Canisterapie pro děti je ideální se stafbulíky. Jsou nejspolehlivější

Pro laika je stafordšírský bulteriér na první pohled bojový pes, kterého by v bezprostřední blízkosti svého dítěte viděl jen nerad. Do pražského Karlínského Spektra za nimi rodiče své předškolní i školní děti vodí. Už vědí, že od canisterapeutických stafbulíků nic nehrozí a naopak mají lidem co dát.

Canisterapie je jednou z forem zooterapie, při níž se využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka. V Karlínském Spektru využívá canisterapeutka a současně vedoucí výtvarného oddělení Kateřina Klímková dvě z možných metod, a to aktivity a edukaci za přítomnosti psa. "Mojí specializací je především prevence a výchova k zodpovědnému vztahu ke psům," vysvětluje. Canisterapie jako součást jejích výtvarných kroužků je v tomto případě pro děti takovým bonusem navíc.

Kroužek, kde děti malují a učí se rozumět psům

Z reakcí nadšení předškoláků, který přicházejí a vítají se s šestiletou fenkou Panchou a tříletým rozesmátým Amigem je jasné, že bonusem vítaným. A také přínosným, protože se děti díky nim naučí preventivně rozeznávat komunikační signály, které psi běžně používají. Díky Kateřininým lekcím zjistí, jak se správně chovat ke psům, vědí také, co dělat v případě, pokud by je pes napadl. A nezpanikaří, když potkají cizího psa, u kterého si nejsou úplně jisté, co udělá.

"Současně je učím, co všechno obnáší mít psa, že je to o zodpovědnosti. I to, že pořízení psa má začít pečlivým výběrem vhodného plemene. Že nejde o to, jak pejsek vypadá a jak se jim líbí, ale že bylo každé plemeno vyšlechtěné za nějakým účelem," doplňuje lektorka a canisterapeutka.

V tomto směru je podle ní stafordšírský bulteriér tím nejideálnějším plemenem právě pro canisterapii: "Jako jediné plemeno na světě má totiž přímo ve standardu doslova napsáno, že ´je naprosto spolehlivý a laskavý zejména k dětem´." Po šestileté praxi s nimi by to Kateřina podepsala. A odkazuje i na zkušenosti kolegů z canisterapeutického výcvikového sdružení Hafík. (Více informací o tomto plemeni prozrazuje dlouholetá chovatelka v článku s videem zde.)

Jak může být plemeno s bojovými kořeny tak oddané člověku?

Podle Kateřiny je to dané vývojem plemene, které má původ ve stafordšírském hrabství v Anglii. "Chovali je hlavně chudí lidé z dělnické čtvrti, tihle psi jim pomáhali si trošičku přivydělat - využívali je na psí zápasy," konstatuje.

Z tohoto faktu také podle ní pravděpodobně plyne předjímání jejich vlastností těmi, kdo se stafbulíky nemají osobní zkušenost. "Z jejich pohledu ´to jsou ti bojoví psi, kterých je třeba se bát´. Jenže oni byli jen využíváni pro boj s jiným psem, pro peníze. Ale platilo tam -  ať už byli v aréně nebo jim lidé ošetřovali zranění - že na ně člověk mohl kdykoliv sahat a nikdy nesměli být vůči němu agresivní. Jakmile se tak stalo, byli utraceni, aby nemohli být dál použiti v chovu," vysvětluje.

Tato pravidla platí dodnes a do chovu jsou zařazována pouze klidná a vyrovnaná zvířata. Jakmile se u některého jedince projeví jakákoliv agresivita vůči člověku, je z chovu vyřazen. "Je samozřejmě jasné, že záruku - že nikdy nevyjede po člověku - máte jen u stafbulíka s průkazem původu. Tam to zaručit lze, protože mají v genech velice silnou vazbu na člověka, takže ani nepotřebují kontakt s jinými psy," tvrdí Kateřina. Tento model chování už ale nemusí platit u kříženců nebo zvířat, u nichž nikdo neřešil, zda jsou pro chov vhodní. Tam povahu zaručit nelze.

Jediné, kde můžete mít objektivně se stafíky problém, je při kontaktu psa s jinými samci. "Tam se kořeny bojového psa přece jen u některých zvířat projevují a mohou vznikat konflikty mezi psy navzájem. Proti člověku, ať je to dítě nebo dospělí, se ale neobrátí. Dokonce ani zloděj, který vám vleze do domu či bytu, se ho bát nemusí. Nenapadne ho," popisuje Kateřina. 

Canisterapie "vychovává" děti i jejich rodiče

Pro výše uvedené vlastnosti říkají stafbulům v Aglii "Nanny Dog", tedy pes chůvička. "Protože jsou velmi laskaví k dětem a do rodin s dětmi vhodní. Když k nám přijdou malé děti, vidí dva psy s velkou hlavou a širokým úsměvem, takže se na ně bez obav spontánně vrhají. Větší problém mají rodiče, kteří se na mě kolikrát při první návštěvě oboří, jak mohu k malým dětem přivést bojové psy," vypráví lektorka, která chápe, že je to dané jen neznalostí a trpělivě znovu a znovu vysvětluje. "Takže jim o tom plemeni něco málo řeknu. Sami posléze poznají, jak se ti psi chovají a jací jsou, takže strach a obavy zmizí."

A zpětná vazba? Předškoláci i školáci si o svých psích kamarádech povídají, takže když jde Kateřina s Amigem a Panchou v Karlíně po ulici, vrhají se na ně i děti, kteří je znají jen z vyprávění kamarádů. O "výtvarku s pejsky" tak je stále větší zájem, takže od nového školního roku uvažují v Karlíně o kurzu pro rodiče s dětmi. "Dozvěděli by se něco o prevenci i o pravidlech, jak vybírat psa, kterého si chci pořídit domů, o jeho výchově, péči o něj a podobně. Aby třeba rodiče věděli, že husky není do paneláku, i když se jim líbí jeho modré oči."

Navíc nejen výtvarným kroužkem jsou canisterapeutičtí stafbulíci živi, navštěvují s preventivním programem i školy a školky. Výsledky Kateřina vidí okamžitě -´její´ děti se umějí v přítomnosti psů chovat - nepobíhají, jsou klidné, nekřičí. A když potkají cizího psa, tak nepiští a neutíkají, ale zkušeně umí vystřihnout tzv. ´polohu stromu´, takže si jich pes nevšímá a odejde. (Na praktické ukázky canisterapie se můžete podívat na videu u tohoto článku.)

Kateřinu ke canisterapii a stafbulům paradoxně přivedla fenka Jack Russel teriéra, která také měla uvedené vhodné povahové vlastnosti. Našla si tedy tehdy kontakt na výcvikové sdružení Hafík, zaměřující se na výcvik canisterapeutických týmů, a šla se na ně podívat. "Nadchly mě možnosti komunikace se psem, soužití s těmito psy a možnost pomáhat lidem. Tehdy jsem se rozhodla, že to je to, co chci dělat. A co lze propojit s mojí prací volnočasového pedagoga," vypráví.

Dnes zájem o její canisterapeutické služby převyšuje možnosti jejích dvou svěřenců. "Nesmějí se přetěžovat, protože práce s dětmi je pro ně psychicky náročná, ideální jsou tak dvě hodiny týdně. Takže jednou týdně chodí na výtvarku do Spektra a občas do školek či škol na prevenci," uzavírá Klímková. 

Autor:

Nejčtenější

Hvězda plzeňské zoo má vážné zdravotní problémy, podstupuje biologickou léčbu

Pětiletá Caila, oblíbená samička šimpanze učenlivého z plzeňské zoo, má vážné zdravotní problémy. Vzácné mládě má silný atopický ekzém a léky, které jí ošetřovatelé doposud podávali, museli kvůli...

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

Ubrousky nebo malování fixem. Zkuste originální tipy na zdobení vajíček

Barevná vajíčka nesmí na Velikonoce chybět v žádné domácnosti. Ať už uvařená pro koledníky, nebo na ozdobu. Pokud se vám do zdlouhavých procesů na zdobení nechce, a přesto byste rádi hosty oslnili...

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

Velikonoční zajíček? V Čechách bývala tradičnější liška s preclíky, říká etnografka

Premium

Proč se chodí na Velký pátek hledat poklady? Co se dělo s Velikonocemi během komunismu? A kde běhá místo zajíce velikonoční liška? Zajímavosti ohledně svátků a jejich historie přináší etnografka...

Trávník na jaře potřebuje řádnou péči. Tyhle triky vám zaručí, že bude jako koberec

Připomíná váš trávník po zimním období spíše bitevní pole? Mech se rozlézá jako nezvaný host, krtince trčí jako malé sopky a místy prosvítá holá zem? Stačí jen 3 triky pro perfektní trávník. Nazývají...

27. dubna 2025

Chřest je jako jarní viagra. Umíte si s ním poradit v kuchyni?

Sezona chřestu se netrpělivě očekává každé jaro a signalizuje příchod svěžích chutí do naší kuchyně. V České republice obvykle začíná v polovině dubna a trvá do konce června, přičemž hlavní sklizeň...

27. dubna 2025

Květen se blíží. S příznivým počasím můžete začít letničky stěhovat na balkon

Nemáte zahradu? Balkon a okna plná květin přinášejí na jaře kus přírody i do městských bytů. Poradíme vám, jakými rostlinami si zkrášlit terasy nebo parapety a jaké jarní květiny zasadit do květináčů...

26. dubna 2025  6:56

Trávník potřebuje na jaře zbavit mechu. Jak na to chytře a efektivně?

S prvními jarními paprsky se na zahradách nenápadně rozlézá nezvaný host, mech v trávníku. Tento zelený vetřelec dokáže proměnit pečlivě opečovávaný trávník v nevzhlednou plyšovou pokrývku a...

26. dubna 2025

Pták s takovým zobákem se jen tak nevidí. Stal se symbolem Jižní Ameriky

Tukan obrovský má v poměru k velikosti těla ten největší zobák mezi ptáky. Však se mu do něj musí vejít jídelna, dílna, zbrojnice, kotelna i klimatizace.

26. dubna 2025

Vyberte si ideální trvalky pro jarní výsadbu. Zahradu promění v barevný ráj

Jaro je v plném proudu a zahrady se začínají halit do barev. Přinášíme tipy na výsadbu 10 trvalek, které potěší oko i zahradnické srdce.

25. dubna 2025

Na jarní hnojení trávníku je nejvyšší čas. Víme, na co si dát pozor

Zahrady se po dlouhém zimním odpočinku probouzejí a s nimi i naše touha po krásném, sytě zeleném trávníku, který připomíná huňatý koberec. Stejně jako lidé potřebují vitaminy, i trávník na jaře lační...

25. dubna 2025

Sbohem, jižní Evropo. Klima posune vinařské regiony až do Velké Británie

Zatímco při pomyšlení na vynikající vína se nám vybaví země jako Jihoafrická republika, Francie či Nový Zéland, obyvatelé Spojeného království by se v budoucnu mohli těšit na větší produkci domácího...

25. dubna 2025

Nakladená želví vejce byla neoplozená, na senzaci tak plzeňská zoo pořád čeká

Plzeňská zoologická zahrada si senzaci mezi českými a slovenskými zoo ohledně rozmnožení želv obrovských nepřipsala. Čtyřiadvacetiletá samice loni v říjnu nakladla neuvěřitelných 31 vajec a pečlivě...

24. dubna 2025  13:17

Je nejvyšší čas na jarní vertikutaci. Jen tak dosáhnete měkkého trávníku bez mechu

Zatímco majitelé zahrádek plánují grilovačky, jejich trávník má úplně jiné starosti. Po zimě se probouzí plný mechu, suché trávy a dalších nežádoucích suvenýrů. Tady pomůže jedině jarní vertikutace...

24. dubna 2025

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Soutěž Nejkrásnější zahrada 2025 pro čtenáře iDNES připravila řadu novinek

Zahrady už nějaký čas přestávají být Popelkami a stávají se fenoménem a neoddělitelnou součástí našich domovů. Pokud tedy máme to štěstí a kousek pozemku máme k dispozici. Majitelé zahrad vesměs...

24. dubna 2025

Hřbitov ve vzduchu. Bizarní filipínská tradice trvá už dva tisíce let

Na severu Filipín, v hornaté provincii Sagada, se nachází pozoruhodné a pro mnohé Evropany neobvyklé pohřebiště. Místní kmen Igorotů zde po staletí praktikuje unikátní tradici – své zesnulé ukládají...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.