Tenerife: moře, hory a pralesy z pravěku. Objevte krásy ostrova

Tenerife jako jeden z Kanárských ostrovů je pro většinu turistů synonymem pláží, koupání a sluníčka. Ve skutečnosti toto španělské souostroví také nabízí úžasně pestrou přírodu s různorodou krajinou – od lávových pouští přes vavřínové lesy až po vysoké hory.

Celkem sedm hlavních ostrovů roztroušených v Atlantiku, z nichž každý je trochu jiný – to už je výzva pro důkladné prozkoumání, které sotva stihnete během jedné dovolené.

Kdo se nechce jen tak povalovat na pláži, může na Kanáry vyrazit kdykoliv v roce. Dokonce je lepší zvolit termín mimo hlavní koupací sezonu, počasí je totiž i v zimě docela příjemné.

My jsme si pro začátek vybrali ostrov Tenerife, který je nejenom největší, ale najdeme na něm i nejvyšší horu Španělska, Pico del Teide.

Za týden jsme podnikli několik výletů: navštívili jsme národní park Teide s kvetoucími hadinci, zdolali vrchol Pico del Teide, prošli kaňonem Masca, toulali se vavřínovými lesy v přírodním parku Anaga, pozorovali velryby a delfíny. K tomu jsme stihli ochutnat mnoho zdejších vín a pochutnat si na typických španělských delikatesách.

Národní park Teide

Centrální a nejvyšší část ostrova pokrývá národní park, nesoucí jméno nejvyšší hory nejenom Tenerife, ale i celého Španělska. Je to největší park Kanárských ostrovů a můžete tady podniknout bezpočet horských túr různé délky a obtížností, ze kterých si vybere opravdu každý.

Do parku snadno dojedete autem, stoupání po silnici od pobřeží vás postupně přenese do chladnějších pásem, projedete borovými lesy a nakonec se ocitnete v horské vulkanické krajině se spoustou lávových polí, kráterů a skal. Pokud sem přijedete na jaře, můžete spatřit místní endemickou rostlinu, kterou je několik metrů vysoký hadinec Wildpretův.

Pico del Teide (3 718 m) je nejvyšší horou Španělska.

Kvetoucí hadinec Wildpretův

My jsme si na rozchození vybrali lehkou okružní túru vedoucí kolem bizarních skalisek Los Roques de García. Pětikilometrový okruh nám nabídl impozantní pohledy jak na lávová skaliska, tak i na masiv hory Pico del Teide. Nejnáročnější túrou je pěší výstup na Pico del Teide s přespáním v horské chatě. Většina návštěvníků ale na horu vyjede lanovkou.

Nejvyšší hora Španělska

Následující den se do parku vracíme. Vyrážíme brzy ráno, chceme být u lanovky na Pico del Teide mezi prvními a vyhnout se tak frontám. To se nám daří a v půl desáté vystupujeme na horní stanici z prosklené kabiny. Zatímco u moře se turisté koupou, tady ve výšce přes 3 500 metrů leží zbytky sněhu, mrzne a fouká.

Vyrážíme na krátkou procházku k vyhlídkovému bodu La Fortaleza. Po půlhodině chůze úbočím vulkánu přicházíme na malý vrcholek s panoramatickými výhledy na východní část Tenerife. Symetrický kužel vrcholu se zvedá nad námi a vyzývá ke zdolání.

Na vrcholu Pico del Teide, nejvyšší hory Španělska

Máme vyřízené povolení, jsme tedy mezi několika šťastlivci, kteří se dnes podívají na nejvyšší bod Španělska. Pracovník parku pečlivě kontroluje naše povolení i pasy a pak už nás čeká poslední stoupání na 3 718 metrů vysoký vrchol.

Pomalu se suneme po úzké pěšině a dýcháme štiplavé výpary sopečných plynů. Konečně jsme nahoře! Kruhový výhled jako z letadla je odměnou za tu námahu i nepohodlí v ledovém větru.

Kaňonem Masca

Dramatická vulkanická krajina Tenerife naplno vynikne na západním pobřeží ostrova. Do moře tu padají 500 metrů vysoké čedičové útesy Los Acantilados de Los Gigante a tvrdou skálu proráží několik kaňonů, kterými můžete z vnitrozemí prostoupit až k moři.

Jeden z nejhezčích a nejznámějších kaňonů se jmenuje Masca. Jeho předností je, že na pláži na konci kaňonu čekají čluny, které vás mohou odvézt zpět do civilizace, a nemusíte se tak vracet stejnou cestou.

Krajina u kaňonu Masca

Vodopády v kaňonu Masca

Už příjezd po silnici ze Santiago del Teide nepostrádá dávku adrenalinu. Strmá a úzká asfaltka šněruje po srázech vysoko nad údolím a vyžaduje zručného a soustředěného řidiče. Přijíždíme do malebné vesničky připomínající orlí hnízdo. Všude kolem nás ze zvedají vysoké skály padající do hlubokých roklí.

Sestupujeme do kaňonu a obdivujeme nádherné palmy porůstající stráně kolem vesnice. Záhy dosahujeme dna kaňonu, kterým protéká potůček tvořící místy hezké vodopády. Cesta se klikatí ve stínu skal, občas musíme přeskákat potok nebo se vyškrabat po strmé skále. Jsme tu brzo ráno a díky tomu nepotkáváme téměř žádné další výletníky.

Asi za dvě a půl hodiny se skály rozestupují a vítá nás balvanitá pláž. Naskakujeme do člunu a za pár minut jsme v přístavu Los Gigantes.

Vavřínové lesy

Vavřínové lesy jsou specialitou vlhčích oblastí Kanárských ostrovů, najdeme je ale také například na Madeiře nebo na Azorských ostrovech. Na Tenerife za nimi musíme na vlhké severní pobřeží, do přírodního parku Anaga, kde najdeme největší vavřínový les Kanárských ostrovů.

Vavřínové lesy v oblasti Anaga

Během okamžiku opouštíme slunečné, suché a vyhřáté pobřeží a noříme se do husté mlhy obklopující sytě zelené vrcholky hor. Oblast se rozprostírá na severovýchodním výběžku ostrova, v nadmořské výšce 700 – 1 000 metrů. Díky vysoké vlhkosti se ve zdejších horách dochovaly zbytky třetihorního vavřínového pralesa a můžeme tak obdivovat rostliny, které pokrývaly Evropu před dvaceti miliony let.

Zastavujeme na lesním parkovišti a vyrážíme na přibližně sedmikilometrovou okružní túru vedoucí po zalesněném hřebeni k vyhlídce Cabezo del Tejo. Vstupujeme do lesa a ocitáme se v jiném světě. Prohlížíme si exotické stromy s podivně pokroucenými kmeny a ve stínu jejich korun stoupáme na hřeben. Obklopuje nás sytá zeleň listů, trav, mechů a lišejníků, které v chomáčích visí z převislých skal a větví stromů.

Může se hodit

Doprava: letecky na Tenerife můžete z Prahy přímým letem Smart Wings. Na Tenerife jsou 2 mezinárodní letiště.

Doprava po ostrově: ideálně pronajatým vozem. Cestovat můžete i busem a na kratší vzdálenosti využít taxi.

Ubytování: na ostrově najdete velké množství hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Pro popsané výlety je vhodným východištěm oblast kolem Puerto de Santiago. Nejvíce plážových hotelů najdete na západním pobřeží mezi Costa Adeje a Los Gigantes. Kdo nepotřebuje moře, může se ubytovat ve vnitrozemí za často velmi zajímavé ceny.

Počasí a mikroklima ostrova: Kanárské ostrovy se vyznačují celoročně mírným klimatem s denními nejvyššími teplotami 20 – 28 °C, teplota moře kolísá mezi 18 °C (leden) až 24 °C (září). Díky sopce Pico del Teide je klima rozděleno na severní a jižní: zatímco severní pobřeží je často zahalené do mraků, na jihu bývá slunečno.

Výstup na Pico del Teide: je nutná rezervace (bezplatná) na webu národního parku. Musíte uvést jmenný seznam osob vč. čísla pasů, datum a přibližnou hodinu výstupu. Více zde: https://www.reservasparquesnacionales.es

Další aktivity a zajímavosti:
Loro Park – na severním pobřeží najdete skvělou botanickou zahradu a zoo s největší sbírkou papoušků, obří želvy, gorily, šimpanze a další exotická zvířata. Součástí parku jsou představení kosatek, lachtanů, delfínů, dravých ptáků i cvičených papoušků. http://www.loroparquetenerife.com/

Golf – Tenerife je skvělou golfovou destinací, na ostrově najdete celkem 9 hřišť

Pozorování velryb – u západního pobřeží lze celoročně pozorovat hejna delfínů, velryby kulohlavce a někdy i plejtváky. Výlety trvají většinou 2-3 hodiny a lodě vyplouvají z Los Gigantes.

Pyramidy v Güímaru – etnografický park a muzeum zahrnuje šest stupňovitých pyramid, které se podobají pyramidám zbudovaných Mayi a Aztéky v Mexiku, avšak podle archeologických výzkumů byly postaveny v 19. století. Pyramidy studoval známý badatel Thor Heyerdal, který na Tenerife na sklonku svého života žil. http://www.piramidesdeguimar.es/

Největší dračinec na světě – dračinec dračí (Dracaena draco) je endemit Kanárských ostrovů a Madeiry. Největší rostlina měří 17 metrů, jmenuje se Dragó Milenario a najdeme ji v městečku Icod de los Vinos.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

Nakrmte Instagram. Na těchto místech pořídíte nejlepší fotky z Itálie

Itálie nešetří scenériemi ani místy, která si zaslouží zdokumentovat chlubivou fotkou z dovolené. Ale snadné to není. Některým snímkům chybí nápad, dobré světlo nebo mají okolo přebytek turistů. Jak...

27. července 2024

Zrezlé pozlátko. Olympijské stadiony jsou pro pořadatele prokletím i darem

Premium

Pár týdnů se na ně upírají oči celého světa. Ale jejich sláva opadne s tím, jak se sportovci a účastníci rozjedou zpět domů. Olympijské stadiony jsou předimenzované stavby, kterým se po skončení...

26. července 2024

Existují situace, na které vám cestovní pojištění nestačí. Na co dát pozor

Každá pojišťovna má nějaké výluky. Jde o situace, kdy vám ani přes zaplacenou pojistku nic nevyplatí, nebo výrazně zkrátí plnění. Pokud je před uzavřením pojistky neznáte, snadno se může stát, že...

26. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  25.7 22:08

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....