Jarního úklidu se nemusíte bát. Stačí, když si ho pořádně rozplánujete

aktualizováno 
První jarní sluneční paprsky dokážou odhalit, kolik prachu a špíny jsme přes zimu přehlédli. Příchod jara přímo vyzývá k očistám. Nemusí to být úkol, kterého se předem bojíte. Když si ho pořádně rozvrhnete, nebude bolet.

Úklid nemusí být postrachem, pokud si ho dobře naplánujete. | foto: Profimedia.cz

Ještě před začátkem generálního jarního úklidu si vytvořte v hlavě plán. Postup je totiž velmi důležitý. Rozmyslete si, kde začnete a kde skončíte. 

Fotogalerie

Je totiž zbytečné kvůli chybě v postupu například muset dvakrát mýt koupelnu. Ano, i to se stává, ale dá se tomu předejít právě díky promyšlenému postupu práce. 

Profesionálové tvrdí, že rozhodně úklid koupelny a toalety byste měli nechat až na konec. Naopak by se mělo postupovat od méně využívaných místností, jako jsou ložnice, dětský a obývací pokoj. Do koupelny během tohoto úklidu budete stejně neustále chodit, buď pro čisticí prostředky, nebo měnit vodu do kbelíku pro čištění oken nebo podlah.

Úklid podle místností

Další pravidlo nabádá, abyste postupovali od horních ke spodním plochám. Vyhnete se tak tomu, abyste vířili stíraný prach už k uklizeným podlahám. Rozhodně se vyplatí mít během úklidu vždy po ruce pytel na odpadky, kam můžete přímo vyhazovat vše, čeho se potřebujete zbavit. Plné pytle tak nejkratší cestou můžete odnášet ke vchodovým dveřím, odkud je pak vyhodíte do popelnice.

Důležitým pomocníkem při velkém jarním úklidu je určitě vysavač. Díky němu se zbavíte chuchvalců prachu nebo chlupů vašich domácích mazlíčků, které mají tendenci udržovat se v hůř dostupných místech v bytě. 

Vysavače mají naštěstí ve většině případů více sacích hubic, které se dokážou dostat všude. Když se dáte po vysávání do vytírání podlahy, půjde vám to díky minimu prachu hezky od ruky a tolik se nenadřete.

Očista bytu a šatníku

Zažeňte zimní náladu tím, že odstraníte vše, co vám zimu připomíná. Zbavte se všeho, co máte doma navíc, uložte k „letnímu spánku“ zimní dekorace a zkuste provzdušnit svoji skříň a udělat si místo na nové kousky. 

Podívejte se, jak si s okny poradí profesionálka.

Zbavte se prachu

Pokud se vám nakupí hromada nepoužívaných hadříků, dejte je do pytle na odpadky se zatahovací páskou a odneste do sběrného kontejneru na textil. Uděláte si tak nejenom pořádek ve skříni, ale také dobrý skutek.

Nezapomeňte na prach. Jarní sluníčko je sice krásné, ale jeho paprsky, které zasvítí do prostoru bytu, mohou odhalit pořádné nánosy, kterých si přes zimu nikdo nevšiml.

Vybavte se utěrkami z mikrovlákna nebo prachovkami, které dokážou špínu spolehlivě a hlavně jednoduše odstranit. Sáhněte i na těžko přístupná místa, otřete knihy v knihovně nebo lustry a mrkněte také na vypínače a zásuvky. I na nich se dokáže držet prach.

Při úklidu je samozřejmě také důležitý váš osobní pocit. Nemáčejte si při mytí oken ruce v mokré vodě. Pro své vlastní pohodlí si radši navlečte úklidové rukavice, které mohou o vaši pokožku při práci pečovat. Vyrábějí se i rukavice, které dokážou pokožku hýčkat, například s aloe vera.

Vyčistěte i počmárané stěny

Když už jste vyřešili základní boj s prachem, porozhlédněte se i po stěnách. Pokud máte děti, buďte si jistí tím, že nějaké ty malůvky určitě najdete.

Často pomůže i obyčejná školní guma, ale možná ještě spolehlivější je „guma“ z chlebové střídky. Vytvarujte z ní kuličku a přejeďte s ní nečistoty na zdech. Sice budete mít trochu nadrobeno, ale uvidíte, že zeď bude zase zářit čistotou.

Další možností je použít „kouzelnou houbičku“, kterou seženete v drogerii. Nemusíte pak používat saponát, stačí jen obyčejná voda. Pak bílou stranou houbičky stěnu omyjte a tou červenou nečistoty smyjte.

Proti skvrnám například od vody nebo bláta, které na zdi nechal váš domácí mazlíček, pomůže i školní křída. Sice tím skvrny nevyčistíte, ale alespoň do příštího malování zamaskujete.

Autor:

Nejčtenější

Jan Punčochář, jeden z nejlepších českých kuchařů, rozjíždí vlastní podnik

Restaurace U Matěje, kterou v dubnu otevře Jan Punčochář.

Před časem se roznesla zpráva, že jeden z nejžádanějších pražských šéfkuchařů končí v restauraci Grand Cru. Od dubna...

Hledám zmizelé příběhy, říká tvůrce legendárních papírových modelů

Architekt a tvůrce legendárních papírových vystřihovánek Richard Vyškovský

Jeho populární papírové modely pobláznily generace českých dětí. Architekt Richard Vyškovský je legenda vystřihovánek,...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Manuál, jak pěstovat ty nejběžnější bylinky. I v bytě či za oknem

Bylinky za oknem

Miniaturní zahrádka na okenním parapetu umožní sklízet čerstvé bylinky po celý rok. Většina z nich navíc...

Amuse bouche, clafoutis, gravlax, entrecôte. Průvodce jídelním lístkem

Chateaubriand je dvojnásobně tlustý steak ze svíčkové, asi 6 až 7 cm silný.

Dokonce i váš hostinský se zdánlivě zbláznil a má jídelníček plný cizích názvů pokrmů? Při návštěvě restaurace někdy...

Další z rubriky

První potravinová banka má vlastní kuchyni. Učí připravovat zeleninu

Zaměstnanci a dobrovolníci se chystají zavařovat jablka na štrúdl.

Potravinová banka z obchodů získá hromady lilků či brokolice. Jenže potřební lidé, kteří si tam chodí pro potraviny,...

Sedmdesátiletá babička hvězdou internetu. Úspěšně předává tradiční recepty

Jelena Petrovičová je atypická důchodkyně. Každý den točí kuchařská videa.

Jelena Petrovičová ze Srbska je atypická důchodkyně. Každý den stráví celý tím, že společně s manželem vaří, natáčí...

Jak se vyhnout salmonele. Dejte pozor na křížovou kontaminaci

Mezi jednotlivými operacemi v kuchyni si myjte ruce.

Při práci s kuřecím masem nebo vejci by se podle kuchařů mělo automaticky pracovat tak, jako by se předpokládalo, že...

Najdete na iDNES.cz