Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. března 2023 Arnošt

Čtenáři cestují: Jako na Marsu. Za týden jsme prozkoumali sopečné Lanzarote

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenář iDNES.cz Marek Machálek vyrazil objevit přírodní bohatství ostrova Lanzarote, který je pod ochranou UNESCO.
Nejkrásnější pláž Famara, kam jsme se během našeho pobytu opakovaně vrátili.

Nejkrásnější pláž Famara, kam jsme se během našeho pobytu opakovaně vrátili. | foto: Archiv soutěže

Lanzarote, součást přírodního dědictví UNESCO a čtvrtý největší z Kanárských ostrovů, leží asi sto kilometrů na západ od severního pobřeží Afriky. Od Prahy je vzdálený přibližně pět hodin letu a má rozlohu jen 800 kilometrů čtverečních (stejně jako například Madeira, která je naším dalším cílem). Což je ideální velikost na prozkoumání celého ostrova během jednoho týdne.

Na letišti si půjčujeme pidiauto a náš týdenní průzkum může začít. Jako výchozí bod nám slouží Puerto del Carmen na východním pobřeží, kousek od letiště a hlavního města ostrova Arrecife. Odtud se do 45 minut dostaneme na jakékoliv místo na ostrově.

Vyrážíme tedy na kratší půldenní výlety a postupně během týdne navštěvujeme celý ostrov.

Jaké Lanzarote je? Příjemně malé a klidné. Má jen 150 tisíc stálých obyvatel, v době našeho pobytu, tedy v červnu, navíc ještě nezačalo hlavní turistické období.

Lanzarote je větrné, suché a vyprahlé, srážek je celkově málo, přes léto téměř žádné. Je sopečného původu, místy si připadáme jako na Marsu – téměř žádná vegetace, černé lávové vyvřeliny, červeně zbarvená země, nízký profil krajiny (nejvyšší místa ostrova jsou necelých 700 metrů nad mořem). V létě se teploty pohybují kolem 20 stupňů v noci a 25 až 30 přes den. Pokud ostrov navštívíte v zimě, čekejte o pět stupňů méně.

V každém případě je Lanzarote velmi zajímavé a stojí za návštěvu. Kousek od Puerto del Carmen je ve vnitrozemí vinařská oblast La Geria. Vinná réva zde roste z černé sopečné země a před větrem je chráněna malými kamennými zídkami, které jsou kolem všech polí na celém ostrově.

Los Hervideros, útesy s jeskyněmi, do kterých vlny oceánu mocně narážejí a vytvářejí tak neobyčejnou podívanou.

Pokračujeme až na západní pobřeží a narážíme na Salinas de Janubio, kde se tradičním způsobem krystalizací z mořské vody vyrábí sůl. Dále nás čeká Los Hervideros, útesy s jeskyněmi, do kterých vlny oceánu mocně narážejí a vytvářejí tak neobyčejnou podívanou. A také El Golfo, sytě zelená laguna obklopená rudými skalami a modrým mořem.

Kousek severněji je národní park Timanfaya, kde se v návštěvnickém centru podrobně seznamujeme s historií, geologickým vývojem a faunou a flórou celého ostrova.

Nejkrásnější pláž Famara, kam jsme se během našeho pobytu opakovaně vrátili.

V placené části parku nasedáme do autobusu, který nás vozí mezi vulkány. Je to jediný způsob, jak je vidět opravdu zblízka. Raději bychom si park projeli a prošli sami, ale chápeme, že díky tomu zůstane oblast nezničená i do budoucna.

Napište svůj cestopis

Vnitrozemí cestou na sever ostrova je velmi půvabné. Cesty se klikatí krajinou, klesají dolů i stoupají vzhůru do kopců, osídlení je velmi řídké.

Oceán je kousek, a tak každou chvíli zastavujeme na některé z vyhlídek po cestě. Nejvíce se nám líbí vyhlídka u kostela Ermita de Las Nieves, který je jen kousek od nejvyššího vrcholu celého ostrova – Penas del Chahe.

Dole hluboko pod námi je vidět nejkrásnější pláž Famara, kam jsme se během našeho pobytu opakovaně vrátili. Několik kilometrů dlouhá a velmi široká pláž s jemným pískem, vysokými vlnami a silným větrem, téměř prázdná až na pár lidí se surfy nebo kity, vinoucí se pod vysokými sopečnými štíty.

Ostrov má rozlohu jen 800 kilometrů čtverečních, což je ideální velikost na...

Kousek za vyhlídkou dále na sever znovu klesáme do údolí a nalézáme příjemné malé městečko Haria. Poté znovu stoupáme nahoru a míříme na úplný sever ostrova a Mirador del Rio, vyhlídku na vysokém kolmém útesu, odkud je vidět blízký malý ostrov La Graciosa, kam se dá dojet trajektem z městečka Orzola. Vyhlídku stejně jako většinu turisty navštěvovaných míst na Lanzarote navrhl místní rodák César Manrique, umělec, s jehož budovami a sochami se setkáváme na celém ostrově.

Jedním z takových míst je i, podle nás přeceňované, Jameos del Agua, které je asi nejfotografovanějším místem celého ostrova. Komplex se skládá z jeskyně se slaným jezírkem s miniaturními ráčky, betonové vodní nádrže azurové barvy uprostřed menší tropické zahrady vklíněné do sopečné skály, restaurace a koncertní a přednáškové haly.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Maďaři postavili za peníze z EU stezku v korunách stromů, které pokáceli

Starosta obce Nyírmártonfalva na východě Maďarska nechal za peníze z Evropské unie – v přepočtu bezmála čtyři miliony...

Sezona na horách byla mizerná. Lidé si vozili i vlastní svačiny, zní z Jeseníků

Některé lyžařské areály v Jeseníkách jsou ještě stále v provozu a vyhlížejí přicházející ochlazení. Jarní prázdniny...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte slavné hrady v Česku jen podle jejich siluet?

Patří k nejoblíbenějším turistickým cílům České republiky a jejich jména a historii zná téměř každý. Poznáte ovšem...

Kde je hranice mezi Evropou a Asií? Stovka důvodů, proč to nikdy nezjistíte

Z hlediska zeměpisu je to zajímavá otázka. Kde se vlastně nachází hranice mezi Evropou a Asií? A co vlastně ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Hlavně buďte v klidu. Jak přežít masáž krajtami na Filipínách

Na Filipínách si můžete vyzkoušet opravdu netradiční zážitek. K hluboké relaxaci a masáži svalů začali v jedné...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Čtenáři cestují: Jízda po Vietnamu je lepší než všechny terapie světa

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: když chtějí být muži v Africe nejkrásnější

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Do Mongolska jsme si dojeli sami autem během prázdnin

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Došlo i na helikoptéru. Skvělý výlet do Kanady a New Yorku

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Rozjívené fracky tu nechceme. Kde končí svoboda dětí ve veřejných prostorách?

Vlnu vášní vyvolalo vyjádření pražského bistra, které na sociálních sítích publikovalo pravidla, jak se mají chovat...