Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Madeira, celoročně kvetoucí ostrov láká do krásné přírody

Zlatavé písčité pláže na hodinová slunění a placatění tu nehledejte. Tohle nejsou Kanáry, ale Madeira. Malý ostrov sopečného původu si turisty podmaňuje jinak: třeba nádhernou divokou přírodou, volnějšími i drsnějšími výšlapy po horách a také svým vínem.
POHLED Z VRCHOLKŮ. I takhle vypadá Madeira.

POHLED Z VRCHOLKŮ. I takhle vypadá Madeira. | foto: Ondřej Trunečka, iDNES.cz

Teď už je v malebném městečku na pobřeží Camara de Lobos zase klid. Rybáři po ránu drhnou a opravují bárky, než vyrazí za obživou na moře, zatoulaní psi se líně schovávají do stínu opuštěných člunů. Zato před pár týdny tu bylo tak živo - kvůli tradiční slávě, jež láká stovky zvědavců.

Do strmých uliček, jež se od loděnice vzpínají do svahů mezi terasovitými políčky, se opatrně plíží autobusy plné turistů. Tu raději i dvakrát couvají, aby ostrou zatáčku bezpečně vybraly. A troubí, hlasitě troubí, aby se nepozorní návštěvníci nepletli do cesty.

PLNÉ NÁMĚSTÍ. Slavnosti vína pokračují v centru města Camara de Lobos.

Někteří nedočkavě posedávají na uzounkých chodnících podél cesty, další přímo na silnici. A jiní raději popíjejí zdejší alkoholický koktejl s přísadami, s medem nebo pomeranči, Poncha.

Slavnosti vína

Ale první zářijové dny se tady uctívá jiný mok. Světoznámý madeirský.

Dva mladíci zase valí sud, jiní na zádech vlečou měchy na víno. V tom se otevírají brány malé vinice, návštěvníci se hrnou dovnitř, od žen fasují proutěné košíky.

Víno z Madeiry

Unikátní chutí i původem. Prý jeho kouzlo náhodou objevili mořeplavci, když se při výpravách u rovníku zahřívalo v podpalubí a po ochlazení získalo svoji výjimečnou chuť. Dnes už se kvůli tomu nevozí po širých mořích, klíčovým postupem je ohřátí ve speciálních pecích. V hlavním městě Funchalu najdete muzeum vína.

Můžete trhat hrozny nebo ochutnávat tekutou úrodu z let minulých.Pozor, koukejte, už přicházejí. V krojích, v rukách dřevěné hudební nástroje a bez přestání dokola omílají vtíravý popěvek, jenž si chtě nechtě - a ač přesná slova neznáte - broukáte ještě pár hodin po slavnosti.

Nejen Camara de Lobos, kde dovolenou kdysi trávil britský předseda vlády Winston Churchill či kde se léčila manželka rakouského císaře Sisi, žije vínem. I hlavní město Funchal na počest proslaveného moku pořádá po večerech drobná divadelní představení či ochutnávky.

Je to folklór, tradice, ale už trošku přizdobená. Jen co ve vinici drobná dívenka i starší žena v kroji zjistí, že si je chce turistka vyfotit, hned zpozorní, naznačí, jak sbírají hrozny, a ochotně pózují. A za chvíli zase pro další turisty.

VALÍME. Slavnosti vína začnou už za chvíli.

TRADICE NA DRUHOU. Nejen tradiční nástroje pro výrobu vína, ale i místní saně.

Na jednom z nejvyšších útesů na světě

Raději vzhůru do přírody, je nádherná, podmanivá a tak trošku tajemná, když se hory halí do mlhy. Velmi působivý je i pohled z útesu Cabo Girao, jednoho z nejvyšších na světě, jenž se tyčí nedaleko někdejší rybářské osady, po klikatých uličkách snad deset kilometrů.

Z výšky 580 metrů vidíte pod sebou miniaturní vinice a upravená políčka, po levé ruce tušíte hlavní město Funchal. A pak vás už jen obklopuje nekonečná modrá hladina, jež kdesi v dálce splývá s mraky a nebem.

ÚTES CABO GIRAO. Na něm jste v nadmořské výšce 580 metrů.

POHLED DOLŮ. Tohle je útes Cabo Girao.

POHLED VLEVO. Tímhle směrem od útesu Cabo Girao leží rybářské městečko Camara de Lobos a metropole Funchal

Tak ale teď už na nohy nejlépe pohorky, případně do ruky trekové hole a s sebou i baterku. Až vkročíte do jednoho z tunelů, budete se hrbit v nízké chodbě, opatrně našlapovat po úzkém kluzkém kraji a podél vás bude šplouchat proud studené vody, vážně se bude hodit.

"Bez ní je to náročné a skutečně hrozí, že se vykoupete," varuje jeden z průvodců, kterému říkají Opičák. I on sám už se v tunelu klepal zimou, když promočený vylezl z kanálu ven.

Tip na pěší výlet

Lombo do Mouro - Caramujo - Encumeada. Trasa dlouhá přibližně 16 kilometrů není náročná. Teplé oblečení na ni netřeba, i když na jiné túry už větrovka přijde vhod.

Nevidět hory, nemáknout si trošku po drobných vyšlapaných pěšinách by při aktivní dovolené na Madeiře byla velká chyba. Vždyť pro okouzlující přírodu ostrovu přezdívají zelený ráj.

Sem tam vám bude pálit do šíje dotěrné slunce, jinde se schováte ve stínu stromů či vás příjemně zchladí malý vodopád, který zároveň letícími kapkami namaluje přes cestu barevnou duhu.

Voda je teď vaším věrným průvodcem téměř na každém kroku. Madeiru totiž protkávají zavlažovací kanály, takzvané levády, jež přivádějí vodu z hor k drobným polím a plantážím.

Pozvolna klesají ze severu, kde prší častěji, k suššímu subtropickému jihu, v korytech raději hlubších než širších, tesaných do skály či nově svedených v betonu.

DUHA PŘES CESTU. Sluneční paprsky a kapky vody vykouzlily barevnou stopu přes cestu.

Počátek budování levád se datuje do 15. století a dnes se jejich celková délka při sečtení všech malých odboček a větví údajně blíží až 5000 kilometrů. A kolem nich vedou drobné cesty, po nichž si to razí turisté. Tu jen tak po stezce, jinde je jistí napnutá lana a jinde při výstupu pomáhají jednoduché dřevěné schody.

Co znáte z Česka jako keře, tady uvidíte jako obrovské stromy a utrhnete si z nich bobulky ostružin nebo borůvek. Jako byste se procházeli po exotické zahradě. A to platí pro celou Madeiru, jež stále kvete.

PODMANIVÁ PŘÍRODA v horách ostrova Madeira. Podobný vodopád na túrách není výjimkou.

DALŠÍ VODOPÁD. Přes převis skály padá chladná voda a po pár metrech se zase srovná do levády.

A čím jste výš, tím se před vámi otvírají úchvatnější pohledy. Vyšplhat můžete i na Pico Ruivo (1 862 m), nejvyšší vrchol ostrova. Nabízejí se hned dvě cesty - lehčí a náročnější.

Hory jsou na malém ostrově, jenž vznikl sopečnou činností, dominantní. Dnes už je cestování díky mostům a tunelům o dost snazší, ale města a městečka při postupném rozrůstání šplhají víc a víc na úpatí hor. Naopak ranvej na letišti musí začínat "v moři" na velkých pilířích.

I nad Funchalem se zvedají hory, do Monte vás ale vyveze moderní lanovka, z níž je nádherný výhled. Tohle už vskutku není túra, ale spíš poznávací procházka.

TADY TO ZAČÍNÁ. Saně jsou zatím opřené o plot, než přijdou první zájemci.

I VLAKEM... Různé způsoby cestování zkoušeli v minulosti pro dopravu na horu Monte.

Vyrazit můžete po rozlehlé zahradě či k poutnímu kostelu Nossa Senhora do Monte, kde je hrob posledního rakousko-uherského císaře Karla I.

Také cesta zpátky dolů stojí za to, jen se nebudete kochat okolím, ale smát, možná se i křečovitě držet a trošku bát. Čeká vás tobogán, pokud si zaplatíte 25 eur.

Skutečně skluzavka?

spustíte se prudkými uličkami dolů. Řídí je dva muži v bílých krojích a slaměných kloboucích. Nejdřív vás roztáhnou, pak přiskočí. Když zpomalíte, roztlačí vás nebo dokonce skluznice saní trochu navoskují. Občas přihrají smyk, abyste se nenudili.Ano, usadíte se do proutěných saní a 

PŘEKRÁSNÁ PŘÍRODA. Podobné pohledy se nabízejí turistům, kteří na Madeiře vyrazí do hor.

Míjíte domy a svištíte dolů. První křižovatka je ok, jste na hlavní. Před druhou a před značkou dej přednost v jízdě cesta končí: vystupovat. A vy můžete zamířit do centra města, třeba na večeři, na místní specialitu - Espada com Banana - typickou hlubokomořskou rybu s banánem.

A co to koupání? Jistěže můžete, jen čekejte až na výjimky oblázkové pláže a horší přístup do vody nebo bazény vytesané do skály. Ale kdyby se vám přece jen zastesklo po té zlatavé písečné pláži, najdete ji na dalším z ostrovů, na Porto Santo, kam nejméně dvakrát denně odplouvá trajekt.

NA SANÍCH. Touhle uličkou můžete svištět dolů.

"ŘIDIČ" SANÍ. Teď přiskočil a veze se také.

JSME V CÍLI, VYSTUPUJEME. Saně končí na úpatí hory Monte ve Funchalu.

  • Související články

Ostrov panoramat. Madeira láká slavnostmi, skoky z útesu i rybářskou medicínou

10. července 2023

Premium Klenot Atlantského oceánu, ostrov věčného jara, rodiště fotbalové legendy Christiana Ronalda,...

OBRAZEM: Sexy týden na Madeiře. Roztančily ji rytmy samby

21. února 2023

Portugalský ostrov Madeira se ponořil do tradičního karnevalu. Znamená to spoustu hudby, tance a...

A co když se člověk na dovolené nakazí covidem? Klíčové je připojištění

13. června 2022  15:58

I když covid ustoupil do pozadí, věc, na niž lidé nesmějí zapomínat, zejména pokud letí na...

Cestovky vyhlížejí nejlepší léto. Roste zájem o adrenalin, říká ředitelka

5. června 2022

Premium Pandemie covidu slábne, dovolená v zahraničí tak letos bude přístupnější. Vítají to zejména...

Před 100 lety se vdova po Karlu I. mohla vrátit do Evropy

v diskusi nejsou příspěvky

11. dubna 2022  11:45

Před 100 lety byly české noviny plné bývalého císaře Karla I., který se zemřel 1. dubna 1922 na...

Císař Karel I. chtěl žít v Čechách, Beneš to odmítl. V exilu ho čekala smrt

1. dubna 2022

Premium Po dvanácti dnech plavby dorazil 19. listopadu 1921 k břehům portugalské Madeiry britský křižník...

75letý Francouz chtěl překonat Atlantik na veslici. Svůj pokus nepřežil

22. ledna 2022  15:32,  aktualizováno  23.1 8:23

Pětasedmdesátiletý Francouz Jean-Jacques Savin, s nímž jeho tým v sobotu ztratil kontakt, byl...

Bývalý císař Karel byl před 100 lety internován na Madeiře

v diskusi nejsou příspěvky

25. listopadu 2021  13:14

Bývalý rakousko-uherský císař Karel I. spolu s manželkou Zitou dorazili před 100 lety do internace...

Španělsko zoranžovělo, komplikuje se návrat z Madeiry i Kanárských ostrovů

19. listopadu 2021  15:35

Kanárské ostrovy a Madeira se nově přesunou do červené kategorie na cestovatelském semaforu, tedy...

Do tmavě červené nově spadá kromě Slovenska i Rakousko nebo Belgie

5. listopadu 2021  14:42

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy koronavirem. Belgie a...

Čtenáři cestují: Jako na Marsu. Za týden jsme prozkoumali sopečné Lanzarote

2. října 2021

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži,...

Čechům se zkomplikuje návrat z Německa, potřeba bude PCR test a izolace

27. srpna 2021  13:06

Od pondělí se ztíží cestování z Německa, na mapě cestovatele se přesune do zemí s vysokým rizikem...

Návrat do kanceláří se odkládá, Evropané pracují z pláží na jihu

24. srpna 2021  12:50

Slunce, moře a rychlé připojení k internetu táhnou lidi pracující na dálku na nejjižnější výspy...

Ráj treků hledejte na střeše Atlantiku. Madeira není tak lehká, jak se zdá

19. srpna 2021

Premium Portugalský ostrov Madeira, to je pohádková turistická trojkombinace: exotické túry, znamenitá...

Ztíží se například návrat z Dánska. Přitom to rozvolňuje a ruší roušky

13. srpna 2021  16:53

Od pondělí se ztíží návrat do České republiky z Belgie, Dánska, Švédska, Litvy a San Marina. Na...

Návrat z Madeiry a Monaka se zpřísní. Neočkované čeká karanténa a test

6. srpna 2021  16:24

Od pondělí bude pro české turisty obtížnější návrat z Islandu, Estonska a Madeiry. Na takzvané mapě...

Dům stojí na malém pozemku v blízkosti silnice, přesto nabízí soukromí

21. července 2021

Jednopodlažní dům stojí ve východní části ostrova Madeira. Navrhla jej architektka Carla Vieira....

Bojím se létání. Z leknutí jsem i kopl letušku a měl ostudu, přiznal Kopta

10. července 2021

Cestovat letadlem, to je pro Václava Koptu za trest. „Přistání na Madeiře proběhlo na tři pokusy s...

Na nádherné pláže zapomeňte. Přesto je Madeira skutečným klenotem Atlantiku

22. března 2021

Že nás na Madeiře čeká cokoli, jen ne dlouhá chvíle, je nám jasné už během přistání. Při pohledu na...

Smartwings nasadí Boeingy 737 MAX od února, musí proškolit personál

27. ledna 2021  16:03

Letecký dopravce Smartwings nasadí první letoun Boeing 737 MAX 8 během února. Před zprovozněním...

Teď už přemýšlím nad tím, co jím. Iva zhubla deset kilogramů

21. ledna 2021

Iva Štěchová měla pevnou a štíhlou postavu, sport byl jejím koníčkem. Na střední škole však...

Cestovky evidují zájem o předprodeje zájezdů na léto. Je vyšší než loni

11. prosince 2020  19:47

Tuzemské cestovní kanceláře evidují zájem o předprodeje zájezdů na léto, takzvané First Minute....

Češi mají i letos zájem o exotické Vánoce. Cestovky hlásí poslední místa

6. prosince 2020  12:12

Ačkoliv meziročně zájem Čechů o exotické zimní dovolené klesl, cestovní kanceláře si přesto...

Čtenáři cestují: Na Erasmus do Portugalska jsem dlouho sbírala odvahu

5. prosince 2020

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži,...

Skvělý život v oceánu. Objevte kouzlo slané i sladké vody na Madeiře

24. listopadu 2020

Co mají společného chilská poušť Atacama, vulkanické ostrovy v Havajském souostroví a portugalský...

Zelená zmizela z Evropy. Bez testu na covid už se nepodíváme skoro nikam

16. listopadu 2020  12:04,  aktualizováno  17:07

Od pondělka svítí podle nově aktualizované cestovatelské mapy ministerstva zahraničí téměř všechny...

Zapomenutý Karibik. Na Porto Santo leží nejkrásnější pláž Evropy

4. října 2020

Premium Objevili jsme utajenou plážovou perlu. Portugalský ostrov Porto Santo alias Svatý přístav je...

Slunil se, pak se vrhl do vln. Portugalský prezident zachraňoval dvě ženy

17. srpna 2020  7:42

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa o víkendu pomohl zachránit dvě mladé ženy, které v...

Pevnost Madeira. Nejbezpečnější kout planety, kde covid jen tak nechytíte

12. srpna 2020

Premium Portugalský ostrov v Atlantiku teď patří mezi nejbezpečnější kouty planety. Zatímco svět láme...

Další nová linka z Prahy. Po Heathrow přibude přímý spoj i do Tirany

29. května 2020  17:09

Pražské letiště pomalu ožívá. Vedle zavedených destinací se objevují i zcela nové linky. Ve čtvrtek...

Výlet jako na horské dráze. Madeira je ostrovem malých aut

5. prosince 2019

Premium Chodíte rádi na pouť? Pak by se vám dovolená autem po Madeiře mohla líbit. Sedíte v minivoze,...

Potřebuju být Klárou. Vadilo mi, že na mě všichni volali Andreo

7. září 2019

Premium Role rázné doktorky Hanákové jí přinesla spoustu zkušeností a také velkou popularitu. Nelituje...

Ráj po celý rok. Zelená perla Atlantiku vás nezklame v žádné sezoně

30. srpna 2019

Ostrov Madeira vypadá jako přerostlá houba na dlouhé noze ukotvené v Atlantském oceánu. Na klobouku...

Smartwings vrátí do provozu havarované letadlo, až dostane náhradní díl

20. května 2019  7:05

Společnost Smartwings vrátí do provozu jedno z havarovaných letadel zpět do vzduchu, až firma dodá...

Bývalý rakouský císař Karel I. prchl před 100 lety do Švýcarska

v diskusi je 7 příspěvků

24. března 2019

Karel I. se stal rakouským císařem po smrti Františka Josefa v roce 1916. 24. března 1919 odešel do...

Španělsko a Portugalsko zasáhne bouře, místy dosáhne síly hurikánu

13. října 2018  11:36

K území Španělska a Portugalska se v sobotu přiblíží hurikán Leslie. Meteorologové očekávají, že s...

Čecha na Madeiře strhla při koupání vlna, záchranáři ho našli mrtvého

1. září 2018  14:28

Portugalští záchranáři našli tělo Čecha, který v pátek zmizel při koupání v moři na ostrově...

Je to král všech ostrovů. A ne proto, že se tady narodil Cristiano Ronaldo

22. června 2018

Fidži? Havaj? Zanzibar? Samá voda! Světového „cestovního Oscara“ World Travel Award pro ostrov roku...

Do Egypta na lačno. Travel Service ruší občerstvení zdarma

6. února 2018  14:05

Travel Service, tuzemská jednička na trhu v letech do turistických destinací, omezí počet linek, u...

Skandál je, že praktiky popsané v Paradise Papers jsou legální, píší Němci

7. listopadu 2017  11:30

Největším skandálem na odhaleních, která přinesly dokumenty o fungování daňových rájů nazvané...

Ultratrailová termínovka 2018: tipy na zajímavé závody napříč Evropou

4. listopadu 2017

Závodní sezóna v horách se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci a tak je nejvyšší čas sednout ke...

Při náboženských oslavách na Madeiře spadl do davu strom, 12 mrtvých

15. srpna 2017  15:44,  aktualizováno  20:20

Nejméně 12 lidí v úterý zabil padající strom během oslav svátku Nanebevzetí Panny Marie na Madeiře....

Tisíce turistů uvázly na Madeiře, silný vichr ochromil letiště ve Funchalu

7. srpna 2017  19:16

Letiště v metropoli portugalského ostrova Madeiry Funchalu je kvůli silným větrům mimo provoz....

Když se blýská bez deště. Portugalské požáry zřejmě zažehla suchá bouřka

Hasiči bojují s rozsáhlými požáry v Portugalsku (18.6.2017)
19. června 2017  11:18

Příčinou rozsáhlých požárů v centrálním Portugalsku mohla být takzvaná suchá bouřka, při které se...

Katastrofický požár v Portugalsku má už 61 obětí, oheň uvěznil lidi na silnici

18. června 2017  4:05,  aktualizováno  10:02

Při lesním požáru v centrálním Portugalsku blízko města Coimbra zahynulo nejméně 61 lidí. Oznámila...

Klobásky na gril nemusíte kupovat, připravte si vlastní, radí Pohlreich

Domácí klobásky se salátem
15. května 2017

Klobásky neodmyslitelně patří ke grilování, většinou si je kupujeme v obchodě. Zdeněk Pohlreich v...

Místostarosta si zamiloval rum, začal doma pěstovat cukrovou třtinu

18. dubna 2017  16:01

Jakub Stejskal je přes den místostarosta Neslovic na Brněnsku, večer barman a „rumeliér“. Nikdy...

Tenerife: moře, hory a pralesy z pravěku. Objevte krásy ostrova

16. dubna 2017

Tenerife jako jeden z Kanárských ostrovů je pro většinu turistů synonymem pláží, koupání a...

Nekonečná přistávací dráha by byla dopravní revolucí. Ale není bezpečná

Nekonečná přistávací dráha podle představ projektu The Endless Runway.

v diskusi je 203 příspěvků

22. března 2017

„Nekonečná“ kruhová přistávací dráha by měla letištím přinést především zásadní zvýšení kapacity. V...

Může se hodit

  • Portugalské souostroví v Atlantském oceánu se statutem autonomní oblasti čítá čtyři ostrovy: Madeira (740,7 km²), Porto Santo (42,5 km²), Ilhas Desertas (14,2 km²), Ilhas Selvagens (3,6 km²) - první dva jsou obydlené.
  • O ostrovech věděli už Římané ve starověku, znovu ho objevili portugalští námořníci v 15. století.
  • Jedním ze slavných rodáků Madeiry je Cristiano Ronaldo, jeden z nejlepších fotbalistů světa. V hlavním městě Funchalu už dokonce stojí fotbalová socha, ale jako památka začátku fotbalu na ostrovech
  • Po celý rok příjemné počasí a teploty: žádné zimy ani extrémně parná léta. Pokud se však vydáte do hor, je lepší mít s sebou teplejší oblečením, v určitých oblastech teplota rychle klesá.
  • Dopravu po ostrově zajišťují autobusy, vhodné je i půjčení auta.
  • Hlavní město Funchal nabízí veškeré služby: hotely, restaurace, bary, obchody...
  • Zázemí v hotelech bývá na velmi vysoké úrovni, dbají především na relaxační terapie. Specialitou ve městě Ponta do Sol na západním pobřeží je volně přístupná cestička "Bosých nohou”, při níž návštěvníci postupně procházejí přes písek, kameny, šišky či vavřínové listy.