Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

  20:20
Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii. Jen pětina rodičů, převážně matek, do dvou let dítěte začne opět pracovat. Důvodem je mimo jiné nedostatečná nabídka zkrácených úvazků a také malá účast otců na výchově. Podle expertů by přitom včasnější návrat ženám pomohl nejen finančně, ale také psychicky.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Redakci iDNES.cz se po publikování minulého článku o strastech návratu žen do práce ozvaly další rodičky a podělily se o své příběhy. Kateřina se například do práce po dvou dětech začala vracet postupně, našla se v tom, že manželovi, který založil a provozuje pivovar, pomáhá s podnikáním.

„Dělám to hodně nepravidelně, kdykoliv mám hlídání,“ říká Kateřina. Svou práci ale popisuje spíše jako brigádu nebo výpomoc, o úvazku nemůže být řeč. Kdyby neměla tu příležitost, tedy pracovat pro manžela, neumí si představit, že by se vrátila do pracovního koloběhu od devíti do pěti.

Situaci matek by podle Kateřiny pomohlo, kdyby se dokázaly lépe domluvit se svým partnerem na rozložení sil. Partner by si podle ženy po nějaké době od narození dítěte měl ideálně také pokusil domluvit zkrácený úvazek, aby měla žena prostor se vrátit do práce. „Kulturně to je u nás zatím většinou bohužel neprůchozí,“ stěžuje si Kateřina.

S tím souhlasí také oslovení experti. Česká republika tak dlouhodobě zůstává zemí s nejnižším zapojením žen s dětmi do dvou let na trhu práce v rámci celého OECD. Přitom míra zaměstnanosti žen se staršími dětmi je v Čechách jedna z nejvyšších.

„Kariéry těchto žen byly ovšem přerušeny třemi i více lety strávenými doma s dítětem, což má přímý negativní dopad na výši jejich příjmu, kariérní postup a kvalitu zaměstnání po návratu z rodičovské,“ říká Alena Bičáková, výzkumnice think-tanku IDEA při institutu CERGE-EI.

České ženy do IT dlouhodobě nechtějí. Změnit to může umělá inteligence

Pomůže změna systému?

I když se situace matek na trhu práce od devadesátých let, kdy bylo pobírání rodičovského příspěvku v roce 1995 prodlouženo ze tří na čtyři roky a přimělo dodatečných 40 procent matek s tříletým dítětem zůstat doma, výrazně zlepšila, pořád je podle odborníků velmi špatná.

Přestože už nezůstává doma s dětmi do jejich čtvrtých narozenin přes 60 procent českých matek, jak tomu bylo v devadesátých letech, ještě velmi nedávno byla více než čtvrtina matek s nejmladším dítětem ve věku tří let stále doma. Až do konce předchozího roku bylo totiž stále ještě možné rozložit si pobírání rodičovského příspěvku až do čtvrtých narozenin dítěte. Od 1. ledna 2024 je maximální délka pobírání tři roky, tedy shodná s délkou ochrany pracovního místa.

„To ovšem neznamená, že některé matky stejně nebudou zůstávat doma delší dobu. Systém je k tomu alespoň už nebude motivovat,“ vysvětluje Bičáková.

Většina problémů, které brání matkám v dřívějšímu návratu na trh práce, ale podle Bičákové přetrvává. Stále například nejsou k dispozici flexibilní formy práce, které by matkám umožnily dřívější návrat do zaměstnání, a tedy šanci navázat na předchozí kariérní postup.

Porodily o pár dnů dříve. Padesát tisíc od státu nám bude chybět, říkají

„Zatímco práce na částečný úvazek je stále ještě velmi vzácná, už teď víme, že využívání práce z domova se jak u mužů tak žen po pandemii koronaviru téměř zdvojnásobilo,“ informuje Bičáková. Zda tato alternativa přispěje k dřívějšímu návratu matek na trh práce, ještě podle expertky není jasné.

A stále nejsou do péče o děti dostatečně zapojeni otcové. Ženy bývají alergické na termín „hlídání“, čímž lidé často označují čas, kdy je s dítětem pouze jeho otec. „Proboha, je to jeho rodič, nehlídá ho,“ konstatuje Kateřina a dodává, že je v jejím okolí bohužel stále mnoho žen, pro které je tabu požádat partnera, aby se o své dítě častěji staral a ony se mohly věnovat samy sobě.

Poslanci schválili zvýšení rodičovského příspěvku na 350 tisíc korun

Máma pracuje, celá rodina je šťastná

Také podle Bičákové by větší zapojení otců v každém případě pomohlo. Ženy by se mohly dříve vracet na trh práce, přinejmenším na částečný úvazek.

„Umožnilo by jim to nepřerušit svoji práci na tak dlouho, udržet si se svým zaměstnáním alespoň nějakou vazbu, sledovat změny v jejich profesi dané technologickým vývojem a podobně. Díky tomu by měly větší šanci vracet se na stejné pozice jako před mateřstvím a pokračovat v kariérním postupu,“ konstatuje expertka.

„Na schůzky se připojuji při procházkách“

S extrémním přístupem k návratu do práce se redakci iDNES.cz svěřila Radka. Ta nastoupila do práce hned po šestinedělí, z klasického „full-time“ přešla do režimu spolupráce na IČO na kratší úvazek.

Ilustrační snímek

„Babičky máme daleko, profesionálního hlídání jsme zatím také nevyužili, zvládáme to s manželem sami, a to i díky tomu, že můj úvazek je hodně flexibilní – tedy nikdo na mě netlačí, že musím pracovat přesně ‚od-do‘, důležité jsou výsledky práce mé a mého týmu,“ říká Radka, která pracuje jako vedoucí marketingu v carsharingové firmě.

Z pracovního života ani kolektivu tedy vlastně skoro nevypadla, většina komunikace ve firmě je stejně online. Těžší je to podle ženy hlavně v plánování schůzek, protože režim malého syna se neustále mění. Změnou je pro Radku vlastně jen místo, odkud pracovní hovory absolvuje. „Často se připojuji na procházce s kočárem,“ vysvětluje Radka.

Zaměstnavatelé by si z takového přístupu měli podle Radky brát příklad. Základem všeho je podle ženy důvěra a zodpovědný přístup obou stran. „Je osvěžující vidět, že ‚flexibilní práce‘ a ‚home office‘ nejsou jen prázdnými přísliby a frázemi, ale že se můžou stát opravdu skutečností,“ dodává Radka.

Motivy pro alespoň částečný návrat do práce mohou být různé. Kromě peněz to mohou být také různé psychologické důvody.

„Pro mnoho matek je práce důležitým aspektem jejich osobní identity a prostředkem k dosažení seberealizace. Prostřednictvím práce budují své sebevědomí a pocit, že zůstávají ve svých dalších rolích a že jsou definovány i jiným statutem, než je role matky,“ říká Pavlína Honsová, psycholožka z Vysoké školy ekonomické.

Částečný návrat do práce podle psycholožky může navíc vést k pozitivním změnám v rodinné dynamice, zvláště pokud se otcové více zapojí do rodičovství.

„Lidé, včetně matek, mají základní psychologické potřeby autonomie a kompetence. Návrat do práce může matkám pomoci uspokojit tyto potřeby tím, že jim poskytne pocit kontroly nad jejich životem a příležitosti k rozvoji profesních dovedností,“ dodává Honsová.

Po mateřské se cítíme k ničemu. Přitom je to hloupost, říká manažerka inovací

Ženám může pomoci rekvalifikace

S problémy způsobenými dlouhým návratem po narození dítěte mohou ženám kromě většího zapojení otců do výchovy pomoci také rekvalifikační kurzy. Podle nejnovějších dat zveřejněných Úřadem práce zájem o ně postupně narůstá. Nějakou formu profesního vzdělávání nebo přímo rekvalifikaci v minulém roce absolvovalo okolo 40 procent zaměstnanců.

Silnou skupinu mezi zájemci o rekvalifikace pak tvoří také ženy, které se plánují vrátit na trh práce po mateřské dovolené. S rekvalifikací, například na nějaký obor v IT, kde bývá možnost částečných úvazků či práce z domova častější, by měly podle personálních agentur mimo jiné možnost lépe skloubit práci a péči o potomka.

„Ženy si po delší době strávené doma s dětmi chtějí obnovit své dovednosti, aby byly pro trh práce zajímavé. Často se také během mateřské dovolené rozhodnou změnit obor, protože jejich původní zaměření neumožňovalo dostatečnou flexibilitu, aby mohly práci skloubit s péčí o děti a rodinu,“ vysvětluje Jitka Kouba, marketingová ředitelka Grafton Recruitment.

Zvýšený zájem je podle Kamila Mahovského, ředitele personálně-poradenské společnosti mBlue, způsoben skutečností, že kromě klasických rekvalifikací Úřad práce nově od letoška nabízí i kurzy vzdělávací.

„Pro tento typ kurzu není potřeba být evidován na Úřadu práce jako nezaměstnaný a kurzy bývají často pohodlně online. Jejich nabídka je široká, vzdělávat se lze v mnoha oborech a finanční spoluúčast je relativně nízká,“ přibližuje Mahovský.

S Babišem se shodnu více než s Fialou, říká šéf odborů KOVO v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na iDNES.cz nebo Lidovky.cz, ale čerpat mohou i řadu výhod. Nyní můžete vyhrát například tři nové...

15. července 2024

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na předvolebním mítinku v pensylvánském městě Butler padlo několik výstřelů, než tajná služba exprezidenta - se...

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál Beverly Hills 90210, kde si zahrála Brendu Walshovou, jednu z ústředních postav...

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě Trumpova listopadového vítězství v prezidentských volbách. Senátor za Ohio, kterého si Trump v pondělí...

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167 stanic v Česku, které měří alespoň 30 let. Nejvíce naměřili ve Strážnici, 36,1 stupně Celsia. Dorazily...

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Ruské ambasádě v Praze posílili ochranu. Nelze vyloučit útok, říká expert

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou. Reagovali tím na bombardování dětské nemocnice v Kyjevě. Případů, kdy někdo zaútočí na ambasádu cizího...

18. července 2024  20:58

Ministr Síkela obvinil Německo, že si nechává český plyn pro sebe

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje kapacitu exportního plynovodu právě v době, kdy se region potýká s problémem nahrazení dodávek z Ruska. S...

18. července 2024  20:35

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

Premium

Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van der W. Některé znásilnil, donutil je k prostituci a hromadnému sexu, dalším nezaplatil. Příběh...

18. července 2024

Mladíci v Karolince na Vsetínsku narazili autem do stromu. Jeden nepřežil

Náraz osobního auta do stromu v Karolince na Vsetínsku ve čtvrtek před polednem skončil tragicky. Nehodu nepřežil osmnáctiletý spolujezdec. Dvacetiletého řidiče s vážným zraněním transportovala...

18. července 2024  19:23

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...