Sobotka našel novou ministryni, bude jí Michaela Marksová Tominová

  9:17aktualizováno  17:22
Velký den Bohuslava Sobotky, kdy byl jmenován premiérem, začal ráno na jednání užšího vedení ČSSD. Sobotka se přišel s kolegy poradit o nové ministryni práce a sociálních věcí. Bude jí Michaela Marksová Tominová. Pro iDNES.cz to potvrdil sám Sobotka. Ve vládě tak nakonec budou tři ženy.

Novou ministryní práce a sociálních věcí má být podle návrhu šéfa ČSSD Michaela Marksová Tominová. | foto: ČTK

"Ano, čeká ji těžký úkol. Ministerstvo práce je v katastrofálním stavu," sdělil iDNES.cz Sobotka. Marksová Tominová jeho nabídku přijala.

Kdo je budoucí ministryně práce

Michaela Marksová Tominová je odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu, členka zastupitelstva Prahy 2. Pracuje jako pedagožka v Jedličkově ústavu a na různých projektech, které pomáhají ženám v začlenění na trhu práce.

Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1997-2004 pracovala jako ředitelka pro styk s veřejností v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí (2004-2006) a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství (2009-2010). V letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2. Je jí 44 let.

"V resortu práce a sociálních věcí již působila a zná jeho chod z vedoucí pozice a díky své pracovní praxi má rovněž bohaté zkušenosti s rodinnou i pracovněprávní politikou. Resort práce a sociálních věcí se dostal díky hrubým pochybením Nečasovy vlády do dezolátního stavu, novou ministryni tak čeká spousta nášlapných min položených pány Drábkem a Šiškou, práce s nápravou koncepčních chyb a nefunkčních systémů. Jsem ale přesvědčen, že tuto nelehkou pozici zvládne," uvedl později v tiskové zprávě šéf ČSSD.

Marksová Tominová už ví, na co se jako nová ministryně práce a sociálních věcí zaměří.

"Chci využít všech svých dosavadních zkušeností k tomu, abych mohla na ministerstvu práce a sociálních věcí co nejdříve prosadit priority, schválené v koaliční smlouvě. Za klíčové cíle považuji zejména obnovu funkčnosti úřadů práce, prosazení plné valorizace penzí, posílení podpory rodin s dětmi a zajištění bezchybné distribuce sociálních dávek všem, kteří na ně mají ze zákona nárok," uvedla budoucí ministryně práce a sociálních věcí.

Jako svou náměstkyni by si ráda vzala na ministerstvo bývalou středočeskou radní Zuzanu Jentschke Stöcklovou, která byla také v užším výběru kandidátek na ministryni práce. Jentschke Stöcklová je nyní asistentkou senátora Jiřího Dienstbiera, rovněž nového člena vlády. Tomu vstup Marksové Tominové do vlády přidělal starosti, protože právě s ní počítal jako se svou nejbližší spolupracovnicí ve své nové funkci ministra pro lidská práva.

Sobotka čekal nejdéle. Stane se premiérem 83 dnů po volbách

Předsedou vlády se Sobotka stal 83 dní po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. To je rekord, zatím žádný z premiérů na své jmenování tak dlouho nečekal.

Vládu chce prezident jmenovat do konce ledna. Před tím se ještě setká s kandidáty na ministry. ČSSD bude mít ve osm, ANO šest a lidovci tři členy vlády.

Kolem půl druhé po poledni se Sobotka z Lidového domu vypravil na Pražský hrad, kde byl po třetí hodině odpoledne jmenován jedenáctým premiérem samostatné České republiky. (více zde) Z Hradu už odjel s policejní ochrankou, kterou na rozdíl od Petra Nečase přijme. Nehodlá se stěhovat do Kramářovy vily, zůstane bydlet s manželkou a dětmi v pražských Stodůlkách.

Marksová Tominová nahradí ve vládě Krčála

Sobotka musel na poslední chvíli řešit, kdo v pozici ministra práce a sociálních věcí nahradí původního kandidáta, radního z Vysočiny Petra Krčála. Ten nejprve Sobotkovu nabídku přijal, pak se jí však z osobních důvodů vzdal.

Šéf ČSSD se v minulých dnech setkal s pěti kandidátkami do vlády. Kromě Marksové Tominové jednal se zlínskou radní Taťánou Valentovou Nersesjan, bývalou středočeskou radní Zuzanou Jentschke Stöcklovou, náměstkyněmi olomouckého a jihočeského hejtmana Yvonou Kubjátovou a Ivanou Stráskou.

Původně totiž ČSSD do vlády ani jednu ženu neposlala a sklidila za to kritiku. Nyní budou ve vládě ženy tři. Kromě Marksové Tominové ještě dvě zástupkyně hnutí ANO - v čele resortu spravedlnosti Helena Válková a na ministerstvu pro místní rozvoj Věra Jourová.

ČSSD do eurovoleb povede Keller, potvrdilo grémium

Užší vedení ČSSD také v pátek potvrdilo, že kandidátku strany pro evropské volby povede sociolog Jan Keller. Jiří Dienstbier, jehož jméno strana také zvažovala, bude totiž ministrem pro lidská práva, který zároveň povede Legislativní radu vlády. A místopředsedkyně Gajdůšková, která není tak dobře jazykově vybavena, jak by se na europoslance slušelo, dala přednost práci v České republice.

"Moje role v evropské agendě je v národním parlamentu v Senátu, to považuji za důležité a v tom chci pokračovat," řekla iDNES.cz po jednání grémia ČSSD Gajdůšková. "Podporuji proto velmi kandidaturu pana Kellera," dodala Gajdůšková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Jarní teploty vystřídá v půlce týdne déšť, o víkendu se sluníčko vrátí

Ilustrační foto

Slunečné a teplé počasí bude pokračovat i na začátku nového týdne, jen v některých oblastech se objeví mlha. Teploty i...

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

Najdete na iDNES.cz