Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Překupníci mají žně, nové PlayStationy 5 prodávají klidně za dvojnásobek

  0:01
Omezená dodávka PlayStationů 5 způsobila ohromný přetlak v poptávce proti reálné nabídce. Kdo chce konzoli do Vánoc, má šanci už jen u překupníků, kteří si ovšem nebojí říci třeba o dvojnásobek běžné ceny.
PlayStationy 5 u překupníků

PlayStationy 5 u překupníků | foto: Reddit

Už od září bylo většině zájemců o nový PlayStation 5 (číst recenzi) jasné, že se zdaleka nedostane na každého. Předobjednávky na konzoli byly vyprodané v řádu minut až hodin od startu a další várka konzolí se očekává až v únoru. Mimo drobných nadějí, že by přece jen menší množství novinek od Sony mohlo dorazit před Vánocemi tak trhu v podstatě vládnou už jen jedinci, kteří prodávají svoje „kusy navíc“ za přemrštěné ceny.

V USA už s převisem poptávky bojují od minulého týdne, na českém trhu je vzhledem ke čtvrtečnímu startu prodeje situace hodně čerstvá. Vzhledem k dávno rozebraným předobjednávkám a nedostatku zboží nemá smysl konzole hledat na pultech obchodů. Ty stejně v současné situaci fungují v omezeném režimu.

Pokud vám tedy už obchody nabízejí doručení až v únoru, ovšem vy konzoli nutně potřebujete už teď, jedinou možností jsou překupníci. A stejně, jako kdyby se jindy prodávaly třeba nedostatkové vstupenky na koncert, i zde je kvůli hodně omezené nabídce přirážka taková, že si leckdo nechá zajít chuť a spíše počkat do února.

Jedna konzole za cenu skoro dvou

Při průzkumu českých internetových tržišť je jasné, že kdo svůj nový nerozbalený PlayStation 5 prodává za méně než 20 tisíc, je v podstatě charitou. Najdou tak tací, kteří nabízejí novinku třeba „jen“ za 14 či 15 tisíc, ovšem právě hranice 20 tisíc je ta, kterou prodejci volí nejčastěji.

Mnozí to ovšem zkoušejí ještě výš. Časté jsou nabídky za 22 až 25 tisíc, tedy už se pomalu blížíme ceně dvou nových konzolí. Narazili jsme dokonce i na troufalce, kteří si za konzoli řekli rovnou o 35 tisíc. Pak ještě pár nabídek sahajících i klidně přes milion korun, ovšem to už je jasná recese.

Nabídka PlayStationu 5 na českém aukčním portálu

Tomu se chtě nechtě přizpůsobují i ti, kteří naopak zakládají inzeráty s poptávkou, kde také lze často vidět částky okolo 20 tisíc korun. Někdo to samozřejmě zkouší třeba i za 15, ovšem je jasné, že to je poměrně nízká suma. Naopak v den vydání se také našli i jedinci, kteří byli schopni nabídnout dokonce 37 nebo i 45 tisíc korun. Za tuto částku byste měli hned tři nové konzole.

Nemáme sice jak získat přesná data, ovšem z popisků inzerátů je patrné, že překupníci se v podstatě dělí na dva tábory. Ti první, racionálnější, zkrátka uznali, že konzoli zas tak nutně nepotřebují a vidina jednorázového přivýdělku 7 a víc tisíc je natolik lákavá, že svou ulovenou konzoli zase odprodají a počkají si na únor.

I takové nabídky na nový PlayStation 5 se daly v den vydání najít

Druhý tábor jsou pak klasičtí „veksláci“, kteří mají rezervace takticky na více místech a jde jim jen čistě o zisk. Někteří se tím vůbec netají a rovnou přiznávají, že jednu konzoli mají odtud, další odtamtud a všechny jsou k dispozici. Nalézt se tak dalo více inzerátů, kde bylo nabízeno třeba až osm nových konzolí připravených k odběru.

Pokud v prosinci nepřijde ještě nějaká dodávka konzolí, je pravděpodobné, že stav na trhu bude úplně stejný až právě do ledna či února. Technicky to před Vánocemi může být ještě horší, protože se může najít i část překupníků, kteří si konzole schovají na největší shon nakupování dárků a cenu ještě víc zvednou.

Česko není unikát, překupníci řádí všude

Nedostatkem konzolí samozřejmě netrpí jen náš trh, obecně se dá říci, že hardwarových novinek je málo všech a všude (více viz Obrovský zájem, vše vyprodáno. K herním novinkám se nedostane každý). Na překupníky s playstationy si na internetu stěžovala spousta uživatelů ze Spojených států, kde mnoho obchodů třeba ani nemělo omezení jednoho kusu na zákazníka. Výsledky pak hráče, na které se nedostalo, vyváděly z míry:

Na celé situaci paradoxně překupníci ale vůbec nenesou vinu. Vše samozřejmě nejvíc komplikuje nedostatek zboží na straně výrobce, protože kdyby bylo konzolí dost, k ničemu takovému by nedošlo. Druhým viníkem jsou však ovšem sami zákazníci, kteří za zboží v hodnotě 13,5 tisíce jsou ochotní zaplatit právě třeba 20 nebo i 25 tisíc korun.

Kolik byste byli ochotni za PlayStation 5 zaplatit, abyste ho měli hned?

celkem hlasů: 1517
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 6. prosince 2020. Anketa je uzavřena.

Nejefektivnějším nástrojem, jak takovému jednání zabránit, je ho nepodporovat. Pokud by si od překupníků konzole nikdo nekoupil, byli by patrně nuceni je vrátit do obchodů a rázem by se dostalo na víc běžných zákazníků. Jenže je to samozřejmě celkem naivní představa, protože peníze mají pro každého jinou hodnotu.

Unboxing PlayStationu 5

Autor:
  • Nejčtenější

Každé zranění postavy zanechá jizvu, hráči se bojí, že budou ovládat zrůdy

Vývojáři netrpělivě očekávaného remaku legendární špionážní hry Metal Gear Solid Delta: Snake Eater...

Děláte z nás hlupáky. Černý samuraj a Japonsko od Ubisoftu se Japoncům nelíbí

Zatímco Ubisoft v uplynulých dnech detailněji představil Assassin’s Creed Shadows zasazený do...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

KVÍZ: Tehdy je hrál každý. Poznáte nejslavnější plošinovky z devadesátek?

Plošinovky, hopsačky, skákačky, platformovky nebo třeba dvourozměrné arkády. Ať už je budeme...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vývojáři strategické hry vyřešili krizi bydlení odstraněním pronajímatelů

Vývojáři povedené strategie Cities: Skylines 2, ve které si hráči mohou postavit vlastní virtuální...

Pašeračka ukryla 350 cartridgí do podprsenky, kontrolou stejně neprošla

Čínští celníci zadrželi ženu, která se do země pokusila propašovat stovky herních cartridgí...

Remaster Beyond Good & Evil vyjde už příští týden. Na dvojce se pracuje

Oblíbenou, avšak komerčně nepříliš úspěšnou akční adventuru Beyond Good & Evil si budeme moct díky...

Novým hrdinou herního protestního hnutí je hra s opicí

Stejně jako se herní protestní hnutí postavilo za korejský titul Stellar Blade nyní burcuje na...

Shadow of the Erdtree je nejlépe hodnoceným herním přídavkem všech dob

Dlouho očekávaný přídavek k oceňovanému RPG Elden Ring až na vzácné výjimky sbírá skvělá hodnocení...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...