Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Čtenáři cestují: Malta je ostrov plný zážitků, ať už pojedete kamkoli

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za dobrodružstvím nebo se seznamují s místními obyvateli a jejich odlišnými zvyky. Čtenářka iDNES.cz Gabriela Bártová se vydala na Maltu, ostrov plný kostelů a aut.

Mosta | foto: Archiv soutěže

Ještě před rokem se mi při zmínce o Maltě jako první vybavil ikonický pohled na hlavní město s obrovskou kopulí katedrály a domky s roztomilými typickými arkýřovými verandami. Nebo jazykové školy. Po její návštěvě je toho ale mnohem víc.

Do Valletty, hlavního města Malty, se dá pohodlně dojet autobusem snad ze všech koutů ostrova. Od autobusového nádraží je to jen pár kroků do historického centra, kde se nějaká ta pamětihodnost nachází snad na každém rohu. Mě nejvíce ze všeho zaujaly uličky, které vytvářejí jakousi pravidelnou síť a každá je originální. Lemují je již zmíněné verandy, z nichž některé barevně září do všech stran, jelikož všechno kolem nich ladí do béžové barvy.

Valletta

Hned po příjezdu jsem si pomyslela, že tolik aut jsem ještě na jednom místě neviděla. Snad každý Malťan má auto, prodejny s nimi se nacházejí v každé rušnější ulici, někdy jich dokonce sídlí i několik vedle sebe a vypadá to, že obchody jdou velmi dobře. V řízení místní vynikají svou rychlostí a tím, že se vejdou snad všude.

V pátek a v neděli se konal velký přesun obyvatelstva, spousta místních totiž na víkend vyráží na ostrov Gozo nebo do některého z turistických letovisek. Můj hotel stál v zálivu Paradise Bay a z okna jsem měla výhled na rušný přístav, odkud frekventovaně vyplouvají trajekty právě na Gozo. V pátek během večerní špičky stála kolona ven z přístavu, fronty čekajících aut se změnily na parkoviště a dopravu přijela řídit policie. Největší nápor pominul, až když jeden z trajektů nabral skoro sto padesát aut a odplul s nimi do noci.

Ulice Mdiny

Na ostrově Gozo je aut podstatně méně, vzhledem k rozloze ostrova se ale nedá říct, že by byl provoz výrazně klidnější. Zato autobusová doprava je prakticky stejná na obou ostrovech. Pokud chcete projet oba ostrovy křížem krážem a nechce se vám řídit v tom zmatku, navíc ještě na levé straně silnice, autobusy jsou podle mě skvělou volbou.

Podle některých zdrojů jsou vysoce nespolehlivé, ale s tím jsem se setkala pouze u linek X, které směřují z různých částí hlavního ostrova na letiště. Pokaždé, když jsem je použila, jely jinou trasou, než jakou slibovala místní aplikace Tallinja nebo Google Maps. Někdy nepřijely vůbec, nebo přijely v úplně jiný čas. Ostatní linky měly problémy pouze v dopravních špičkách. Tu jsem zažila v pondělí.

Mdina přezdívaná jako tiché město

Z celé Malty mě osobně nejvíc oslovila Mdina, a to nejen svým klidem. Ten ale také stojí za to zdůraznit. Do města se lze dostat pouze třemi branami, jeho uličky jsou uzoučké a provoz je zde oproti zbytku ostrova minimální. Častěji zde potkáte kočár vezoucí turisty než auto, i když je jich různě po městě zaparkováno až příliš moc.

Napište svůj cestopis

V srdci Mdiny si člověk připadá jako v jiném světě. Má svou zvláštní atmosféru a je tak malá, že do dvou hodin se dá projít celá i se spoustou zastávek. Asi nejlepší je jít podél hradeb, odkud se lze dobře rozhlédnout do okolí a později zamířit rovně od hlavní brány do středu města.

V Mdině je také několik restaurací a všechny vypadají dobře. Jednu poblíž hlavní brány jsem vyzkoušela a sedět na prostranství obklopená domy bez dalších známek civilizace je skutečně ohromný zážitek.

Malta rozhodně není ostrovem, který by se dal vystihnout jedním článkem, a aby ho člověk pořádně pochopil, musí ho zažít na vlastní kůži. Místní architektura je originální, každý místní je jiný, takže můžete narazit na někoho milého, ale i na někoho, kdo z turistů vůbec nemá radost.

Ulice Mdiny

Dokonce i každý z ostrovů je jiný. Malta je suchá, hustě obydlená, zatímco Gozo nabízí i trochu té zeleně, a hlavně spoustu stolových hor. Všechny zážitky odtud jsou jedinečné a nezaměnitelné: Citadela v srdci Victorie, hlavního města ostrova Gozo, odkud přehlédnete celý ostrov, Valletta, která se za jeden den nedá, i přes svou poměrně malou rozlohu, projít kvůli enormnímu počtu zajímavostí. Ojedinělá je i Mosta se svou velkou rotundou anebo Mdina, které se snad žádné jiné místo nevyrovná.

Nakonec bych ještě ráda zmínila Playmobil Fun Park, o kterém mnoho lidí neví – dokonce ani průvodce nebyl výjimkou – a který je dokonalým místem pro rodiny s dětmi. Stavebnice Playmobil se na Maltě vyrábí, prohlídky továrny, pro mě bohužel, však byly přístupné pouze pro školní skupiny.

Na Maltě je toho prostě tolik, že zde zažijete dovolenou plnou zážitků, ať už vyrazíte kamkoli.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Skipas za bezmála 70 eur. V Rakousku i Německu začíná sezona cenovým šokem

Lyžařská sezona v Rakousku začíná cenovým šokem, v některých oblastech se ceny denních skipasů přiblížily hranici...

Oblíbená exotika. Devět zemí, o které mají Češi enormní zájem

Češi mají zajímavé dovolené rádi a nezměnily to ani poslední roky zatížené pandemií nebo válkou na Ukrajině. Kromě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvíz: Jak dokonale znáte historické památky v Česku? Otestujte své znalosti

Touláte se rádi našimi luhy a háji? Navštěvujete naše památky? Stovky hradů, zřícenin, zámků, paláců a klášterů v Česku...

Německo zavede jednotnou celostátní jízdenku na vlaky i MHD za skvělou cenu

Německo zavede nejdříve od dubna příštího roku cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výlet k pramenům Odry. Prozkoumejte oblast kolem Libavé

Třicet kilometrů od Olomouce leží Libavsko, kde ještě před odsunem žilo převážně německé obyvatelstvo. Po jejich...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Čtenáři cestují: Egypt není jen pro hotelové povaleče a hledače senzací

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Pura Vida! V tropickém ráji Kostariky objevíte čistý život

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: Došlo i na helikoptéru. Skvělý výlet do Kanady a New Yorku

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Čtenáři cestují: když chtějí být muži v Africe nejkrásnější

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...