Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Psi se po home officu vracejí do normálu. Přijde vytí i okusování nábytku

Těžko bychom hledali vhodnější dobu na pořízení pejska, než když nám okolnosti doslova nařizují vykonávat většinu práce z domova. Vše ovšem jednou končí a pravidelná práce se blíží. Jak bude pokračovat soužití se zvířaty koupenými v karanténě?
Home office byl pro psy ráj. Paničku nebo páníčka měli vždy po ruce.

Home office byl pro psy ráj. Paničku nebo páníčka měli vždy po ruce. | foto: Getty Images

Jestli měla doba covidová nějaké výhody, byl to dostatek času na rodinu, domácnost a třeba i příchod čtyřnohého mazlíčka. Najednou jsme měli prostor se mu věnovat, naučit ho čistotě a jako bonus jsme získali parťáka v době, kdy byly sociální kontakty omezené. 

Nic ale netrvá věčně. Nastává čas, kdy budeme zase docházet do práce a pes zůstane sám doma. Jak se na to připravit?

Zájem o psy zvýšil cenu

Díky obrovskému zájmu o psy se navýšila cena čistokrevného štěněte bez rozdílu rasy nebo toho, zda má průkaz původu. Hodnota psa, za kterého byste před dvěma lety zaplatili okolo deseti tisíc, je dnes dvojnásobná. 

I to vedlo mnohé k rozhodnutí vzít si psího kamaráda z útulku, což potvrzuje zvěrolékař Marek Galbinec z veterinární kliniky Vethope: „Za poslední rok jsme zaznamenali větší zájem o zvířata z útulků. Často nás klienti kontaktují ještě před pořízením zvířete s dotazy ohledně vhodnosti dané rasy do rodiny nebo případných častých zdravotních problémů.“

Právě útulky se však obávají, že s návratem do běžného života se jejich prostory zase naplní. 

„Nyní máme plno zhruba z poloviny, ale to se asi brzy změní. Nemyslím tím, že by se nám vraceli psi, které jsme dali k adopci, protože všechny budoucí majitele pečlivě prověřujeme a plně jim důvěřujeme, ale přijdou k nám noví psi, které si lidé během pandemie pořídili a teď na ně nemají kapacitu nebo je nezvládají,“ konstatuje Jitka Kovaříková z útulku DogPlanet. Další pohled najdete třeba ve článku Pejsci došli...)

Páníčci totiž nebudou trávit tolik času doma a hlavně může zvíře na změnu režimu reagovat všelijak, dokonce agresivním chováním, což majitelé vyhodnotí jako neřešitelný problém a pes v důsledku toho skončí v útulku.

Na co se připravit?

„Častým problémem, který v souvislosti s home officem a distanční výukou téměř vymizel, je separační úzkost – strach z odloučení či neschopnost zůstat sám. Tento problém může mít mnoho projevů. Nejznámější je štěkání, vytí a také devastování domácnosti, okusování nábytku či ničení stěn. Časté bývá i pomočování či kálení. Méně nápadnými projevy jsou chození po bytě či ztuhnutí a zalezení si do temného kouta,“ popisuje psí psycholog Pavel Bradáč.

Když si psa pořizujeme, přebíráme za něj zodpovědnost, není to hračka, kterou odhodíme, když nás přestane bavit. Když se ho pak z jakéhokoli důvodu zbavíme, můžeme na něm zanechat nesmazatelné stopy.

„Každá změna rodiny, týmu či smečky je pro psa velkou psychickou zátěží, pes se nové situaci přizpůsobuje někdy dva týdny, jindy rok, ale může to zanechat i trvalé následky,“ doplňuje Bradáč. Podle veterináře Marka Gablince existují i jiné způsoby, jak se se změnou režimu vyrovnat k oboustranné spokojenosti.

„Důležitá je výchova a trénink psa, a to i v nejrůznějších kynologických centrech. Doporučuji také poradit se se zkušeným chovatelem daného plemene, který vám řekne, jaké jsou jeho povahové rysy a návyky. Některým zvířatům může pomoci mluvené slovo z televize nebo rádia. Doplňky stravy, jako je Adaptil difuzér, pomáhají psům se zklidnit a adaptovat v situacích, jako je zvládání hlasitých zvuků, návštěv a strachu,“ popisuje.

Píle a vytrvalost jsou namístě a není nutné hned házet flintu do žita. Vše je řešitelné a o lásku, kterou nám čtyřnohý miláček dává, se přece nechceme jen tak připravit. 

Psi jsou velice přizpůsobiví, jen to některým déle trvá. Jediné, oč jim jde (bez rozdílu stáří a rasy) je láska jejich páníčka. A tu my jim chceme dávat, ostatně proto je přece máme.

Které krmivo zvolit?

O tom, že strava ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i náladu, nikdo nepochybuje. Hladový člověk znamená nepříjemný člověk. A u psů platí totéž.

Kvalita potravin se důsledně řeší nejen u lidí, ale i u zvířat. Dříve daly babičky psovi kosti od oběda, přidaly zbytky rýže a občas mu přilepšily zeleninou ze zahrady. Dožil se i dvaceti let a vesele poskakoval po dvorku.

Kvalita stravy ovlivňuje psychickou pohodu zvířete. Moji psi měli jiný temperament
a náladu po různých značkách granulí.

Pavel Bradáč

Dnes se tento fenomén vrací, i když v modernější verzi - řeč je o krmivu BARF. Zkratka pochází z anglického Bone and Raw Food, tedy kosti a syrová strava. Žádné chemikálie ani doplňky.

Je to ale skutečně to nejlepší? Je totiž nutné dodat, že vesničtí psi byli ve většině případů rasy „pouliční směs“, která je méně náchylná k chorobám.

„Zastánci BARF a raw krmiva tvrdí, že jde o metodu výživy zvířat přírodním způsobem a pro psa, který pochází z vlka, je vhodnější syrové, neupravené maso, kosti, orgány a zelenina než suché krmivo v podobě granulí či konzervy. Krmivo BARF může být pro některé psy přínosné, nese s sebou ovšem i jistá rizika. K hlavním patří možnost bakteriální kontaminace, zamoření parazity, přenosu nemocí ze zvířat na lidi, zlomeniny zubů nebo perforace zažívací trubice. Nabízí se otázka, jaký druh stravy si tedy vybrat? Nutno říct, že nestojíte před volbou jedno, nebo druhé. Můžete oba způsoby kombinovat. Klíčové zůstává, aby zvíře nemělo poruchy trávení,“ míní Galbinec. 

Řiďte se selským rozumem - je-li vašemu psovi dobře po granulích, nic neměňte jen proto, že jsou jiné varianty právě in.

Jak se zorientovat?

Vybrat vhodné granule není jen tak. Už při prvním nákupu se vás prodavačka zeptá, zda máte zájem o prémiové, superprémiové, nebo holistické krmivo. 

Cena není určující, někdy se připlácí víc za značku než za kvalitu. V zásadě se rozlišují tři druhy krmiva: prémiové nabízí základ všeho – živiny, vitaminy a minerály; superprémiové k tomu přidává více masa (až 80 %) a neobsahuje žádné obiloviny a holistické je mezi granulemi nejkvalitnější. Jde v podstatě o sušenou verzi krmiva BARF, obsahuje jen přírodní potraviny a žádné chemické přídavky.

Tři tipy, jak psovi zpříjemnit život

1. Najměte si „hlídačku“ 

Na to, že nám v době docházení do zaměstnání čas od času pomůže v domácnosti paní na úklid, už jsme si celkem zvykli. Proč neušetřit stres i čas výpomocí slečny, která vám bude pejska venčit? 

On bude mít společnost a vám odpadne starost, abyste byli co nejdříve doma. Třeba na hlidacky.cz máte na výběr z desítek žen, které ve vašem městě nabízejí službu venčení a mnohdy i docházení na cvičiště. Pejska mohou pohlídat u vás doma tak dlouho, jak potřebujete, zajít s ním na procházku nebo si ho vzít i k sobě. 

Cena na hodinu se liší dle zkušeností hlídačky, ale v průměru se pohybuje kolem 120 Kč. 

2. Žádný pes není problémový 

„Ten pes mi dělá naschvály!“ stěžují si často chovatelé. Podle psího psychologa Pavla Bradáče to není tak jednoznačné.

„Dělat naschvály je pro psa příliš složité myšlenkové schéma. Záleží na přístupu člověka. Velká část problémového chování je u psů naučená. Pokyny typu neštěkej, neskákej, nech toho, dolů, slez v psovi nežádoucí chování spíše posílí, protože upoutání pozornosti je pro něj příjemný prožitek a pes nechápe význam slov. Někdy sice přestane, ale jen proto, že je uspokojen. Je třeba mít na paměti, že psi jsou přeborníky v manipulaci s lidmi! Například časté tahání na vodítku je způsobeno většinou tím, že si pes myslí, že kdyby netahal, smečka nikam nedojde,“ vysvětluje.

Nebojte se proto vyhledat specialistu nebo zajít na cvičiště. 

3. Nechtějte po něm víc, než může 

Každé plemeno poskytuje svému majiteli jiné možnosti. Zatímco mops bude ideálním společníkem na mazlení doma na gauči, border kolie potřebuje denně nachodit alespoň pět kilometrů a učit se stále novým věcem. 

Těžko můžete klást na svého mazlíčka vyšší cíle, než ke kterým byl vyšlechtěn. Nepřemáhejte sebe ani jeho a o dané rase si dopředu zjistěte všechny potřebné informace.

Autoři: , Žena a život

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Nadřeli se, ale konečně na své zahradě žijí. Na terase, u ohně i u bazénu

13. června 2024

Soutěž Když se Lucie s manželem rozhodli postavit si dům v kopcovitém terénu na okraji Brd, od začátku...

KVÍZ: Poznáte naše ryby podle fotografie?

10. června 2024

Co Čech, to rybář, houbař nebo kutil, říká se. Jak jste na tom s rybařením právě vy? Poznáte, co...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Když budu muset poslat starý kotel do šrotu, jaké mám vlastně možnosti?

11. června 2024

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy, případně...

Na zahradě po babi a dědovi si postavila dům a s rodinou buduje novou zahradu

11. června 2024

Soutěž Miluje zahradničení a má to štěstí, že u domu mají i poměrně velkou zahradu. „Nikdy bych nevěřila,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Posekám, ostříhám „bobany“ a kochám se, říká zahradní experimentátorka

10. června 2024

Soutěž Příběh této pečlivě zastřihované zahrady na Českolipsku začal před čtrnácti lety. Tehdy čtenářka...

Sám si navrhl i zrealizoval zahradu, kde vládne kámen. Jako ze žurnálu

17. června 2024

Soutěž S realizací proměny své zahrady na Uhersko-Hradišťsku začal čtenář Marian krok za krokem na podzim...

Ráj s altánkem a jezírkem pro tátu na vozíku pomohli vybudovat kamarádi

16. června 2024

Soutěž Dvougenerační soužití v rodinném domě je poměrně běžné, obzvlášť v menších obcích. Aby se impulsem...

Celé kuře na grilu za dvacet minut? Mistři vědí, jak na to

15. června 2024

Dnes Jan Horký s Davidem Valíčkem připraví celé kuře v oblíbeném cajun rubu za neuvěřitelných 20...

Mládě pražských vombatů už vykukuje mámě z vaku, v sobotu jej čekají křtiny

14. června 2024

Je to tvor tak zvláštní, že přitahuje pozornost, ač vypadá jako velká tlustá šedivá myš. Ovšem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Jen ať mě kritizují, moje šperky vydělávají, říká zpěvačka Lucie Bílá

Zatím jí to pořád zpívá, ale i Lucie Bílá (58) si uvědomuje, že jednou její kariéra skončí. Hlava ji z toho ovšem...