Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Sobotka našel novou ministryni, bude jí Michaela Marksová Tominová

  9:17aktualizováno  17:22
Velký den Bohuslava Sobotky, kdy byl jmenován premiérem, začal ráno na jednání užšího vedení ČSSD. Sobotka se přišel s kolegy poradit o nové ministryni práce a sociálních věcí. Bude jí Michaela Marksová Tominová. Pro iDNES.cz to potvrdil sám Sobotka. Ve vládě tak nakonec budou tři ženy.

Novou ministryní práce a sociálních věcí má být podle návrhu šéfa ČSSD Michaela Marksová Tominová. | foto: ČTK

"Ano, čeká ji těžký úkol. Ministerstvo práce je v katastrofálním stavu," sdělil iDNES.cz Sobotka. Marksová Tominová jeho nabídku přijala.

Kdo je budoucí ministryně práce

Michaela Marksová Tominová je odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu, členka zastupitelstva Prahy 2. Pracuje jako pedagožka v Jedličkově ústavu a na různých projektech, které pomáhají ženám v začlenění na trhu práce.

Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1997-2004 pracovala jako ředitelka pro styk s veřejností v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí (2004-2006) a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství (2009-2010). V letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2. Je jí 44 let.

"V resortu práce a sociálních věcí již působila a zná jeho chod z vedoucí pozice a díky své pracovní praxi má rovněž bohaté zkušenosti s rodinnou i pracovněprávní politikou. Resort práce a sociálních věcí se dostal díky hrubým pochybením Nečasovy vlády do dezolátního stavu, novou ministryni tak čeká spousta nášlapných min položených pány Drábkem a Šiškou, práce s nápravou koncepčních chyb a nefunkčních systémů. Jsem ale přesvědčen, že tuto nelehkou pozici zvládne," uvedl později v tiskové zprávě šéf ČSSD.

Marksová Tominová už ví, na co se jako nová ministryně práce a sociálních věcí zaměří.

"Chci využít všech svých dosavadních zkušeností k tomu, abych mohla na ministerstvu práce a sociálních věcí co nejdříve prosadit priority, schválené v koaliční smlouvě. Za klíčové cíle považuji zejména obnovu funkčnosti úřadů práce, prosazení plné valorizace penzí, posílení podpory rodin s dětmi a zajištění bezchybné distribuce sociálních dávek všem, kteří na ně mají ze zákona nárok," uvedla budoucí ministryně práce a sociálních věcí.

Jako svou náměstkyni by si ráda vzala na ministerstvo bývalou středočeskou radní Zuzanu Jentschke Stöcklovou, která byla také v užším výběru kandidátek na ministryni práce. Jentschke Stöcklová je nyní asistentkou senátora Jiřího Dienstbiera, rovněž nového člena vlády. Tomu vstup Marksové Tominové do vlády přidělal starosti, protože právě s ní počítal jako se svou nejbližší spolupracovnicí ve své nové funkci ministra pro lidská práva.

Sobotka čekal nejdéle. Stane se premiérem 83 dnů po volbách

Předsedou vlády se Sobotka stal 83 dní po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny. To je rekord, zatím žádný z premiérů na své jmenování tak dlouho nečekal.

Vládu chce prezident jmenovat do konce ledna. Před tím se ještě setká s kandidáty na ministry. ČSSD bude mít ve osm, ANO šest a lidovci tři členy vlády.

Kolem půl druhé po poledni se Sobotka z Lidového domu vypravil na Pražský hrad, kde byl po třetí hodině odpoledne jmenován jedenáctým premiérem samostatné České republiky. (více zde) Z Hradu už odjel s policejní ochrankou, kterou na rozdíl od Petra Nečase přijme. Nehodlá se stěhovat do Kramářovy vily, zůstane bydlet s manželkou a dětmi v pražských Stodůlkách.

Marksová Tominová nahradí ve vládě Krčála

Sobotka musel na poslední chvíli řešit, kdo v pozici ministra práce a sociálních věcí nahradí původního kandidáta, radního z Vysočiny Petra Krčála. Ten nejprve Sobotkovu nabídku přijal, pak se jí však z osobních důvodů vzdal.

Šéf ČSSD se v minulých dnech setkal s pěti kandidátkami do vlády. Kromě Marksové Tominové jednal se zlínskou radní Taťánou Valentovou Nersesjan, bývalou středočeskou radní Zuzanou Jentschke Stöcklovou, náměstkyněmi olomouckého a jihočeského hejtmana Yvonou Kubjátovou a Ivanou Stráskou.

Původně totiž ČSSD do vlády ani jednu ženu neposlala a sklidila za to kritiku. Nyní budou ve vládě ženy tři. Kromě Marksové Tominové ještě dvě zástupkyně hnutí ANO - v čele resortu spravedlnosti Helena Válková a na ministerstvu pro místní rozvoj Věra Jourová.

ČSSD do eurovoleb povede Keller, potvrdilo grémium

Užší vedení ČSSD také v pátek potvrdilo, že kandidátku strany pro evropské volby povede sociolog Jan Keller. Jiří Dienstbier, jehož jméno strana také zvažovala, bude totiž ministrem pro lidská práva, který zároveň povede Legislativní radu vlády. A místopředsedkyně Gajdůšková, která není tak dobře jazykově vybavena, jak by se na europoslance slušelo, dala přednost práci v České republice.

"Moje role v evropské agendě je v národním parlamentu v Senátu, to považuji za důležité a v tom chci pokračovat," řekla iDNES.cz po jednání grémia ČSSD Gajdůšková. "Podporuji proto velmi kandidaturu pana Kellera," dodala Gajdůšková.

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Intenzivní boje s Hamásem končí, válka v Gaze však ne, řekl izraelský premiér

23. června 2024  21:12,  aktualizováno  22:10

Fáze intenzivních bojů proti palestinskému hnutí Hamás se chýlí ke konci. Prohlásil to v neděli...

Počet obětí pouti do Mekky vzrostl na 1300, většina neměla povolení se účastnit

23. června 2024  21:56

Více než 1300 poutníků zahynulo podle nové bilance při velké muslimské pouti do Mekky v Saudské...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...