seriálů.  Berete to jako určitou protiváhu k dabingu?
Určitě. Vždycky říkám, že si tím trošku bystřím mozek zase jiným způsobem. V dabingu musíte být pořád ve střehu, protože jedete spatra, bez zkoušek a je to o maximálním soustředění. Při natáčení oproti tomu máte čas, při učení textů trénujete paměť… Je to příjemná, jak říkáte, protiváha.

Navíc nejste při práci tak osamocená jako v tmavém studiu se sluchátky.
To ano. Na druhou stranu občas v uvozovkách narážím na jiné věci. Já sama jsem zvyklá pracovat strašně rychle, protože dabing rychlý je. Zato klasické natáčení, to je jiná. Než natočíme jeden obraz seriálu, mám nadabovaný pomalu celý film. (smích)

Zmínila jste, že máte za sebou dalekou cestu. Byla to pracovní záležitost, nebo dovolená?
Říkám tomu pracovní dovolená, protože jsem dostala nabídku od rodiny našich velmi blízkých přátel, jestli bych s nimi nejela na cestu po jižní polokouli. Potřebovali k sobě parťáka, který by jim byl schopný pomoct s dětmi. Na rozhodnutí jsem měla krátkou dobu, navíc jsem v té době točila seriál Krejzovi, ale nakonec mi produkce vyšla vstříc. Poskládali jsme to tak, že jsem mohla na téměř šest týdnů odcestovat. 

Bylo to jen tak tak. V den, kdy jsem odlétala, jsem ještě do dvanácti hodin točila a ve čtyři už jsem seděla v letadle. Byla to skvělá cesta, a navíc se mnou letěl i můj syn. Viděli jsme úžasná místa jako Singapur, Sydney, pak jsme se přemístili k Velkému bariérovému útesu, na Nový Zéland, nakonec na Bora Bora. Myslím, že mám nacestováno na hodně dlouho dopředu.

Vraťme se ještě k vaší práci. Už se stalo, že by se některý váš rozhovor obešel bez zmínky o vaší nejslavnější roli ve filmu Bota jménem Melichar?
Ne. To se nestalo. (smích)

Proto by mě zajímalo, jestli máte tenhle film ještě vůbec ráda.
Mám. Zrovna nedávno jsem se dívala na svou filmografii na ČSFD a říkala jsem si, podívej, kolik nejrůznějších projektů máš za sebou, s kolika zajímavými a úžasnými lidmi ses před kamerou potkala, a přes to všechno je tenhle film vždycky pro všechny na prvním místě. Pořád budu Jolanka z Boty jménem Melichar. Vlastně mě to ale těší, protože je to krásný film. Pořád se mi ještě stává, že za mnou někdo přijde a řekne, že jeho osmileté dítě se na „Botu“ rádo dívá. To je přeci fajn.

Regina Řandová

■ Narodila se 21. září 1967 v Praze.

■ Vystudovala Pražskou konzervatoř.

■ Od čtyř let chodila na klasický balet, později zpívala ve sboru a docházela na dramatický kroužek.

■ Coby dospívající zazářila ve slavné komedii Bota jménem Melichar či v seriálu My všichni školou povinní. Objevila se také v několika televizních filmech.

■ Později se ovšem začala věnovat především dabingu, v němž propůjčuje hlas například Demi Moore či Angelině Jolie.

■ V posledních letech hraje opět v seriálech (Krejzovi, Ohnivý kuře, První republika atd.).

Věra Galatíková, Regina Řandová a Eduard Cupák v seriálu Dobrodružství kriminalistiky (1990)

Miloš Kopecký, Regina Řandová a František Staněk v pohádce Co medvědi nevědí (1988)

Ještě pořád máte doma sbírku stříbrných hromnic? Prý je už roky dostáváte darem.
Popravdě z té své sbírky už trochu ubírám. Když jsem měla třicátiny, čtyřicátiny, padesátiny, tak jsem pokaždé dostávala hromnice. Nebo jsem třeba dostala kytici a v ní byla zapíchnutá stříbrná kozačka, takže bot bylo v mé sbírce opravdu dost. Jenže když k nám občas na chalupu přijedou nějaké děti a řeknou: Teto, ukážeš mi, prosím, ty svoje stříbrné hromnice? Tak občas, když vidím, jak těm malým holčičkám svítí oči, jeden pár sundám a věnuju jim ho. Takže musím říct, že sbírka už se tenčí. Hromnice mi docházejí! (smích)

Máte vystudovanou konzervatoř, kam jste se sice dostala až na druhý pokus, ale nastoupila jste rovnou do druháku. Byla to i ve vašem případě hodně divoká léta, jak vzpomínají mnozí jiní herci?
Byla to divoká léta, ale tím, že nejsem z herecké rodiny a neměla jsem bohémství vyloženě v krvi, tak jsem mu tak úplně nepropadla. Do školy jsem vlastně chodila strašně ráda. Když se tam dostanete na druhý pokus, tak si toho logicky vážíte. Samozřejmě, když šli všichni za školu, tak jsem šla také. Nebyla jsem žádný šprt. Ale je pravda, že jsem si říkala, jestli to není trochu přes čáru. Navíc mě i ty obyčejné předměty, jako byla angličtina nebo čeština, na které právě ti bohémové necítili potřebu chodit, bavily.

Během školy už jste celkem běžně točila. Nebylo někdy na hraně skloubit natáčení se studiem?
Taková situace nastala, když jsem napodruhé udělala zkoušky na konzervatoř. V té době jsem studovala na gymnáziu a bylo nutné, abych tam úspěšně dokončila první ročník. V té době jsem ale už točila Botu jménem Melichar a měla jsem individuální plán. Na všech předmětech jsem chyběla, nebavila mě fyzika, matika, chemie a vypadalo to, že vůbec neprojdu. Rodiče kvůli tomu museli do školy a nakonec jsem musela dělat opravné zkoušky. Tehdy jsem měla opravdu strach, protože jsem věděla, že jestli to nezvládnu, můžu na konzervatoř zapomenout. To se naštěstí nestalo, takže se mi splnil sen.

Autor:

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

  • Nejčtenější

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, u nás se proslavil rolí ve sci-fi filmu Sexmise

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, bylo mu 77 let. Čeští diváci ho znají především ze sci-fi komedie Sexmise. Výrazné byly také jeho role ve filmech Kingsajz, Tři barvy: Bílá nebo Kiler. Herectví se...

9. července 2024  11:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary vyhrál Náhlý záblesk hlubších věcí. Trojan a Owen převzali čestné ceny

Vítězem letošního ročníku karlovarského filmového festivalu se stal britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Diváckou cenu si odnesly Mádlovy Vlny, český snímek Mord má Zvláštní ocenění. Čestné...

6. července 2024  15:30,  aktualizováno  20:03

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VE VARU S MIRKOU: Trojan zaspal, Vetchý prohrál a třetí Anděl Páně

Premium

Krásné gesto, traduje se o čtvrteční noci, kterou festival zasvětil hereckým bardům. Generaci Jaromíra Hanzlíka, Petra Kostky, Ivanky Deváté či Dany Syslové přivezl Bartoškův tým na soukromé setkání,...

6. července 2024

SÓLO PRO ŠPINAR: Jak komplikované může být randění u trans žen?

Premium

Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké scény pro kulturní rubriku iDNES.cz v rámci seriálu „Sólo pro“ své vlastní texty. Tento týden...

13. července 2024

TELEVIZIONÁŘ: Nic není vidět. Přesto se Zóna zájmu zaryje do paměti

Dva Oscary, pro nejlepší mezinárodní film a za nejlepší zvuk, získala Zóna zájmu, kterou uvádí nedělní HBO v tuzemské televizní premiéře.

13. července 2024  10:30

Moje souvislost s touto zemí trvá skrze kondomy. To se mi líbí, říká Američan

Premium

Lovestory o české zemi a jejím designu slibuje chystaný snímek Identita. Jeho průvodcem bude odhadce a dražebník Nicholas Lowry, Američan českého původů se silnými a vlastně i dost specifickými pouty...

13. července 2024

Deadpool a Wolverine vtipnou spásou Marvelu. Očekávaný hit ukázal 35 minut

Studio Marvel v rámci celosvětového propagačního turné odhalilo prvních 35 minut nového filmu Deadpool & Wolverine. Předpremiéry v Londýně se zúčastnili i herci Ryan Reynolds (Deadpool) a Hugh...

12. července 2024  20:24

Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži
Podle chirurga z modelace ženských zevních genitálií profitují i muži

Stále více žen vyhledává plastickou chirurgii genitálu. Podle renomovaného plastického chirurga Svatopluka Svobody se pro ni pacientky rozhodují...

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...