Sobota 8. srpna 2020, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 8. srpna 2020 Soběslav

Byl to altruistický čin, říká Pirát, který si zaregistroval doménu soupeřky

  11:21aktualizováno  11:21
Doménu bývalé ombudsmanky Anny Šabatové jsem si registroval, abych zabránil diskreditaci liberálního spektra, tvrdí kandidát Pirátů do Senátu a zakladatel této strany Jiří Kadeřávek. V rozhovoru pro iDNES.cz říká, že je pro uzákonění možnosti manželství gayů a leseb, zákaz klecových chovů i pro umožnění legální eutanazie v České republice.

Kandidát Pirátů do Senátu, zakladatel strany Jiří Kadeřávek | foto: Facebook Jiřího Kadeřávka

Nelitujete ještě toho, že jste si zaregistroval doménu vaší soupeřky v senátních volbách, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové. Neodstřelil jste se tím sám?
Nemám vůbec pocit, že bych se tím odstřelil. Spíš to podle reakcí může ublížit těm hlasům, které volají po spojování opozice. My jsme s paní Šabatovou byli ve velmi přátelském vztahu, tím myslím jako strana Piráti, já ji neznám osobně. A dlouhou dobu jsem doufal, že se navzájem podpoříme v různých obvodech, což se nakonec nestalo. A lidé kolem Šabatové se rozhodli pojmout jako nepřátelské gesto to, že jsem tu doménu zaregistroval, aby jí nikdo nemohl zneužít a umístit na ni nějaký diskreditační obsah.

Vy jste paní Šabatové nabídl, že od vás doménu s jejím jménem může zdarma převzít. Ozvala se vám?
Nikoli.

Sociální demokraté, kteří nepostavili v senátním volebním obvodě v Brně svého kandidáta, zvažovali vaši podporu. Teď předseda ČSSD Jan Hamáček označil váš krok s registrací domény paní Šabatové za podpásovku. Vaše reakce byla dost prudká, že Piráti nejsou ani novodobí socialisté, ani novodobé marxisté. Nezavíráte si tím zbytečně dveře, když strana zvažovala, že vám dá podporu?
Za prvé nevnímám to, co jsem udělal, jako podpásovku vůči paní Šabatové. Ze sociální demokracie mě nikdo nekontaktoval. Já jsem ve své kariéře spoustu domén takto ochránil.

Aby nikdo nemohl vzít kuřimskou kauzu...

Jak jste s ní chtěl nakládat? Říkáte, že internet je vaše moře, ale ani tam si nemohou všichni lovit, kde chtějí. K čemu vám ta doména měla být?
To byl čistě altruistický čin. Já jsem na tu doménu dal zámek, aby nikdo nemohl vzít kuřimskou kauzu, i s ohledem na ty děti a na paní Šabatovou, a využít ji na diskreditaci liberálního spektra.

Kuřimská kauza a Šabatová

Anna Šabatová se angažovala ještě jako zástupkyně ombudsmana v kauze týraných chlapců z Kuřimi a chtěla pomoci v případě třináctileté „Aničky“. Ukázalo se však, že je to ve skutečnosti dvaatřicetiletá žena, která byla odsouzena za týrání. 

„Tehdy ke mně přišla teta chlapců s tím, že se starají o holčičku, která byla nalezená, a co by se s tím dalo dělat, jak to zlegalizovat. Poradila jsem jí, že se musí obrátit na soud. Když vyšly najevo ty strašné věci, připadala jsem si podvedená. Cítila jsem, že někdo zneužil mojí ochoty pomáhat lidem,“ řekla o kauze Kuřim Šabatová.

Řekl jste při představování kandidátů Pirátů do Senátu, že autoritu ústavního činitele využijete proti oligarchii, byrokracii a zkorumpovaným politikům. Co přesně si pod tím mám představit?
Pokud jde o oligarchii, je to zřejmé. Já se stejně jako Piráti vymezuji proti tomu, že si premiér nechává vyplácet z firmy, kterou údajně podle jeho slov nevlastní, pět procent všimné z dotací, které této firmě pošlou daňoví poplatníci. To je těch sto milionů ročně, které má ročně z Agrofertu pro svou osobní potřebu.

Chápu-li to správně, jako senátor byste hlasoval jednoznačně proti návrhům současné vlády.
Naprosto jednoznačně, a proto jsem se i tak prudce vymezil proti panu Hamáčkovi. Roli ČSSD ve vládě nepovažuji za důstojnou. Nebudu žádat o podporu jakékoli strany z vládního tábora.

Co se týče té byrokracie, vnímám, nakolik nám stát hází klacky pod nohy v malém a středním podnikání. Podnikání je výrazem lidské kreativity, plníme si tím naše sny a mě se dotýká, když nám stát hází do těchto snů klacky.

A co se týče vaší připomínky vůči zkorumpovaným politikům. Koho tím myslíte?
Tady v Brně jde třeba o kauzu Stoka, dřívější kauzy politiků ODS... Právě proto byla Pirátská strana založena, protože jsme neviděli, že by politiku někdo dělal upřímně a s čistými úmysly.

Na životaschopnou předvolební koalici nevěřím

Abyste mohli realizovat své představy, budete ale potřebovat nějaké spojence v politice, nejen se kriticky vymezovat vůči všem. Myslíte, že je možné, aby Piráti šli příští rok do voleb do Sněmovny s někým v koalici, nebo mají kandidovat sami?
Po kauze s paní Šabatovou já příliš na možnost životaschopné předvolební koalice nevěřím.

Ani s hnutím STAN?
S hnutím STAN je pozice komplikovaná, protože oni nejsou ideologicky vymezeni jako Piráti, je tam i spousta lidí, kteří s Piráty nesouhlasí. A já si nejsem jistý, zda domluva na úrovni vedení byla dostačující, aby se ta koalice nakonec nerozpadla přes členskou základnu, jak se to STAN stalo s KDU-ČSL. Mám obavu, aby snaha o spojování nevyústila ve faktické oslabení této části spektra.

Takže v tomto máte zjevně jiný názor než předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Neřekl bych to tak. Má stejnou motivaci jako já to spektrum spojovat. Na druhou stranu, my musíme být racionální a vnímat rizika, která jsou s tím spojena. To není namířeno proti hnutí STAN, oni jsou si rizik také vědomi a tu neblahou zkušenost mají za sebou. V tuto chvíli ve straně diskutujeme, že zadáme opravdu detailní analýzu, ze které bude patrné, jaké je míra těch rizik a jak by se jim dalo čelit. Já z toho mám obavu, ale uvidíme, co vyjde z analýzy.

Řekl jste, že jste progresivně, humanisticky a ekologicky orientovaný a zastánce ohleduplného životního stylu. Jak třeba vnímáte snahu o uzákonění manželství osob stejného pohlaví, které mají nyní registrované partnerství?
Pohlaví není kategorie, která by měla stát zajímat.

Takže kdybyste byl v Senátu, hlasoval byste pro to umožnit manželství i gayům a lesbám?
Jednak bych v konečné fázi chtěl hlasovat pro a chtěl bych to spojit tím, abychom se podívali na legislativní ukotvení manželství jako takového, protože ho považuji za špatné. Vychází z principů, které možná platily před padesáti, šedesáti lety, ale v tuto chvíli je společnost jinde a obávám se, že právní institut, který ve třetině případů skončí nechutnými majetkovými tahanicemi a tahanicemi o děti, je nevyhovující.

Zakázat klecové chovy. Jsme rodina vegetariánů

Další věc, o které se bude na podzim hlasovat a která souvisí s ohledem ke zvířatům a s ekologií, je zákaz klecových chovů slepic. Byl byste pro?
Jednoznačně. Já mám prakticky celou rodinu vegetariánskou, sám jsem vegetarián a to, abychom se chovali dobře ke zvířatům, je pro mě důležité. Jsem pro zákaz klecových chovů a aby se hospodářská zvířata chovala v co nejpřirozenějších podmínkách. To, že jsem vegetarián, ale není mojí hlavní motivací. To je motivací mojí ženy, která je v tomto ještě více vymezená. U mě je to otázka zdravé výživy a aktivního životního stylu. Mám pět dětí, nejmladší dvouletou dceru a musím tady ještě nějakou dobu vydržet.

Jeden z vašich kolegů z Pirátské strany Lukáš Bartoň spolu s poslankyní ANO Věrou Procházkovou navrhli uzákonění možnosti eutanazie v České republice. Považujete to vy sám osobně za správné?
Při dobrém právním ukotvení a pojistkách, které musí zabránit zneužití toho institutu, to považuji za správnou cestu. Člověk by měl mít kontrolu nad svým životem a v případě, že nesplňuje kvality, které si s ním spojujeme, by mělo být právem člověka si o něm rozhodovat.

Koronavirus oslabuje, nakažlivost ale neklesá, řekl epidemiolog

  • Nejčtenější

Hledaní chlapci na Kutnohorsku zemřeli, napsala matka jednoho z nich

Tragický konec má nejspíš pátrání po dvou chlapcích na Kutnohorsku. Matka jednoho z nich oznámila v pátek večer na...

Výbuch v Bejrútu: 135 obětí, Trump mluvil o útoku. Česko posílá záchranáře

Úterní exploze v bejrútském přístavu, která si podle posledních informací vyžádala už nejméně 135 životů a okolo 5 000...

Bejrút předtím a potom. Satelity odhalily, co lze zničit za pár sekund

Jen kráter široký skoro 140 metrů zůstal na místě, kde před mohutnou explozí stálo v bejrútském přístavu skladiště s...

Sex jako povinnost? Dlouho jsem žila v tom, že je to normální, líčí oběť

Se sexuálním násilím se za život setká čtvrtina žen. Jednou z nich je i Klára. Jako mnoho jiných si ze začátku myslela,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mohutná exploze v Bejrútu: zemřely desítky lidí, zraněných jsou tisíce

Libanonskou metropolí Bejrútem v úterý odpoledne otřásly silné výbuchy, které nepřežilo nejméně 78 lidí. Zraněno je...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

V pátek přibylo 323 nově nakažených. Přírůstek je nejvyšší od začátku dubna

Sledujeme online V pátek v Česku přibylo 323 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Jedná se o nejvyšší přírůstek od 3. dubna....

Anální výplachy, Takešiho hrad. Lidé si v mapách utahují z Okamurova domu

Předseda SPD Tomio Okamura si staví na pražském Břevnově netradiční dům. Tvoří ho válcové tubusy a na povolení od úřadů...

Teploměry ukáží přes 30 stupňů. Meteorologové vydali výstrahu před vedry

Již několik dní v Česku přetrvávají vysoké teploty. Teploměry atakují tropické třicítky. Meteorologové pro aktuální...

Zemřel bývalý senátor Tomáš Grulich. Zasazoval se o korespondenční volby

Tomáš Grulich, který byl senátorem za ODS v letech 2006 až 2018, zemřel v sobotu ve věku 69 let. Na Facebooku to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...