Čistič na okna, leštěnka i osvěžovač vzduchu. Jak je snadno vyrobíte doma

  • 5
Unavuje vás nakupovat celou řadu speciálních čisticích prostředků, u nichž nerozumíte komplikovanému chemickému složení? Vyrobte si je sami, třeba s pomocí našich návodů. Budete překvapeni, jak je to snadné, rychlé a finančně výhodné.

Čisticí prostředek na okna

Směs budete aplikovat pomocí obyčejného ostřikovače.

Materiál a pomůcky: 

50 ml octa, 100 ml vodky, 1 lžíce škrobu, 350 ml destilované vody, 10 kapek éterického oleje, odměrky, lahev s rozprašovačem, nálevka

Postup:

Odměříme vodku. V alkoholu rozpustíme éterický olej. Přilijeme ocet, vmícháme škrob. Rozředíme destilovanou vodou. Nálevkou nalijeme prostředek do lahve s rozprašovačem.

Použití:

Směs je důležité před každým použitím dobře protřepat, jinak by zrnka škrobu mohla sprej ucpat.

Osvěžovač vzduchu v tabletách

Osvěžovač vzduchu v tabletách

Materiál a pomůcky: 

Zavařovací sklenice, 2 skleničky jedlé sody, 2/3 skleničky destilované vody, 8–10 kapek éterického oleje, silikonová forma

Postup:

K odměřené sodě přilijeme destilovanou vodu. Promícháme, až vznikne hustá hmota. Přidáme éterický olej. Směs přendáme do silikonové formy. Necháme 48 až 72 hodin odpočívat, dokud směs úplně nevyschne. Tablety vyndáme z formy a uložíme do zavařovací sklenice. 

Použití:

Hmotu můžeme podle potřeby zředit nebo zahustit. Tablety umístíme kdekoliv v bytě. Vůně je poměrně intenzivní, proto tablet nepoužíváme příliš mnoho najednou. Vydrží vonět asi měsíc. 

Leštěnka na nábytek s včelím voskem

Leštěnka na nábytek

Materiál a pomůcky:

2 lžíce včelího vosku, nastrouhaného nebo ve vločkách, 2,5 dl olivového oleje, 1 lžička éterického oleje, lahvička 

Postup:

Včelí vosk dáme do vhodné nádoby a rozpustíme ve vodní lázni. Sundáme z plotny a za stálého míchání přilijeme olivový olej. Přidáme citronový éterický olej. Nalijeme do lahvičky a necháme den ustát. Pak můžeme hned použít.

Použití:

Dřevěný nábytek vyleštíme měkkou prachovkou, kterou pokapeme leštěnkou. Opakujeme jednou měsíčně. Připravíme si vždy jen menší množství leštěnky, není příliš trvanlivá.

Pasta na čištění mosazi

Pasta na čištění mosazi

Materiál a pomůcky:

1 větší pekáč, 2 kg mouky, 1 bílek, 3 lžíce octa, 3 lžíce citronové šťávy, 2 lžíce hrubě mleté mořské soli

Postup:

Mouku nasypeme do pekáče. Uprostřed uděláme důlek a nalijeme do něj bílek. Přilijeme ocet a citronovou šťávu. Nakonec přidáme sůl. Uhněteme hmotu. Pastu přitiskneme na povrch, který chceme očistit.

Použití:

Pastu necháme na mosazi působit hodinu a pak ji smyjeme vlažnou vodou.

Gel na praní

Gel na praní

Materiál a pomůcky:

Mýdlo na praní, struhadlo, destilovaná voda, 250 ml prací sody, nálevka

Postup:

Nastrouháme kus mýdla na praní (4–5 lžic). Nastrouhané mýdlo přendáme do kastrolu a přidáme tolik teplé vody, aby se v ní rozpustilo. Pak za stálého míchání mírně zahříváme, až se mýdlo úplně rozpustí. Do kbelíku nalijeme 2,5 l horké vody a přidáme horkou mýdlovou směs. Promícháme. Když potřebujeme, použijeme tyčový mixér. Přidáme prací sodu a znovu promícháme. Necháme ustát a pak přelijeme do lahve.

Tip:

Před upotřebením promícháme. Na jednu dávku prádla použijeme 125 ml přípravku.

Další recepty na výrobu čisticích prostředků najdete v knize nakladatelství Esence Zvládnu to sám: Domácí čisticí prostředky.