Čtenáři cestují: Slovinský Triglav je jako turistická bonboniéra

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenář iDNES.cz Radek Chýna objevoval krásy hor i vody slovinského Triglavu.
Jestliže v Irsku je tráva nejzelenější, ve Slovinsku je voda nejmodřejší.

Jestliže v Irsku je tráva nejzelenější, ve Slovinsku je voda nejmodřejší. | foto: Archiv soutěže

Cestování je pro mě symbolem svobody. Mám rád, když můžu jet, kam chci a kdy chci. Miluji tu spontánnost, variabilitu a malinko i tu nejistotu, jak to dopadne.

Léto roku 2019 mě s přítelkyní zastihlo uprostřed změny bydliště a nebyl tak čas nějakou dovolenou plánovat a vůbec určit nějaký termín. Nakonec se stěhování podařilo a padl návrh podívat se do krásné země, kterou máme za humny. A tak jsme na přelomu července a srpna vyrazili do Slovinska.

Pro mne osobně to nebyla první cesta do této krásné malebné země, dvakrát jsem byl ve Slovinském Hradci a jeho okolí. Město je partnerským městem Českého Krumlova a já ho navštívil za účelem evropských projektů pro mládež. Od té doby jsem si zamiloval tamější přírodu, hory a povahu zdejších lidí. A spousty dalších drobností.

Hlavním cílem naší cesty byl Triglavský národní park, konkrétně jeho nejvýznamnější přírodní památky a známá jezera Bled a Bohinj. Před samotnou cestou jsme přirozeně řešili otázku ubytování. Nejsme nároční cestovatelé, ale máme rádi čistotu, pořádek, sucho a teplo. Osobně preferuji menší ubytovací zařízení tipu penzion, hostel nebo apartmán než velké hotelové komplexy. Mám rád, když v takovém typu podniků potkávám stejný personál a atmosféra je domácká.

Jako místo ubytování a zároveň výchozí bod pro naše cesty jsem vybral horské městečko Kranjska Gora. Jedná se o známé zimní středisko. Výhodou oproti ubytování v blízkosti jezer Bled nebo Bohinj byla cena. Vytížení ubytovacích kapacit přes léto není tak vysoké, a proto je Kranjska Gora levnější než zmíněné jezerní oblasti. Vybrali jsme si tedy velmi pěkně hodnocené ubytování se snídaní v penzionu „Gostilna Cvitar“ a vyrazili.

Vyjížděli jsme z Českých Budějovic směr Linz a dále na Villach. V plánu bylo vyhnout se slovinským dálnicím, které jsou obecně poměrně drahé, a k přejezdu do Slovinska využít hraniční přechod Arnoldstein.

Jako nadšenec bez GPS navigace jsem správnou cestu hledal hodinu, možná dvě. Chvíle vzteku střídaly chvíle zoufalství, ale nakonec se nám podařilo najít správnou cestu. Na hraničním přechodu nás překvapivě přivítal vysloužilý tank a další vojenská technika, jelikož se zde nacházelo muzeum partyzánů. Následně už jsme snadno trefili do Kranjské Gory.

Napište svůj cestopis

Plánem pro první den našeho putování bylo jezero Wörthersee u Klagenfurtu v Rakousku. Neměli jsme to daleko a návštěva tohoto místa byla jedním z mých snů. Využili jsme parkoviště nad jezerem a vydali se dolů k promenádě a na nejbližší pláž.

Ačkoliv jsou pláže kolem jezera většinou placené (kolem 3 eur), rakouský standard pořádku a hygieny za to stojí. Na sluníčku jsme se úspěšně spálili, i tak jsme ale u jezera strávili velmi příjemný den.

Druhý den našeho putování jsme se vydali z Kranjske Gory k nedalekému vodopádu Peričnik. Parkování v městečku Mojstrana, výchozím bodu trasy, bylo zdarma a nás čekala příjemná procházka podél říčky Triglavska Bistrica k vodopádu. Na první pohled nás doslova uchvátila čistota vody v místních říčkách a jezerech. Zatímco v Irsku mají nejzelenější trávu na světě, tak ve Slovinsku mají nejmodřejší vodu na světě.

Jestliže v Irsku je tráva nejzelenější, ve Slovinsku je voda nejmodřejší.

Po prohlídce nádherného vodopádu jsme zamířili na oběd k horské chatě. Trasa k plnému talíři vedla krásnou divokou přírodou, místy trochu obtížně prostupnou, ale krásnou. Po paralelní stezce mimo hlavní trasu jsme se vyhnuli automobilům a davům lidí a jediným zvukovým doprovodem bylo šumění říčky v údolí pod námi.

Přes všechnu tu krásu jsem si nebyl vědom toho, že se nacházíme v území medvědů. Na pozůstatky činnosti medvěda jsme ale cestou narazili a velmi nás to zneklidnilo. O to více jsme proto spěchali do cíle naší cesty. Zpět už jsme raději zvolili více frekventovanou trasu, ale vzhledem k pozdnímu odpoledni lidí na trase ubývalo, což mi na klidu nepřidávalo. 

Abychom se co nejrychleji dostali aspoň zpět k vodopádům, kde nejsou vzhledem k vysoké koncentraci lidí medvědi příliš pravděpodobní, rozhodl jsem se stopovat. Asi páté auto nám zastavilo, šlo o sympatický manželský pár ze Stuttgartu. Prohodili jsme pár vět německy, a když nás vysadili, pokračovali jsme pěšky dále. Na jeden den jsme měli zážitků dostatek.

Soutěska Vintgar

Třetí den jsme si to namířili na soutěsku Vintgar, která leží nedaleko jezera Bled. Z Kranjské Gory jsme se vydali na východ do města Jesenice, pak dále do vesničky Podhom, odkud jsme zamířili na placené parkoviště před soutěskou. Ta vede skrz skalní masiv, ve kterém řeka Radovna vytvořila nádhernou scenérii, kterou si můžete projít po stezce tvořené dřevěnými chodníky, mosty a můstky. Na konci trasy se můžete těšit na vodopád Šum.

Po návštěvě soutěsky jsme pokračovali k jezeru Bled. Toto ikonické místo – jezero s ostrůvkem uprostřed, na kterém stojí kostel – najdete snad ve všech cestovatelských průvodcích o Slovinsku. O tom, že se jedná o vděčné místo pro všechny tzv. influencery na Instagramu, snad ani nemluvě. Vydali jsme se na pěší okružní cestu kolem jezera a užívali si tu nádhernou scenérii s kostelem, průzračnou vodou a okolním pohořím.

Nádherné jezero Bed

Před návratem na penzion jsme se ještě vydali k dřevěné ruské kapli postavené na památku ruských dělníků, kteří se zasloužili o výstavbu horských průsmyků v bezprostřední blízkosti Kranjske Gory. Při stavbě a přírodních katastrofách jich tu několik přišlo o svůj život. Význam místa podtrhovaly nakladené věnce státníků obou zemí.

Čtvrtý den začal podobně jako ty předchozí – bohatou snídaní formou „švédských“ stolů, kde byly hlavním hitem domácí croissanty. Počasí nám tentokrát moc nepřálo, a tak jsme se rozhodli strávit den odpočinkem a procházkami po městě, jehož dominantou je pozdně gotický kostel. Prozkoumávali jsme blízké okolí a zajeli jsme také k nedaleké přírodní rezervaci Zelenci, kde je malebné jezírko.

Jako správní Češi jsme rádi ochutnali místní tekutý chléb. Ve Slovinsku fungují pouze dva velké pivovary – Laško a Union. Pochopitelně existuje určitá rivalita mezi oběma tábory pijanů. Příznivci Laška říkají: Piju Lašku, chčiju Union. Příznivci Unionu to mají přirozeně naopak. Ve Slovinsku nás také zaujal jejich jazyk a slova, která jsou podobná těm našim. Nejvíce pobaví výraz pro dítě – otrok.

Pozdně gotický kostel je dominantou městečka Kranjská Gora.

Jezero Bohinj

Pátý den jsme měli v plánu další z jezer Bohinj a řeku Soču. Z Kranjské Gory jsme se vydali „horským průsmykem“ skrz národní park. Cesta pro auto a řidiče je to velmi dobrodružná. Stoupání střídá stoupání, serpentina střídá serpentinu. Cestou se však nabízí několik míst, kde se dá zastavit a užít si krásné pohledy na Julské Alpy, nekonečná údolí a další přírodní krásy. Zastavili jsme se na několika místech u města Trenta, kde byl snadný přístup k řece Soče, abychom si mohli užít pohled na krásu této řeky, svlažit své nohy a udělat pár pěkných fotek.

Pokračovali jsme na Bovec, Tolmin a dále k jezeru. Při příjezdu k samotnému jezeru se počasí začalo kazit a samotného koupání jsme si příliš neužili, i tak jsme ale nelitovali.

Šestý den dopoledne jsme se se Slovinskem rozloučili. Byli jsme plní krásných zážitků a přesvědčení, že se do této země ještě rádi v budoucnu vrátíme, jelikož jsme viděli jen část této krásné země a zbytek Slovinska má také co nabídnout. Pokud máte rádi kombinaci aktivního odpočinku a odpočinku u vody, tak je Slovinsko správná volba.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.