Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chceme mít naše gorily v bezpečí, proto nový pavilon, říká ředitel Bobek

Zoo Praha slavnostně poklepala na základní kámen toužebně očekávaného nového pavilonu goril. Jeho příprava se táhne už od roku 2013 a má být zárukou toho, že se nebudou opakovat kritické chvíle, kdy tato zvířata ohrožovala velká voda v roce 2002 a 2013.
Gorilí sameček Ajabu se svou matkou Shindou

Gorilí sameček Ajabu se svou matkou Shindou | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Fakta o začátku stavby už shrnula naše pražská redakce, u příležitosti oficiálního zahájení stavby mluvil i ředitel zoo Miroslav Bobek o tom, proč celý proces trval tak dlouho. O architektonických návrzích, ze kterých zoo vybírala, čtěte zde.

Když shrnete, jak se celá ta anabáze s novým pavilonem vyvíjela?
Rozhodnutí prosadit výstavbu nového pavilonu goril vznikalo ve chvílích, kdy jsme během povodně na jaře 2013 s obavami čekali, zda voda vystoupá až ke gorilám, které se nacházely v protipovodňové věži stávajícího pavilonu. 

Tyto obavy ještě umocňovala skutečnost, že v roce 2002 k tomu skutečně došlo a gorily musely být za ohromného rizika evakuovány na raftech. 

Během této historicky největší povodně také zahynul samec Pong. V 90. letech, kdy byl pavilon projektován, bohužel nikdo s podobnými povodněmi v nejmenším nepočítal. Naši předchůdci ho dokonce umístili do nejnižšího místa areálu zoo.

Ovšem ani umístění goril do protipovodňové věže nebylo bez problémů.
Samce Richarda bylo nutné uspat a do věže ho přenést. Vůbec ta situace byla velmi složitá a neumím si představit, co by následovalo, kdyby voda ještě dál stoupala. 

Jak jsem zmínil, evakuace goril z protipovodňové věže proběhla v roce 2002 za mimořádného rizika – tehdy ovšem ještě nešlo o rodinnou skupinu s mláďaty. Ostatně i jen rychlé nouzové stěhování nynější skupiny s mláďaty z hlavních prostor pavilonu někam jinam by bylo velmi složité a obávám se, že bychom při tom o některou z našich goril mohli přijít.

A co se pak v roce 2013 stalo dál?
Od povodně 2013 jsme začali požadovat jednak lepší protipovodňovou ochranu zoo, jednak jsme začali upozorňovat na nutnost vybudovat pro gorily nový pavilon v místech, kde by ho povodně již neohrožovaly. 

Nový pavilon goril

V létě 2013 jsme jako de facto jediné možné místo vybrali prostor pod Sklenářkou, na konci výběhu žiraf. Tam je nejen dostatečný prostor, ale i v vhodné mikroklima. Navíc lze v těchto místech pavilon dobře zakomponovat do krajiny.

A proč ty spory?
Na začátku padaly i doslova šílené návrhy. Například jsem byl dotazován, jestli by nebylo lepší vybudovat nad severním parkovištěm ohromnou betonovou desku a pavilon umístit na ni. Kde by gorily měly v takovém případě výběh, jsem se ovšem již nedozvěděl. 

Hlavní problém ovšem vznikl s Městskou částí Praha-Troja. Její představitelé argumentovali, že se výstavbou pavilonu naruší dálkové pohledy na Sklenářku a vůbec charakter Trojské kotliny. 

Pravda byla taková, že ještě před vyhlášením architektonické soutěže na nový pavilon goril vznikly krajinářské posudky, které byly i veřejně diskutovány. Podobné riziko bylo jednoznačně vyloučeno. 

Ostatně pavilon bude z velké části zapuštěný do terénu. Takže výhrady MČ Praha-Troja byly podle mého nejhlubšího přesvědčení zástupné a primární motivací byla obava, že tuto městskou část ještě více zatíží doprava do zoo. 

Pochopitelně jsme argumentovali i tím, že když máte jednu expozici goril v jedné části a pak ji přesunete do jiné části, tak tím počet návštěvníků příliš nezvýšíte. Ani to bohužel nepomohlo a tahanice s Trojou nás stály několikaleté zdržení.

V čem bude ten pavilon jiný a lepší?
Původní pavilon je starý zhruba dvacet let, takže ten nový musí být lepší. Zejména bude větší, to znamená, že víc místa nebudou mít jen gorily, je tam dokonce prostor i pro druhou, samčí, skupinu, ale i návštěvníci. 

Také v něm budou velmi zajímavé doplňkové expozice. Dojem z návštěvy pavilonu by měl být takový, že návštěvník se ze středoafrické vesnice dostane do pralesa a tam se na mýtině setká s gorilami.

Z pohledu rozvoje zoologické zahrady je zásadní to, že u nového pavilonu goril bude vybudován další, takzvaný západní vchod do zoo. Návštěvníci tak budou moci přijet autobusem k novému pavilonu goril a jít rovnou dovnitř novým vchodem. 

Současně bude pavilon propojen s hlavní částí areálu lávkou. Poblíž se už dnes nachází Údolí slonů a přímo naproti má vzniknout nová expozice ledních medvědů.

Jak to uleví automobilové dopravě?
Samo o sobě jí podle mého názoru příliš neuleví, i když bychom to uvítali. Návštěvníci však chtějí pohodlně přijet autem až ke vchodu – a pokud přijíždějí s malými dětmi a dejme tomu kočárkem, má to bezpochyby své opodstatnění. 

Skutečným řešením by bylo, kdyby u tohoto západního vchodu vznikla zastávka tramvajové trati mezi Prahou 6 a Prahou 8. To je skvělý, byť náročný projekt, protože tato trať by od zoo do Bohnic musela vést tunelem. Ale jak se dozvídáme z tisku, přednost nyní dostává příprava lanovky, a tak se tento projekt ztrácí v nedohlednu.

O víkendu slavil samec Richard 28. narozeniny, podívejte se na video, jak si to užil.

Autor:

Podpořte gorily

Přispějte na ochranu ohrožených druhů živočichů v jejich domovině. Zoo Praha vyhlásilo novou sbírku. Své příspěvky posílejte na bankovní účet číslo:

43–680 466 0247 / 0100

Nejčtenější

Datum narození vám to lehce spočítá. Co jste za numero, a co to znamená

Den a rok narození odhalí číslo, které ovlivňuje naše chování, jednání i vlastnosti. Numerologové totiž tvrdí, že není náhoda, který den jsme přišli na svět.

Pes je unikátní druh, díky člověku už se mnohdy nechová jako zvíře, říká kynoložka

Premium

Na jakém principu dokážou psi vycítit lidský strach? Kteří z nich jsou učenlivější a co dokážou, když se zrovna nedíváme? To vysvětluje etoložka a kynoložka Milena Santariová z České zemědělské...

Sysli nemilosrdně loví a zakusují hraboše. Proměnili se v predátory

Syslové jsou považováni za býložravce, v Kalifornii však zpozorovali krvelačný syslí lov malých hrabošů. Může snad za šokující změnu jejich jídelníčku člověk?

První pozorování lochnesky v roce 2025. Tmavá masa u hladiny vyvolala rozruch

Záhadná masa spatřená pod ledovými vodami jezera Loch Ness byla označena za první pozorování Nessie v roce 2025. Pozorování, které trvalo několik minut, nyní Centrum Loch Ness v Drumnadrochit...

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

Graffiti trápí majitele domů, pomůže jedině drahá preventivní ochrana

Graffiti mohou být krásná a zábavná, když „rozsvěcují“ nevzhledné betonové zdi a bariéry ve městech. Horší je to, když malůvky nevyžádaně poškozují váš majetek.

22. března 2025

Tasemnice u koček není výjimečná. Jak ji odhalíte a zbavíte se jí

Tasemnice jsou střevní parazité, kteří mohou napadnout kočky všech věkových kategorií. Inkubační proces onemocnění je nenápadný, avšak kočky se mohou nakazit tasemnicemi několika způsoby. Nejčastěji...

21. března 2025

Dopřejte si pár týdnů odlehčené stravy a tělo projde skvělou očistou

Pro naše předky byl čas před příchodem jara a hlavně Velikonoc velmi důležitý a má to tak řada lidí i dnes. Ti, kdo dokázali alespoň na čas zdravě přenastavit jídelníček, mluví o skvělé očistě bez...

21. března 2025

Mýty a fakta o hortenziích. Jak se vyhnout častým chybám

Na otázku, kdy a jak stříhat hortenzie, není jednoduchá odpověď. V první řadě totiž záleží na jejich druhu. Některé pak není třeba řezat vůbec.

20. března 2025  15:30

Březnový manuál pro pěstování zeleniny. Co už může ven, jak co urychlit

Pěstování zeleniny a bylinek znamená mnohonásobný požitek. Domácí sklizeň chutná o poznání lépe než ta dovezená často až z druhého konce světa a koupená v supermarketu. Samozásobením nejen výrazně...

20. března 2025

Papoušek na výletě. Opeřenec skončil prochladlý po třiceti kilometrech

Pro Donnu Gareyovou to byla noční můra, která se stala skutečností. Její malý papoušek Alby se vyřítil z otevřeného okna obývacího pokoje a zmizel. Nakonec se našel až třicet kilometrů od domu. Jen...

20. března 2025

Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2
Mléko s probiotiky pro citlivá bříška: Vyzkoušejte Sunar Sensitive 2

Když má miminko citlivé bříško, každá maminka hledá způsob, jak mu co nejlépe ulevit. Mléčná výživa Sunar Sensitive 2 obsahuje plnotučné mléko,...

Jarní řez růží. Jaké jsou nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Kdy je vhodný čas na jarní řez růží a jak se liší podle jejich druhu? Máme pro vás pár užitečných rad od odborníků.

19. března 2025  16:25

Kdy stříhat jabloně? Sedm tipů pro bohatou úrodu

Příroda se probouzí a zahrádkáři se po zimním odpočinku s nadšením pouštějí do práce. Nezapomeňte provést jarní řez jabloní, aby se vám tuto sezonu odměnily sladkou úrodou. Jak a kdy stříhat jabloně?

19. března 2025  12:28

Na rybíz se vrhněte s nůžkami i pilkou. Zmladíte ho a podpoříte úrodu

Není to žádná velká věda, střih, případně řez keřů rybízu vám odpustí mnohem víc, než je tomu u stromů a stromků. Nebojte se toho. Prosvětlení keře – který zbavíte starých, případně poškozených nebo...

19. března 2025

KVÍZ: Jak znáte koníčky českých osobností?

Téměř každý člověk má mimo své hlavní povolání nějakého koníčka, a týká se to i herců, zpěváků či vědců. Víte, čím se zabývají ve svém volném čase?

vydáno 19. března 2025

První pozorování lochnesky v roce 2025. Tmavá masa u hladiny vyvolala rozruch

Záhadná masa spatřená pod ledovými vodami jezera Loch Ness byla označena za první pozorování Nessie v roce 2025. Pozorování, které trvalo několik minut, nyní Centrum Loch Ness v Drumnadrochit...

18. března 2025

Hierarchie spřežení je daná. Mezi psy funguje chemie, burcují se, říká musher

Premium

Na svém osobním profilu píše, že když začal závodit se psy, ztratil iluze o lidech. To jen pro představu, jak moc sport, v němž je vaším parťákem celá smečka psů, člověku dává. Bez ohledu na to,...

18. března 2025