Sobota 8. května 2021, Den vítězství
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. května 2021 Den vítězství

Bratislava, kouzelnými uličkami starého města

Rozdělením Československa jako by se Bratislava výrazně vzdálila, byť stále leží jen pár desítek minut jízdy autem od české hranice. Češi, kteří na hlavní slovenské město zcela "zapomněli", ovšem dělají velkou chybu.

Bratislava, Bratislavský hrad | foto: Profimedia.cz

Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu. Historické budovy mají opravený kabát, celé centrum září novotou… A ulice Starého Města jsou turisty mnohem více zaplněné než dříve. Přinášíme vám pár tipů, na co byste neměli při návštěvě historického jádra města na "krásném modrém" Dunaji zapomenout.

Osud jako svatý Vít

Procházku historickým jádrem můžeme začít u katedrály svatého Martina. Stojí kousek od nájezdu na moderní Nový most s charakteristickým "létajícím talířem".

Chrám nemůžete přehlédnout. Je to nejvyšší stavba nejen ve Starém Městě, ale v celé Bratislavě. Její věž se tyčí do výše 85 metrů. Jde o jeden z nejvýznamnějších církevních objektů na celém Slovensku.

Bratislava

Bratislava - Katedrála svatého Martina

Svatomartinský chrám má podobný osud jako katedrála svatého Víta v Praze, také se dokončoval několik století. S jeho stavbou se začalo už ve 13. století a vysvěcen byl v polovině 15. století. Ale například barokní kaplička kostela byla postavena až v první polovině 18. století. Dnešní podoba pochází až z roku 1849.

Katedrála byla postavena na místě bývalého hřbitova, pohřbívalo se zde až do 19. století. V tmavých katakombách jsou pochováni šlechtici, významné církevní osobnosti a také Jozef Ignác Bajza - autor prvního slovenského románu. Katedrála slouží významným společenským událostem až do současnosti.

Vzhůru do uliček

U katedrály svatého Martina začíná bratislavské Staré Město. Není nijak rozlehlé, pohodlnou chůzí si historické jádro prohlédnete za pár hodin. Od chrámu se můžete vydat třeba Kapitulskou ulicí, typickou starodávnou úzkou uličkou. Vznikla už počátkem 13. století. Některé domy jsou zdobené historickými freskami. Mnohdy jsou jen s obtížemi vidět, protože uličky Starého Města obsadily stolečky a obří deštníky spousty kaváren a restaurací.

 Kousek od Kapitulské ulice je Michalská brána s věží, jediná zachovaná brána středověkého městského opevnění. Vznikla v druhé polovině 13. století. Na zemi pod Michalskou bránou je jedna turistická atrakce: šipky na všechny strany ukazují, jak daleko je to odsud do jiných světových metropolí.

Paláce dávných celebrit

Vydáte-li se od Michalské brány nazpátek Michalskou ulicí a necháte po pravé straně katedrálu svatého Martina, dojdete do Panské ulice, jedné z nejvýznamnějších ve Starém Městě. Panská ulice vznikla hned za městskými branami, před kterými byl hluboký vodní příkop.

Bratislava

Bratislava - Čumil

Je to opravdu ulice pánů - šlechtici, grófové a další tehdejší celebrity si zde nechali vystavět své paláce. Z mnohých můžeme jmenovat např. Pálffyho palác či Keglevičův palác...

Na konci Panské ulici, kde se kříží Rybářská brána s Laurinskou ulicí, můžete zakopnout o bronzovou postavičku Čumila, který "vylézá" z kanálu. Autorem této sochy - nejspíš nejfotografovanějšího Bratislavana - je akademický malíř Viktor Hulík. Plastika zdobí bratislavské korzo už desátým rokem.

Skutečné srdce města

Dáte-li se od Čumila doleva po ulici Rybářská brána, dojdete po pár krocích na Hlavní náměstí, skutečné srdce Bratislavy. Najdete zde například Maxmiliánovu fontánu, několik paláců, ale především Starou radnici - nejstarší radnici na Slovensku. Její vznik sahá do konce 13. století, ovšem z této doby se zachovala pouze nárožní věž.

Od roku 1868 je Stará radnice sídlem Městského muzea, nejstaršího muzea s nepřetržitým provozem na Slovensku, které mapuje historii Bratislavy.

Hlavní náměstí má vynikající atmosféru a svůj vlastní život. Uprostřed postávají stánkaři se suvenýry, stále se tu "vyměňují" turisté, kteří fotografují památky nebo popíjejí kávu v příjemném podniku. Občas se s nějakým turistou dá do řeči bratislavský rodák...

Bratislava

Bratislava - Hlavní náměstí s kašnou a radnicí

Bratislava, Nový most

Bratislava - Nový most

Bratislava

Bratislava - Bratislavské korzo

Oblíbená promenáda

Procházka po historickém jádru města pak může pokračovat ke Slovenskému národnímu divadlu. Stačí se vrátit do Rybářské brány a jít rovně, dokud se neotevře pohled na neorenesanční divadlo. Jeho architekty jsou slavní vídeňští mistři Fellner a Helmer, kteří se zapsali například i do historie Karlových Varů, kde vybudovali několik významných staveb, včetně tamního divadla.

Kuriozitou je, že ve Slovenském národním divadle se zprvu hrálo většinou česky. Až v roce 1921 nastoupili do divadla první slovenští herci a postupně se začal zvyšovat počet slovenských premiér.

Slovenské národní divadlo v Bratislavě

Slovenské národní divadlo v Bratislavě

Od divadla vede nádherná živá promenáda - Hviezdoslavovo náměstí. Původně zde bylo jedno z dunajských ramen, přístav a rybářské domy. Marie Terezie ovšem nařídila zbourat městské hradby, a tak začalo v druhé polovině 18. století vznikat náměstí.

Jeho součástí se později staly stromové aleje a časem zde vyrostly i honosné budovy, jako je hotel Carlton nebo Pálffyho palác. Bratislavané si to tu rychle oblíbili a chodili sem na procházky. Chodí dodnes. Nejen na procházky, ale třeba na posezení s přáteli nebo o samotě s knihou.

Hviezdoslavovo náměstí končí nedaleko od výchozího bodu procházky u katedrály svatého Martina.

Nejkrásnější výhledy

Ze Starého Města se tu a tam mezi domy otevře pohled na Bratislavský hrad, hlavní symbol města na Dunaji. Se čtyřmi věžičkami vypadá jako převrácený stůl.

Výšina nad řekou byla osídlena už čtyři až dva tisíce let před naším letopočtem. Intenzivnější osídlení ovšem měli na svědomí Keltové, kteří si zde vybudovali opidum. Kelty pak vystřídali Slované, v 9. století zde vzniklo velkomoravské hradiště. A stavělo se dál.

Ve třináctém století zde vyrostl románský hrad, jehož podoba vydržela až do gotické přestavby v 15. století. Svou typickou čtyřvěžovou podobu dostal v sedmnáctém století. Posledním, kdo stihl hrad výrazně upravit, byla Marie Terezie, která z vojenské pevnosti udělala přepychové sídlo.

Začátkem 19. století vypukl na hradě ničivý požár, který se přenesl až do podhradí. Trvalo sto padesát let, než se s ruinami hradu začalo něco dít. Z popudu předního slovenského malíře Janka Alexyho se v roce 1955 začalo s obnovou celého hradního areálu. Nejvýznamnější etapa rekonstrukce skončila v roce 1968, kdy byl dokončen hradní palác.

Bratislava
Bratislava

V současnosti sídlí na hradě Historické muzeum, jedno z nejvýznamnějších a zároveň největších slovenských muzeí. Ve svých fondech uchovává téměř 250 tisíc předmětů, které dokumentují historii Slovenska od středověku po současnost.

A budete-li si prohlížet historickou výstavu, obětujte ještě chvilku a z třetího patra paláce se vydejte do Korunní věže. Je odsud jeden z nejkrásnějších výhledů na Bratislavu a okolí.

Autor: pro iDNES.cz, Petr Švarc

Související články

Newton Media: Slováci se báli o podvozek formule 1, Češi o Karlův most

F1 Karlův most
7. května 2021

V dubnu se v Česku a na Slovensku proháněla formule 1 při natáčení reklamního spotu společnosti...

Sputnik V obstál v maďarských testech pro Slovensko, čeká se na postoj Ruska

Vakcína Sputnik V
aktualizováno  7. května 2021

Slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský na páteční tiskové konferenci informoval, že...

Házenkáři odehrají skupinu na Euru v Bratislavě, při losu budou ve třetím koši

Tomáš Piroch (v červeném) se dere do zakončení.
4. května 2021

Čeští házenkáři odehrají na lednovém mistrovství Evropy základní skupinu v Bratislavě. Při...

Výhody jen pro Rusko, lži Matoviče. Slováci znají obsah smlouvy o Sputniku

Slovenský premiér Igor Matovič, ministr zdravotnictví Marek Krajčí a další...
30. dubna 2021

Slovenské ministerstvo zdravotnictví po několika týdnech tahanic zveřejnilo smlouvu na nákup ruské...

Ve 43 letech zemřel bývalý člen Janáčkovy opery v Brně Petr Císař

Petr Císař
29. dubna 2021

Minulý týden zemřel bývalý člen Janáčkovy opery v Brně Petr Císař. Bylo mu 43 let. O jeho úmrtí...

Ruská odveta za solidaritu s Českem. Dalších sedm diplomatů musí pryč

Slovenská ambasáda v Moskvě. (22. dubna 2021)
aktualizováno  28. dubna 2021

Ruské ministerstvo zahraničí vyhošťuje tři pracovníky slovenského velvyslanectví v odvetě za...

Na Slovensku se otevřely zahrádky. Dezinfikujte po mně, mají hlásit hosté

Centrum Bratislavy ožilo. Díky uvolnění koronavirových opatření se znovu...
aktualizováno  26. dubna 2021

Centrum Bratislavy v pondělí ožilo. Lidé využili volnějších koronavirových pravidel a vyrazili na...

Slovensko zmírní koronavirová pravidla. Češi budou moci do země snadněji

Na bratislavských silnicích se kvůli novému vládnímu opatření k epidemii...
23. dubna 2021

Slovensko zmírní podmínky pro vstup cizince. Většině lidí, kteří na Slovensko dojíždějí za prací,...

Jako v době kamenné. Osmdesátiletá horolezkyně provozuje v Pákistánu nemocnici

23. dubna 2021

Jako žena neměla za bývalého režimu moc šancí účastnit se horolezeckých expedic, přesto zdolala dvě...

Napjatým vztahům navzdory. Česko za týden navštíví kontroverzní Noční vlci

22. dubna 2021

Ruský motorkářský klub Noční vlci blízký Vladimiru Putinovi opět projede Slovenskem a Českem....

Společná reakce EU vůči Rusku nebude, Česko prý nežádalo. Hamáček to vyvrací

aktualizováno  19. dubna 2021

Evropská unie stojí v otázce vypovězení osmnácti ruských diplomatů jednotně a solidárně za Českem,...

Vraždila mlýnkem na maso. Poté svého manžela celou noc porcovala

16. dubna 2021

Premium Holínky se jim bořily do měkké hlíny, kterou před chvílí skropil vydatný říjnový déšť. Švitořily a...

Asi bych měl nutkání dát syna na hokej, přiznává Petr Nedvěd

15. dubna 2021

Legendární hokejista Petr Nedvěd (49) se loni stal poprvé tatínkem. Dcera Naomi už pomalu začíná...

Drsnost České sody je oproti dnešní době slabý odvar, říká Fero Fenič

15. dubna 2021

Premium Vypráví o své intuici, neuvěřitelných náhodách a zvláštních shodách okolností. Až člověka napadne,...

Slovenský soudce Harabin prchal před úřady, policii nepustil do dveří

14. dubna 2021

Někdejší kandidát na slovenského prezidenta Štefan Harabin si na vlastní kůži vyzkoušel, kam až...

Žbirka z blízkosti, otevřeně a s humorem. Dokument Meky k vidění zdarma

1. dubna 2021

Premium Dokument Meky režiséra Šimona Šafránka se dočkal vřelého přijetí diváků i filmové kritiky. Přináší...

Developer CTP koupil průmyslový park na Slovensku. Investuje tam pět miliard

31. března 2021

Developerská skupina CTP sídlící v Humpolci ohlašuje další ambiciózní plány. V úterý odkoupila...

S Hegerovou snědl hejno kachen. A společně vymysleli název jeho podniku

28. března 2021

Zpráva o úmrtí zpěvačky Hany Hegerové v úterý velmi zasáhla i Aleše Hrbka. Žďárský kavárník a...

Slováky trápila Malta, Ronaldovi upřeli vítězný gól. Nizozemci slavili

aktualizováno  27. března 2021

Portugalci v čele s Cristianem Ronaldem zuří, rozhodčí jim neuznali podle všeho regulérní branku,...

Jak na další pandemii? Mít připravena záložní lůžka, navrhují odborníci

22. března 2021

Pandemie koronaviru zatížila jihomoravské nemocnice na maximum. Kraj a odborníci začínají...

Po debaklu s rapidy je Bratislava premiantem. Vedle porsche vyrobí superb

16. března 2021

Před 50 lety chtěli dělat Alfy Romeo, vyvinuli dodávkovou „stodvacítku“, ale místo toho vyrobili...

V Rangers ho milovali. Chtěli ho do Sparty i Slavie. Pak fotbal vyměnil za triatlon

12. března 2021

Premium Býval dravcem. Rychlíkem. Střelcem. Sbíral tituly. Jenže někdejší útočník Filip Šebo o fotbal už...

U sídla vlády složil kopu hnoje. Matovič ho na nás kydá denně, říká politik

aktualizováno  11. března 2021

O rozruch se ve středu ráno postaral slovenský exministr školství Juraj Draxler. Před Úřad vlády v...

Doby veselých historek z natáčení jsou dávno pryč, tvrdí Martin Dejdar

8. března 2021

Premium Je statečným pilotem Maděrou i nesmrtelnou Babuškou Jaguškou. Nepříjemným majorem Strouhalem i...

Masakr na Švédských šancích. Rána, co hnisá, říká režisér nové inscenace

7. března 2021

Téma obludné poválečné vraždy 267 lidí u Přerova zpracoval režisér Jiří Havelka pro Národní...

Slíbil jsem Rusku Zakarpatskou Ukrajinu, žertoval Matovič. A vyvolal skandál

aktualizováno  4. března 2021

Slovenský premiér Igor Matovič se pokusil žertem zlehčit kritiku, které čelí kvůli nákupu ruské...

Prodával džíny a seděl za podvod s auty. Hošna inspiroval divadelníky

3. března 2021

Příběh krále kovodžínoviny z 90. let minulého století se objeví na jevišti. Životem Rudolfa Hošny i...

Slovensko zavádí večerní zákaz vycházení. Pokud nepomůže, přijde lockdown

28. února 2021

Slovensko od středy zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci. Na mimořádném jednání o...

Bude to oslava života! Studio DVA letos zvládne hned pět letních scén

28. února 2021

Očekávám velký zájem o kulturu, hlásí producent Michal Hrubý. Jeho Studio DVA tak na letošní léto...

Slovenské nemocnice kolabují. Ministr přitom chce otevřít kostely

aktualizováno  22. února 2021

Slovensko je nyní spolu s Českem nejhorší na světě, pokud jde o zvládání pandemie koronaviru....

Podnikání cvičitelce podruhé zhatil covid, dorazila ho uzavírka Sokolovska

19. února 2021

Když loni v březnu vypukla první vlna epidemie koronaviru, cvičitelce Lucii Habalové a její rodině...

RegioJet opět vypraví vlaky do Chorvatska, jízdenky už jsou v prodeji

18. února 2021

Soukromý dopravce RegioJet ve čtvrtek zahájil prodej jízdenek do Chorvatska. Od konce května do...

Slovensko zavedlo karanténu po příjezdu do země, Unii žádá o zdravotníky

aktualizováno  17. února 2021

Slovensko žádá země EU o vyslání zdravotníků na pomoc při léčbě pacientů po nákaze koronavirem....

Praha bodovala v žebříčku nejzelenějších měst. Nepřekvapuje mě to, říká radní

13. února 2021

Prosklené mrakodrapy, doprava, beton a davy funících lidí. Nejen kvůli nim se v metropolích hromadí...

Penta Investments má trojici nových partnerů, posílí vedení společnosti

12. února 2021

Investiční skupina Penta má tři nové partnery. Dalšími spoluvlastníky a členy vrcholného vedení...

V MHD kvůli nákaze s nikým nemluvte, vyzývá dopravce Bratislavany

aktualizováno  8. února 2021

Bratislavský dopravní podnik doporučil cestujícím, aby při cestování v MHD omezili mluvení. „Buďme...

Mám problémy s českým „L“, směje se muzikálová herečka Andrea Gabrišová

3. února 2021

Herečku a zpěvačku Andreu Gabrišovou (28) diváci znají z muzikálů Romeo a Julie, Kočky, Děj se co...

Hokejové mistrovství světa se bude hrát pouze v lotyšské Rize

aktualizováno  2. února 2021

Letošní hokejové mistrovství světa se bude hrát pouze v lotyšské Rize. Ta měla být původně jen...

RegioJet v létě opět vypraví vlaky na Jadran. Nově až do Splitu

2. února 2021

Po loňském úspěchu se společnost Regiojet opět rozhodla provozovat vlakové spojení do Chorvatska....

Povolení vyjít ven jen po zaslání SMS? Slovensko zvažuje tvrdé zpřísnění

1. února 2021

Slovensko uvažuje o dalším zpřísnění koronavirových opatření. Tamní ministr zdravotnictví Marek...

Bála jsem se, natahovala jsem to. Češka z pumpy promluvila o ukájení lupiče

29. ledna 2021

Hrdinka z bratislavské čerpací stanice popsala svůj příběh. Češka Soňa tam v noci na středu...

Hokejová federace není jednotná. Nyní vedou Slováci, nejlépe by zvládli MS sami

28. ledna 2021

Ve středu měl padnout verdikt o novém pořadateli hokejového MS, jenže mezinárodní federace IIHF k...

Češka v Bratislavě zdržela lupiče. Do příjezdu policie ho uspokojovala

27. ledna 2021

I orálním sexem se dá zastavit zločin. Na vlastní kůži si to ve středu nad ránem vyzkoušela Češka...

Šéfovat může i z cely. Kotleba utáhl otěže v LSNS, straníci mluví o totalitě

21. ledna 2021

Předním členům slovenské krajní pravice začala chybět demokracie. A to poté, co předseda Lidové...

Umíme dokonalou bublinu. Slováci přesvědčují IIHF, proč mají dostat mistrovství

21. ledna 2021

Slovenská metropole Bratislava má unikátní příležitost hostit mistrovství světa v hokeji dvakrát za...

Bříza: Hrozba Škody nás neovlivnila. Zůstat apolitický je velmi složité

18. ledna 2021

Jako člen Rady Mezinárodní hokejové federace IIHF spolurozhodl o tom, že se letošní mistrovství...

Primark s expanzí do Česka pořád počítá. Start ovšem opět posunul

18. ledna 2021

Koronakrize a restrikce uvalené na obchody s textilem stále odsouvají otevření první tuzemské...

Po kritice kvůli protekčnímu očkování bude Cibulková pomáhat v nemocnici

12. ledna 2021

Bývalá slovenská tenistka Dominika Cibulková, která čelila kritice kvůli přednostnímu očkování...

Budoucnost jsou stanice s lokální výrobou elektřiny, říká expert na elektromobilitu

12. ledna 2021

Premium Elektromobilita vyvolává spoustu otázek, a to nejen ohledně elektrických aut, ale i jejich...

Protekce tenistky Cibulkové. Slovákům vadí, že dostala přednostně vakcínu

10. ledna 2021

Slovensko probírá případ bývalé profesionální tenisové hráčky Dominiky Cibulkové, která přeskočila...

Fotogalerie