Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. června 2023 Medard

Čtenáři cestují: Na Uralu, daleko od světa, leží ráj včelařů Baškortostán

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenář iDNES.cz Jiří Anderle si půjčil ladu a vyrazil do včelařského ráje Baškortostánu.
Motorka Ural na Urale. Na přední stěnu domu už nezbyla bílá barva.

Motorka Ural na Urale. Na přední stěnu domu už nezbyla bílá barva. | foto: Jiří Anderle

Půjčuji si auto v ruském Jekatěrinburgu. Je to lada devítka, podobná našemu formanovi. Má výborný podvozek, pružný motor a vyšší světlou výšku. Půjčení takového auta přijde na naši pětistovku denně a velkou předností je, že toto auto vám opraví prakticky kdekoliv na vesnici, o nichž bude řeč především.

Vyjíždím v sobotu po půlnoci, abych byl v sobotu ráno v Baškortostánu. Je to pět set kilometrů, takže šest hodin jízdy. V pondělí ráno potřebuji být v práci, takže musím vyjet v neděli po půlnoci nazpět. Tím mám pro Baškortostán celou sobotu a neděli.

Baškortostán leží tam, kde lesnaté hory pozvolna přechází v step, na samém jihu pohoří Ural. Nejvíce (36,3 %) žije v Baškortostánu Rusů pracujících většinou ve městech na postech, které vyžadují větší zručnost a znalosti. Baškirů je ve své zemi jen 29,8 %. Ostatní (34 %) osídlení vyplňují Tataři, Udmurti, Čuvaši, Marijci, Ukrajinci, Mordované, Kazaši, Kalmyci.

Oficiálním náboženstvím je islám ve velice umírněné formě. Baškirové se dobře cítí na vesnicích a polosamotách. To si uvědomila i vláda, která investuje peníze vydělané prodejem plynu a ropy do rozvoje vesnic. Našince udiví, že i přes velmi skromné možnosti jsou vesničané zajištěni, takže nikde není bída.

Dřevěné vesnice jsou nejhezčí tam, kde se březové háje střídají s pastvinami a jezery. Mezi nimi vedou nové hladké asfaltky nebo udržované štěrkové cesty. Staré asfaltky jsou pro Čecha nezvykle pečlivě vyspravené.

Ale zase se neřeší vodovody. Rodiny pak mají věčnou starost se zásobováním vodou ze studen, které bývají i daleko od domů. Budka jako suchý záchod, v mínus 35 °C, to musí být radostné vyprazdňování. Obzvláště pokud je člověk nemocný nebo po porodu.

Cizince neznají. Kamkoliv přijedete, budou přesvědčeni, že jste Rus. Na odloučených vesnicích, zvláště mladší generace, rusky moc nemluví, protože ruština se nevyučuje v místech, kde nežijí ruské rodiny. Místní jazyky baškirština a tatarština jsou si podobné jako čeština a slovenština.

Hlavními nebezpečími při návštěvě Baškortostánu jsou klíšťata, protože oblast je silně encefalitická, a opilí řidiči. Jestliže (obzvláště o víkendech a svátcích) uvidíte před sebou nejistá přední kola a plovoucí záď, je nejlepší maximálně zpomalit. Policejní kontroly na silnicích jsou časté na ruské straně do hranice s Baškortostánem. Zde platím průměrně dvě pokuty za rychlost za víkend.

Policistu vždy překvapí, když dostane do ruky cizí pas. Ale nijak to nevadí, když jde o to dostat z vás tak dvě tři stovky bez dokladu. Mezi Baškirskými vesnicemi už policisty nepotkávám. Život zde plyne částečně v koňských povozech a částečně rozhrkaných autech.

Když vám v životě stačí málo, tak vozíte málo.

Jinak Baškirové jsou mírumilovní a trochu bojácní. Jak vylezete z auta ve vsi, tak ženy a děti se schovají do svých domů. Ve vesnických krámcích nenajdete základní potraviny, protože ty si vyrábí každý sám, tudíž je pro cestovatele trochu problém se dosyta najíst, pokud si neveze zásoby nebo nenarazí na rodinu, jež ho pozve domů.

S Baškiry se hůře navazuje bližší kontakt. Ovšem pokud se to podaří, pak jsou pohostinní. Čeká vás domácí chléb, tvaroh, kumys, zavařeniny, houby na všechny způsoby, nudlová polévka lapša nebo taštičky s masem – skopovým, hovězím či koňským. A samozřejmě med. Včelí úly nebo „borty“ (česky kláty) jsou všude.

Napište svůj cestopis

V Baškortostánu je dávnou dodnes udržovanou tradicí používání medu divokých včel zvané „bortovanije“ (česky klácení). Je třeba vysledovat divoké včely v dutině stromu. Pak tu část kmene se včelím rojem vyříznout a přestěhovat na „paseku“ (v ruštině je paseka místo, kde se chovají včely). Tam se kmen (bort) postaví na kůly a vzadu vyříznutým otvorem odebírají plástve.

V Baškortostánu údajně roste 30 procent lip z celkového množství na území Ruské federace. Krajina připomíná Šumavu v asi trojnásobném prostorovém zvětšení. Je ideální pro kola a běžky, což tady ovšem nehrozí, proto jsem si užíval stovky kilometrů bez jakéhokoliv turisty, sám mezi domorodci. V říjnu napadne sníh, který sleze až v dubnu. Zima je převážně slunečná, mrazivá, s modrou oblohou a třpytivým sněhem.

Do Baškortostánu létají Evropané na zimní lov vlků, tetřevů a divočáků, kteří dosahuji úctyhodné hmotnosti až 250 kilo.

Baškortostán

Baškortostán

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cesta do Chorvatska 2023: letos bez hranic, rychleji a s levnějším benzinem

Premium Poprvé – klíčové slovo letošní cesty na Jadran. Poprvé bez hraničních kontrol při vjezdu ze Slovinska či Maďarska....

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krkonoše, jak je neznáte. Jarní přechod našich nejvyšších hor trval tři dny

Na přelomu května a června již zima definitivně opustila údolí i hřebeny Krkonoš. Louky se začínají zelenat novou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

Mumie, dinosauří kosti, zkažené maso. Jaké poklady ukrývají londýnská muzea

Premium Pokud vás to táhne za poznáním, Londýn je ideální destinací. Kromě návštěvy monumentů, jako jsou Buckinghamský palác či...

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

OBRAZEM: Nejkrásnější chorvatské pláže, o nichž turisté často netuší

Ty nejhezčí pláže Chorvatska se nevybírají snadno. Země se 1 777 kilometry dlouhým jadranským pobřežím a skoro 1 200...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...