Betonové kraslice pro minimalisty vyrobíte snadno. Určitě překvapíte

aktualizováno 
Ať přemýšlíte nad originální velikonoční dekorací nebo chcete překvapit koledníky, nefalšovaná betonová vajíčka se vám mohou hodit. Jejich výroba je jednoduchá a vzhled natolik nekomplikovaný, že je na stole můžete zkombinovat takřka s čímkoliv. Případně se na ně samozřejmě dá malovat.

Beton nechte minimálně jeden den tvrdnout, nejdříve pak z něj opatrně sloupejte skořápky. Vajíčka pak nechte alespoň čtyři dny odpočívat, aby beton vyzrál. | foto: zalitobetonem.cz

Malované betonové vejce koledníci určitě jen tak někde nedostanou. Máte tedy šanci se jim díky netradiční nadílce zapsat do paměti. Sice se cestou domů trochu pronesou, ale každá legrace něco stojí.

Celý postup krok za krokem

Na výrobu vajíček z betonu nic složitého nepotřebujete. Z hobby marketu nebo některého z e-shopů si pouze sežeňte tzv. hobby beton a pečlivě si v kuchyni střádejte dostatek vyfouknutých a řádně vymytých vajíček i se stojánky. Ostatní potřebné pomůcky už byste také měli najít doma. Potřebovat budete vhodnou nádobu na rozmíchání betonu, pevný sáček nebo cukrářský zdobicí sáček a kelímek na jeho odložení, špejle a vodu.

Na případné zdobení syrově vyhlížejících kraslic se pak hodí vodou ředitelné ekologické barvy podle vašeho výběru, ideálně s atesty pro styk s potravinami a na dětské hračky. Dobrým tipem je i barva tabulová, na kterou třeba můžete křídou napsat jméno koledníka nebo nějaké pěkné jarní přání.

A můžete se pustit do vlastní výroby betonových kraslic

Najděte si klidné místo, pracovní plochu zakryjte igelitem případně novinami, a v připravené nádobě si rozmíchejte beton. Pozor, vždy nejprve nasypte suchou betonovou směs, teprve poté k ní přidejte vodu.

Betonová směs by měla mít konzistenci hustší bramborové kaše, beton by měl držet svůj tvar, ale když s ním trochu zaklepeme, měl by se pomalu roztéct do stran. Na nic nečekejte a připravte si zdobicí nebo jiný silnější sáček s odstřiženým rohem.  

Sáček vložte do kelímku tak, abyste jeho okraje mohli přehnout přes okraje kelímku. Sáček pak lžičkou naplňte betonem a zamotejte si ho kolem ruky tak, aby v něm zůstal jen beton a žádný vzduch.

Pak beton ze sáčku pozvolna vytlačujte a lehce s ním plňte prázdné skořápky až po okraj. Když přelijete, přebytečný beton setřete papírovým ubrouskem. Pokud vám obsah sáčku zatuhne, promíchejte ho špejlí. Aby nebyl povrch budoucích betonových vajíček samá díra, jemně a opakovaně s nimi v dlaních poklepejte o podložku a zatřepejte, čímž dostanete přebytečný vzduch ven.

I zdobení betonových kraslic malováním může být velmi minimalistické.

I zdobení betonových kraslic malováním může být velmi minimalistické.

Také tabulová barva je vtipnou možností, na kraslice pak lze kreslit křídou.

Také tabulová barva je vtipnou možností, na kraslice pak lze kreslit křídou.

Beton potřebuje minimálně den na pořádné ztuhnutí, dřív z betonových vajíček skořápku určitě neloupejte. Každopádně z těchto kraslic dostanete skořápky dolů opatrně rukou, případně nožíkem na beton. Nakonec ještě nechte betonové kraslice pár dní odpočívat, aby měl beton šanci dobře vyschnout. Pak se případně můžete pustit i do jejich zdobení.

Autor:

Nejčtenější

Ze zahrady v satelitu vytvořila architektka venkovní obývák s bazénem

Pohled z domu na bazén časem milosrdně zacloní vysoká tráva ozdobnice. ...

Zahrada u rodinného domu by podle zahradního architekta Ferdinanda Lefflera měla rodině jednoznačně sloužit v podstatě...

VIDEO: Velikonoční nádivka nesmí chybět u žádného slavnostního stolu

Zlatavá velikonoční nádivka by měla být s chutí másla, uzeného masa a plná...

Dobrá nádivka je hotový poklad. Uvnitř nadýchaná, zvenčí krásně dozlatova zbarvená. Máslová, s vůní uzeného masa a...

KVÍZ: Jak se vyznáte ve velikonočních tradicích

Kraslice Jaroslavy Vaňousové z Chebu zdobené drátkováním

Velikonoční svátky výrazně provázejí tradice. Mnohé z nich se ale udržují pouze lokálně a některé zvyky dokonce už...

Medvědí česnek je zdrojem síly. Jen ho trhejte rozumně s citem pro přírodu

Košík s "úlovkem česnekových" bylinek: vlevo vpředu česnek podivný, za ním...

Medvědí česnek je zásobárnou látek, které naše tělo po zimě uvítá. V kuchyni se hodí do pomazánek i na výrobu domácího...

Liščata odložená na zastávce se zachránit nepodařilo, všechna uhynula

Zvířecí záchranář Karel Bobál se snaží vypiplat liščí mláďata.

Ani jedno z pěti liščat nalezených v papírové krabici na autobusové zastávce nedaleko Horšovského Týna na Domažlicku se...

Další z rubriky

Ostravák v Praze Radek Kašpárek: Michelinská hvězda? To bylo keců

Radek Kašpárek, šéfkuchař pražské restaurace Field

„Dobrá zpráva pro rodiče. Kluk, který ze základní školy nosí mizerné známky, může najít obor, v němž se dostane na...

Šroubováky, vrtačka nebo svěrák. Nejlepší dárky pro kutily

Základní sada šroubováků

V každé domácnosti potřebujete alespoň minimum nářadí, abyste byli schopni zvládnout nenadálé havarijní situace. Přece...

Opravdu slovo robot vymyslel Čapek? Co o robotech vůbec víte? Otestujte se

Sophia je inteligentní humanoidní robot vyvinutý v roce 2016 společností...

Nejmodernější technologie jsou nedílnou součástí 21.století, roboti postupně pronikají do našich každodenních životů,...

Najdete na iDNES.cz