Nejdelší je Mamutí. Bez mamutů
Nejdelší jeskynní systém u nás vytváří Amatérská jeskyně. Příběh o jejím objevování se začal psát před pětapadesáti lety, dnes se její délka počítá na necelých 45 kilometrů. To úctyhodné číslo ovšem bledne ve srovnání s parametry Mamutí jeskyně ve státě Kentucky.
Když se v roce 1972 ukázalo, že mezi ní a jeskynním systémem pod tzv. Flintovým hřbetem existuje podzemní propojení, stala se oficiálně tím nejedlejším jeskynním systémem na celém světě. Jak vlastně dlouhým? Ještě předloni platil údaj o 686 kilometrech podzemních chodeb, ovšem definitivní údaj to není. Výzkum tu stále probíhá. A vědci na základě měření proudění vzduchu uvnitř usuzují, že přibližně dalších 900 kilometrů chodeb dosud ještě objeveno nebylo.
První průzkumy americkými amatérskými speleology byly v Mamutí jeskyni pravděpodobně zahájeny před 233 lety. A ne, neobjevili tu pozůstatky mamutů. Systém byl pojmenován Mamutí pro velikost svých chodeb a dómů. Bohužel místo ochrany následovalo období k přírodě a výzdobě nepříliš šetrné těžby nitrátů. První platící návštěvníci se začali zdejším krásám podivovat před 186 lety. Zpřístupněno je dnes 16 kilometrů, tedy přibližně 2,3 procenta ze zatím objevené délky.