Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stanjura čeká neschválení rozpočtu a provizorium, Schillerová před tím varuje

  12:25
„Velmi bych varovala před rozpočtovým provizoriem. Nejde ani o procenta výdajů, ale je tam zákaz čerpání těch nespotřebovaných,“ uvedla ke státnímu rozpočtu ministryně financí Alena Schillerová v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. S místopředsedou ODS Zbyňkem Stanjurou debatovala mimo jiné o inflaci či zvyšování důchodů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a Zbyněk Stanjura (ODS) v Partii Tererzie Tománkové na CNN Prima News. (26.9. 2021) | foto: CNN Prima News

Schillerová se mimo jiné vyjádřila například k účasti jednání bankovní rady České národní banky, které kritizoval mimo jiné guvernér Jiří Rusnok. „To není ovlivňování, je to základní právo. Není pochyb, že ČNB je nezávislá,“ okomentovala.

Na jednání v srpnu varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby. Argumentovala především prodražením úvěrů pro podnikatele a občany. Rusnok reagoval na její prohlášení na Twitteru ČNB, kde napsal, že zákon zakazuje bankovní radě nebo jejím členům vyžadovat či přijímat pokyny od kohokoliv, a to včetně vlády.

„Nebudeme platit více, předfinancovali jsme se na levné úroky. Jde mi o malé podnikatele a občany,“ uvedla Schillerová v Partii. Ohradila se proti tomu, že „lidem dali moc peněz“.

Debatovalo se také o inflaci, která je podle ministryně jedna z nejnižších, importovaná a pouze přechodná. „My jsme vytvořili podmínky pro to, aby lidé peníze nespotřebovali, aby lidé zdražování zvládli,“ uvedla.

Debaty o rozpočtu přijdou nyní zbytečné místopředsedovi Zbyňku Stanjurovi z ODS, podle kterého pouze plní předvolební účel. Jestliže příští týden dojde návrh rozpočtu do Sněmovny, už se podle Stanjury nestihne projednat.

V roce 2017 to bylo stejné, připomněla Schillerová. „Virtuální rozpočet to není, v pondělí se o něm budou znovu bavit na vládě. Mandatorní výdaje jsou 95 procent, ty nikdo škrtat nebude. Velmi bych varovala před rozpočtovým provizoriem. Nejde ani o procenta výdajů, ale je tam zákaz čerpání nespotřebovaných výdajů,“ konstatovala záhy.

Nespotřebované výdaje jsou neutracené peníze – když se naplánují investice, musí se s nimi počítat dál. Tyto peníze se propisují do dalších let, kdy je resorty utrácí. V provizoriu se na ně podle Schillerové nemůže sáhnout, a jediná možnost, jak se tomu vyhnout, je schválit rozpočet. „Raději ať máme rozpočet než rozpočtové provizorium,“ apelovala.

Podle Stanjury toto však nehrozí. „To by hrozilo, kdyby provizorium platilo celý rok,“ podotkl. Dodal však, že se vlády v předložení rozpočtu pouhých 14 dní před volbami musí zastat.

Stanjura také označil zmrazení platů za populistické a nechal se slyšet, že on pro to hlasovat nebude. Nemyslí si, že to státní rozpočet zachrání. Je to úspora 60 miliard ročně, což je čerpání rozpočtu asi za 17 minut. „Ať se radši zmrazí dotace Agrofertu,“ doporučil.

Stanjura se také nechal slyšet, že objíždí malé podnikatele a ptá se jich, co by chtěli od budoucí Sněmovny. „Všichni říkají - zrušte dotace. Berou je hlavně velcí podnikatelé. Vláda nemá podnikat, nepřekážet, snížit byrokracii, zlepšit podmínky. Máme množství šikovných lidí,“ uvedl s tím, že se také musí zjednodušit zákony a zjednodušit agendy úřadů.

Hnutí ANO mimo jiné uvedlo, že nechce zvyšovat daně a zvýšit důchody. Podle ekonomů to není udržitelné. „Koalice Spolu chce škrty kolem sta miliard ročně. Nepoučili se. Jsou to tupé škrty na úkor investic, dokonce si myslím, že budou muset sáhnout do platů,“ řekla Schillerová. Podle ní v hnutí ANO prosazuje postupný růst důchodů.

Piráti jsou neomarxisté, zopakovala Schillerová

„Objem mezd je příliš velký, máme moc zaměstnanců,“ kontroval Stanjura. Pro dvacet tisíc na důchod podle něj budou důchodci mít tak jako tak. Otázka však je, co si za něj koupí, protože se snižuje jeho poměr k průměrné mzdě i zdražování životních nákladů. „Kdo by neslíbil dvacet tisíc, to není složité. Zejména když bude vysoká inflace,“ uvedl. Dodal, že nechce zvyšovat DPH ani daň z příjmu právnických osob. Příští rok daňoví poplatníci podle něj zaplatí rekordní částku. „Pokud někdo říká, že platí málo, my říkáme, že platí až až.“

Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč. Podle vyjádření Schillerové v Otázkách Václava Moravce od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. 

Stanjura se podle zvěstí, které šířila na veřejnosti ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, údajně označoval za budoucího ministra financí Babišovy vlády. „Mně to pobavilo, protože je to úplně vyloučené. Jsem velký kritik téhle vlády. Je pro mě nepředstavitelné, aby ODS vládla s Andrejem Babišem,“ uvedl. Schillerová s ním souhlasila.

Schillerová řekla, že co se týče případných koalic, karty rozdají až voliči. Piráti jsou podle ní jako koaliční partner nepřijatelní. Znovu je také označila za neomarxisty. „Je to směr spojený až s levicovými extremistickými názory,“ míní ministryně. Za problematickou již dříve také označila SPD, se kterou podle ní hnutí ANO nedělá žádné námluvy.

„Pokud vyhrajeme volby a Babiš bude pověřen sestavením vlády, budeme jednat s každým, kdo s námi jednat bude chtít a bude mít největší programové shody,“ dodala. Po volbách podle ní budou strany muset uvážit, že země bude potřebovat stabilní vládu.

Autor:

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...