„Jsem holka z vesnice, doma jsme měli vždycky nějakého voříška, ale nejsem žádný pejskař,“ začíná svoje vyprávění se smutkem v hlase Eva Fraňková. Když se začátkem července blížily sedmé narozeniny jejich dcery, rozhodli se s partnerem - moderátorem a sportovním komentátorem Janem Smetanou - splnit jí přání a pořídit štěně čivavy. „Už je rozumná, dopředu jsme se domluvily na pravidlech, jak se o něj bude starat. A čivavu chtěla, protože to plemeno zná od sestřenice.“
Eva pak jednoduše sedla k počítači, zadala do vyhledávače „čivava, Praha, prodej“ a vyjel jí aktuální inzerát na Bazoš.cz. Nabízel fenku čivavy zvyklou na venčení na noviny a „papající granulky“. Zavolala na uvedený mobil a měla štěstí. Štěně bylo k dispozici, může se na něj přijet podívat.
Situace se jí trochu zkomplikovala, protože půlroční syn měl teploty po očkování. Ale ochotná a milá paní, údajně také se dvěma malými dětmi, jí nabídla, že není problém, aby jí štěňátko nezávazně přivezla ukázat k nim domů. Dovezla ho zhruba padesátiletá blondýna, která se představila jako matka omlouvající dceru, že tentokrát nemohla kvůli dětem se štěnětem přijet ona.
„Spolu se malým roztomilým štěňátkem mi ukazovala papír, že se narodilo v půlce května, je dvakrát odčervené a brzy by mělo jít na první očkování. Krmit že ho máme vlhčenými granulkami. Zdálo se mi hodně malé, ale nevěděla jsem, jak má vypadat více než dvouměsíční štěně čivavy. A bylo tak krásné, že u nás nakonec už rovnou zůstalo. Dokonce jsem dostala tisícikorunovou slevu, že už ho paní nemusí vozit zpátky domů,“ vypráví Eva, která za štěně zaplatila pět tisíc.
Jak správně vybírat štěně a jak přitom neudělat chybu, čtěte v předchozím článku o chovu čivav zde. Solidní chovatelé vám štěně mladší 8 týdnů nikdy neprodají, navíc k němu dostanete řádnou kupní smlouvu.
Happyend se nekonal, štěně bylo příliš brzy odtržené od matky
Jenže ještě ten den večer už štěně nebylo úplně v kondici, mělo průjem. „Paní mi do telefonu řekla, ať se nelekám, že je to ze stresu ze změny, což mě uklidnilo, jenže štěně mělo průjem i druhý den. Dávala jsem mu tedy namočené granulky stříkačkou a paní mi - opět po telefonu - poradila, ať mu dávám Kulíška, což je iontový nápoj, který se při průjmech podává dětem,“ vypráví Eva dál. Štěňátko na další dva dny výrazně ožilo, ale průjem mělo pořád.
Máte podobnou zkušenost?Možná znáte podobný případ ze svého okolí. Poškození jsou po traumatizujícím zážitku často natolik v šoku, že ani nemají chuť cokoliv řešit. „Pokud se kdokoliv dozví skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin - v tomo případě týrání zvířat, případně zanedbání péče o zvíře z nedbalosti - má povinnost učinit u příslušného orgánu oznámení. Souběžně nás může kontaktovat s žádostí o pomoc a podle okolností se připojit k trestní věci mých klientů,“ nabízí v tomto směru pomocnou ruku advokátka Zuzana Rennerová. |
Čtvrtý den už ale nejedlo vůbec, ani samotný tvaroh, a na mobil paní, která jí štěně prodala, už se Eva nedovolala. Byl odpojený. Vzala tedy zbědované štěně a jela s ním na veterinu. „Veterinář bohužel konstatoval, že štěně je výrazně dehydratované. A navíc jen maximálně tři až čtyři týdny staré, takže je nezbytné převést ho zpět na mléčnou výživu,“ vypráví mladá žena s bolestí v hlase.
V tu chvíli už věděla, s jakou naivitou štěně koupila. Ani podávání štěněcího mléka už bohužel nepomohlo, po dalším dnu utrápené štěně zemřelo. Ráno v den dceřiných narozenin, které měly patřit k těm nejkrásnějším.
Pro celou rodinu to byla natolik trpká a bolestná zkušenost, že se o ni podělili na sociálních sítích. Jejich otevřená výpověď se setkala s velkým ohlasem a záhy pochopili, že jejich štěně zdaleka nebylo jediné, které spatřilo světlo světa jen proto, aby se stalo dobře prodejnou komoditou bez zájmu o jeho další osud. Rozhodli se tedy pro trestní oznámení.
O tom, jak podobné případy, kdy si poškození pořídí štěňata z takzvaných „množíren“ (většinou jde o klecový odchov, při kterém se množí zvířata bez ohledu na zdravotní stav a příbuzenské vazby), probíhají, natočila reportáž (najdete ji zde) i Česká televize v rámci cyklu Reportéři ČT.
Trestních oznámení je několik desítek, nyní je vše na policii
„Mým klientům – Evě Fraňkové a Janu Smetanovi – se bezprostředně po zveřejnění jejich příběhu ozvalo obrovské množství lidí z celého území České republiky s obdobnou zkušeností. Řádově se jednalo o pět až šest desítek poškozených. Uváděné skutečnosti nasvědčující páchání trestné činnosti se přitom týkaly přibližně sedmi osob,“ uvedla pro iDNES.cz jejich advokátka Zuzana Rennerová. I přes používání fiktivních jmen v inzerátech se tyto osoby většinou podařilo identifikovat, takže trestní oznámení nejsou podána pouze na „neznámého pachatele“, ale také na konkrétní osoby.
Řada příběhů, se kterými se Evě s Honzou ozvali další poškození z celé republiky, si byla podobná. Převážná část informací o nekalých praktikách při prodejích psů se ale k Evě s Honzou dostala zprostředkovaně, například právě přes sociální sítě. Proto se původně uvažované hromadné trestní oznámení ukázalo jako neschůdné. Navíc byli někteří poškození v průběhu léta na dovolené a určitý čas zabralo také shromažďování důkazního materiálu. „I přesto jsme se však snažili poskytnout poškozeným veškerou součinnost, a lze proto konstatovat, že hromadný charakter trestního oznámení byl, byť pouze ve faktické rovině, zachován,“ vysvětluje Rennerová.
Současně odhaduje, že z těch lidí, kteří se na facebookovou výzvu ozvali, jich zhruba třetina od podání trestního oznámení nakonec upustila: „V několika případech se například ukázalo, že není k dispozici dostatečné množství důkazního materiálu. Většina těchto poškozených však aktivity Evy Fraňkové a Jana Smetany v boji proti podvodným prodejcům plně podporuje a je připravena poskytnout svědeckou výpověď,“ kvituje jejich odhodlání advokátka a doufá, že šetření jednotlivých případů policií pomůže tento nešvar ze společnosti odstranit.