Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 28. května 2022 Vilém

Na nádherné pláže zapomeňte. Přesto je Madeira skutečným klenotem Atlantiku

Že nás na Madeiře čeká cokoli, jen ne dlouhá chvíle, je nám jasné už během přistání. Při pohledu na sytě zelený kužel tyčící se z Atlantiku jako několikaposchoďový svatební dort už v letadle natahujeme pomyslné pohorky a vyrážíme do terénu. Tento ostrov si určitě užijeme.

Síť otevřených zavlažovacích kanálů, tzv. levád, vede vodu z hor do sušších částí ostrova. | foto: Petr a Patricie Sudik

Z výšky je zřejmý vulkanický původ ostrova. Zhruba před dvaceti miliony let se následkem silných erupcí začal z mořského dna zvedat kužel vulkánu, který poté prorazil mořskou hladinu a začal růst v nádherný ostrov. A ten je doposud i jedním z nejméně covidem-19 postižených koutů Evropy!

Madeira, nazývaná také plovoucí zahrada v Atlantiku nebo ostrov věčného jara, je vlastně vrcholkem hory zvedající se pět tisíc metrů od mořského dna. Celých devadesát procent plochy leží výš než pět set metrů nad mořem a útes Cabo Girao na jihu ostrova je druhým nejvyšším útesem na světě a nejvyšším v Evropě.

Podle legendy se objevitelé Madeiry, Portugalci Goncalves Zarco a Vaz Teixeira, při pohledu na 580 metrů vysokou kolmou stěnu raději obrátili a zakotvili nejdřív na sousedním písečném ostrově Porto Santo. Na tajuplnou Madeiru porostlou hustými lesy s vrcholky halícími se do temných dešťových mraků se odvážili teprve v roce 1419, tedy o rok později, a sice na přístupnějším východě.

Co se pozdější historie týče, hrála Madeira důležitou roli nejen ve vývoji Evropy, jižní Afriky, ale i Severní a Jižní Ameriky. Svou polohou mezi Azory a Kanárskými ostrovy totiž ležela výhodně na trasách pasátových větrů, které využívaly lodě před otevřením Suezského kanálu. Pro zaoceánské parníky na cestě do jižní Afriky a Ameriky zůstala Madeira důležitou zastávkou dokonce až do sedmdesátých let minulého tisíciletí a pro plachetnice je ostrov poslední zastávkou před cestou za velkou louži dodnes…

Portugalský ostrov Madeira je proslulý svým celoročně mírným klima, milióny květin a úžasnou krajinou.

Díky celoročně mírnému klimatu je Madeira jako rozkvetlá zahrada, ve které jaro jakoby nikdy nekončilo. Příjemné teploty jsou ideální pro nádherné treky, které Madeira nabízí. Můžete se tu těšit na divoké pobřeží, malebná údolí i hluboké propasti, celoročně zelené lesy a horský masiv uprostřed ostrova, kde se stezky mění v žebříky do nebes...

Mezi hlavním městem Funchal na jihovýchodě, jedním z mála rovnějších míst, se krajina zvedá terasovitě od mořské hladiny až k horskému masivu uprostřed ostrova s 1 861 metrů vysokým vrcholkem Pico Riuvo. Odtud se za dobrého počasí nabízí výhled, který by stálo zato snad jen zarámovat.

Ještě před sto lety byla většina osad k dosažení jen po několikahodinových pochodech přes krkolomné stezky a i dnes se do vesničky v sousedním údolí vzdáleném vzdušnou čarou jeden kilometr silnice šněruje v nekonečných serpentinách nahoru, dolů a znovu nahoru.

Ostrov Madeira je ideální destinací pro návštěvníky upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené. (Trek na 1862 m vysoký vrcholek Pico Riuvo.)

Co byste na Madeiře ale marně hledali, jsou písečné pláže, tedy kromě dvou mini pláží na jihu. Zdánlivý turistický handicap byl pro ostrov ale spíše požehnáním, neboť ho ušetřil osudu mnoha profláknutých turistických destinací se všemi negativními jevy: od hotelových paneláků až po ztrátu identity.

O co méně pláží Madeira má, o to víc má jiného bohatství: vody. Ta je ovšem rozdělena vcelku nespravedlivě. Zatímco jihu dominuje suché slunečné počasí, sever je vystaven pasátovým větrům, které se nejpozději v horách ve středu ostrova vyprší a promění ho v obrovský vodní rezervoár. Geniálním řešením jsou tzv. levády: síť otevřených zavlažovacích kanálů vedoucích vodu z hor do sušších částí ostrova, na zahrady a pole. Tedy spíš zahrádky a políčka, neboť o zemědělství ve velkém nemůže být na Madeiře řeč.

Madeira

 • Ostrov Madeira (728 km²) patřící k Portugalsku leží 978 kilometrů jihozápadně od Lisabonu a 796 kilometrů od pobřeží Maroka. 
 • Díky svému klimatu je cílem turistů po celý rok.
 • Je ideální destinací pro návštěvníky upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené.

Úrodná vulkanická půda sice umožňuje i několik sklizní v roce, v extrémně hornatém terénu byla ale jedinou možností stavba teras, tzv. poios, které jsou ukončeny kamennými zdmi, jež zabraňují odplavení zeminy při dešti. 

Obhospodařován je každý metr půdy. Někdy jsou minipolíčka zavěšená na skalách jako vlaštovčí hnízda a místo traktoru je k jejich obdělání potřeba spíš výbava horolezce a pevné nervy.

Podle časového plánu každý zemědělec ví, kdy přiteče „jeho“ voda, kterou pak zábranami rozvádí do vedlejších levád. Voda si svou cestu najde automaticky sama. Princip stejně jednoduchý jako geniální a díky němu na Madeiře roste téměř všechno: cukrová třtina, banány, marakuja, manga a papája, a i pro nás zcela neznámé druhy, například výborný banánoananas v neoloupaném stavu podobný velké zelené šišce.

Zahrada Jardim Botanico

Čerstvé ovoce, které je k prodeji nejen u silnic, ale na principu důvěry i v koších podél levád, má ale s ovocem ze supermarketu jen pramálo společného. Nebo jste už jedli hroznové víno s příchutí borůvek?

Trek po levádách

Levády jsou nejen tepnami života, ale jsou i ideální pro různé treky. Většinou je totiž lemují úzké cestičky vybudované pro jejich údržbu. Navíc díky minimálnímu sklonu – jen tolik, aby voda zůstala v pohybu – se dá podél bublajícího potůčku jít desítky kilometrů až do zeleného, liduprázdného srdce ostrova.

Někde bylo kvůli zachování sklonu nutné vést levády i skrz hory pomocí úzkých nízkých tunelů. Jinde zas tak blízko propastí, že na cestičku nezbylo místo a tak nezbývá než balancovat po mokré zídce. Kdo i tady stejně jako já neodolá fotografovat, ten by se měl alespoň zastavit.

S celkovou délkou 2150 kilometrů jsou madeirské levády jedním z nejdelších zavlažovacích systémů světa. Tzv. "levadeiros" se starají o jejich údržbu, opravy a čištění.

Tady se nachází 150 km² velký vavřínový les, který chrání UNESCO. Lépe řečeno jde o mlžný prales jako z Jurského parku, který ve třetihorách pokrýval skoro celou Evropu. Dnes ho najdete už jen na Madeiře. Obří mechy a lišejníky objímající větve a kmeny stromů ho mění v tajemnou pohádkovou říši. Všudypřítomná vlhkost v podobě milionů kapek zdobí listy stromů stejně jako obrovské květy hortenzií, begónií, ibišků a kalokvětů. Další voda padá ze skal formou křišťálových vodopádů.

Protože ostrov coby vulkán nikdy nebyl spojen s pevninou, je Madeira domovem řady endemických druhů živočichů a rostlin. Většina z příkladů Darwinovy evoluční teorie o vývoji druhů proto nepochází z dalekých Galapág, ale z Madeiry. A rostlinky, které z domova známe z balkónových truhlíků a květináčů, tady dorůstají do velikosti stromů, například vřesovec (Erika) nebo vánoční hvězda.

Počasí vás může zaskočit kdykoli

Dalším nebezpečím v horách jsou nečekané výkyvy počasí a odhad jak času, tak sil. Levády věrně opisující siluetu hor totiž nevedou okruhem a tak to, co jste ušli jedním směrem, vás čeká i cestou zpátky.

Rostlinky, které z domova známe z balkónových truhlíků a květináčů, dorůstají na Madeiře do velikosti stromů.

S celkovou délkou 2 150 kilometrů jsou madeirské levády nejdelším zavlažovacím systémem světa. Nejpozději po první túře tak nezbývá než se poklonit před pílí, vytrvalostí i útrapami, se kterými byl zdejší systém zprvu africkými otroky a poté generacemi Madeiřanů vybudován a udržován.

Kdo po tolika zeleni touží po změně, ten by měl zavítat na nejvýchodnější cíp ostrova, kde na vás místo bujné vegetace a osvěžujících levád čekají vyprahlé skály a půda sežehnutá sluncem a větrem. I toto je Madeira, perla Atlantiku a jeden z nejrozmanitějších ostrovů světa.

Typy na výlet

 • Botanické zahrady (obě ve Funchal):
  Jardim Botanico: dospělí 6 eur (162,- korun),  děti 2 eura (54,- korun)
  Zahrada Palheiro: dospělí 11 eur (297,- korun), děti do 15ti let zdarma
 • Chráněná oblast Rabacal: 25 vodopádů Paul da Serra (zdarma)
 • Túra na 1862m vysoký vrcholek Pico Riuvo (zdarma)
 • Unescem chráněný vavřínový les (zdarma)
 • Městečko Santana s typickými doškovými trojúhelníkovými domy (zdarma)
 • Plavba replikou lodě Santa Maria: dospělí 36 eur (972,- korun), děti do 12ti let 17,50 eur (473,- korun)
 • Tržnice ve Funchal
 • Skywalk nad Cabo Girão nabízející pohled z nejvyšších útesů Evropy skleněnou podlahou kolmo dolů do hloubky 580m. (zdarma)
 • Levada das 25 Fontes: (Levada 25 vodopádů, zdarma)
 • Slavnosti: Vinná slavnost (září), Silvestr, karneval (únor/březen), Atlantik Festival (červen), Kolumbus Festival (září) na sousedním ostrově Ponto Santo.

Ostrov Madeira je ideální destinací pro návštěvníky upřednostňující individuální a aktivní způsob dovolené. (Trek na 1862 m vysoký vrcholek Pico Riuvo.)

 • Kdo hledá klid mimo turistické hotspoty, pro toho je ideální túra po jedné z méně známých levád.
 • Kupodivu málo frekventované je i skvělé interaktivní museum Madeira Story Center ve Funchal, kde máte možnost nahlédnout do historie ostrova. Vstupné: dospělí 5 eur (135,- korun), děti 3 eura (81,- korun), otevřeno denně 9:00 - 19:00.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

 • Nejčtenější

Dvě uhelná jezera, dva jiné světy. Milada pokulhává za vzkvétajícím Mostem

Zcela rozdílná letní sezona čeká návštěvníky na dvou vodních plochách, které vznikly zatopením hnědouhelných lomů....

Dcery už na svět nenahlíží podle mediálních měřítek, říká Fotr na tripu

Mají za sebou na 75 tisíc kilometrů. Objevili kurdské Turecko, projeli rizikový Irák, stihli předválečnou Ukrajinu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pojďte pěšky do hor. Tři unikátní treky, kde poznáte pocit osamělého tuláka

Premium Jistě, tak jako v zimě s lyžemi i v létě se můžete po mnohých horských vyhlídkách vozit lanovkami, ale byla by to věčná...

S jachtou pobřežím Chorvatska. Vyplout může i nováček, co k tomu potřebuje?

Premium Na moře při pobřeží Chorvatska vyplouvá teď zkraje sezony až polovina všech jachet s českou a slovenskou vlajkou. Co je...

Povinná výbava na kolo. Zkontrolujte si, jestli máte před dovolenou všechno

Jaro je v plném proudu a své kolo vytáhli ze sklepů a garáží snad všichni. Málokdo si ovšem vzpomenete na to, jakou...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

 • Další z rubriky

OBRAZEM: Íránský ostrov bojuje s bídou, barevná vesnice má přilákat turisty

Je to místo bohaté na historii, ale chudé svou přítomností a nejistou budoucností. Íránský ostrov Hormuz býval bránou k...

Krásné útesy a lanovka na konci světa. Objeli jsme irský poloostrov Beara

Je to jen malý ostrov na západním konci našeho kontinentu. Nenajdete tu žádné světoznámé stavby, ani fantastické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krása i nebezpečí útěku do divočiny. Jak se na něj připravit a užít si ho

Premium Na první pohled to vypadá jako skvělý tip na dobrodružnou dovolenou – vyrazit někam do opravdické divočiny, daleko od...

Jeden z největších zvonů v Alpách najdete nedaleko Innsbrucku

Rakouskému Innsbrucku se přezdívá hlavní město Alp. Turisté tam zpravidla nevynechají návštěvu Zlaté stříšky nebo...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...