Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Obrátila mi život vzhůru nohama, říká o fence, bez jejíž pomoci se neobejde

  10:00
Představte si, že je vám přes třicet, máte desetileté dítě, které vás potřebuje, a práci, kterou milujete. Jenže najednou ztratíte sílu a cit v končetinách, takže i pohyblivost. Strávíte rok po nemocnicích a doma. A jako sestra z ortopedie dobře víte, že život s diagnózou CMT nebude zrovna legrace.

Takhle nějak se ve zkratce začal odvíjet nový životní příběh Lenky Štochlové z Příbrami, které už je dneska dvaačtyřicet a její dceři osmnáct. V invalidním důchodu je tedy už osm let a původní povolání zdravotní sestry ortopedického oddělení jí moc chybí. Svou práci milovala.

Jenže co naplat, když jí dědičná neuropatie Charcot Marie Tooth (tedy CMT) zasáhla horní i dolní končetiny. „Ztratila jsem v nich sílu, cit a pohyblivost. Obtížně se mi chodí. Na vycházky ven používám chodítko a na krátké přesuny hůlku. Ruce jsou slabé, nezvládám jemnou motoriku. Tato nemoc je pro mě náročná nejen fyzicky, ale i psychicky,“ vysvětluje. A dodává, že se z toho nehroutí, ale snaží se žít a myslet pozitivně.

A považuje za obrovské štěstí, že po svém boku má už šest a půl roku černou labradorku Páju. „Je to moje veliká láska, která mi obrátila život vzhůru nohama a jsem jí za vše velmi vděčná. Je moc hodná, přátelská, krásná, chytrá, šikovná a pracovitá,“ pěje chválu na svou společnici i terapeutku a asistentku v jednom. „Je v ní tolik lásky a porozumění, takže je Pájinka i moje veliká psychická opora a kamarádka. Doprovází mě úplně všude, chodíme společně do obchodů, k lékařům i na návštěvy.“

Jak k sobě našly ty dvě cestu? Když Lenka onemocněla a byla první rok zavřená po nemocnicích a doma, hodně přemýšlela nad budoucností. Znala prognózu své nemoci, věděla, že bude určitě potřebovat cizí pomoc. Dcerka byla tenkrát ještě malá a Lenka s ní žila sama.

„Tehdy se mi zdál sen, že mám smetanovou labradorku s růžovým obojkem, jménem Sára. Ve snu mi byla pořád na blízku a bylo mi s ní dobře,“ vzpomíná, jak právě na základě tohoto snu dostala od kamarádky pejskařky kontakt na společnost Pomocné tlapky. A začaly se dít věci.

Těšila jsem se na psa, jako malá na Vánoce

Lenka si okamžitě nastudovala jejich stránky a spojila se s ředitelkou Hanou Pirnerovou. „Je to úžasná žena. Trpělivě mi vše vysvětlila a začal kolotoč, který je nutný k tomu, aby klient mohl získat asistenčního pejska. Dotazníky, osobní pohovor, rozhovor s psychologem a fyzioterapeutem.“ Pomocné tlapky cvičí psy na míru konkrétnímu klientovi, proto o něm potřebují detailní informace.

„Na pejska jsem se tak moc jsem se těšila, jako za dětství na Vánoce, doslova jsem nemohla dospat. Po roce a půl od podání žádosti a absolvování všech zmíněných úkonů zazvonil telefon, a já radostí málem dostala infarkt,“ vzpomíná po letech, jak vzápětí vyrážela na první setkání s dospívajícím štěnětem v tréninku, které jí v „tlapkách“ vybrali.

Sešli se tehdy před domem v Plzni, kde mají Pomocné tlapky secvičovací byt pro klienty a pejsky, a z auta vystoupili trenéři a krásná černá fenka labradorského retrívra. Pája. A Lenka se prý v tu chvíli do ní zamilovala.

Na pár dní se i s dcerkou nastěhovaly do „tlapkovského bytu“, kde u sebe měly Páju 24 hodin denně. Poznaly se se všemi členy týmu Pomocných tlapek, kteří během jejich pobytu v Plzni postupně zjišťovali, co Lence dělá největší potíže a Páju docvičovali tak, aby jí mohla v běžném životě co nejlépe pomáhat. „Po našem odjezdu ještě pro mě pár měsíců Páju doučovali několika drobným úkonům a já jí doma začala připravovat zázemí. Vše, co pejsek potřebuje,“ vzpomíná Lenka.

Otevřít paničce myčku na nádobí, to pro Páju není žádný problém.
Pája musí umět otevřít i zavřít dveře.
Kdy se Lence nevejde nákup do tašky, Pája odnese třeba pytlík s rohlíky v...

Pája umí otevřít myčku, otevřít i zavřít dveře, pomáhá s nákupem...

Za nějaký čas se tedy do Plzně ještě na několik dní vrátila. „Bylo to krásné, Pája si mě pamatovala a vítala mě. Dál jsme vše procvičovaly a sehrávaly se a trénovaly,“ popisuje Lenka, jak vzájemné sžívání se klienta s pejskem probíhá. Ke konci pobytu je spolu čekala závěrečná zkouška dovednosti a poslušnosti v obchodním centru, pohybu venku i v secvičovacím bytě. Vše zvládly a další den odjeli domů společně s trenérem, který se ubytoval nedaleko, aby mohl být Lence k dispozici 24 hodin denně.

Během pár dní všichni tři společně nacvičili cestu k lékaři, cestování autobusem, správné venčení, našli vhodnou veterinární péči a zařídili další potřebné věci. Pak trenér Jirka odjel a Pája už se zabydlela v Příbrami.

Pája je parťák, masér i psychoterapeut

Lenka s Pájou spolu zdaleka nesedí jen doma. Každý rok například jezdí na několikatýdenní rehabilitační pobyt do Nemocnice Na Pleši. Pája už to tam zná nazpaměť a doprovází Lenku na všechny procedury

Pomocné tlapky

„Příprava asistenčního psa trvá dva roky a začíná už výběrem štěněte. V chovatelské stanici se vybere podle našich podmínek a ve věku osmi týdnů se svěří dobrovolníkovi,“ vysvětluje Hana Pirnerová, ředitelka Pomocných tlapek, o.p.s., které se výcviku asistenčních psů začaly věnovat jako první v republice a k výcviku si vybírají pouze retrívry.

Dobrovolníci mají za úkol zhruba za deset měsíců pejska perfektně socializovat, tedy zvykat ho na různá prostředí a naučit ho řadu věcí.Roční štěně je pak zdravotně i povahově otestováno a zařazeno do řádného speciálního tříměsíčního výcviku ve výcvikovém středisku. Například podávat, přinášet či odnášet věci, a zavírat a otevírat dveře, totiž musí umět každý asistenční pes. Tato část je pro všechny psí studenty stejná.

Během této doby trenéři sledují schopnosti, nadání a talent psa, a vytipovávají, k jakému klientovi by se konkrétní pejsek nejvíc hodil. „Poté se pes s tímto klientem poprvé setkává, a pokud si sednou, proskočí ta pravá jiskra, trenér vidí, že pes dobře reaguje a s klientem spolupracuje, pak se pes cvičí přesně na míru podle jeho potřeb další 4 až 7 měsíců. Závěrečné secvičování a předávání psa je zakončeno mezinárodně uznávanou zkouškou před nezávislým komisařem. Tato fáze trvá dalších zhruba 5 dnů ve středisku a další dny u klienta doma,“ upřesňuje Pirnerová.

Výcvik asistenčních psů u nás zdravotní pojišťovny ani stát nehradí. Financují ho dary firem, jednotlivců , nadací, veřejné sbírky či výtěžek e-shopu.  

Doma Lence hodně pomáhá i canisterapie, i tu Pája naprosto skvěle zvládá. „Často mi zahřívá svaly svým kožíškem a následně je masíruje jazykem,“ vysvětluje mladá žena.

Cokoliv jí z ochablých rukou upadne na zem, Pája jí to podá. Telefon, kreditní kartu, drobné mince, časopis, tužku, botu. Umí otevírat a zavírat dveře pomocí tkalounu na klice. Dokáže otevřít myčku. Když jdou spolu z obchodu a nákup se Lence nevejde do tašky na chodítku, donese Pája třeba sáček s rohlíky domů spolehlivě v tlamě.

Pája už také prokázala, že umí dělat garde. To když se Lenka před třemi lety zamilovala a Pája ji doprovázela hned na první rande. Prý si padli do oka všichni tři, a tak teď Lenka s Pájou a Jirkou rádi tráví čas v jeho domečku se zahradou. Pája tak má možnost být hodně venku, dokonce nosí i konev na zalévání, když je to potřeba. Lenka si totiž plní životní sen a s partnerem společně pěstují zeleninu, ovoce i květiny.

„Je nám spolu moc dobře. A i když se zrovna necítím dobře, vím, že mi dcerka nebo Jiřík s Pájou se vším pomohou,“ říká Lenka, kterou před rokem zasáhlo i onkologické onemocnění. A Pája je jí opět obrovskou oporou, stále je s ní a všude ji doprovází. „Často se musím smát, jak je v nemocnici důležitá. Věřím, že vše dobře zvládneme a budu si Páju užívat spoustu dalších let.“

Konekonců už v roce 2019 Lenka s Pájou natočily úvodní video, v němž mladá žena popisuje, jakou obrovskou každodenní fyzickou pomocí i psychickou vzpruhou pro ni Pája je: „S ní člověk nikdy není doma sám.“

Díky Páje je prostě Lenčin nemocemi ztížený život k důstojnému žití. Navíc oceňuje, že je „tlapky“ s Pájou nehodily do vody, ale může se jim při sebemenším problému dodnes v kteroukoliv denní či noční dobu ozvat a o čemkoliv se poradit.

A vyzdvihuje, že Páju dostala do užívání prostě proto, že ji opravdu potřebuje. Zcela zdarma, ač zdravotní pojišťovny nic takového nehradí. A je za to velmi vděčná. Náročný dvouletý výcvik asistenčního psa je finančně náročný a  sama by ho nedokázala zaplatit.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Nešťastný vztah si máma tří dětí kompenzovala nákupy. Až zarovnala byt

Představte si, že bydlíte v krásném velkém domě na okraji Prahy, ale v podstatě si nemůžete pozvat nikoho na návštěvu,...

Nový byt se mu zdál nemoderní. Renovace se mu „vymstila“ za 230 tisíc

Stavební mistr Václav Adamec v dalším díle pořadu Akce: Rekonstrukce! vypravil do středočeské Hostivice, kde ho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu obehnali plotem jen kvůli srnám, výhled na Beskydy je nikdy neomrzí

Soutěž Zhruba 160 let starý dům na Frýdecko-Místecku, s pozemkem větším než 3,5 tisíce metrů čtverečních, koupili manželé z...

U maličkého domku malá zahrádka budovaná ženskou rukou. Vůbec není špatná

Soutěž Paní Petra měla velké štěstí, když se jí řadový domek u lesa, v obci známé z písničky bratří Tesaříků, podařilo koupit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za tři roky vydupala z království tújí a suti rozkvetlou a plodící zahradu

Soutěž Dům s pozemkem velkým asi 2 200 metrů čtverečních koupili noví majitelé v roce 2020. A do zahrady se rozhodli vrátit...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

VIDEO: Pražská výstava bezobratlých ukáže i druhy, které už u nás vyhynuly

Po pěti letech se do Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vrací oblíbená Velká výstava...

Hledá se nejroztomilejší mazlíček. Pošlete fotku na měsíc červen

Dělá vám společnost čtyřnohý parťák, máte andulku, osmáka nebo třeba želvu? Podělte se o snímek svého mazlíčka ve...

Nejkrásnější fotografií přírody se stal snímek s medvědicí bránící mladé

V pražské galerii Czech Photo Centre byli ve středu v podvečer na slavnostním ceremoniálu předání cen vyhlášeni...

Pražská zoo se těší na gorilí mládě. Dcera slavné Moji je březí

Gorilí samice Duni, dcera slavné Moji, která se v roce 2004 stala prvním gorilím mládětem narozeným v České republice,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...