Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ráj s altánkem a jezírkem pro tátu na vozíku pomohli vybudovat kamarádi

Soutěž
Dvougenerační soužití v rodinném domě je poměrně běžné, obzvlášť v menších obcích. Aby se impulsem k proměně rodinné zahrady na bezbariérové království pro prarodiče stalo jeho upoutání na invalidní vozík a vydatně přitom pomáhali kamarádi, to už tak běžné není.
Z mola u jezírka se krásně pozorují ryby.Jezírko s molem a altánkem pomohli...

Z mola u jezírka se krásně pozorují ryby.Jezírko s molem a altánkem pomohli vybudovat přátelé a kamarádi, kteří se na zahradu rádi vracejí, takže to tu opravdu žije. | foto: Archiv soutěže

„Většina mých přátel razí heslo: Můj dům, můj hrad. Jenže v naší rodině se v roce 2003 začaly psát dějiny zcela jiným směrem,“ začíná čtenář Martin vyprávění o zásadní proměně nevelké rodinné zahrady (má zhruba jen 400 metrů čtverečních), kterou přihlásil do soutěže Nejkrásnější zahrada.

Před dvaceti lety mu bylo zhruba čtyřicet, když jeho otec velice vážně onemocněl. „Bydleli jsme v malém rodinném domě, tak jak to bývá zvykem – rodiče v přízemí, děti s vnoučaty v patře. A můj táta najednou zůstal upoután na invalidní vozík. Co teď?“ popisuje čtenář tehdejší šok, který pochopitelně zasáhl do života celé rodiny.

A rodina si nutné změny a úpravy vzala za své. Vždyť právě děda byl tím, kdo pro všechny postavil rodinný dům, staral se o něj, pěstoval zeleninu, choval králíky. „Zahradu nemáme nijak velkou, ale nápady obrovské. Tak jsme vykopali jámu, vytvořili umělé jezero a nasadili do něj japonské kapry a jesetery, aby měl otec na zahradě zábavu pro dlouhé dny, když už se nemohl aktivně účastnit práce kolem domu a zahrady,“ vzpomíná čtenář Martin, jakým směrem se rozběhlo uvažování rodiny.

Povedlo se, do práce se zapojili i rodinní přátelé a kamarádi, aby pro starého pána pomohli vytvořit oázu klidu. „Věřte nebo ne, ať již sedíte na invalidním vozíku či v přilehlé pergole, šumění potoku, kvákání žab a šplouchání našich ryb všechny naprosto krásně uklidní a naladí,“ popisuje pan Martin.

Také máte krásnou zahradu? A můžeme ji vidět?

Pochlubte se i vy a zašlete nám snímky a příběh své zahrady. Zasílání příspěvků končí 14. srpna (nicméně čím dříve příspěvek zašlete, tím větší šanci máte na zařazení do soutěže). Vybrané příspěvky si zahrají o skvělé zahradní pomocníky či nábytek. O vítězích rozhodnou v anketě čtenáři iDNES.cz.

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2024 probíhá od 24. 4. do 28. 8. 2024.

A dodává: „Můj otec už bohužel není mezi námi, ale jen díky jeho nemoci se nyní mohou všichni sousedé i my těšit z té nádhery. Jeseteři již mají více než jeden metr a koi kapři více než půl metru – není se co divit, když je chodí krmit kamarádovy děti.“ je jasné, že na této zahradě to žije.

Užitkové vyvýšené záhony a skleníček

Pan Fusek vítající příchozí

Nutno dodat, že jeho koníčkem pana Martina dřevořezba, proto zahradu zdobí několik jeho vlastních výtvorů. Orel sedící na větvi, japonský rybář u jezírka, meditující Budha či pan Fusek vítající příchozí.

A protože rodinu opět zasáhla blíže nespecifikovaná nepřízeň osudu, rozhodli se její členové vybavení zahrady opět o něco vylepši. „Vybudovali jsme zimní zahradu a loni pořídili koupací sud s masáží – mohu všem vřele doporučit ten skvělý celoroční relax v teplé vodě, a s masáží,“ přibližuje čtenář Martin. „Radost nám také dělá, jak se k nám na zahradu rádi vrací naši kamarádi a známí. A našim milovaným vnučkám, těm se ze zahrady nikdy nechce domů.“

Komerční rámeček
Výhry v soutěži Nejkrásnější zahrada 2024

Ceny pro 1. i 2. kolo čtenářské soutěže Nejkrásnější zahrada 2024 věnovala česká značka Fieldmann, která vznikla v roce 2010 a umí pomoci se zahradou, ať o ni pečujete jen o víkendu nebo každý den po příchodu z práce. Firma si stojí za funkčností, bezpečností i snadných ovládáním svých produktů a svou nabídkou pokrývá většinu potřeb spojených s péčí o zahradu a okolí domu, ale i o byt, dílnu či garáž. Nabízí nejen celou řadu sekaček, pořídíte u ní i teleskopický žebřík, svářečku nebo šavlovou pilu, techniku pro čerpání vody, dřevěný i kovový zahradní nábytek, grily, autopříslušenství či AKU přístroje (program AKU FAST POWER 20V zahrnuje 33 pomocníků pro dílnu i zahradu).

V prvním kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3. a 4. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 

5. cena: Exkluzivní kovová jídelní sestava Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami. 

 

Ve druhém kole soutěže získá pětice výherců tyto ceny:
1. a 2. cena: Set pro upravenou zahradu.  Benzinová sekačka určená pro větší trávníky, kterou nezastaví ani náročnější terén a hustší tráva, rychlost pojezdu lze nastavit; dále elektrická strunová sekačka na nevzhledné střapečky trávy na špatně přístupných místech a aku nůžky na trávu, které se díky liště na keře umí změnit v miniplotostřih.

 

3 a 4. cena: Exkluzivní kovová jídelní sada Melisa. Tato sestava zahradního nábytku kombinuje moderní vzhled a pohodlí při stolování, je bezúdržbová a odolná vůči počasí. Tvoří ji stůl s deskou z tvrzeného skla, slunečník 3m průměru s nastavitelným úhlem stínění a 6 polohovatelných křesel s měkkým syntetickým výpletem a loketními područkami.

5. cena: Set akumulátorové zahradní techniky. Aku sekačka, aku teleskopické plotové nůžky, Li-Ion rychlonabíjecí stanice a Li-Ion akumulátor, tedy pomocníci pro péči o zahradu na jednu baterii. Sekat trávu či upravovat živé ploty můžete s tímto setem doslova kdekoliv.

 
Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Gruzínský tarty, to je obranář, který je jako horský kamzík

Kavkazský pastevecký pes je nezávislý, sebevědomý pes, který má skvělé hlídací vlastnosti a je od přírody vůči cizím lidem nedůvěřivý. To samé platí i o původních liniích tarty pocházejících z...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nikdo nepřipraví půdu pro nový záhon lépe než slepice. Manuál je prostý

Budovat záhony na zelené louce v představách většiny z nás znamená pracně zorat či zrýt půdu a zbavit se drnu, za čímž je opět náročná fyzická práce. Jde to i jinak, jak nám názorně předvedli na...

17. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  1:19

Babičky ze zahrady nedělaly vědu. Pěstovaly podle tradic a zdravého rozumu

Vybavíte si, jak úžasné saláty a jablka měli vaši prarodiče? Jak jim kolem domu pořád něco kvetlo? Zkuste pečovat o zahrádku podobně jako oni.

24. července 2024

Kostka, která pobláznila svět, slaví padesátiny. Víc se prodalo jen iPhonů

Premium

Šest stran, šest různých barev, 26 krychliček a nespočet možností, jak s nimi otáčet. Je to právě půl století, co maďarský vysokoškolský učitel předstoupil před studenty s novou učební pomůckou....

23. července 2024

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny tu přišel na svět chlapeček Oliver, který vážil 5320 gramů. Stal se tak jedním z vůbec nejtěžších...

23. července 2024  13:04

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...