Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na Slovensko a zpátky. Její příběh je tak zvláštní, že jsem ho zařadil i do nové knihy „Bizarní Česko“.
V Sidonii probíhá hranice přímo vesnicí.

V Sidonii probíhá hranice přímo vesnicí. | foto: Jakub Pokorný, MF DNES

Tato kapitolka by se úplně klidně mohla jmenovat i „Kde Československo nezaniklo“ a bylo by to docela trefné. Tentokrát jsme v Bílých Karpatech. Na jedné straně je to pár kilometrů do slovenského Trenčína, na druhou stranu 12 kilometrů do městečka Brumov-Bylnice v okrese Zlín.

Na samé hranici tam stojí malá osada jménem Sidonie. Samozřejmě že se jmenuje po majitelce brumovského panství z 18. století, jejíž příbuzný tam dokonce založil sklárnu, ale není to ta známější Sidonie Nádherná, která měla zámek Vrchotovy Janovice. Sidonie se zhruba před 30 lety dostala do hlavních titulků novin a do televizních zpráv. Po rozdělení státu se její část ocitla na Slovensku, přestože přirozeně patřila na Moravu, tedy do Česka. Tak to dopadá, když někdo hranici nakreslí jako čáru bez rozmyslu. Nedalo mi to a osadu, která se stěhovala takříkajíc tam a zpátky, jsem musel vidět.

Hraniční kámen a za ním v pozadí hlavní silnice a domy vesničky Sidonie

Jistým opakem Sidonie je osada U Sabotů o kus dál na jih nedaleko Veselí nad Moravou, která zase „odjela“ z Česka na Slovensko a svým způsobem jsme ji za Sidonii směnili.

A dnes? I když je tu naučná stezka, dávné hraniční změny si tu už nikdo nepřipomíná. Svou polohou a atmosférou je Sidonie něco jako mnohem známější kopaničářská vesnice Žítková se svými bohyněmi.

Ale Sidonie pořád zůstává poněkud rozpolcená mezi oba státy. Státní hranice tu totiž vede po silnici, kterou neskutečně roztahaná osada, dlouhá asi čtyři kilometry, obklopuje. Úzké údolí tu pomalu šplhá do hor. Nalevo vidím patníky s C, napravo patníky s písmenem S. Jsou tu zaparkovaná auta z obou států a lidé tu mluví oběma jazyky. Avšak které domy se stěhovaly přes hranici, dnes už patrné není.

Dělení státu

Zanořil jsem se do novinových archivů a osvěžil si ten dávný příběh. Obce U Sabotů a Sidonie byly vlastně symboly dělení federace. Lidé od Sabotů chtěli zůstat na Slovensku, protože k němu tíhli. Měli tam poštu, kostel, hřbitov i školu. Ale po rozdělení státu v roce 1993 se ocitli v České republice a za všemi důležitými věcmi museli chodit „přes celnici“. Proto si vymohli o čtyři roky později, v roce 1997, připojení ke Slovensku.

Předání obce U Sabotů pod správu slovenské obce Vrbovce

Nicméně ne všem tamním obyvatelům se na Slovensko chtělo. Byly kolem toho velké kontroverze. Možná i proto se ves U Sabotů už v novém státě přejmenovala na Šance. Docela chytré, aby se zapomnělo na přeshraniční spor. Přesun Sidonie byl tak trochu revanší za přesun Sabotů.

Hranice dnes v místě Šance – U Sabotů (tak se rozcestí skutečně jmenuje, takže vymazání se úplně nepovedlo) tvoří fakt legrační jazýček Slovenska, vystrčený do České republiky. Vměstnalo se do něj i nádraží Vrbovce.

V Sidonii to byla taky legrace, protože po vytyčení hranice se devět rodin, které žily životem Moraváků, ocitlo na slovenské straně. Místní zírali, když uprostřed obce najednou vyrostly hraniční kameny, a dokonce tam přivezli celnici. Obyvatelé Sidonie pak celnici natruc poposunuli a hrozili blokádou. „Odsunutí“ najednou patřili k slovenské obci Horné Srnie, ale díky tomu, že U Sabotů vznikl opačný problém, jak již bylo řečeno, byla možná směna území a po třech letech se část „Sidonky“ zase vrátila na Moravu, tedy do nové České republiky.

Dřevěnice v Sidonii. Osada má trochu podobnou atmosféru jako Žítková.
Rozcestník v horní části osady Sidonie

Ale zpět do terénu v Sidonii. Hranici střeží na hlavním tahu do Trenčína policie, která tam číhá při právě nařízených namátkových kontrolách na převaděče a migranty. Musím projít kolem. Snažím se nevypadat jako migrant, což se mi nikdy nedaří, ale nechají mě jít. Jinak to tady připomíná pořád Československo jako jeden stát – ten „dvojdomek“, jak o něm mluvili Klaus s Mečiarem.

V Sidonii se dochovalo i několik památek: zbytek sklářské dělnické kolonie a společná obecní pec na chleba, což je takový malý domeček. Hranice brutálně půlí třeba i Český Těšín a jeho polského bratra, ale tady v Sidonii jsou si oba státy a národy asi skutečně nejblíž.

Bloumání Brumovem

Startovním bodem při cestě do Sidonie (kterou je lepší podniknout vzhledem k nepřehlednému terénu po silnici) je jednoznačně dvojměstí Brumov-Bylnice, kterému dominuje strážní hrad na vysokém kopci přímo ve městě. Vypadá už tak romanticky divoce jako hrady na Slovensku nebo někde v Rumunsku.

Hrad Brumov stojí na výběžku kopců nad městem Brumov-Bylnice.

Brutalistní obřadní síň na hřbitově v Brumově

Ale mě v Brumově zajímal především hřbitov. Tamní smuteční síň jsem zvažoval do knihy o bizarních místech také zařadit, protože vypadá jako obrovská brutalistní koruna z kouřového skla. Pochází ze 70. let minulého století.

Na hřbitově leží svérázný spisovatel Ludvík Vaculík, který se v Brumově i narodil. Má strašně jednoduchý a skromný hrob vysypaný kamínky, jeho jméno se mezi nimi skoro ztrácí, o to roztomilejší místo to je. Akorát jsem ho dlouho hledal, protože jsem se nemohl zorientovat podle plánku na tabuli.

Bohyně a negramoti

Když jsem už psal, že Sidonie mi svoji atmosférou trochu připomíná Žítkovou, pozval bych vás i tam, Žítková leží několik kilometrů po hranici jižněji.

Vesnici Žítková v Bílých Karpatech proslavila kniha Kateřiny Tučkové „Žítkovské bohyně“. Přiznám se, že jsem z ní přečetl jen malou část a proto jsem do Žítkové mířil bez předsudků. Ale tušil jsem, že má jít o výjimečné a magické místo. Žítková ovšem není žádný skanzen s romantickými roubenkami, ale vesnice s docela normálními rodinnými domky. Její předností je poloha ve výšce skoro 600 metrů, o 300 metrů výše, než leží nejbližší město Bojkovice. Je odtud pohádkový výhled. Skoro jak kdybyste postavili vesnici na Sněžce.

Žítková. Od kříže je krásný výhled na Bílé Karpaty.

Zbyla tu chalupa poslední „bohyně“ Irmy Gabrhelové (zemřela 2001), kterou majitelé ukazují jako malé muzeum. K vidění jsou v Žítkové i dvě malebné zvoničky a několik křížů. Vidět je odtud hřeben Karpat s Velkým Lopeníkem (911 m n. m.) a daleko v dálce na Slovensku snad až Povážský Inovec za řekou Váh.

Ani dnes to si na Žítkové nebude žádná extra idyla. Jediný zdejší obchod u obecního úřadu byl v době mé návštěvy zrovna „na prodej“. Kraj zvaný „Kopanice“, kde Žítková leží, byl dlouho nejzaostalejší oblastí dnešní České republiky. Asi nejdéle se tu držela negramotnost. Robota tu skončila až na konci 19. století, protože když končila jinde, využila zdejší vrchnost negramotnosti zdejších obyvatel. Mnohé nechala podepsat papír, kterým se upsali k pokračování nucených prací. Ještě v první půlce 20. století tam jeden z obyvatel žil v nuzné chýši.

To všechno se dozvíte v bojkovickém muzeu nebo na tabulích zdejších naučných stezek. Na jedné z tabulí naučné stezky v Žítkové se píše i o místním školství. Třeba o tom, jak se ve škole před překvapeným učitelem shromáždilo první školní den na konci 19. století kromě dětí i telátko a malé prasátko. Je tam i obrázek stránky z třídní knihy z roku 1887, kde je v poslední kolonce u jednoho žáka lakonické hodnocení „blbý“.

Bizarní Česko

Obálka knihy Bizarní Česko

Víte, kde je takzvaný Dům oběšených panenek? Víte, že v Brdech je jediný bývalý sklad jaderných zbraní na světě, který je zároveň přístupný veřejnosti? Znáte příběh legendární chaloupky na pilíři uprostřed řeky na Plzeňsku? Víte, co je uvnitř trychtýře Ještědu, jak se bydlelo v kladenských Rozdělovských věžácích a už jste navštívili muzeum samorostů a seker?

To všechno najdete v nové knize Jakuba Pokorného, který pro iDNES.cz Cestování pravidelně každý měsíc píše rubriku Český výletník.

Autor sestavil novou knihu jako průvodce místy, která jsou nějakým způsobem kuriózní, ujetá, bizarní, zvláštní, překvapivá a výjimečná. V Česku na ně narazíte překvapivě na každém kroku, i když si to třeba hned neuvědomíte.


Existují v Česku dvě stejná města? Víte, kde se nachází nejužší česká ulička a jak souvisejí sochy u pražského metra s názvy stanic? Seriál Český výletník Jakuba Pokorného vám ukáže, že poznávání krajiny může být vzrušující hrou...

Český výletník: Štamgasti na Rejvízu na vás budou civět i z dřevěných židlí

Tradici vyřezávání štamgastských židlí založil na Rejvízu restauratér Brauner...

VIDEO Seriál Vždycky rád říkám, že Rejvízu se v horské romantice vyrovná akorát známější Jizerka v Jizerských...

Český výletník: Zvláštní výlet. Běžel jsem Vysočinou od hejkala k broučkovi

Čerstvě zasněžená cesta mezi Medlovem a Paseckou skalou

Seriál Na startu mi zamával zasněžený hejkal, tedy skulptura Michala Olšiaka, na konci Jan Karafiát a...

Český výletník: Pořád mě tam posílají. Tak jsem šel do Prdele

Osada Prdel u Rapšachu měří jen asi 100 metrů a jsou tam jen asi tři domy....

Ne, nejde o fotomontáž splašené umělé inteligence. To místo skutečně existuje. Osada jménem Prdel....

Český výletník: Byl na odstřel, ale teď je zámek Uherčice bombou historie

Zámek Uherčice na Znojemsku po opravě láká na novou prohlídkovou trasu ve svém...

Uherčice v Podyjí jsou nejatraktivnějším českým zámkem, který nejspíš nebudete znát. První liga....

KVÍZ: Znáte bizarní Česko? Nejlepší čtenáři od nás získávají knihu

Ještěd

Česká republika má spousty krásných a unikátních lokalit, které většina turistů opravdu moc dobře...

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Z natáčení styku s oslicí mám dodnes noční můry, líčí youtuber

Premium

Obrázky obličejů rozbitých pěstmi z Bolívie nebo čel posekaných mačetami v Iráku ani nemůže zveřejnit kvůli množství krve. „Tam na mě padla úzkost, bál jsem se, že omdlím a umřu. Dav neměl začátek...

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

Dodávkou s dětmi. Návštěva španělských dolů je jako výlet na Mars

Pokud někdy zatoužíte uvidět skutečně červenou řeku, měli byste se vypravit do jihozápadního koutu Španělska. Provincií Huelva tam protéká Rio Tinto. Magicky zbarvený vodní proud se prodírá mezi...

Pijavice s sebou! Jak se cestovatelé ve středověku připravovali na výpravy

Cestovatelé čelili zvýšeným zdravotním rizikům odnepaměti. Zatímco dnes máme k dispozici širokou škálu očkování a léků, ve středověku se poutníci a křižáci museli smířit s faktem, že se do rodné země...

22. března 2025

Volání divočiny pod Kilimandžárem. Keňa má i oscarovou pláž a město dvou tváří

Premium

Bělostné pláže na pobřeží Indického oceánu, rozmanitá krajina s nedozírnými pláněmi a pásy tropických lesů i velkolepé národní parky, kde potkáte „velkou pětku“ africké fauny. To vše je Keňa, symbol...

21. března 2025

Koncert v ledu. Lyžařské středisko v Itálii nabízí neobvyklý zážitek

Kdo si myslí, že v italském středisku Passo del Tonale lze jen lyžovat, jíst pizzu a pít bombardino, je na velkém omylu. Unikátní projekt koncertů v ledové jeskyni je další velkou atrakcí zdejšího...

21. března 2025  16:05

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  21.3 9:54

Jedeme do Bělehradu. Ale do kterého? My jsme jich v Evropě vypátrali více

Místopisný název Bělehrad si pevně spojujeme s metropolí Srbska. Ale na mapě Evropy existuje „Bělehradů“ mnohem více. Některé z nich pravděpodobně dobře znáte, i když jste to doteď netušili.

21. března 2025

Česko patří mezi nejšťastnější země na světě. USA se stále propadají

I v letošním roce se Finsku povedlo udržet titul nejšťastnější země na světě. Je to již po osmé v řadě, co tato severoevropská ekonomika ovládla tento žebříček. Česká republika skončila na 20. pozici...

20. března 2025  12:04

Italský ráj pro milovníky skal u Lago di Garda si oblíbil i Adam Ondra

Tisíce lezeckých cest, celoroční možnost lezení a více než čtyřiadvacet obchodů s lezeckým vybavením dělají z italského Arca ráj všech dobyvatelů skal. Míří sem lezci z celého světa a kromě...

20. března 2025

Walter Scott: otec skotské kultury proslavil Vysočinu, miloval však nížiny

Premium

Dudy, kilt a tartan. Symboly skotské kultury zná asi každý. Přitom jim bylo souzeno zmizet v propadlišti dějin. Za jejich záchranu vděčíme především jednomu člověku – spisovateli Walteru Scottovi....

19. března 2025

Propad je pryč. Pražské letiště očekává rekordní sezonu

Nové přímé spojení do kanadského Toronta a rozšíření frekvence do korejského Soulu. Pražské Letiště Václava Havla letos očekává jedenáctiprocentní nárůst kapacity a odbavení 18 milionů cestujících....

18. března 2025  11:03

OBRAZEM: Rumunské národní parky, to není jen Dunaj, Banát a medvědi

Že má rozlohou trojnásobné Rumunsko třiapůlkrát více národních parků než Česko, to bychom mu snad ještě odpustili. Ale na to, že jsou ty jejich parky v krásách divokosti tak bohaté, se nežárlí jen...

18. března 2025

Natírání těla máslem, rozbití lebky jako ceremoniál. Jak probíhá indický pohřeb

Premium

Jak končí život ve Váránasí? Na březích řeky Gangy tam planou ohně, zní mantry a snáší se voňavý prach. Ráno na břehu Gangy je klidné, i když plné lidí. Je v oparu a oranžové, jak svítí slunce skrze...

17. března 2025

VIDEO: V Brazílii vykáceli kus deštného pralesa kvůli klimatické konferenci

Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30....

17. března 2025  14:35