Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bratislava, kouzelnými uličkami starého města

Rozdělením Československa jako by se Bratislava výrazně vzdálila, byť stále leží jen pár desítek minut jízdy autem od české hranice. Češi, kteří na hlavní slovenské město zcela "zapomněli", ovšem dělají velkou chybu.
Bratislava, Bratislavský hrad

Bratislava, Bratislavský hrad | foto: Profimedia.cz

Historické centrum Bratislavy se v posledních letech výrazně změnilo k lepšímu. Historické budovy mají opravený kabát, celé centrum září novotou… A ulice Starého Města jsou turisty mnohem více zaplněné než dříve. Přinášíme vám pár tipů, na co byste neměli při návštěvě historického jádra města na "krásném modrém" Dunaji zapomenout.

Osud jako svatý Vít

Procházku historickým jádrem můžeme začít u katedrály svatého Martina. Stojí kousek od nájezdu na moderní Nový most s charakteristickým "létajícím talířem".

Chrám nemůžete přehlédnout. Je to nejvyšší stavba nejen ve Starém Městě, ale v celé Bratislavě. Její věž se tyčí do výše 85 metrů. Jde o jeden z nejvýznamnějších církevních objektů na celém Slovensku.

Bratislava - Katedrála svatého Martina

Svatomartinský chrám má podobný osud jako katedrála svatého Víta v Praze, také se dokončoval několik století. S jeho stavbou se začalo už ve 13. století a vysvěcen byl v polovině 15. století. Ale například barokní kaplička kostela byla postavena až v první polovině 18. století. Dnešní podoba pochází až z roku 1849.

Katedrála byla postavena na místě bývalého hřbitova, pohřbívalo se zde až do 19. století. V tmavých katakombách jsou pochováni šlechtici, významné církevní osobnosti a také Jozef Ignác Bajza - autor prvního slovenského románu. Katedrála slouží významným společenským událostem až do současnosti.

Vzhůru do uliček

U katedrály svatého Martina začíná bratislavské Staré Město. Není nijak rozlehlé, pohodlnou chůzí si historické jádro prohlédnete za pár hodin. Od chrámu se můžete vydat třeba Kapitulskou ulicí, typickou starodávnou úzkou uličkou. Vznikla už počátkem 13. století. Některé domy jsou zdobené historickými freskami. Mnohdy jsou jen s obtížemi vidět, protože uličky Starého Města obsadily stolečky a obří deštníky spousty kaváren a restaurací.

 Kousek od Kapitulské ulice je Michalská brána s věží, jediná zachovaná brána středověkého městského opevnění. Vznikla v druhé polovině 13. století. Na zemi pod Michalskou bránou je jedna turistická atrakce: šipky na všechny strany ukazují, jak daleko je to odsud do jiných světových metropolí.

Paláce dávných celebrit

Vydáte-li se od Michalské brány nazpátek Michalskou ulicí a necháte po pravé straně katedrálu svatého Martina, dojdete do Panské ulice, jedné z nejvýznamnějších ve Starém Městě. Panská ulice vznikla hned za městskými branami, před kterými byl hluboký vodní příkop.

Bratislava - Čumil

Je to opravdu ulice pánů - šlechtici, grófové a další tehdejší celebrity si zde nechali vystavět své paláce. Z mnohých můžeme jmenovat např. Pálffyho palác či Keglevičův palác...

Na konci Panské ulici, kde se kříží Rybářská brána s Laurinskou ulicí, můžete zakopnout o bronzovou postavičku Čumila, který "vylézá" z kanálu. Autorem této sochy - nejspíš nejfotografovanějšího Bratislavana - je akademický malíř Viktor Hulík. Plastika zdobí bratislavské korzo už desátým rokem.

Skutečné srdce města

Dáte-li se od Čumila doleva po ulici Rybářská brána, dojdete po pár krocích na Hlavní náměstí, skutečné srdce Bratislavy. Najdete zde například Maxmiliánovu fontánu, několik paláců, ale především Starou radnici - nejstarší radnici na Slovensku. Její vznik sahá do konce 13. století, ovšem z této doby se zachovala pouze nárožní věž.

Od roku 1868 je Stará radnice sídlem Městského muzea, nejstaršího muzea s nepřetržitým provozem na Slovensku, které mapuje historii Bratislavy.

Hlavní náměstí má vynikající atmosféru a svůj vlastní život. Uprostřed postávají stánkaři se suvenýry, stále se tu "vyměňují" turisté, kteří fotografují památky nebo popíjejí kávu v příjemném podniku. Občas se s nějakým turistou dá do řeči bratislavský rodák...

Bratislava - Hlavní náměstí s kašnou a radnicí

Bratislava - Nový most

Bratislava - Bratislavské korzo

Oblíbená promenáda

Procházka po historickém jádru města pak může pokračovat ke Slovenskému národnímu divadlu. Stačí se vrátit do Rybářské brány a jít rovně, dokud se neotevře pohled na neorenesanční divadlo. Jeho architekty jsou slavní vídeňští mistři Fellner a Helmer, kteří se zapsali například i do historie Karlových Varů, kde vybudovali několik významných staveb, včetně tamního divadla.

Kuriozitou je, že ve Slovenském národním divadle se zprvu hrálo většinou česky. Až v roce 1921 nastoupili do divadla první slovenští herci a postupně se začal zvyšovat počet slovenských premiér.

Slovenské národní divadlo v Bratislavě

Od divadla vede nádherná živá promenáda - Hviezdoslavovo náměstí. Původně zde bylo jedno z dunajských ramen, přístav a rybářské domy. Marie Terezie ovšem nařídila zbourat městské hradby, a tak začalo v druhé polovině 18. století vznikat náměstí.

Jeho součástí se později staly stromové aleje a časem zde vyrostly i honosné budovy, jako je hotel Carlton nebo Pálffyho palác. Bratislavané si to tu rychle oblíbili a chodili sem na procházky. Chodí dodnes. Nejen na procházky, ale třeba na posezení s přáteli nebo o samotě s knihou.

Hviezdoslavovo náměstí končí nedaleko od výchozího bodu procházky u katedrály svatého Martina.

Nejkrásnější výhledy

Ze Starého Města se tu a tam mezi domy otevře pohled na Bratislavský hrad, hlavní symbol města na Dunaji. Se čtyřmi věžičkami vypadá jako převrácený stůl.

Výšina nad řekou byla osídlena už čtyři až dva tisíce let před naším letopočtem. Intenzivnější osídlení ovšem měli na svědomí Keltové, kteří si zde vybudovali opidum. Kelty pak vystřídali Slované, v 9. století zde vzniklo velkomoravské hradiště. A stavělo se dál.

Ve třináctém století zde vyrostl románský hrad, jehož podoba vydržela až do gotické přestavby v 15. století. Svou typickou čtyřvěžovou podobu dostal v sedmnáctém století. Posledním, kdo stihl hrad výrazně upravit, byla Marie Terezie, která z vojenské pevnosti udělala přepychové sídlo.

Začátkem 19. století vypukl na hradě ničivý požár, který se přenesl až do podhradí. Trvalo sto padesát let, než se s ruinami hradu začalo něco dít. Z popudu předního slovenského malíře Janka Alexyho se v roce 1955 začalo s obnovou celého hradního areálu. Nejvýznamnější etapa rekonstrukce skončila v roce 1968, kdy byl dokončen hradní palác.

Bratislava
Bratislava

V současnosti sídlí na hradě Historické muzeum, jedno z nejvýznamnějších a zároveň největších slovenských muzeí. Ve svých fondech uchovává téměř 250 tisíc předmětů, které dokumentují historii Slovenska od středověku po současnost.

A budete-li si prohlížet historickou výstavu, obětujte ještě chvilku a z třetího patra paláce se vydejte do Korunní věže. Je odsud jeden z nejkrásnějších výhledů na Bratislavu a okolí.

Autor: pro iDNES.cz, Petr Švarc
  • Související články

Po vnučce se Maroš Kramár v 64 letech dočkal i další dcery

14. dubna 2024  9:42

Maroš Kramár (64) je čtyřnásobným tatínkem. S partnerkou Inou Oravcovou (38), se kterou žije už pět...

Chceme být přátelský soused Ukrajiny, řekl Fico po jednání vlád

11. dubna 2024  10:14,  aktualizováno  15:34

Na Slovensku ve čtvrtek jednaly slovenská a ukrajinská vláda. Slovensko chce být podle slovenského...

Už nejsem poslancem, oznámil zvolený prezident Pellegrini. Řekli mu to novináři

8. dubna 2024  15:29,  aktualizováno  16:01

Zvolený slovenský prezident Peter Pellegrini oznámil, že mu podle ústavy zaniká poslanecký mandát...

Pellegrini bude mluvit pravdu, jsme hloupý národ. Jak Slováci reagovali

7. dubna 2024  15:26

Reportérky iDNES.cz se zeptaly v bratislavských ulicích kolemjdoucích na výsledek sobotní...

Gay Pellegrini mi nevadí, propagátor LGBT Korčok ale ano. Co zaznělo u voleb

6. dubna 2024  18:06

Bratislava (od zpravodajky iDNES.cz) Za pár hodin bude jasné, jestli Zuzanu Čaputovou v čele Slovenska vystřídá Ivan Korčok, nebo Peter...

Slovenská policie obvinila kvůli únosu Vietnamce osm lidí, i Ficova poradce

6. dubna 2024  8:26

Slovenská policie obvinila osm lidí v sedm let staré kauze únosu vietnamského podnikatele z Německa...

Z Prahy vyrazili Slováci k volbám vlakem. U cestujících vyhrál jednoznačně Korčok

5. dubna 2024  9:31,  aktualizováno  12:19

Na pražské hlavní nádraží v pátek dopoledne zamířili voliči ze Slovenska, kteří „Volebným vlakom“...

Je mladý a rozvážný, podpořil Babiš v Bratislavě Pellegriniho

3. dubna 2024  15:59

Český expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš před druhým kolem slovenských prezidentských...

Pellegrini mluvil o svém stometrovém bytě jako o „maličkém“, popudil Slováky

3. dubna 2024  15:11

Slovenský prezidentský kandidát Peter Pellegrini si v úterý nechtěně pošramotil image „lidového“...

Budu v krajích, omluvil se Pellegrini z duelu. Přitom ho vyfotili v Bratislavě

2. dubna 2024  14:59,  aktualizováno  17:21

Kandidáti na slovenského prezidenta se v úterý večer utkají v další předvolební debatě. Původně...

KVÍZ: Kdy žil Jánošík a kdo je reklamou na ticho? Co víte o Slovensku?

1. dubna 2024  15:49

Slovenska je teď všude plno. Konalo se první kolo prezidentských voleb a za rohem je to druhé....

Oktagon 55: Szabová se vrací, hlavní zápas Jungwirtha s Pukačem. Přístup na stream zdarma

20. března 2024  11:53

V sobotu 23. března se přesune organizace Oktagon MMA opět do Německa. Hlavním soubojem večera bude...

Slováci se ozvali proti změnám v RTVS. Vyšli do ulic Bratislavy i Košic

15. března 2024  20:28

Ve dvou největších slovenských městech, v Bratislavě a v Košicích, v pátek pokračovaly demonstrace...

Klaus a Fico se potkali v Bratislavě. Hašteření nesmí narušit vztahy, shodli se

11. března 2024  13:49

Česko-slovenské vztahy nesmí být poškozované žádnou politickou reprezentací, řekl v pondělí...

Vladimír Mužík přichází do CME, bude se starat o digitální obsah

28. února 2024  15:42

Vladimír Mužík nastoupí na pozici Director of Digital Transformation-Informative Programming...

Povinné mačkání tlačítka. Všechny pražské zastávky autobusů mají být na znamení

23. února 2024  14:15

Pražská integrovaná doprava (PID) chce, aby byly všechny autobusové zastávky na znamení. Nyní je...

Za osm měsíců zhubnu 22 kilo, oznámila bývalá tenistka Cibulková. Je v polovině

9. února 2024  11:40

Bývalá slovenská tenistka Dominika Cibulková (34) se rozhodla zatočit s nadbytečnými kilogramy,...

Gregorová, Marešova ex, sexy herečky i herci. Kdo zatančí v Let’s Dance?

2. února 2024  15:56

Ve slovenské verzi StarDance, která se vysílá pod názvem Let’s Dance, si letos zatančí jedenáct...

Malostranský zápisník: Rakušan je pokrytec – a měl by to říci Fialovi

21. ledna 2024

Premium Když za okny zuří kulturní revoluce, radši bacha na šovinistické a toxické termíny! Bratislava...

SÓLO PRO KOTLETU: Proč nejsem spisovatel, ale sexuální kouč

20. ledna 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

Danko „dýchal“ až 15 hodin po srážce se semaforem, policie má z nehody video

15. ledna 2024  17:47,  aktualizováno  20:45

Místopředseda slovenské sněmovny a šéf vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, který...

SÓLO PRO ŠPINAR: Jak asi Slovensko přijme queer drama v Národném?

13. ledna 2024

Premium Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké...

Nedáme si ukrást Slovensko. Proti Ficovi navzdory mrazu protestovaly dvě desítky měst

11. ledna 2024  21:22,  aktualizováno  21:35

Na Slovensku ve čtvrtek pokračovaly demonstrace proti vládě Roberta Fica a jejím plánům na zrušení...

Fico si byt koupil za nižší než tržní cenu. Peníze jsem vysoudil od médií, tvrdí

10. ledna 2024  19:21

Slovenský premiér Robert Fico si svůj nový byt v Bratislavě koupil za nižší než tržní cenu, píší...

Slavil v jeho dresu a naštval komunisty. Ondruš vypráví: Franz byl můj přítel

9. ledna 2024

Premium Už dlouho žije ve Francii, ale doma v Bratislavě, v jeho tajné síni slávy, byste našli bílý dres s...

Čeští a slovenští archeologové našli v Guatemale jedno z nejstarších mayských měst

9. ledna 2024  7:56

Česko-slovenský archeologický tým loni objevil na severu Guatemaly v provincii Petén jedno z...

Expanze MMA na fotbalové stadiony. Nejdřív Eden, potom Bratislava?

8. ledna 2024  18:24

Jen pět měsíců zbývá, než se uprostřed stadionu v pražském Edenu objeví klec pro MMA zápasníky. Než...

Podezřelý z brutální vraždy v Bratislavě je synem popraveného škrtiče žen

8. ledna 2024  16:12,  aktualizováno  16:36

Slovensko minulý týden šokovala brutální vražda osmačtyřicetileté ženy, které vrah vyřízl srdce a...

Fico si koupil luxusní byt až za milion eur. Kde na něj vzal, neřekl

5. ledna 2024  21:24

Slovenský premiér Robert Fico se po letech strávených v nájmu přestěhoval do vlastního. Koupil si...

Brutální smrt v Bratislavě. Žena měla vyříznuté srdce, orgány ležely ve vědru

5. ledna 2024  11:42,  aktualizováno  15:12

Bratislavští kriminalisté zadrželi v pátek odpoledne muže podezřelého z brutální vraždy...

Studenti cestují za významnými osobnostmi, jejich příběhy jsou jim inspirací

26. prosince 2023  9:30

Řadu let vozí Miroslav Stulák z chebského gymnázia studenty za významnými osobnostmi. Říká, že...

Máma tátu nenahrazuje a myslím si, že je to správně, říká dcera Petra Muka

26. prosince 2023

Pendlují mezi Bratislavou, Prahou a jižními Čechami, kde mají rodinu. Vdova po zpěvákovi Petru...

„Spravedlnost ubráníme i v zimě“. Slováci potřetí protestovali proti Ficovi

19. prosince 2023  22:27

Bratislava v úterý zažila třetí protivládní demonstraci za poslední dva týdny. Protesty se postupně...

„Fico do basy“. Slováci opět protestovali, do ulic vyšli i mimo metropoli

12. prosince 2023  18:49,  aktualizováno  21:09

Slováci v úterý znovu vyšli do ulic demonstrovat proti nové vládě premiéra Roberta Fica. Protest...

Dostupnost bytů se zlepšila. Prahu na konci žebříčku vystřídala Bratislava

6. prosince 2023  12:24

Možnost lidí koupit si v metropoli nový byt se po letech poprvé zlepšila. Na pořízení...

V Bratislavě vyrobili první superb. Na lince nahradil nejmenší škodovku

1. prosince 2023  14:02

Bratislava (od zpravodaje iDNES.cz) Bratislavská továrna německé automobilky Volkswagen zahájila sériovou výrobu nové generace vozidel...

Autogalerie týdne: Nápady pro autonomní dopravu česko-slovenských studentů

26. listopadu 2023

Autonomní doprava je jednou z největších výzev dalších desetiletí pro vývojáře i designéry. Jak...

Slovákům došla trpělivost a blokovali ukrajinský přechod. Chráníme trh, tvrdí

16. listopadu 2023  16:24

Slovenští dopravci ve čtvrtek odpoledne na hodinu zablokovali silniční hraniční přechod s Ukrajinou...

Ukrajinské kamiony už vadí i Slovákům. Kolony v polské blokádě se nekrátí

15. listopadu 2023  21:36

Ani po týdnu protestů nepolevují fronty kamionů na hraničních přechodech z Polska na Ukrajinu....

Den s migranty před hranicemi s Českem. Kontroly nás nezastaví, říkají

1. listopadu 2023

Premium (od zpravodajů MF DNES a iDNES.cz na Slovensku) Tisíce uprchlíků míří přes Slovensko do západní Evropy. Znovuzavedené kontroly, třeba ty na...

Byl jsem prvním cestujícím našich aerolinek, psal před 100 lety redaktor Lidovek

v diskusi je 1 příspěvek

29. října 2023

„Byl jsem prvním cestujícím z Prahy do Bratislavy při prvním letu Československých státních...

Jak ČSA vzlétly k nebesům. Příběh z pravěku svého času slavné firmy

v diskusi je 5 příspěvků

29. října 2023

V pondělí 29. října 1923 otevřely Československé státní aerolinie letem s jedním cestujícím svou...

Manželka mi dala zelenou, říká Matušov. S Prostějovem chce do finále

26. října 2023  9:19

Volejbalovému řemeslu se učil v Prievidzi, na vysoké škole mu ale došlo, že se jako hráč neuživí....

Kincl už zná svého soupeře. O titul se neutká s Vémolou, ale s Čepem

24. října 2023  18:05

Moc chtěl odvetu. Ukázat, že si zaslouží pás střední váhy Oktagonu. Jenže se svou výzvou Karlos...

Proč Fico nenávidí Ukrajinu? Kdysi ho tam ponížili, když zoufalý žádal o plyn

20. října 2023  16:50

Staronový slovenský premiér Robert Fico před volbami varoval, že v případě svého vítězství už...

Rekord Oktagonu! Vémola vyhrál KO za sedm sekund. Má titul a vyzval k odvetě Kincla

7. října 2023  14:05,  aktualizováno  8.10

Přehodil si přes rameno pozlacený pás a zapumpoval pěstmi nad hlavou. Moc se mu nevěřilo, ale...

Jak opravuji Vémolu. Bolest pro něj není limit, říká fyzioterapeut

7. října 2023

Premium Poprvé k němu Karlos Vémola přišel v roce 2017. Posadil se na červené lehátko a přiznal: Jsem po...

ČSA slaví sto let. První let s jediným cestujícím zamířil z Prahy do Bratislavy

6. října 2023  13:19

Původně Československé státní aerolinie slaví sto let své existence. K založení páté nejstarší...

Slovenská vláda pozastavuje po volbách pomoc Kyjevu, ten mluví o vlivu agentů

5. října 2023  11:37,  aktualizováno  19:07

Slovenská úřednická vláda po uskutečněných parlamentních volbách pozastavuje vojenskou pomoc...

Buchinger zpět v Bratislavě: Hezouna týrat nebudu. Dočká se zápasu o titul?

4. října 2023  15:59

Čtyřicet výher, čtyřiatřicet ukončení, čtyři tituly. Působivá čísla Ivana Buchingera doplňme ještě...

Další z kategorie