Dienstbier: Byl bych pro adopce bez ohledu na sexuální orientaci páru

  18:31aktualizováno  18:31
Jiří Dienstbier míří na pozici ministra pro lidská práva. Rád by změnil stav, kdy jsou podle něj diskriminovány páry stejného pohlaví. "Byl bych pro to, aby se adopce umožnila bez ohledu na sexuální orientaci páru, který adoptuje," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Dienstbier.

Jiří Dienstbier v Show Jana Krause | foto: FTV Prima

Budete ministrem pro lidská práva. Jaké vidíte v této oblasti priority?
Začal bych od takové symbolické věci. Navrhl bych vládě, aby odstoupila od požadavku na sjednání výjimky z Lisabonské smlouvy, respektive z Listiny základních práv Evropské unie, z hlavy IV, která je nadepsána solidarita a upravuje základní práva. Právo na přístup ke zdravotní péči, právo na přístup ke zdravému životnímu prostředí. Pokud chce Česká republika vážně přistupovat k ochraně lidských práv, tento akt je velmi důležitý.

Teď mluvíte o "Klausově výjimce", aby podepsal Lisabonskou smlouvu...
Přesně tak. Nevidím důvod, proč by čeští občané měli být v rámci Evropské unie občany druhé kategorie.

Budete také navrhovat, protože jste se v té věci angažoval už jako senátor, aby i homosexuální páry mohly adoptovat děti?
Současný stav je protiústavní. Přinejmenším je třeba řešit to, co už ve Sněmovně bylo před jejím rozpuštěním. A to je řešení situace dětí, které žijí v rodině složené z osob stejného pohlaví, kde jedna z těchto osob je biologickým rodičem dítěte. Tam jde opravdu o ochranu zájmů samotného dítěte. Ne o to, jestli dojde k adopcim, tedy vlastně příchodu dítěte k biologicky cizím lidem do homosexuálního svazku. Byl bych i pro to, aby se adopce umožnila bez ohledu na sexuální orientaci páru, který adoptuje. Je třeba vždy posuzovat zájem dítěte.

Povolili byste homosexuálním párům adopci dětí?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. ledna 2014. Anketa je uzavřena.

Ano 4035
Ne 3852

Takže v tomto směru budete předkládat nějaký návrh do vlády?
V každém případě v minimalistické variantě, která se týká osvojení tam, kde dítě žije s párem, kdy jeden z nich je biologický rodič.

Umím si představit debatu o kvótách na kandidátkách

Jak se díváte na zavádění kvót pro rovné zastoupení osob různého pohlaví například v politice?
Možná to ani není nejpodstatnější, možná je důležitější vytváření předpokladů, aby se v profesní oblasti muži a ženy mohli uplatnit stejně. To jsou věci, které máme v programu. To je třeba zajištění toho, aby pro každého bylo místo v jeslích nebo ve školce, aby oba rodiče mohli budovat profesní kariéru. Nepochybně sem patří i téma kvót.

Myslím, že v situaci, kdy nikdo nebude zpochybňovat, že schopnosti mužů a žen jsou rovnocenné, i dosahované vzdělání je stejné, nebo dokonce někdy mezi ženami je vyšší, je těžko odůvodnitelné, aby bylo o tolik menší jejich zastoupení ve veřejných funkcích. Umím si představit debatu o kvótách na kandidátních listinách. Ta debata bude jistě složitá, ale stanovit minimální zastoupení obou pohlaví na kandidátních listinách by bylo dobré. Kvóty do této úvahy patří.

Ulicemi českých, moravských a slezských měst pochodují čas od času pravicoví extrémisté. K nimž se přidávají i další lidé, kteří nejsou spokojeni s tím, že stát není schopen řešit problémy romské menšiny. Co byste s tím jako ministr pro lidská práva chtěl dělat?
Jako ministr těžko nabídnu řešení, které by během pár měsíců nebo roku vyřešilo situaci. Jakýkoli smysluplný postup je na několik let a skládá se z celé řady věcí. Pokud chcete vyřešit problémy sociálně vyloučených lokalit, což se netýká jen romské menšiny, tak potřebujete řešit celou řadu témat. Téma sociálního bydlení, je to otázka lichvy a předlužení obyvatelstva, exekucí...

Čím byste začal?
Je třeba řešit to celkově. Jednotlivostmi to řešitelné není, ale dlouhodobým strategickým přístupem k řešení těchto témat ve vzájemné vazbě. Patří tam otázka vzdělávání, aby děti ze sociálně vyloučených rodin dosáhly na vzdělání podle svých schopností  a aby nebyly handicapovány nižší mírou sociálních dovedností. Čili tím, z jakého prostředí pocházejí.

Naléhavý je chybějící zákon o sociálním bydlení

Ale vy ty věci budete muset schvalovat postupně, takže něčím budete muset začít.
Neumím vypíchnout jednu věc, která je nejdůležitější. Co je jistě naléhavé, je chybějící zákon o sociálním bydlení, kde je třeba najít dohodu mezi státem a obcemi, které potřebují podporu od státu, včetně finanční. Jinak by to nemohly zvládnout. Je možné rychle řešit problémy v oblasti exekucí, zejména zásadní snížení nákladů, které souvisejí s vymáháním pohledávek. Jistě se vláda bude zabývat tím, jak znovu spojit výplatu sociálních dávek s terénní sociální prací. Bez toho je ten systém nefunkční.

Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve

Spojenci. Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve volebním štábu v Lidovém domě v Praze.

Uvědomujete si, že vaším handicapem v této věci bude, že naladění většinové populace není vůči lidem ze sociálně vyloučených lokalit úplně přátelské?
To si uvědomuji, že to naladění není úplně příznivé. Dokonce i chápu, že v těch místech, kde jsou problémy související se sociálním vyloučením, to napětí vyvolává. Ale je potřeba nedělat populistické kroky a pomoci jak lidem v sociálně vyloučených lokalitách, tak v okolí, kteří na situaci také doplácejí.

Zeman mi termín nedal, má nominace je asi bezproblémová

Hodně se o vás mluvilo, že budete spíše lídrem ČSSD pro eurovolby než novým ministrem. Byla tato možnost ve hře?
Tu debatu jsme vedli a v závěru bylo jasné, že to musí být buď vláda, nebo lídr kandidátky do Evropského parlamentu. Nakonec po dlouhých debatách a vyhodnocení situaci jsme se jednoznačně dohodli, že budu nominován do vlády.

Už máte u prezidenta Miloše Zemana, který chce zpovídat kandidáty do vlády, domluvený termín schůzky?
Termín zatím domluvený není, na rozdíl od všech mých kolegů, kteří byli nominováni. Z toho dovozuji, že moje nominace je naprosto bezproblémová a nepotřebuje další vysvětlování.

Rozhovory iDNES.cz

Server iDNES.cz v příštích týdnech přinese rozhovory se všemi kandidáty na ministry v nové vládě. Seznam rozhovorů se tak bude postupně rozšiřovat.

Dosud nebyla jmenována celá vláda. Je to uvnitř ČSSD argumentem pro to, aby byla upravena Ústava?
Z čeho mám trochu nepříjemný pocit, je to, že se protahuje jmenování nové vlády, období nejistoty a nelegitimní Rusnokovy vlády. Bylo by už žádoucí, aby se Česká republika dočkala vlády, která vzešla z volebních výsledků. Jak ve volebním programu, tak v koaliční smlouvě máme, že budeme usilovat o změnu Ústavy, která bude garantovat zachování parlamentní republiky. Takový návrh ale musí vzejít ze širší dohody politických stran.

Návrhem Sněmovny na premiéra by mohl být prezident vázán

Jak by přesně ta úprava Ústavy měla vypadat, co byste do ní přidal?
Je podstatné, aby se respektovaly výsledky voleb a aby přiměřeně rychle vznikla legitimní vláda. Z tohoto hlediska se můžeme bavit o lhůtách, ale možná ještě důležitější je vymezit pravidla, jakým postupem se vybírá budoucí premiér. Já si umím představit, že jestliže se usnese většina ze všech poslanců na návrhu na premiéra, že by takovým návrhem byl prezident vázán.

ČSSD dlouhodobě slibuje zákon o obecném referendu. Máte takový návrh připravený?
Máme připravenou celou řadu návrhů, které je možné oprášit a předložit. Opět zde především platí, že je zde třeba jednat na širším, než na koaličním základě.

O čem by se podle vás nemohlo konat?
Považuji za naprosto zřejmé, že není možné konat referendum ve věcech Ústavy, aby nikdo nenavrhl zrušení základů demokratického právního státu. Není možné konat referendum o omezení základních lidských práv. Určitě bude debata, nakolik je možné, aby referendum bylo ve věcech daňového nebo volebního zákonodárství.

Dovedl byste si představit referendum o zrušení Senátu?
Neuměl, protože to je právě změna ústavního systému a Ústava je vyvážená, vybalancovaná. Ty jednotlivé moci se moci kontrolují a hlídají. To by třeba někdo taky mohl vyvolat referendum, že se má zrušit vláda a přenést pravomoci na jedinou osobu. A to by asi málokdo chtěl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Důchodová komise poprvé zasedala. Řešit chce, kde najít shodu v penzích

První zasedání komise pro spravedlivé důchody. (22. února 2019)

Nová důchodová komise by měla mít v brzké době představu o tom, jakým směrem by se v příštích letech mohly ubírat...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz