Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Byl to altruistický čin, říká Pirát, který si zaregistroval doménu soupeřky

  11:21
Doménu bývalé ombudsmanky Anny Šabatové jsem si registroval, abych zabránil diskreditaci liberálního spektra, tvrdí kandidát Pirátů do Senátu a zakladatel této strany Jiří Kadeřávek. V rozhovoru pro iDNES.cz říká, že je pro uzákonění možnosti manželství gayů a leseb, zákaz klecových chovů i pro umožnění legální eutanazie v České republice.

Kandidát Pirátů do Senátu, zakladatel strany Jiří Kadeřávek | foto: Facebook Jiřího Kadeřávka

Nelitujete ještě toho, že jste si zaregistroval doménu vaší soupeřky v senátních volbách, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové. Neodstřelil jste se tím sám?
Nemám vůbec pocit, že bych se tím odstřelil. Spíš to podle reakcí může ublížit těm hlasům, které volají po spojování opozice. My jsme s paní Šabatovou byli ve velmi přátelském vztahu, tím myslím jako strana Piráti, já ji neznám osobně. A dlouhou dobu jsem doufal, že se navzájem podpoříme v různých obvodech, což se nakonec nestalo. A lidé kolem Šabatové se rozhodli pojmout jako nepřátelské gesto to, že jsem tu doménu zaregistroval, aby jí nikdo nemohl zneužít a umístit na ni nějaký diskreditační obsah.

Vy jste paní Šabatové nabídl, že od vás doménu s jejím jménem může zdarma převzít. Ozvala se vám?
Nikoli.

Sociální demokraté, kteří nepostavili v senátním volebním obvodě v Brně svého kandidáta, zvažovali vaši podporu. Teď předseda ČSSD Jan Hamáček označil váš krok s registrací domény paní Šabatové za podpásovku. Vaše reakce byla dost prudká, že Piráti nejsou ani novodobí socialisté, ani novodobé marxisté. Nezavíráte si tím zbytečně dveře, když strana zvažovala, že vám dá podporu?
Za prvé nevnímám to, co jsem udělal, jako podpásovku vůči paní Šabatové. Ze sociální demokracie mě nikdo nekontaktoval. Já jsem ve své kariéře spoustu domén takto ochránil.

Aby nikdo nemohl vzít kuřimskou kauzu...

Jak jste s ní chtěl nakládat? Říkáte, že internet je vaše moře, ale ani tam si nemohou všichni lovit, kde chtějí. K čemu vám ta doména měla být?
To byl čistě altruistický čin. Já jsem na tu doménu dal zámek, aby nikdo nemohl vzít kuřimskou kauzu, i s ohledem na ty děti a na paní Šabatovou, a využít ji na diskreditaci liberálního spektra.

Kuřimská kauza a Šabatová

Anna Šabatová se angažovala ještě jako zástupkyně ombudsmana v kauze týraných chlapců z Kuřimi a chtěla pomoci v případě třináctileté „Aničky“. Ukázalo se však, že je to ve skutečnosti dvaatřicetiletá žena, která byla odsouzena za týrání. 

„Tehdy ke mně přišla teta chlapců s tím, že se starají o holčičku, která byla nalezená, a co by se s tím dalo dělat, jak to zlegalizovat. Poradila jsem jí, že se musí obrátit na soud. Když vyšly najevo ty strašné věci, připadala jsem si podvedená. Cítila jsem, že někdo zneužil mojí ochoty pomáhat lidem,“ řekla o kauze Kuřim Šabatová.

Řekl jste při představování kandidátů Pirátů do Senátu, že autoritu ústavního činitele využijete proti oligarchii, byrokracii a zkorumpovaným politikům. Co přesně si pod tím mám představit?
Pokud jde o oligarchii, je to zřejmé. Já se stejně jako Piráti vymezuji proti tomu, že si premiér nechává vyplácet z firmy, kterou údajně podle jeho slov nevlastní, pět procent všimné z dotací, které této firmě pošlou daňoví poplatníci. To je těch sto milionů ročně, které má ročně z Agrofertu pro svou osobní potřebu.

Chápu-li to správně, jako senátor byste hlasoval jednoznačně proti návrhům současné vlády.
Naprosto jednoznačně, a proto jsem se i tak prudce vymezil proti panu Hamáčkovi. Roli ČSSD ve vládě nepovažuji za důstojnou. Nebudu žádat o podporu jakékoli strany z vládního tábora.

Co se týče té byrokracie, vnímám, nakolik nám stát hází klacky pod nohy v malém a středním podnikání. Podnikání je výrazem lidské kreativity, plníme si tím naše sny a mě se dotýká, když nám stát hází do těchto snů klacky.

A co se týče vaší připomínky vůči zkorumpovaným politikům. Koho tím myslíte?
Tady v Brně jde třeba o kauzu Stoka, dřívější kauzy politiků ODS... Právě proto byla Pirátská strana založena, protože jsme neviděli, že by politiku někdo dělal upřímně a s čistými úmysly.

Na životaschopnou předvolební koalici nevěřím

Abyste mohli realizovat své představy, budete ale potřebovat nějaké spojence v politice, nejen se kriticky vymezovat vůči všem. Myslíte, že je možné, aby Piráti šli příští rok do voleb do Sněmovny s někým v koalici, nebo mají kandidovat sami?
Po kauze s paní Šabatovou já příliš na možnost životaschopné předvolební koalice nevěřím.

Ani s hnutím STAN?
S hnutím STAN je pozice komplikovaná, protože oni nejsou ideologicky vymezeni jako Piráti, je tam i spousta lidí, kteří s Piráty nesouhlasí. A já si nejsem jistý, zda domluva na úrovni vedení byla dostačující, aby se ta koalice nakonec nerozpadla přes členskou základnu, jak se to STAN stalo s KDU-ČSL. Mám obavu, aby snaha o spojování nevyústila ve faktické oslabení této části spektra.

Takže v tomto máte zjevně jiný názor než předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Neřekl bych to tak. Má stejnou motivaci jako já to spektrum spojovat. Na druhou stranu, my musíme být racionální a vnímat rizika, která jsou s tím spojena. To není namířeno proti hnutí STAN, oni jsou si rizik také vědomi a tu neblahou zkušenost mají za sebou. V tuto chvíli ve straně diskutujeme, že zadáme opravdu detailní analýzu, ze které bude patrné, jaké je míra těch rizik a jak by se jim dalo čelit. Já z toho mám obavu, ale uvidíme, co vyjde z analýzy.

Řekl jste, že jste progresivně, humanisticky a ekologicky orientovaný a zastánce ohleduplného životního stylu. Jak třeba vnímáte snahu o uzákonění manželství osob stejného pohlaví, které mají nyní registrované partnerství?
Pohlaví není kategorie, která by měla stát zajímat.

Takže kdybyste byl v Senátu, hlasoval byste pro to umožnit manželství i gayům a lesbám?
Jednak bych v konečné fázi chtěl hlasovat pro a chtěl bych to spojit tím, abychom se podívali na legislativní ukotvení manželství jako takového, protože ho považuji za špatné. Vychází z principů, které možná platily před padesáti, šedesáti lety, ale v tuto chvíli je společnost jinde a obávám se, že právní institut, který ve třetině případů skončí nechutnými majetkovými tahanicemi a tahanicemi o děti, je nevyhovující.

Zakázat klecové chovy. Jsme rodina vegetariánů

Další věc, o které se bude na podzim hlasovat a která souvisí s ohledem ke zvířatům a s ekologií, je zákaz klecových chovů slepic. Byl byste pro?
Jednoznačně. Já mám prakticky celou rodinu vegetariánskou, sám jsem vegetarián a to, abychom se chovali dobře ke zvířatům, je pro mě důležité. Jsem pro zákaz klecových chovů a aby se hospodářská zvířata chovala v co nejpřirozenějších podmínkách. To, že jsem vegetarián, ale není mojí hlavní motivací. To je motivací mojí ženy, která je v tomto ještě více vymezená. U mě je to otázka zdravé výživy a aktivního životního stylu. Mám pět dětí, nejmladší dvouletou dceru a musím tady ještě nějakou dobu vydržet.

Jeden z vašich kolegů z Pirátské strany Lukáš Bartoň spolu s poslankyní ANO Věrou Procházkovou navrhli uzákonění možnosti eutanazie v České republice. Považujete to vy sám osobně za správné?
Při dobrém právním ukotvení a pojistkách, které musí zabránit zneužití toho institutu, to považuji za správnou cestu. Člověk by měl mít kontrolu nad svým životem a v případě, že nesplňuje kvality, které si s ním spojujeme, by mělo být právem člověka si o něm rozhodovat.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Zlatá Merkelová. I přes výhrady na ni budou Češi vzpomínat, říká velvyslanec

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

Zůstala jsem sama, bránila se lékařka, která odešla od krvácejícího dítěte

Ocitla jsem se v situaci, na kterou jsem nebyla vůbec připravena. Taková slova pronesla u pardubického soudu lékařka...

Zeman opustil nemocnici, při setkání v Lánech s Fialou už měl víno

Prezident Miloš Zeman ve středu dopoledne opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze, kde byl hospitalizován...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Drahou záchranu horolezců v Pákistánu odmítl platit stát i pojišťovna

Premium Ministerstvo zahraničí vyloučilo, že by stát uhradil náklady na záchranu dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Trolejbus řídí už padesát let. Cestující bývali vstřícnější, všímá si šofér

Jedním z 244 řidičů brněnských trolejbusů je i třiasedmdesátiletý Miroslav Lerch. Nad ostatními nejméně v jednom směru...

Netrestejte Česko, ale jen Agrofert. Piráti a STAN psali Evropské komisi

Piráti a STAN napsali dopis Evropské komisi kvůli sporům o střet zájmů. Pokud nebude vyřešen, má se EK zaměřit se...

V4 není cesta, zní z Česka i Polska. To si pozvalo českého velvyslance

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se nezúčastnil summitu v Budapešti údajně kvůli přítomnosti českého premiéra...

POLITICKÝ DIÁŘ: Jak Fiala plísnil Jurečku za devastaci země

Premium Předseda ODS Petr Fiala kriticky prohlásil, že je naší povinností sestavit vládu, která udělá tečku za politikou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Obří dluhy čínského developera straší celý svět, už klesly akcie v USA

Čínský realitní kolos Evergrande zápasí s bilionovými dluhy. Kvůli tomu v pondělí výrazně klesaly indexy amerických i...