ANO kývlo na politické náměstky, Sobotka shání do vlády ženu

  17:55aktualizováno  17:55
Na ministerstvech budou nově dva typy náměstků, odborní i političtí. "Já jsem to tak pochopila, že takto bude znít dohoda, že si budeme akceptovat náměstky," řekla první místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová po jednání zástupců koalice. ANO dosud prosazovalo jen odborné náměstky, těm politickým, jež dodají ČSSD a lidovci, se bránilo.

Hnutí ANO podle Věry Jourové akceptovalo, že kromě odborných budou na ministerstvech i političtí náměstci, které nominují strany, jež nemají ministra. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Neprošla varianta, která se nám zdála jako vhodná, že bychom si čistě řídili své resorty a byli za ně plně odpovědní. Vypadá to, že bude křížová varianta nominování náměstků tam, kde nemáme ministry," řekla Jourová. "Nebude to identické u všech ministerstev," doplnil ji šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák.

Experti ČSSD, ANO a KDU-ČSL jednali ve středu ve Sněmovně o služebním zákonu, jehož přijetím v prvním čtení prezident Miloš Zeman podmínil, že jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí.

Všichni koaliční poslanci služební zákon podpoří, řekla si koalice

A nová koalice mu vyšla vstříc. Služební zákon projedná ve Sněmovně v prvním čtení na mimořádné schůzi, která začne 21. ledna. "Všichni koaliční poslanci podpoří služební zákon v prvním čtení," řekl Sklenák.

Kromě toho lídři stran Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek jednali o tom, zda zůstane zachována praxe z předchozích koaličních vlád, kdy ta strana, která nemá ministra, bude mít zastoupení v podobě náměstka. A shodli se na tom, že to tak bude. I když si to tak ANO původně nepřálo.

Prakticky tak ve vedení ministerstev budou dva typy náměstků. Jedni, kteří se budou moci změnit po výměně vlády, a druzí, takzvaní odborní, kteří budou odpovídat za chod ministerské sekce a budou podléhat služebnímu zákonu.

"Dohodli jsme se na pozici odborného náměstka, který odpovídá ministrovi a vládě za řízení konkrétní sekce, za odbornou část práce ministerstva. Tento člověk by měl být vybírán výběrovým řízením," řekla Jourová. To vládní koalice zapracuje do služebního zákona při jeho dalším projednávání ve Sněmovně. ČSSD, ANO a KDU-ČSL ho budou chtít projednat pečlivě. Mezi prvním a druhým čtením ve Sněmovně bude devadesát dnů.

Se služebním zákonem vznikne post "superúředníka", generálního ředitele státní služby. Toho by podle koalice měla vybrat vláda a obešlo by se to bez kontrasignace prezidentem. Právě generální ředitel by zase jmenoval státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech, kteří by garantovali odborný chod úřadu. Rusnokova vláda ve středu předložila svůj vlastní návrh, podle nějž by generálního ředitele státní služby jmenoval prezident. (více o tomto návrhu najdete zde)

Sobotka do čela ministerstva hledá ženu, jsou čtyři adeptky

Kromě diskuse o náměstcích a zákonu o státní službě pokračoval ve středu Sobotka v hledání nového ministra práce a sociálních věcí místo Petra Krčála, který se nominace z osobních důvodů vzdal. (více zde)

Ministryní by se mohla stát žena. Sobotka začal ve středu jednat s případnými kandidátkami. Patří mezi ně zlínská radní Taťána Valentová Nersesjan, bývalá středočeská radní Zuzana Jentschke Stöcklová, odborná mluvčí ČSSD pro lidská práva a rodinu Michaela Marksová Tominová a jihočeská vicehejtmanka Ivana Stráská.

S prvními dvěma se Sobotka už sešel, se zbývajícími dvěma si promluví ve čtvrtek. Definitivně jasno chce mít v pátek, kdy ho prezident Zeman jmenuje předsedou vlády.

K obsazování křesla ministra práce se vyjádřil i prezident. "Plně důvěřuji schopnosti pana premiéra Sobotky," řekl Zeman na tiskové konferenci na návštěvě Karlovarského kraje. Nechce prý Sobotkovi radit, ale má-li předseda ČSSD tu možnost, nominaci ženy by uvítal.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Konec lesů, jak je známe. V některých krajích už ani nejsou smrky k těžbě

Zdevastované lesy v okolí Želivky. Tmavou barvu mají usychající borovice.

České lesy čelí největší dosavadní kalamitě. Mohou za to smrkové monokultury, ale i státní dotace. Dříve husté lesy,...

Kdo je tady ministr? Šmarda se Staňkem se na selfie smáli teoriím novinářů

Ministr Antonín Staněk se na festivalu Colours of Ostrava setkal se svým možným...

Zatímco vládní ANO a ČSSD řeší už několik měsíců otázku výměny na postu ministra kultury, nynější ministr Antonín...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz