Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

VIDEO: Prase zadarmo ani nehrabe. Vycvičíte ho, ale pes z něj nebude

  3:00
Miniaturní prasátka jsou oblíbenými inteligentními mazlíky, které si pořizují celebrity i lidé bydlící v paneláku. Chytré a šikovné prase nepopiratelně je, podle trenéra zvířat z pražské zoo Františka Šusty ho lze dokonce srovnat s border kólií, protože při tréninku se učí srovnatelně rychle. Tím však podobnost končí.

Představa, že chovat v bytě psa nebo prase vyjde nastejno, je mylná. Prase nepředěláte, bez odměny pro vás nic neudělá. Jen podrbat se nechá zadarmo: při drbání na břiše si lehne a drží, protože mu to prostě dělá dobře. 

"Pes má za sebou 14 tisíc let vývoje, kdy se naučil, že mu má na člověku záležet, chce být s vámi zadobře a být součástí vaší smečky. Proto pro vás spoustu věcí udělá i bez odměny. Pro prase je motivací jenom žrádlo. To je ten zásadní rozdíl mezi nimi," rozklíčovává František Šusta to nejpodstatnější.

Prasátko navíc podle něj potřebuje prostředí plné podnětů, nebo takové, kde může celý den "pracovat" a nic nezničit. "Když nejste doma, na rozdíl od psa si nelehne a nespí. Sebere se a hledá něco k snědku." A aby něco dobrého našlo, nezaváhá a klidně vám udělá z bytu kůlničku na dříví.

Šusta doporučuje mít prasátko venku, hlavně pro jeho pohodu: "Je zvyklé shánět potravu během celého dne a rýt v zemi. Uspokojí ho tráva, seno, zelenina, sem tam nějaké pečivo. Protože prase je všežravec, bez problémů spořádá i maso, ale to určitě nedoporučuji. Jsou známy případy, kdy prasátku na dvorku mezi slepicemi zachutnalo maso až moc a odnesly to slepice...."

Jen laboratorní hybridy skutečně mohou mít cca pět šest kilogramů. K běžně chovaným však patří až menší plemena, například göttingenská prasátka, ta mívají v dospělosti kolem třiceti kilogramů. "Tak to většinou funguje v Americe, u nás bývají větší; buď jsou překrmená, nebo hraje roli přimísení jiného plemene, kdy je pak potomek větší než oba rodiče," vysvětluje Šusta.

I pro prase je při tréninku důležitá pozitivní motivace

Jonatán, kterého můžete běžně potkat na procházce v pražské zoo nebo ho u Vzdělávacího centra zastihnout při exhibici, je malé čtrnáctiměsíční dvacetikilové prasátko, pravděpodobně kříženec mezi göttingenským a kanadským pastevním. Lze předpokládat, že se dožije zhruba osmi deseti let. Ke stáří ovšem i tato malá prasátka obvykle ztloustnou a zlenivějí. 

"Pokud chcete prasátko cvičit, musí se hlavně cítit v pohodě a bezpečí. Musí vědět, že mu neublížíte a že na vás jedině vydělá. Nemůžete ho popadnout a někam ho odvléct. Vždycky musí mít možnost kdykoliv si zalézt na svoje bezpečné místo," radí Šusta.

Toto zvykání si na sebe a vytváření pravidel trvá podle zkušeností trenéra zvířat tak tři čtyři týdny. "Teprve pak můžete jít s prasátkem do terénu s jistotou, že vás bude následovat. Půjde za vámi, protože už ví, že u vás je bezpečno a lze od vás navíc něco získat," vysvětluje.

U všech zvířat - u svého psa nebo třeba i u lemurů či nosálů - používá trénink s pozitivní motivací (popis, fotografie a video z tréninku lemurů najdete zde). "Dělá se to pomocí klikru, jehož každé kliknutí dá zvířeti najevo, že požadovanou věc udělalo správně. A hned za to dostane odměnu. Prasátka, máme dvě, cvičíme a krmíme dvakrát denně, pravidelně, aby nebyla nervózní."

Podívejte se například, jak pomocí klikru naučíte i obyčejné hospodářské prase za dva týdny chodit u nohy. Princip použití klikeru je u každého výcviku stejný: 

4. ledna 2013

Jonatán nám před kamerou mimo jiné předvedl, jak chodí u nohy, čeká na místě, sedne si, lehne, odejde na určené místo a tam čeká... Vše samozřejmě za hrst pamlsků. Stejné cviky pak provedla sedmiletá fenka stafordšírského bulteriéra (o tomto plemeni více zde) s výrazem, že by za svého pána případně i dýchala.  

Jak dlouho se prasátko učí jednotlivé cviky, je různé. "U nohy se Jonatán naučil chodit téměř okamžitě, sednutí mu trvalo zhruba týden. Nejpomalejší je aport, to už nám trvá asi měsíc. Otvírání bedýnky s pamlsky vzalo jeden trénink," usmívá se Šusta. "Něco vyčenichat, a pak se k tomu dostat, to je typické pro prase..."

Autor:
  • Nejčtenější

Gorilí ikona, kterou už neuvidíte. Makumba zahynul v souboji s jiným samcem

Proč letos na jaře Marek Ždánský opět vyrazil do Afriky? „Chtěl jsem vidět poslední poddruh goril, které jsem v jejich přirozeném prostředí ještě neviděl – gorily nížinné, o které jsem se staral...

23. července 2024

Dům vlastně koupili kvůli zahradě, učarovala jim i zarostlá. Dnes je to ráj

Před devíti lety koupili dům s nádhernou a na městské poměry obrovskou zahradou, o kterou se léta nikdo nestaral. „V jedné části byla plná náletů od sousední zahrady, a až do jejího středu se táhly...

24. července 2024,  aktualizováno  10:01

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANKETA: Pět variant jména pro luskouní holčičku. Které z nich to bude?

Zhruba dva a půl tisíce návrhů jmen pro samičku luskouna krátkoocasého, která se v Zoo Praha narodila prvního července, se během týdne sešlo od téměř čtyř tisíc čtenářů iDNES.cz. Děkujeme. Zoo Praha...

18. července 2024,  aktualizováno  22.7 12:15

Proč mňoukají, k čemu mají ocas a kolik z DNA tygra? Dejte si kočičí kvíz

Zvládnete levou zadní a bez chybičky desítku otázek motajících se kolem koček? Pokud ano, můžete si zahrát o rodinnou kuchařku Jednou rukou.

25. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Závodky mlely do sekané velrybí maso. Bylo levné, hovězí nebylo, líčí historik

Premium

Snídaně před odchodem do práce, oběd ve dvanáct a teplá večeře? Tyto zvyklosti Češi rychle opouštějí. Čas jídla se posouvá podle potřeby, jíme, když máme čas a náladu. „Vítězí individualismus,“ říká...

20. července 2024

Trénuje psy pro Afriku. Krutost pytláků je neskutečná, říká kynoložka

Premium

Hana Böhme rozhodně není žádná cukrová panenka, při výcviku ostrých psů by jí to ani neprošlo. Tahle drsňačka má ovšem ve skutečnosti srdce na dlani a nesmírně se jí dotýká drancování přírody a...

27. července 2024

Pes Avatar míří do Konga, má být postrachem pašeráků. Vyčenichá slonovinu i munici

Rok a půl starého belgického ovčáka Avatara symbolicky předali zástupci dvorského safari parku a projektu Malina pro slona celníkům z Konga. V pětimilionové africké zemi bude speciálně vycvičený pes...

26. července 2024  17:35

Už žádný plast. Vyrobte si zahradní dřevěný stolek. Rychle a jednoduše

Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžete koupit. Pokud jste však aspoň trochu šikovní a chcete sedět u „svého“ stolu, můžete si ho snadno vyrobit.

26. července 2024

Zoo v Jihlavě musela uspat žirafího samce Zuberiho, měl v noze těžkou artrózu

Jihlavskou zoologickou zahradu zasáhla smutná zpráva. Přišla o žirafího samce Zuberiho. Chovatelé ho museli nechat uspat. Důvodem byly chronické zdravotní problémy. Zuberi trpěl vážným ortopedickým...

25. července 2024  11:48

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....