Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Kocour vycítil, že je se mnou zle. Díky němu se rakovina odhalila včas

Že mají zvířata zvláštní schopnosti a odhalí i to, co je mimo lidské chápání, se dávno ví. A o kočkách toto tvrzení platí podle zkušenosti sedmatřicetileté Zuzany, čtenářky časopisu Claudia, minimálně dvojnásobně. Proto se podělila o svůj příběh.

Díky černému kocourovi, které jako kotě zachránila její rodina před utonutím, se u paní Zuzany přišlo na rakovinu prsu včas. Ilustrační foto | foto: Getty Images

Byli jsme zrovna na nedělní procházce, když se naše dcera Anička najednou zastavila a zvedla prst: „Poslouchejte! Slyšeli jste to?“ Zastavili jsme se s manželem také a začali naslouchat. Po chvilce jsme opravdu uslyšeli nějaké slabé kvíkání nebo spíš pištění, které bylo stále hlasitější.

„To je asi jen nějaká toulavá kočka… Prostě mňouká, co je na tom?“ řekl Artur, můj muž, a chtěl pokračovat dál. Mně se to ale nezdálo. To kvílení, i když tiché, bylo tak plné zoufalství, až mi z toho běhal mráz po zádech. „Teď jsem to slyšela zřetelněji!“ vykřikla naše desetiletá dcerka. „Mami, to je mňoukání, a hrozně žalostné…“ Tak jsme se vydali směrem, odkud šel ten zoufalý kočičí nářek. Zrychlili jsme krok a dostali se na břeh rybníka.

A tam jsme byli svědky podívané, ze které se mi dodnes zvedá žaludek. U jednoho z kamenů ve vodě jsme uviděli hlavičku kočky, která zoufale plácala pacičkami a chtěla se dostat nahoru! „Panebože!“ vykřikla naše Anička a bez ohledu na to, že už nebylo zrovna nejtepleji, běžela zachránit toho chudáka. Stála skoro po pás ve studené vodě a snažila se kočičku vyprostit.

Výběr kočky či psa z útulku neuspěchejte, variantou je i dočasná péče

„Mami, podívej, někdo jí přivázal kámen k tlapičce! Proto se nemohla dostat z vody!“ Skutečně, kočka měla obě nohy svázané šňůrkou a na druhém konci byl připevněný větší kámen. Manžel si znechuceně odplivl a mně se při pohledu na tu zrůdnost vůči nevinnému tvorovi draly slzy do očí.

„To je ale hyenismus!“ vykřikla jsem pobouřeně. „Kdo může tohle udělat?!“ Pak jsem si sundala z krku šátek a to promáčené třesoucí se stvoření s černým kožíškem a zářivě žlutýma očima jsem do něj pečlivě zabalila. „Mami, tati, vezmeme si ji domů, že jo?“ žadonila dcera. „Zachránili jsme jí život, tak se o ni musíme přece postarat,“ hrála na naše city. „Prosím…“

Kochejte se vybranými fotkami mazlíčků čtenářů iDNES.cz

Tak jsme si ji nechali

„A kdo se o tu kočku bude starat? Co s ní bude, až pojedeme někam na dovolenou?“ připomněl jí můj praktický Artur, který vždy stál nohama pevně na zemi. „Ale my přece nikam tak často nejezdíme,“ podotkla jsem.

„A když pojedeme, nějaké hlídání se pro kočičku určitě najde…“ „No, tak koukám, že jste se na mě vy dvě asi domluvily! A moje slovo zase neznamená nic… No dobře, ale nejprve s ní musíme k veterináři,“ ustoupil manžel. „A starat se o ni budete vy!“

Terapeutky profesionálky i kočky z útulku léčí samotu i vysoký tlak

Zvěrolékař nám potvrdil, že je to asi půlroční kocourek a naštěstí úplně zdravý a v docela dobré formě. To konečně rozptýlilo manželovy obavy, že k nám zavleče nějaké parazity. A tak jel s námi domů.

Kvůli hrdému pohledu, s jakým se na nás díval, jsme ho pojmenovali Ramses. Měl v sobě tolik půvabu a důstojnosti, že se k němu jméno egyptského faraona ideálně hodilo. Hned k nám přilnul – a k nelibosti naší malé Aničky nejvíc asi ke mně. „Ale vždyť to já jsem tě zachránila,“ vyčítala mu dcerka, když seskakoval z jejího klína, aby se mohl schoulit u mě. Musím přiznat, že i já jsem k němu cítila silné pouto.

I doga může působit jako terapeut. A dokonce naučit dítě chodit.

Když Anička odjela o podzimních prázdninách k babičce, bylo mi smutno, Artur navíc musel zrovna ve stejném termínu odcestovat na několik dní na služební cestu. A tak jsem byla ráda, že mi doma zůstal alespoň Ramses. Byl to neuvěřitelně hodný a přítulný kocourek a doma s ním bylo hned veseleji. Trávili jsme večery spolu, já ho krmila a on mi za to oddaně předl v klíně až do usnutí. V ty dny mě poprvé napadlo, že už si vlastně ani život bez Ramsese neumím představit.

Hovawartka překousala vodítko, aby své paní s cukrovkou zachránila život

Kocour něco vycítil

Koukal na mě, když jsem byla v kuchyni, ale nikdy se nevnucoval. Chodil se mazlit, až když viděl, že si jdu sednout na pohovku. Věděl, že až v tu chvíli mám na něj čas a můžu si s ním hrát nebo mi jen tak může ležet na klíně. Kocour rostl a asi mu bylo s námi dobře. Zcela přirozeně se stal rovnoprávným členem naší rodiny.

„Mami, koukni, Ramses už si nesedá k tobě na klín, uvelebuje se ti na prsa,“ zasmála se rozpustile Anička. „To je ale sprosťák!“ předstíral manžel pobouření. „Koneckonců, je to kočičí kluk, v téhle době už asi pěkný puberťák, takže se není čemu divit!“ Všichni jsme se zasmáli, ale pak jsem si uvědomila, že na tom opravdu něco je…

V poslední době se Ramses choval vážně jinak. Pokaždé, když jsem ležela na pohovce, chodil ke mně a lehal si na mé levé ňadro. Zajímalo by mě, proč to dělá, přemýšlela jsem, co ho k tomu vede. Možná to, že slyší, jak mi tluče srdce, napadlo mě. A asi bych na celou tu věc zapomněla, kdyby mě jednoho dne neskolila jakási viróza, kvůli které jsem musela ke svému doktorovi.

Seděla jsem v čekárně a zaposlouchala se do rozhovoru dvou postarších žen. Samozřejmě mluvily o nemocech. Stařenky se předbíhaly v tom, která má za sebou více chorob a operací. Moc se mi to nechtělo poslouchat, takové řeči mi nikdy nebyly příjemné, obě dámy v letech ale bohužel asi trpěly na nedoslýchavost, protože mluvily strašně hlasitě. A pak některá z nich řekla, že pes u její známé vycítil rakovinu. Celou dobu jí prý olizoval ruku, na které měla znamínko. Do té doby si ho vůbec nevšímala, ale pro klid duše zašla k dermatologovi a ten u ní diagnostikoval rakovinu kůže. „No vidíš! Na tom něco bude! Já jsem taky nedávno slyšela v televizi, že zvířata vycítí nemoci,“ přikyvovala druhá stařenka.

Takké si myslíte, že zvířata umí u člověka vycítit zdravotní problém?

celkem hlasů: 1115
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 8. října 2023. Anketa je uzavřena.

Ta historka způsobila, že jsem se trochu zamyslela. Samozřejmě jsem nepředpokládala, že můžu mít rakovinu. Bylo mi teprve třicet šest let – a to je věk, kdy si většina lidí vůbec nepřipouští, že by se jim mohlo něco stát. Ale jisté obavy jsem měla, a tak jsem se rozhodla zajít na kontrolní vyšetření prsou. Nebála jsem se, když jsem tam šla, ale když doktorka jezdila hlavicí přístroje po mých ňadrech, cítila jsem se nejistě.

Byla to rakovina

„Něco tam je,“ zamračila se a mně najednou vyschlo v hrdle. Začala mě prohlížet důkladněji, zkoumala každý centimetr a pak se na mě vážně zadívala. „Změny nejsou velké, ale nevypadá to moc dobře,“ sdělila mi. Pak řekla, že je nutné udělat ještě mamograf, ale že mi dá rovnou doporučení na onkologii.

Z malé bulky se vyklubal velký problém. Rakovinu mi zjistili ve 23 letech

V jednu chvíli se mi zhroutil celý svět. Cítila jsem se, jako bych stála před soudem a zrovna poslouchala, jak nade mnou kdosi neznámý vynáší trest smrti. „V tomto stádiu je léčba nemoci skoro stoprocentní, tak se, prosím, netvařte tak nešťastně,“ utěšovala mě doktorka. „Je moc dobře, že jste přišla tak brzy. Čím dřív se toho zbavíme, tím lépe… Chodíte na kontrolní vyšetření pravidelně?“ zeptala se. „Ani ne,“ odpověděla jsem podle pravdy.

„A u vás v rodině byla rakovina prsu?“ vyptávala se dál. „Ne. Přišla jsem na to vyšetření… náhodou,“ řekla jsem vyhýbavě, protože jsem nechtěla paní doktorce vyprávět historku o kocourovi a rozhovoru dvou stařenek. Určitě by si myslela, že největší problém mám s hlavou, a ne s rakovinou.

Psi ummí člověka zbavit posttraumatiského stresu.

Všechno dobře dopadlo

Onkolog potvrdil původní vyšetření. V levém prsu byl menší nádor, který mi rychle odoperovali a odeslali na histologii. Naštěstí se ukázal jako nezhoubný.

Když jsem se vrátila z nemocnice domů, rodina mi připravila večírek na uvítanou. Anička se ke mně přitulila a začala plakat. Artur také nějak divně popotahoval nosem, ale přece se držel statečně. Jen kocour se choval jako vždycky. Nejdřív se otíral o moje nohy, a když jsem se posadila na pohovce, sedl si přede mě a zíral na mě svým hlubokým, moudrým pohledem. Čekal, až ho vyzvu, aby mi mohl vyskočit na klín.

„Kocoure, jak jsi to věděl?“ zašeptala jsem mu do ucha. Pak jsem k němu natáhla ruce a on mi vylezl na nohy. Chvíli mě očichával, nakonec zívnul, pohodlně se mi stočil na klíně a začal příst. Nejspíš shledal, že už je všechno v naprostém pořádku.

Autoři:
  • Nejčtenější

Život máme ve svých rukou. Pro mě je sklenice vždy poloplná, říká Maršálek

5. prosince 2023

Josef Maršálek je mistrem svého řemesla a o svůj cukrářský um se podělil už v pěti knihách. Právě...

Se zimou do domu přichází kondenzace vlhkosti. Jak poznat, že přijdou problémy

1. prosince 2023

Jakmile dorazí chladné měsíce, do řady domů a bytů se vrací každoroční nepříjemnosti v podobě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

To se ještě může hodit! Proč jsou Češi sběratelé krámů a neumějí se jich zbavit

30. listopadu 2023

Premium Je vaše domácnost minimalistická a není v ní nic víc než to, co skutečně používáte? Anebo máte...

Lampedusu dát Němcům, ať se starají. Ridi o migraci, italském jídle i Češích

1. prosince 2023

Premium Kuchař Emanuele Ridi už přes třicet let žije v Česku. Rozhovor se však tentokrát netočil jen kolem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mají vypnout a nespalovat energii. Místo hibernace končí zmatení třeba na wc

2. prosince 2023

Zima přišla nárazově, proto někteří netopýři hledají úkryt, kde se dá. Ať už to jsou vafky v...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Lidé chtěli mít kousek Svaté země doma

8. prosince 2023  8:15

Betlém v jakékoliv podobě nechybí v adventním a vánočním čase snad v žádné domácnosti. Základy této...

Peče celá země odstartuje v lednu opět s Maršálkem, známe 12 soutěžících

8. prosince 2023  8:12

Souboj o nejlepšího amatérského pekaře v Česku odstartuje jíž 6. ledna, kdy divákům České televize...

Pejsci, pozor, sýr. Fotografka povýšila psí portréty na atraktivní umění

8. prosince 2023

Fotografka Cat Race z britského Prestonu se našla ve fotografování psů. Právě nafotila sérii nových...

Úvěrů je nespočet. Jak se v nich zorientovat?

7. prosince 2023  8:30

Banky poskytují spotřebitelské úvěry neúčelové, u nichž se neptají, na co peníze použijete. Úvěrem...

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...