Část žáků se má vrátit k prezenční výuce 1. března. Navzdory přetrvávající vážnosti epidemie to podle politiků je možné díky tomu, že budou pravidelně testováni na přítomnost koronaviru v těle. Plaga věří, že testů bude dostatek.
Další otevření škol však podle ministra bude záležet i na dalším vývoji epidemie. Opozice a hejtmani naléhají na vládu, aby také otevřela obchody. Připojil se i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a nakonec souhlasí i šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný. Obsluha obchodů má povinně nosit respirátory bezpečnostního stupně FFP2. Podle Blatného by bylo však lepší, kdyby je v co největší míře nosili i zákazníci.
Vláda dospěla k závěru, že zpřísňování opatření či zachování těch stávajících nedává příliš smysl, pokud je poměrně velké množství lidí, jak se domnívá, nedodržuje. Premiér Andrej Babiš dokonce hovořil o polovině populace.
Stále více odborníků netají nad chystaným rozvolněním, byť to Blatný tak odmítl nazvat, čím dál větší znepokojení. Znejistěl i Plaga, který svůj názor zveřejnil ve čtvrtek ráno na Twitteru.
Lépe na tom není ani Blatný. Ministr zdravotnictví ve středu upozornil, že jakákoliv změna s sebou nese riziko zhoršení situace. „Jestliže bychom předpokládali, že tím, že se přestane nařizovat, začnou lidé více dodržovat opatření, potom to může být dobrá zpráva. Jestliže se však začne méně nařizovat a lidé budou opatření ještě méně dodržovat, potom je to cesta špatným směrem,“ řekl. Vzhledem k rychlosti šíření viru bude podle Blatného nutné po 14 dnech situaci vyhodnotit. A jestliže opravdu dojde k zhoršení situace, pak se v tom „nebude smět pokračovat“.
Kriticky se k možnému otevření maloobchodů od pondělí 22. února vyjádřil například děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity a epidemiolog Rastislav Maďar.„Neznám člověka, který by si otevření obchodů nepřál. Ale strategie: ‚Rozvolníme, uvidíme‘ už jednou předčasně zazněla – i přes naše varování – na podzim a stálo to mnoho životů. Navíc by se brzdilo mnohem delší dobu než by trvalo rozvolnění. Ještě chvíli vydržet,“ vyjádřil se.
Mělo by se zavést povinné nošení respirátorů FFP2?
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru s iDNES.cz nicméně uznal, že malé obchody jsou méně rizikové. Je tedy pro jejich otevření. „Pokud se nastaví pravidla, nebude tam docházet k nějakým nadbytečným kontaktům, tak ten problém by tady nemusel být. Když se podíváme na rizikovost různých aktivit, tak tady jsou dominující víceméně ve firmách a doma. Teď nepochybně budou narůstat školy, pokud se nebude testovat, což doufám, že bude,“ zdůraznil.
Dušek varuje před návratem do škol. Vývoj epidemie je hrozně špatný, míní |
Objevila se i kritika návratu do škol. Po něm je pravděpodobný nárůst počtu nakažených covidem-19, varoval ve středu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Ten upozornil, že od začátku roku se infekce začala vyskytovat častěji i u dětí, které chodí do mateřských a základních škol. Jedním z důvodů může být i šíření britské mutace koronaviru. Pokud by se otevřely střední školy, výskyt v nich by byl asi ještě vyšší než u mladších dětí.
Počty nakažených už opět překračují hranici 10 tisíc za 24 hodin. Laboratoře ve středu odhalily nových 10 813 případů, což je skoro o 1300 více než před týdnem. Hospitalizovaných od předchozího dne ubylo, lidí ve vážném stavu je naopak nejvíce od počátku pandemie, a to 1227. Na JIP a ARO zbývá 148 lůžek pro covidové pacienty. Rizikové skóre PES stouplo na 75 bodů.
17. února 2021 |