Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Bělobrádek: Když Babiš soud nevyhraje, k odchodu ho nutit nebudeme

  19:35
Lidovci nebudou požadovat po předsedovi ANO Andreji Babišovi odchod z vlády, pokud u soudu nevyvrátí svou spolupráci s StB. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Post vicepremiéra pro vědu a výzkum, který v nové vládě obsadí, nepovažuje za druhořadý.

Ve středu míříte jako kandidát na člena vlády na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Postupuje podle vás dostatečně rychle při jmenování vlády?
Mohl by určitě postupovat rychleji. Ústava mu to ale umožňuje a když ji zákonodárce schvaloval, tak zřejmě věděl, proč tam není vše dopodrobna. Nemůžete napsat manuál pro prezidenta, že si může zavázat polobotku nejprve pravou a pak levou, musí tam být prostor. Myslím, že je legitimní a v pořádku, že se chce setkat s adepty na ministry.

Už jste si s prezidentem vyříkali to, že vaši stranu loni nazval plevelem?
Panu prezidentovi jsem kvůli tomu napsal. Odpověděl mi, řekl bych tak šalamounsky, že v podstatě neodpověděl.

Kdy bude mít Česko podle vašeho odhadu novou vládu?
Těžko tipovat. Předpokládám ale, že to bude v řádu týdnů, možná už do konce měsíce. Nepředpokládám, že by se to protahovalo.

Pavel Bělobrádek (1976)

Vystudoval Veterinární a farmaceutickou univerzitu v Brně a CEVRO Institut v Praze. V letech 2001 až 2009 pracoval jako veterinární inspektor. Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2004. Po stranických funkcích na okresní a krajské úrovni vystoupal v listopadu 2010 až do čela strany.

S manželkou a synem Josefem žije v Náchodě, kde je zastupitelem. Působí i jako člen zastupitelstva Královéhradeckého kraje. Bělobrádek řekl iDNES.cz, že v obou funkcích zůstane i po vstupu do vlády.

Předseda KDU-ČSL má rozmanité zájmy. Hrál závodně fotbal i na kytaru, skládá básně a texty k šansonům pro skupinu 6 Na chodníku. Aktivně také publikuje své názory. Na blogu iDNES.cz například v roce 2007 popsal svou náklonnost ke kapele Orlík a vysvětlil, proč si o něm některé spolužačky na gymnáziu myslely, že je skinhead (více čtěte zde).

Vláda bude mít vcelku velkorysou většinu 111 hlasů, ale ta Nečasova ji měla ještě větší a stabilní nebyla. Jaká jsou hlavní rizika, kde nová koalice může narazit?
Těžko říct. U nás jsou poslanci kromě jednoho všichni noví, v hnutí ANO také asi nikdo poslaneckou zkušenost nemá. Situace v ČSSD je pořád složitá. Situace v ANO je také pro mnohé velkým otazníkem. Samozřejmě oni mají svého šéfa, jak mu říkají. Uvidíme, jak dlouho to bude fungovat. Vypadá to, že to vzali za podstatně jiný konec než Věci veřejné. Rizika budou spočívat v tom, že pan předseda Sobotka při koaličních vyjednáváních hodně spěchal a některé věci, které jsme tam chtěli dát, se nechaly ve vágním stavu. Ale myslím, že nás doženou.

Co vás třeba může dohnat?
Samozřejmě příjmová stránka rozpočtu a do jaké míry budeme schopni hýbat s daněmi. To bude velmi zajímavé. Teď ale nezbývá nic jiného, než co nejdříve převzít odpovědnost a začít pracovat.

Nakolik by byl pro koalici problém, když by Andrej Babiš 30. ledna neuspěl u soudu v Bratislavě?
Samozřejmě to problém bude, ale je to především otázka pro pana Babiše, pana premiéra a pana prezidenta.

Vaše strana by se snažila pana Babiše přesvědčit , aby z toho vyvodil osobní odpovědnost a třeba opustil post ministra financí?
Žádnou páku na to nemáme, jedině vystoupit z koalice. To by nás okamžitě nahradil pan Okamura, kterého pan Babiš jednu dobu velmi preferoval. Možné to je, ale nevím, jestli by taková koalice byla pro Českou republiku lepší. Nechci se dostat do situace, kdy Miroslav Kalousek jako předseda KDU-ČSL hřímal něco o bordelu v případu Gross. To nám nepřísluší. Samozřejmě je to nepříjemné. Já bych raději, kdybychom takové věci nemuseli řešit a mohli se soustředit na to podstatnější.

S pány Babišem a Sobotkou jste v posledních měsících už zažil řadu jednání. Jak na vás osobně působí a jak se vám bude s nimi v příštích letech spolupracovat?
To vůbec nebudu komentovat.

Nejsou vám lidsky blízcí?
To já vůbec nebudu komentovat. Nebudu to hodnotit a moje pocity nejsou důležité.

Po poslední vládní účast KDU-ČSL (v Topolánkově kabinetu) se lidovci nedostali do Sněmovny. Čeho se vyvarovat, aby se to tentokrát neopakovalo?
Příčin bylo daleko více. Velmi podceňovaný důvod je, že všechny tehdejší strany ve Sněmovně, včetně opozičních ČSSD a KSČM, dostaly o statisíce hlasů méně. Problém byl, že my a zelení jsme byli nejblíže hranici pětice procent. K tomu se samozřejmě mohou přidat kauzy Čunek a Cyril Svoboda.

Topolánkova vláda dělala některé věci, které jsou s naším programem v rozporu, v něčem jsme příliš ustoupili. Další příčinou byl odchod části členů do TOP 09. Je potřeba držet ruku na tepu doby a vyvarovat se zásadních politických chyb. Prošli jsme si ale sebereflexí a myslím, že jsme v dobré kondici, konsolidovaní a bez vnitřních pnutí.

Lidové noviny minulý týden informovaly, že jste se v jedné restauraci společně s kandidátem na ministra průmyslu a obchodu Janem Mládkem sešel s developerem a sponzorem KDU-ČSL Luďkem Sekyrou, který spolupracoval s Františkem Mrázkem. Nepoškozuje to vaši stranu?
Samozřejmě může, ale byl jsem s panem Mládkem na oficiální, ne tajné schůzce. Stejně tak se sejdu s panem Chládkem, dalším budoucím ministrem, který má v gesci vědu, výzkum a inovace. Pan Sekyra nic nevyjednával. On tam přišel, protože jsem s ním potřeboval pak mluvit, tak si k nám sedl a něco si dal. To podstatné už jsme měli s panem Mládkem vyřešeno.

Když bych chtěl mít tajnou schůzku, tak to nedělám v restauraci, kde je na nás vidět. Pan Sekyra nás na rozdíl od jiných stran financoval transparentně. Když se chováte tak, jak máte a necháte si peníze dát oficiálně, tak jste popotahován. Zatímco kdybyste je bral načerno, tak nejste vidět. To mě mrzí.

Pan Sekyra žádný revanš za příspěvek na sněmovní volby nechce?
Neumím si to představit. Navíc u ministerstva průmyslu. Že mu postaví byty?

Vicepremiér pro vědu a výzkum a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek (20. ledna...

Třeba aby byl dosazen jemu nakloněný člověk.
V okamžiku, kdy lidé z Agrofertu jsou ve Sněmovně a budou ministři, tak ať mě nikdo neříká, že by někdo něco... Vždyť je to směšné. Já to odmítám. Pan Sekyra mi nikoho nikam nedelegoval a taky mi nikam nikoho delegovat nebude. S lidmi, kteří za to něco chtěli, jsem se rozloučil. Když nám někdo dá 3 nebo 4 miliony, tak se s ním nemám bavit? Samozřejmě se s ním budu bavit. Přišly nám peníze i od jiných sponzorů a já je všechny neznám.

Je potřeba se ve vládě věnovat vědě na celý úvazek

Ve vládě budete vicepremiérem pro vědu a výzkum. Není to pro předsedu jedné z koaličních stran málo?
Už jsem říkal, že mojí ambicí není být ministr. Jak napsal jeden pazneht, že nemůžu dělat ministra z důvodu nemoci (Bělobrádek má roztroušenou sklerózu - pozn. red.), tak to je nehorázná lež. Pan Sobotka od začátku říkal, že preferuje, aby předsedové všech koaličních stran byli ve vládě. Usoudili jsme, že tato varianta je pro nás velmi zajímavá. 

Premiér logicky na tuto oblast nikdy neměl příliš času, je potřeba, aby se tomu někdo věnoval na celý úvazek. Když to bude místopředseda vlády, tak to bude mít určitou váhu. Je to velmi důležitý a náročný post. Koordinace bude složitější, než když jste ministr a velíte. Beru to jako velkou výzvu.

Rozhovory iDNES.cz

Server iDNES.cz v příštích týdnech přinese rozhovory se všemi kandidáty na ministry v nové vládě. Seznam rozhovorů se tak bude postupně rozšiřovat:

K oblasti vědy a výzkumu jste se nikdy příliš nevyjadřoval, jste pro ni kompetentní?
Neřekl bych, že jsem se k tomu úplně nevyjadřoval. Manažerská funkce ale neznamená, že znáte technologii. A já jsem poměrně učenlivý člověk, takže se spoustu věcí naučím. Už jsem se setkal s lidmi s technologické a grantové agentury a akademiky. V tom budu pokračovat dál. Určitou představu, jak ty věci fungují, mám.

Jaké budou vaše priority?
Především bych byl rád, aby tady byla jednotná koncepce a shoda na tom, jaké jsou cíle. Moje funkce není tolik výkonná, jako spíše koordinační. Musíte zkoordinovat ministerstva průmyslu a školství, Akademii věd, vysoké školy, průmysl. Často mají rozdílné zájmy. Chci tu určitou řevnivost mezi jednotlivými skupinami zmenšit. Je nutné říct, které obory co nejvíce podporovat.

Musíme také dočerpat peníze z evropských fondů, lépe chránit duševní vlastnictví a více systémově řešit spolupráci škol s firmami. Chci, abychom měli více patentů a v aplikovaném výzkumu byli schopní více konkurovat, aby tady nebyl jen profesor Holý, ale abychom našli spoustu dalších lidí. Nemůžeme být skladištěm a překladištěm, ale těmi, kdo hodnoty vytvářejí. Je potřeba jít cestou, kterou se vydalo Finsko nebo Dánsko, kde jsou inovace velmi zásadním zdrojem růstu hospodářství.

Jak bude početný váš aparát?
To ještě nevím, je to v jednání. Mám nějakou představu a předal jsem ji panu premiérovi. Chci vybudovat silný kompetentní tým. Významní lidé mi přislíbili, že se v tom chtějí angažovat. Když to bude na úrovni vlády bráno vážně, tak jsou ochotni to dělat i zadarmo, protože to vnímají jako prospěšnou věc.

Sdílíte názor premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, který loni v Hospodářských novinách kritizoval Akademii věd, že je přebujelá a neefektivní?
Případné změny v Akademii věd je předčasné komentovat. Mám už domluvenou schůzku s jejím předsedou, panem profesorem Drahošem. Akademie věd je společně s vysokými školami a průmyslem třemi zásadními stranami, které tady hrají velkou úlohu. Je potřeba, aby se to podařilo svést do jednoho směru.

Na jakých oborech by česká věda měla stavět?
Velký prostor je v technologiích, které nám mnozí ani nepřisuzují, a to jsou věci, které se týkají ICT systémů, programátorů. Velmi je zajímavá chemie a materiály. Říci konkrétní obory je ale těžké. Bude záležet i na poptávce průmyslu.

Podpoří KDU-ČSL novelu, aby pravomoc jmenovat profesory přešla od prezidenta na předsedu Senátu (více čtěte zde)?
Naše odborná komise je k tomu velmi skeptická. Nevidí žádný zásadní důvod, byl by to trochu lex Zeman. Názor, že by měl zůstat současný stav, je velmi silný. S panem prezidentem jsem o tom hovořil, vyjádřil přání, abychom to podpořili. Budeme-li ale prezidentu odebírat další a další pravomoci, tak je otázka, kde se to zastaví.

Vy píšete básně a písňové texty, inspirovala vás k nějakému velká politika?
Ne, to není příliš inspirující. Navíc to není můj svět.

Co je váš svět?
Rozhodně nejsem z toho světa, kdy přijdete do restaurace, kde jsou v pisoáru nakrájeny citrusové plody. To, že jsem na některé večírky a akce chodil, pro mě byla nutnost, když jsem byl nový a potřeboval jsem se kontaktovat s významnými lidmi. Jsem z okresního města a mám radši přírodu, raději sázím stromky v lese nebo trhám ovoce. Moje texty jsou většinou o lidských vztazích, o politice by to asi nebyly veselé šansony.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Nemovitosti bez majitele? Rusové chtějí na Ukrajině zabavit přes 13 tisíc bytů a domů

21. května 2024  7:59

Ruské úřady chtějí na okupovaných ukrajinských územích zabavit více než 13 tisíc bytů a domů, které...

Prezident Pavel navštíví Explosii, děti v léčebně i podebatuje ve Vysokém Mýtě

21. května 2024  7:30

Poslední kraj, který v roli prezidenta České republiky Petr Pavel ještě oficiálně nenavštívil, je...

Kolony brzdí provoz na D5 a D8 před hranicemi, důvodem jsou německé kontroly

21. května 2024

Na dálnicích D5 a D8 stojí před hraničními přechody do Německa dlouhé kolony především kamionů....

Neapolí otřáslo zemětřesení. Bylo nejsilnější za posledních 40 let

21. května 2024  6:16,  aktualizováno  6:29

Okolím jihoitalské Neapole v pondělí večer otřáslo zemětřesení, podle agentury AFP nejsilnější za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Zásnubní šaty elegantní princezny. Spustily Kate efekt, návrhářku zničily

Seriál Když si jeho šaty oblékne některá z členek královské rodiny, obvykle to každý návrhář oslavuje jako životní úspěch....