Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Čtenáři cestují: fantastický výlet do Kambodže trval pouhých 48 hodin

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenář iDNES.cz Martin Pavlata si na 48 hodin odskočil z Thajska do Kambodže.

Chrámy zčásti pohltila džungle, a stromy tak doslova obepínají kamenné zdi. | foto: Archiv soutěže

Moje cesta do Kambodže začala v Thajsku, kam jsem přijel za kamarádem, který tam dlouhodobě pracuje. První týden jsem zakotvil ve městě Pattaya. Vzhledem k tomu, že kamarád přes týden pracoval, měl jsem čas jen pro sebe, a tak jsem přemýšlel, jak ho využít. Nabízela se možnost letět do Singapuru nebo jet do Kambodže. Zvolil jsem tu druhou.

Kamarád mi radil, ať se podívám na místní spojení vlakem nebo autobusem, že to není drahé, ale vzhledem k tomu, že jsem měl málo času, rozhodl jsem se najít si někoho, kdo mne tam vezme. A zpětně vzato jsem za to vděčný.

Příjezd k plovoucí vesnici na jezeře Tonle Sap Lake vede z města po řece Siem Reap.

Zasurfoval jsem a vykouklo na mne pár nabídek za menší či větší peníze. Byla sobota a já chtěl jet v úterý, takže jsem se nakonec rozhodl pro nabídku s kompletní péčí v ceně a s vyzvednutím z hotelu za poměrně solidních 4 630 korun s tím, že nabídka vyžadovala stoprocentní zálohu a měli pouze smíšené skupiny s rusky mluvícím průvodcem.

Jinak se totiž ceny pohybovaly mezi deseti až dvanácti tisíci korun na dva dny. Rusky trochu mluvím, tak proč ne… Zaplatil jsem online kartou, avšak k mému úžasu mi banka strhla sumu 13 400. Byl jsem v zemi všech možností, a tak jsem si říkal, že mě natáhli. Dokud jsem si nevšiml, že to není v korunách, ale rublech. To už mi bylo opravdu divné, nicméně ráno ve čtyři hodiny mne opravdu vyzvedl mikrobus a přivítala mne Olga, naše průvodkyně, a plný mikrobus rusky mluvících turistů.

Průjezd vnitrozemím

Mimo jiné jsme s sebou měli mít pas platný minimálně šest měsíců, thajské vízum, dvě fotky, zpáteční letenku domů, potvrzení o rezervaci hotelu v Thajsku a v hotovosti i 100 až 150 bahtů (cca 100 korun) na vyřízení kambodžského víza.

Hlavním cílem bylo město Siem Reap a desítky chrámů a stovky památek areálu Angkor (zahrnující i samotný Angkor Vat, který je svou celkovou výměrou kolem jednoho kilometru čtverečního považován za nejrozlehlejší náboženský komplex na světě).

Čekalo mne čtyři sta kilometrů autobusem plným ruských turistů, devět hodin jízdy tak trochu do neznáma. Ale těšil jsem se na to, protože je známo, že kambodžský král Norodom Sihamoni je jediný král na světě, který mluví plynule česky, protože studoval v Praze balet a pedagogiku.

Chrámy zčásti pohltila džungle, a stromy tak doslova obepínají kamenné zdi.

Dorazili jsme k hranicím, kde nás vysadili a hranici jsme museli přejít pěšky. Měli jsme přednostní odbavení, každého z nás si vyfotili, dali výjezdní doložku z Thajska a šli jsme přes most na druhou stranu. Přechod hranice byl opravdu zajímavý. Stáli jsme v mezihraniční zóně, Olga, naše průvodkyně, od nás vybrala pasy, do kterých jsme museli vložit 150 bahtů, dobrovolně je odevzdat místnímu „podnikateli“, nechat mu je a odjet bez nich. Byli jsme z toho tak v šoku, že nikdo neprotestoval. Onen podnikatel nám prý v průběhu našeho krátkého pobytu zajistí kambodžské vízum a vrátí nám pasy, až pojedeme zpět.

První změnou byl pak asi dvacet let starý mikrobus, který pro nás přijel z Kambodže. S ním jsme kambodžskou hranici prostě jen projeli bez jakékoli kontroly, která nás však neminula u malé garáže asi dvacet pět kilometrů od hranic uprostřed ničeho. S respektem a strachem jsem si nebyl vůbec jistý, zda si ty celníky můžu vyfotit a nenaštvat je.

Celniční kontrola, ale asi až 25 kilometrů od hranic Kambodže ve vnitrozemí.

Následně nás čekala cesta vnitrozemím Kambodže s několika zastávkami, což byla nejkrásnější část cesty, která mi ukázala život v zemi, kde si děti ještě opravdu společně hrají, všichni se usmívají a rodiny tráví čas pohromadě. Olga nám celou cestu vyprávěla o Kambodži, ale mé znalosti ruštiny již vyčerpala, takže jsem si v mobilu četl o kambodžské historii okopírované stránky z webu, které jsem si uložil ještě před odjezdem.

Dvou dní v Kambodži nelituji, byl to opravdu čas naplněný zážitky z jiného světa. Ještě první den jsme navštívili chrámy z komplexu Angkor při západu slunce, plovoucí vesnici, kde trvale žije okolo pěti set lidí, kde mají i vlastní plovoucí školu a krokodýlí farmu.

Plovoucí vesnice s cca 500 trvalými obyvateli, školou a veškerým vybavením.

Druhý den samozřejmě komplex Angkor Vat v plné kráse. Překvapilo mne, že do komplexu můžete pouze s místním akreditovaným průvodcem a dostanete kartičku s vaší fotografií, kterou ukazujete při vstupu do jednotlivých chrámů.

Napište svůj cestopis


Angkor je oblast s největším počtem chrámů na světě chráněná od roku 1992 UNESCO. Chrámy zčásti pohltila džungle a stromy tak doslova obepínají kamenné zdi chrámů. A vy jen žasnete a přemýšlíte, jak je to možné.

Natáčel se tu mimo jiné i první díl filmu Lara Croft: Tomb Raider s Angelinou Jolie. Vzhledem k velikosti komplexu jsou jednotlivé chrámy od sebe vzdálené, takže jsem byl nakonec rád, že nás mezi nimi vozil náš mikrobus. Bylo to něco úžasného, neočekávaného, plného zážitků, lidí, věcí a poznání země, kde slovo pokora ještě neztratilo význam.

Nakonec jsme na hranicích dostali od usměvavého „podnikatele“ zpět i naše cestovní pasy s kambodžským vízem a ve středu o půlnoci jsem zakotvil unavený, ale nadšený zpět u hotelu v Pattaye.

Čtenář Martin Pavlata si na dva dny odskočil z Thajska do Kambodži.

Čtenář Martin Pavlata si na dva dny odskočil z Thajska do Kambodži.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Nedobytná SubTropolis. Největší sklad světa má miliony metrů čtverečních

Síť propojených podzemních koridorů pokrývá v dole u Kansas City několik kilometrů plochy. Těžbou vápencového masivu tu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

Německo zavede jednotnou celostátní jízdenku na vlaky i MHD za skvělou cenu

Německo zavede nejdříve od dubna příštího roku cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po stezce bláznů. Prozkoumejte opuštěnou vesnici skrytou v hlavním městě

Premium Staré Bohnice jsou sice významně spjaty se zdejší léčebnou duševně nemocných, současně dávají nahlédnout i do...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Země, do kterých se dnes nedostanete. Ale jednou byste zase možná mohli

Premium Válka, neklid, represivní režim nebo neutěšené zdravotní podmínky. To jsou nejčastější důvody, proč řada států a území...

Jedli jste někdy lišejník? V italském Trentinu můžete les i ochutnat

Italské údolí Val di Fiemme bývá popisováno jako plíce pod širým nebem. My Češi tuhle oblast známe hlavně v jejích...

Divoký kout přírody, který proslavil Instagram. Prozkoumejte ostrov Skye

Jen málokterý kout planety se může pochlubit tak charakteristickým vzhledem jako ostrov Skye. Monumentální čedičové...

Nedobytná SubTropolis. Největší sklad světa má miliony metrů čtverečních

Síť propojených podzemních koridorů pokrývá v dole u Kansas City několik kilometrů plochy. Těžbou vápencového masivu tu...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...