Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

ANKETA: Co říkáte na nový ovladač k PlayStationu 5?

Zatímco Microsoft v případě konzolí nových generací už vyložil karty, Sony prozatím ani neukázalo podobu PlayStationu 5. Představilo ovšem ovladač DualSense, který nahradí řadu DualShock. Napište nám, jak se vám líbí.

Ovladač DualSense pro PS5 | foto: PlayStation

Ondřej Martinů - Ovladač DualSense se mi jednoznačně líbí a možná budu v menšině, když řeknu, že určitě chci dvoubarevnou variantu než klasicky černý gamepad. Sony vymyslelo hodně atraktivní design, řekl bych až futuristický, ke kterému se kombinace bílé a černé velmi hodí. A vlastně mi došlo, že bych v takové kombinaci barev bral klidně celou konzoli. Problém je v tom, že moje stávající PS4 Pro je schovaná za televizí, kam bych určitě v budoucnu umístil i PS5, takže mi to může být ve výsledku úplně jedno. Důležitý je nakonec právě jen design gamepadu, který odkládám na televizní stolek, a s ním jsem naprosto spokojen.

Jan Srp - Na pohled je hezký, ale bílá barva je nepraktická, doufám, že v podobném duchu nebude vypadat i design samotné konzole. Co se týče slibovaných novinek, jsem extrémně skeptický, po zkušenostech s DualShockem 4 tipuji, že je bude v plném rozsahu podporovat jen pár launchových her. Zabudovaný mikrofon považuji za vyloženě kontraproduktivní věc, už teď mě štvou lidé, kteří s headsetem na hlavě řeší domácí hádky. Imerze je sice extrémně cool slovo, více než „haptické ovládání“ a „adaptivní triggery“ mě však do hry vtáhne pořádný příběh. Budu ale moc rád, když se budu mýlit a tyto novinky se osvědčí. Nejdůležitějšími vlastnostmi však podle mě budou výdrž baterie a odolnost kloboučků na analogových páčkách, oboje bylo u Dual Shocku 4 nedostatečné.

DualShock 4

Jakub Žežule -  Ovladač vypadá moc pěkně, je v pořádku, že s novou konzolí Sony trochu upravilo design. Světlo umístěné přímo u touchpadu sice není životně důležitý detail, ale dává více smysl, než jak je tomu u původní verze aktuálního ovladače. Pokud se nepletu, novější verze DualShocku už nakročily tímto směrem. S přítelkyní hrajeme Resident Evil Revelations 2 a na rudě svítícím světlu je pěkně vidět, kdo zrovna mele z posledního. Haptická odezva simulující dění ve hře zní velmi zajímavě a jsem na její efekt stále moc zvědavý, oproti tomu nechápu, co Sony myslí tou adaptivností tlačítek L2/R2. Nemá to už stávající verze DualShocku? I ty přece můžete mačkat s rozdílnou intenzitou a ovlivní to dění ve hře. Nějak nevidím ten rozdíl. Pak je tu nové tlačítko Create nahrazující tradiční Share. I tam by se mohly dít zajímavé věci, na druhou stranu doufám, že mě Sony nevykopne ze hry pokaždé, když udělám screenshot.

Jan Kouba - Vypadá parádně, jako by GLaDOS přešla od mučení testovacích subjektů v Aperture Science k designu herních ovladačů. Na nový DualShock/Sense jsem byl hodně zvědavý. Haptická odezva je velké lákadlo a vážně mě zajímá, kam to až může herní zážitek posunout. Asi už se o vzezření nové konzole od Sony bát nemusíme, nejspíš nás čeká velmi elegantní kus vybavení.

Jan Lysý - První dojmy jsou v mém případě pozitivní, vypadá velmi futuristicky, což mám rád a kromě toho mi z nějakého důvodu evokuje roboty z filmu Já, robot, které mám také rád. Nebudu nyní řešit různé funkce, papírově veskrze vypadají dobře, ale posoudím je, až budu mít ovladač v ruce. Nicméně, pokud jde o vzhled, tak se mi líbí. Otázkou je, jak bude bílá barva praktická, ale rozhodně působí sexy, což sice není asi první slovo, které by si člověk s ovladačem spojoval, ale prostě vizuálně mě DualSense velmi potěšil.

Ondřej Zach - Podle ohlasů jsem v jasné menšině, ale z představení jsem nijak odvařený nebyl. DualSense není žádná revoluce, Sony jen dohání konkurenci, a to jak v oblasti ergonomie (ovladač u Xboxu One i Pro Controller u Switche jsou za mě lepší než DualShock 4), tak funkcemi, jako je hmatová odezva. Tu dobře znají nejen majitelé Switche jako HD Rumble (technologii dobře představuje hra 1-2 Switch), ale je i v ovladači u Xboxu One jako Impulse Trigger – jen ji vývojáři příliš nevyužívají (k vyzkoušení třeba ve Forze). Teď naskočilo do rozjetého vlaku i Sony, takže pozitivum vidím v tom, že se funkce (pravděpodobně) víc prosadí. 

Samozřejmě jsem zvědavý, jak se ve hrách projeví v podání Sony proměnlivý odpor u L2/R2, respektive jaký vliv na herní zážitek bude mít. Mám rád tyto gimmicky, ale stěžejní nikdy nejsou. Sony se tak alespoň chlubí, že mělo „industry-first Share button“ a označuje se za „průkopníka“, když ho nyní nahradí novým tlačítkem Create, k němuž se bude vázat další zatím blíže nespecifikovaná funkce. Co na to říct? Trapas. Dvojbarevné provedení se mi nelíbí vůbec a mrzí mě, že v Sony nedokázali navázat na ikonický DualShock a s pozměněným gripem připravit jeho novou verzi. Vždyť chybí i barvy u tlačítek trojúhelníku, čtverečku, kolečka a křížku (tedy pokud se o ně nestará ledka). Když už jsme se nyní vzhledově i pojmenováním rozloučili s DualShockem, tak mohli okopírovat i asymetrické rozložení analogů, které u mě jednoznačně vede. Co naplat, DualSense samozřejmě nebude špatný ovladač, naopak, přesto se nemůžu ubránit zklamání.

Zleva - PlayStation gamepad, DualShock od PlayStation, DualShock od PlayStation One, PlayStation Classic gamepad

Michael Mlynář -  DualSense ve mně žádné zvláštní emoce nevzbuzuje, ale líbí se mi. Kombinace barev a linií mi připomíná nějaký koncept nebo prototyp z autosalonu a na ty se člověk vždy podívá rád a se zalíbením. Možná mě jen trochu mrzí, že ztratil siluetu typickou pro PlayStation ovladače a nemálo se přiblížil těm xboxovým. Teď si uvědomuji, že ani nevím, jak se tomu vlastně správně říká, ale zkrátka když takové ty misky analogových páček vystupovaly z té placky uprostřed, bral jsem to jako jeden z charakteristických rysů soňáckých gamepadů. 

Ale asi není třeba pochybovat, že i ten nový se bude dobře držet i obsluhovat. A ani by mi nevadilo, kdyby byl zase o kapánek větší, aby se i ve velkých dlaních držel ještě o kousek lépe než ten současný. Dělený směrový kříž je nehynoucí klasika a dokonalé řešení nejen pro účely bojovek. A ta bílá barva? Úplně v pohodě. Jen tak z voleje mě napadá, že světlý ovladač přece měl i první PlayStation a později pak třeba Xbox 360 a ani v mém domácím gamesnickém chlívu to nepředstavovalo nejmenší problém. Navíc je nanejvýš pravděpodobné, že celý ovladač bude z omyvatelných materiálů. Takže mohou být v klidu i ti, kteří si ke hrám pravidelně sedají okamžitě po návratu ze záhonu nebo ze šachty.

Dan Jarocký -  Překvapila mě ztráta typických křivek, které gamepady PlayStationu dlouhé roky charakterizovaly. Lehké změny ze stran ergonomie a na první pohled větší podobnost s ovladači od Microsoftu a jiných výrobců však jako problém nevidím. Nevadí mi ani dominantní bílá v základní verzi ovladače. Velké naděje vkládám do nových funkcí v podobě haptické odezvy a adaptivních triggerů. Věřím, že jejich kombinace může být citelnou inovací, která bude mít pozitivní dopad na zážitek z hraní. Jako celek se mi tedy DualSense líbí.

Petr Zelený - Popravdě dokážu zhodnotit jen vizuální stránku nového konzolového „kormidla“ od Sony. A musím říct, že DualSense vypadá skvěle - design je čistý a přehledný. Tak uvidíme, jak bude fungovat v praxi a jak často ho bude potřeba dobíjet. Zatím to vypadá velmi nadějně.

Co říkáte na představení ovladače DualSense pro PlayStation 5?

celkem hlasů: 2197

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 30. dubna 2020. Anketa je uzavřena.

Líbí se mi nová podoba i barevné provedení
Líbí se mi nová podoba i barevné provedení 1294
Líbí se mi nová podoba, ale dvojbarevné provedení se mi nelíbí
Líbí se mi nová podoba, ale dvojbarevné provedení se mi nelíbí 418
Nelíbí se mi ani nová podoba, ani dvojbarevné provedení
Nelíbí se mi ani nová podoba, ani dvojbarevné provedení 387
Nelíbí se mi nová podoba, ale dvojbarevné provedení ano
Nelíbí se mi nová podoba, ale dvojbarevné provedení ano 98
Autor:
  • Nejčtenější

Co dělají simíci, když se nikdo nedívá? Pořádají sexuální orgie i fetují

Kdo nikdy v prvních simících neodstranil žebřík z bazénu, nechť první hodí kuličkou z myši. Moc...

Změní mi to život, raduje se vývojář poté, co prodal 200 tisíc kopií své hry

Nezávislá strategie Rusty’s Retirement těží z velmi jednoduchých pravidel a minimálních nároků na...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stahujte zdarma vynikající „fantasy Civilizaci“, čas máte jen do středy

Na Steamu je aktuálně zdarma vynikající tahová strategie Endless Legend. Hráči v ní mají za úkol...

Dohrál slavnou skákačku bez stisknutí tlačítka pro skok. Trvalo to 86 hodin

Po osmadvaceti letech od vydání a desítkách tisíc hodin marných pokusů se komunitě kolem legendární...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Příznivce Half-Lifu to nepotěší. Unikly informace o nové hře od Valve

Čerstvý únik informací nám dává jasnější představu ohledně nové hry od legendy mezi herními studii...

Česká realistická akce Gray Zone Warfare se hraje skvěle, optimalizace vázne

Ambiciózní český projekt vstoupil do předběžného přístupu na Steamu. Trhá rekordy, ale je to...

Letošní díl Call of Duty bude návratem série Black Ops

Ani letos hráči nepřijdou o další díl střílečky Call of Duty. Po restartované trilogii Modern...

Střílečka XDefiant nalákala tři hodiny po spuštění přes milion hráčů

Ačkoli to s free 2 play střílečkou XDefiant od Ubisoftu vypadalo v posledních měsících všelijak,...

Poslední díl Farming Simulatoru prodal 6 milionů kopií, teď je k mání zdarma

Farming Simulator 22 je tím nejprodávanějším dílem v patnáctileté historii série, nyní si ho díky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...