Na nádherné pláže zapomeňte. Přesto je Madeira skutečným klenotem Atlantiku

Že nás na Madeiře čeká cokoli, jen ne dlouhá chvíle, je nám jasné už během přistání. Při pohledu na sytě zelený kužel tyčící se z Atlantiku jako několikaposchoďový svatební dort už v letadle natahujeme pomyslné pohorky a vyrážíme do terénu. Tento ostrov si určitě užijeme.
Síť otevřených zavlažovacích kanálů, tzv. levád, vede vodu z hor do sušších...

Síť otevřených zavlažovacích kanálů, tzv. levád, vede vodu z hor do sušších částí ostrova. | foto: Petr a Patricie Sudik

Z výšky je zřejmý vulkanický původ ostrova. Zhruba před dvaceti miliony let se následkem silných erupcí začal z mořského dna zvedat kužel vulkánu, který poté prorazil mořskou hladinu a začal růst v nádherný ostrov. A ten je doposud i jedním z nejméně covidem-19 postižených koutů Evropy!

Madeira, nazývaná také plovoucí zahrada v Atlantiku nebo ostrov věčného jara, je vlastně vrcholkem hory zvedající se pět tisíc metrů od mořského dna. Celých devadesát procent plochy leží výš než pět set metrů nad mořem a útes Cabo Girao na jihu ostrova je druhým nejvyšším útesem na světě a nejvyšším v Evropě.

Podle legendy se objevitelé Madeiry, Portugalci Goncalves Zarco a Vaz Teixeira, při pohledu na 580 metrů vysokou kolmou stěnu raději obrátili a zakotvili nejdřív na sousedním písečném ostrově Porto Santo. Na tajuplnou Madeiru porostlou hustými lesy s vrcholky halícími se do temných dešťových mraků se odvážili teprve v roce 1419, tedy o rok později, a sice na přístupnějším východě.

Co se pozdější historie týče, hrála Madeira důležitou roli nejen ve vývoji Evropy, jižní Afriky, ale i Severní a Jižní Ameriky. Svou polohou mezi Azory a Kanárskými ostrovy totiž ležela výhodně na trasách pasátových větrů, které využívaly lodě před otevřením Suezského kanálu. Pro zaoceánské parníky na cestě do jižní Afriky a Ameriky zůstala Madeira důležitou zastávkou dokonce až do sedmdesátých let minulého tisíciletí a pro plachetnice je ostrov poslední zastávkou před cestou za velkou louži dodnes…

Portugalský ostrov Madeira je proslulý svým celoročně mírným klima, milióny květin a úžasnou krajinou.

Díky celoročně mírnému klimatu je Madeira jako rozkvetlá zahrada, ve které jaro jakoby nikdy nekončilo. Příjemné teploty jsou ideální pro nádherné treky, které Madeira nabízí. Můžete se tu těšit na divoké pobřeží, malebná údolí i hluboké propasti, celoročně zelené lesy a horský masiv uprostřed ostrova, kde se stezky mění v žebříky do nebes...

Mezi hlavním městem Funchal na jihovýchodě, jedním z mála rovnějších míst, se krajina zvedá terasovitě od mořské hladiny až k horskému masivu uprostřed ostrova s 1 861 metrů vysokým vrcholkem Pico Riuvo. Odtud se za dobrého počasí nabízí výhled, který by stálo zato snad jen zarámovat.

Ještě před sto lety byla většina osad k dosažení jen po několikahodinových pochodech přes krkolomné stezky a i dnes se do vesničky v sousedním údolí vzdáleném vzdušnou čarou jeden kilometr silnice šněruje v nekonečných serpentinách nahoru, dolů a znovu nahoru.

Ostrov Madeira je ideální destinací pro návštěvníky upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené. (Trek na 1862 m vysoký vrcholek Pico Riuvo.)

Co byste na Madeiře ale marně hledali, jsou písečné pláže, tedy kromě dvou mini pláží na jihu. Zdánlivý turistický handicap byl pro ostrov ale spíše požehnáním, neboť ho ušetřil osudu mnoha profláknutých turistických destinací se všemi negativními jevy: od hotelových paneláků až po ztrátu identity.

O co méně pláží Madeira má, o to víc má jiného bohatství: vody. Ta je ovšem rozdělena vcelku nespravedlivě. Zatímco jihu dominuje suché slunečné počasí, sever je vystaven pasátovým větrům, které se nejpozději v horách ve středu ostrova vyprší a promění ho v obrovský vodní rezervoár. Geniálním řešením jsou tzv. levády: síť otevřených zavlažovacích kanálů vedoucích vodu z hor do sušších částí ostrova, na zahrady a pole. Tedy spíš zahrádky a políčka, neboť o zemědělství ve velkém nemůže být na Madeiře řeč.

Madeira

 • Ostrov Madeira (728 km²) patřící k Portugalsku leží 978 kilometrů jihozápadně od Lisabonu a 796 kilometrů od pobřeží Maroka. 
 • Díky svému klimatu je cílem turistů po celý rok.
 • Je ideální destinací pro návštěvníky upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené.

Úrodná vulkanická půda sice umožňuje i několik sklizní v roce, v extrémně hornatém terénu byla ale jedinou možností stavba teras, tzv. poios, které jsou ukončeny kamennými zdmi, jež zabraňují odplavení zeminy při dešti. 

Obhospodařován je každý metr půdy. Někdy jsou minipolíčka zavěšená na skalách jako vlaštovčí hnízda a místo traktoru je k jejich obdělání potřeba spíš výbava horolezce a pevné nervy.

Podle časového plánu každý zemědělec ví, kdy přiteče „jeho“ voda, kterou pak zábranami rozvádí do vedlejších levád. Voda si svou cestu najde automaticky sama. Princip stejně jednoduchý jako geniální a díky němu na Madeiře roste téměř všechno: cukrová třtina, banány, marakuja, manga a papája, a i pro nás zcela neznámé druhy, například výborný banánoananas v neoloupaném stavu podobný velké zelené šišce.

Zahrada Jardim Botanico

Čerstvé ovoce, které je k prodeji nejen u silnic, ale na principu důvěry i v koších podél levád, má ale s ovocem ze supermarketu jen pramálo společného. Nebo jste už jedli hroznové víno s příchutí borůvek?

Trek po levádách

Levády jsou nejen tepnami života, ale jsou i ideální pro různé treky. Většinou je totiž lemují úzké cestičky vybudované pro jejich údržbu. Navíc díky minimálnímu sklonu – jen tolik, aby voda zůstala v pohybu – se dá podél bublajícího potůčku jít desítky kilometrů až do zeleného, liduprázdného srdce ostrova.

Někde bylo kvůli zachování sklonu nutné vést levády i skrz hory pomocí úzkých nízkých tunelů. Jinde zas tak blízko propastí, že na cestičku nezbylo místo a tak nezbývá než balancovat po mokré zídce. Kdo i tady stejně jako já neodolá fotografovat, ten by se měl alespoň zastavit.

S celkovou délkou 2150 kilometrů jsou madeirské levády jedním z nejdelších zavlažovacích systémů světa. Tzv. "levadeiros" se starají o jejich údržbu, opravy a čištění.

Tady se nachází 150 km² velký vavřínový les, který chrání UNESCO. Lépe řečeno jde o mlžný prales jako z Jurského parku, který ve třetihorách pokrýval skoro celou Evropu. Dnes ho najdete už jen na Madeiře. Obří mechy a lišejníky objímající větve a kmeny stromů ho mění v tajemnou pohádkovou říši. Všudypřítomná vlhkost v podobě milionů kapek zdobí listy stromů stejně jako obrovské květy hortenzií, begónií, ibišků a kalokvětů. Další voda padá ze skal formou křišťálových vodopádů.

Protože ostrov coby vulkán nikdy nebyl spojen s pevninou, je Madeira domovem řady endemických druhů živočichů a rostlin. Většina z příkladů Darwinovy evoluční teorie o vývoji druhů proto nepochází z dalekých Galapág, ale z Madeiry. A rostlinky, které z domova známe z balkónových truhlíků a květináčů, tady dorůstají do velikosti stromů, například vřesovec (Erika) nebo vánoční hvězda.

Počasí vás může zaskočit kdykoli

Dalším nebezpečím v horách jsou nečekané výkyvy počasí a odhad jak času, tak sil. Levády věrně opisující siluetu hor totiž nevedou okruhem a tak to, co jste ušli jedním směrem, vás čeká i cestou zpátky.

Rostlinky, které z domova známe z balkónových truhlíků a květináčů, dorůstají na Madeiře do velikosti stromů.

S celkovou délkou 2 150 kilometrů jsou madeirské levády nejdelším zavlažovacím systémem světa. Nejpozději po první túře tak nezbývá než se poklonit před pílí, vytrvalostí i útrapami, se kterými byl zdejší systém zprvu africkými otroky a poté generacemi Madeiřanů vybudován a udržován.

Kdo po tolika zeleni touží po změně, ten by měl zavítat na nejvýchodnější cíp ostrova, kde na vás místo bujné vegetace a osvěžujících levád čekají vyprahlé skály a půda sežehnutá sluncem a větrem. I toto je Madeira, perla Atlantiku a jeden z nejrozmanitějších ostrovů světa.

Typy na výlet

 • Botanické zahrady (obě ve Funchal):
  Jardim Botanico: dospělí 6 eur (162,- korun),  děti 2 eura (54,- korun)
  Zahrada Palheiro: dospělí 11 eur (297,- korun), děti do 15ti let zdarma
 • Chráněná oblast Rabacal: 25 vodopádů Paul da Serra (zdarma)
 • Túra na 1862m vysoký vrcholek Pico Riuvo (zdarma)
 • Unescem chráněný vavřínový les (zdarma)
 • Městečko Santana s typickými doškovými trojúhelníkovými domy (zdarma)
 • Plavba replikou lodě Santa Maria: dospělí 36 eur (972,- korun), děti do 12ti let 17,50 eur (473,- korun)
 • Tržnice ve Funchal
 • Skywalk nad Cabo Girão nabízející pohled z nejvyšších útesů Evropy skleněnou podlahou kolmo dolů do hloubky 580m. (zdarma)
 • Levada das 25 Fontes: (Levada 25 vodopádů, zdarma)
 • Slavnosti: Vinná slavnost (září), Silvestr, karneval (únor/březen), Atlantik Festival (červen), Kolumbus Festival (září) na sousedním ostrově Ponto Santo.

Ostrov Madeira je ideální destinací pro návštěvníky upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené. (Trek na 1862 m vysoký vrcholek Pico Riuvo.)

 • Kdo hledá klid mimo turistické hotspoty, pro toho je ideální túra po jedné z méně známých levád.
 • Kupodivu málo frekventované je i skvělé interaktivní museum Madeira Story Center ve Funchal, kde máte možnost nahlédnout do historie ostrova. Vstupné: dospělí 5 eur (135,- korun), děti 3 eura (81,- korun), otevřeno denně 9:00 - 19:00.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

 • Nejčtenější

Když Češi znečišťují planetu víc než Číňané. Kdo opravdu nejvíc škodí Zemi?

27. února 2024

Premium Které státy nejvíce znečišťují planetu? Ukázat na nějakou konkrétní zemi prstem není zase tak...

Na dálkových trasách v Česku se objeví přes 150 nových dřevěných útulen

26. února 2024

V Česku na turistických trasách vyrostou nové útulny, které budou poskytovat přístřeší a také místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zůstala na benzince v prérii, adoptovali ji Siouxové. Věří mi, říká indiánka z Čech

28. února 2024

Premium Když se gymnazistka Veronika Valterová vydala do Ameriky za indiány, sotva tušila, že se rodí...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Mezi pískovcovými skalami z Mladé Boleslavi do Mšena

25. února 2024

Hynek, náš dnešní mašinfíra, nás sveze po krásné a bohužel ohrožené středočeské lokálce. Motorový...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vítkovická drobná dráha vedla do pískových dolů

3. března 2024

Seriál Se 77. dílem seriálu Zaniklé tratě se opět vrátíme do Vítkovic. Podíváme se na dráhu, která patřila...

Tyto země jsou zasvěcené baťůžkářům. Skvělé tipy na nízkonákladový výlet

2. března 2024

Méně bagáže, skromnější rozpočet, ochota omezit komfort. Co za to? Více zážitků a pestřejší...

Očima šotouše: Posílejte fotky laminátek a vyhrajte cestovní vouchery

1. března 2024

V březnu se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměříme na jednu z nejkrásnějších...

Nevzdávejte to. Velký přehled míst, kde si ještě můžete zalyžovat

1. března 2024  12:01

Řada areálů předčasně ukončila sezonu, často minimálně o měsíc dřív než v jiných letech. Výše...

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...